SPIN

Aquapark będzie… Później i droższy [aktualizacja]

Beata Głozak środa, 21 marca 2012, 14:26 Siedlce, Wydarzenia

W urzędzie miasta trwa konferencja ws. aquaparku. Są obecni na niej m.in. prezydenci miasta, przewodniczący rady miasta, inspektor nadzoru budowlanego, przedstawiciele z nadzoru inwestorskiego, prezesi Agencji Rozwoju Miasta Siedlce oraz pracownicy podwykonawców.   

 – Jak się nic nie robi to się nie ma problemu – tymi słowami zaczął spotkanie z mediami Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. Przypomniał, że w trakcie podpisywania umowy z firmą Zambet zwracano uwagę na negatywne opinie o niej. Jednak jak powiedział miasto nie jest prywatnym inwestorem i zgodnie z przepisami, kryterium w przetargu miała być najniższa cena. To sprawiło, że Agencja Rozwoju Miasta Siedlce została niemal postawiona przed faktem dokonanym, bo to właśnie Zambet założył najkorzystniejszą ofertę.

– Wszystko zaczęło się dobrze. Jednak zgodnie z przewidywaniami wykonawca liczył na to, że pewnie wyjdzie na swoje pomimo tej niskiej oferty stosując urządzenia nie takie jakie są w dokumentacji technicznej tylko te, które będą tańsze – powiedział wprost Kudelski. Dodał również, że 15 lutego odbyło się spotkanie z wykonawcą i jeszcze wtedy opóźnienia do jakich doszło na budowie były do odrobienia.
 – Zwróciliśmy się do wykonawcy z zapytaniem jak zamierza nadrobić opóźnienia i daliśmy mu czas do ich nadrobienia, do przedstawienia odpowiednich dokumentów i bacznie obserwowaliśmy co się na budowie dzieje. Roboty ruszyły i byliśmy dobrej myśli – przyznał prezydent.

Mirosław Pawłowski, prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce powiedział, że z Zambetem od początku były problemy. Podtrzymał zdanie prezydenta, że ciągle była możliwość wybudowania aquaparku do 6 stycznia 2013 roku. Argument podawany przez wykonawcę pływalni jako przyczyna odstąpienia od umowy, czyli brak zabezpieczenia zapłaty jest, zdaniem Pawłowskeigo „szukaniem dziury w całym”. Według niego termin dostarczenia gwarancji powinien być liczony od 15 lutego a nie jak twierdzi Zambet 31 stycznia. ARMS nie miała też jakichkolwiek problemów z płatnościami. Wszystkie faktury wystawiane przez Zambet były zrealizowane w terminie. Roboty na placu były wykonane na kwotę 5 milionów i te 5 milionów zostało firmie z Pułtuska zapłacone. Dlaczego zatem doszło do rozwiązania umowy? Pawłowski mówi wprost, że stało się tak, bo Zambet w marcu wpadł w tarapaty o czym ARMS dowiedziała się w miniony poniedziałek.

– 12 marca firma Ulma (wypożyczają rusztowanie) wypowiedziała Zambetowi umowę, żądając zwrotu wynajętego sprzętu, bo ma zaległe rachunki. 15 marca nasi inspektorzy stwierdzają, że jest duże zagrożenie wykonania zadań nałożonych do 15 kwietnia. Posyłamy pismo, aby zwiększono działania. 16 marca robotnicy schodzą z budowy. Okazuje się, że na budowie jest dwóch ludzi, którzy są przypisani do firmy Zambet. Dalej ruszyła lawina. Firma, wykonująca na specjalnie zamówienie stropy nie dostała zapłaty za to co już wykonała. Podobnie jak Mostostal Białystok, który robi belki stalowe. Dzisiaj dotarła do nas firma ze Szczecina, która również nie dostała zapłaty – wyliczył Mirosław Pawłowski. – W tej sytuacji oni z rozkoszą, nie czekając na to czy my zabezpieczamy zapłatę czy nie, ogłaszają, że schodzą z budowy z naszej winy – dodał.

Pawłowski podkreślił, że tak naprawdę Agencja nie miała obowiązku zabezpieczenia całości prac. To Zambet powinien móc finansować swoimi siłami część prac. – Wymóg przetargu był taki, że jeżeli ktoś chciał do niego startować musiał wykazać się możliwością finansowania budowy do 15 milionów (zapłaty za urządzenia i ludziom) zanim odzyska pieniądze od inwestora. Po 8 miesiącach ten wykonawca zrobił „przerób” w wysokości zaledwie 5 milionów – powiedział prezes.

Stanowisko ARMS jest takie, że umowa nadal  obowiązuje. Pawłowski zapytany o zarzut narzucania przez Agencję konkretnych dostawców zaprzeczył. Stwierdził, że oferent jakim był Zambet mógł na etapie składania ofert zgłosić równoważnik dostawcy czy urządzenia, ale tego nie zrobił. Zadeklarował, że wykona wszystko zgodnie z projektem.

– Rozwiązania w projekcie zrobili ludzie, którzy na tym zjedli zęby. To, że Zambet podnosi, że jakaś firma jest droższa mnie jako inwestora nie interesuje, bo widział projekt i wiedział co brał. Oni się zobowiązali, że za takie pieniądze jakie złożyli w ofercie ten projekt wykonają. I jak jest podpisana umowa to nie ma odwrotu – podkreślił. Firma z Pułtuska zapytana dlaczego nie zgłosiła swojego dostawcy miała powiedzieć „bo wy byście nas odrzucili”.

Mirosław Pawłowski przyznał, że Agencja nie uznaje prawa Zambetu do zejścia z placu budowy i jutro ten problem będzie dyskutowany w szerszym gronie. Podkreślił też, że nie można było wcześniej rozwiązać umowy z firmą Zambet, bo nie było do tego podstaw. Zambet mógł wykazać, że jest w stanie dotrzymać termin wybudowania pływalni.

 – Kiedy Zambet przekonał się, że nie uzyska dodatkowych środków za te zamienniki policzył, że nie opłaca mu się dalsza praca. Nazywajmy rzeczy po imieniu: on będzie robił, dołoży do tego i nie zarobi nic? Dlatego wykonuje takie ruchy – powiedział Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec nie przebierając w słowach. Podziękował również Mirosławowi Pawłowskiemu za „krótkie prowadzenie sprawy, bo budowa nie jest przepłacona”. – Gdyby prezes wypuścił pieniądze z kasy na coś co jest nie zrobione to byłaby bieda. 5 milionów poszło i na to są faktury – przypomniał.

Jak będą wyglądały następne działania? Teraz należy wykonać inwentaryzację, bo trzeba zapłacić za prace wykonane w ostatnim czasie. W zasadzie pewnikiem jest, że sprawa skończy się w sądzie.  – Aquapark będzie w Siedlcach pół, może rok później, ale wykonany zgodnie z prawem. Najprawdopodobniej będzie kosztował więcej, ale będą to pewnie pieniądze realne, bo Zambet zszedł poniżej wartości inwestycji. Nie wiem jak się sprawa w sądzie skończy, ale prawdopodobnie będzie rozwiązanie umowy z tą firmą, ogłaszamy kolejny przetarg i mamy nadzieję, że solidna firma go wygra i za realne pieniądze ten aquapark wybuduje.

Marek Raczko, miejski prawnik stwierdził, że najważniejszą kwestią jest w tej chwili to czy umowa istnieje czy nie. Jak powiedział obecny na konferencji inżynier na razie zabezpieczenie budowy leży po stronie wykonawcy, czyli firmy Zambet.

31 komentarzy

 1. al dodano 9 lat temu

  Gdyby Pawłowski miał trochę honoru to sam podałby się do dymisji, za dużo już tych nieudacznych rządów i wmawiania wszystkich że jest cacy, kiedy w rzeczywistości jest do d… Aquapark aquaparkiem, ale ciekawy też jestem ile jeszcze razy będą ogłaszań przetarg na nową trybunę?

 2. gdyby al dodano 9 lat temu

  pracował to nie byłby bezrobotny. a gdyby brał magnez myślałbym jak człowiek a nie jak zwierzę.

 3. mieszkaniec dodano 9 lat temu

  Wcześniej było napisane,że Zambet wykonał roboty za 5mln,a ARM wypłaciła już 11mln.O co chodziło???

 4. fatamorgana.... dodano 9 lat temu

  Zambet opuścił plac budowy i zerwał umowę – a Miasto zastanawia sie czy umowa trwa czy nie. Zambetu nie ma a gada głupoty inżynier że zabezpieczenie budowy należy do Zambetu. Co oni wyprawiają. Mówią o sprawach trzeciorzędnych. A meritum tkwi gdzie indziej. Nikt z Agencji i z Miasta nie ma odwagi się walnąć w pierś i powiedzieć że spartolił sprawę. jak zwykle nie ma winnych. Prezydent powinien rozgonić to towarzystwo. Ale na pewno tego nie zrobi i będzie bronił Pwłowskiego tak jak Sitnika, który z pracownic zrobił niewolnice. Ot siedlecki partyjny grajdołek.

 5. jim dodano 9 lat temu

  nie macie korektora? to jest strasznie chaotycznie napisane

 6. kilka pytań do... dodano 9 lat temu

  do Pana Pawłowskiego:

  Dlaczego pozwalał na pracę podwykonawcom, skoro w umowie z Zambetem jest informacja, że ten będzie działał tylko SAM??? Gdzie jest inspektor nadzoru budowlanego, który dopuszczał do takich sytuacji, jakie opisał Tygodnik w swoim ostatnim numerze, o pracy wręcz niewolniczej, w skandalicznych warunkach?

  do Pana Prezydenta:

  Kto opracował przetarg, w którym można było zaniżyć cenę wykonania inwestycji?? Czyli KTO zmarnował nasze pieniądze? Dlaczego nie informował Pan mieszkańców, którzy płacą PODATKI (o których tak pan często mówi) i którzy mieli prawo wiedzieć o problemach w ARM??? Czy umie Pan tylko chwalić się sukcesami, tak trudno przyznać się do błędów?

  do Prokuratury:

  Czy nie powinna wszcząć postępowania z urzędu, widząc informację z Zambetu o rzekomych próbach wymuszania przez ARM zakupu konkretnych urządzeń do aquaparku? Czy nie powinna skontrolować działań ARM w zakresie poprawności działania z Zambetem, w szczególności gdy ARM pozwoliła na pracę podwykonawców na terenie miasta???

 7. al dodano 9 lat temu

  do gdyby al

  gdybys ty miał mozg to bys myslał, a ze nie masz to nie myslis, tylko wierzysz w to co ci prezesik nawkłada do głowy

 8. tu powinien... dodano 9 lat temu

  Tu powinien wkroczyć prokurator. Niezalezienie od finału sprawy widać już teraz RAŻĄCE zaniechanie działań ZARZĄDU, Rady Nadzorczej i Właściciela ARMS.Wszystko to będzie skutkowało wpompowaniem w budowę DODATKOWYCH milionów zł siedleckich podatników i opóźnienia rocznego lub dłuższego w wybudowaniu obiektu.

 9. asas dodano 9 lat temu

  Teraz chcą mówią, że inna firma wybuduje za realne pieniądze, a ja się pytam kto pozwolił wybrać nie realną ofertę? Od czego ten Pawłowski tam jest, od brania wypłat i premii??

 10. profesor Ćwiąkalski dodano 9 lat temu

  al chyba ma kompleksy:)

 11. penia dodano 9 lat temu

  uważam że zarząd Agencji powinien dawno podać się do dymisji, ale widocznie nie stać ich na taki gest bo gdzie znajdą takie dobre i ciepłe stołki. Brak kompetencji i pojęcia o zarządzaniu firmą, szkoda że nas prezydent na którego głosowało tyle osób nie wyciąga konsekwencji, w innej firmie dawno by poleciały głowy. To bezsensowne marnotrawienie kasy odbije się niedługo czkawką.Ile jeszcze będzie trwał ten szaleńczy taniec?

 12. al dodano 9 lat temu

  kazdy ma kompleksy, a najwiecej ci, ktorzy temu zaprzeczaja, ale niestety nie kazdy ma zdrowy rozsadek

 13. niestety... dodano 9 lat temu

  Agencja i jej włąściciel – Miato Siedlce tj. Wojciech Kudelski, dali kompletnie ciała. Abstrahując od wszystkiego – pewne jest już dziś, że to kosztowało będzie Miasto /siedlczan/ ładnych pare milionów zł. i co najmniej rok opóźnienia. Gdyby było to normalne Miasto – to od wczoraj kto inny zarządzał by ARMS /czas Pawłowskiego skończył się/ a i nadzór z ramienia MIasta dostałby po uszach. Ale czy swój swego ukarze, skoro Pawłowski to PIS. Jak znam życie będą szli w zaparte. Zabawa będzie trwała, a pieniędzy nikt liczył nie będzie.

 14. jim dodano 9 lat temu

  pewnie dlatego Sitnik dał nogę po miesiącu urzędowania….

 15. robson dodano 9 lat temu

  wybory idą, sfora coraz głośniej ujada

 16. a w centrum miasta!!!!!!!!! TERAZ DZISIAJ dodano 9 lat temu

  ZRYWAMY DOBRĄ KOSTKĘ ???? PO TO BY UŁOŻYĆ NOWĄ KOSTKĘ ??!!!!!!!!!
  K@@WA M%Ć , A NA BROWARNEJ MOŻNA SOBIE ZĘBY POWYBIJAĆ OD TYCH NIERÓWNOŚCI CHODNIKA. Mam nadzieję, że SPIN poruszy ten temat także ????

 17. bim dodano 9 lat temu

  miejski prawnik jeszcze nie wie, czy umowa obowiązuje czy nie, ale pan prezydent i pan Pawłowski już wiedzą. na prawie się znaja, na budowlance tez, tylko podziwiac efekty

 18. a.... dodano 9 lat temu

  A dlaczego Pawłowski i Kudelski nie mówią ile za to dodatkowo wszyscy zapłacimy??????? Aha, to niewygodne pytanie. A dlaczego to Pawłowski nie pogonił na cztery wiatry Zambetu, który bokami robił od początku? To Agencja powinna rozwiązac umowę w trybie natychmiastowym i dochodzic zaoisanych w umowie kar. Kto odpowie za to aniechanie kosztujace miliony załtych i może nawet dwuletnie opóźnienie??????????????

 19. do robsona dodano 9 lat temu

  "wybory idą, sfora coraz głośniej ujada"
  robson, jest rok 2012, a Ty myślisz, że 1979? albo 1989? Od czasów PRLu był okrągły stół, były pierwsze wolne wybory, była zmiana Konstytucji, jest DE-MO-KRA-CJA! Wyobraź sobie, że każdy pełnoprawny obywatel Naszego Kraju ma prawo krytykować władzę, oczywiście w sposób cywilizowany. Jeżeli widać, że ktokolwiek z władzy, obojętnie z jakiej partii, marnotrawi nasze wspólne pieniądze to powinno się o tym mówić. A tu widać, że prezes zarabiający pewnie z 6 tysięcy zł na miesiąc, co na Siedlce jest dość dużym wynagrodzeniem, nie przykłada się do pracy jak należy. I nie powinno się o tym pisać, bo to prezes namaszczony przez prezydenta???? podejrzewam, że tacy obrońcy siedleckiej władzy jak robson sami pracują w Urzędzie Miasta albo w innej podległej prezydentowi organizacji i myślą, że takimi komentarzami pomagają prezydentowi. A niestety wywołują tylko większą irytację, bo pokazują arogancję władzy.

 20. YCD dodano 9 lat temu

  Sitnik strzelił focha i obmawiał Pawlowskiego zamiast z Nim pogadać,tyle w temacie.

 21. profesor Ćwiąkalski dodano 9 lat temu

  dlaczego ,a" jest głupi, no dlaczego?

 22. profesor Ćwiąkalski dodano 9 lat temu

  efaster jutro pijemy po Nysie. Będzie 3-2 więc szykuj się na godz. 20:)

 23. znów robson dodano 9 lat temu

  wiekszość postów to marudzenie sfrustrowanych miernot. Czy którys chociaż papiery kserował przy realizacji jakiejś większej inwestycji pod rządami ustawy o zamówieniach publicznych ? Szczerze wątpię. Tak to już jest, że ignoranci (niezależnie od wykształcenia) zawsze mają najwięcej do powiedzenia w tematach, o których nie mają pojęcia. Zero szacunku do prawa i obowiązujących procedur, aż mi się nie chce gadać na ten temat. Jakby jeden z drugim miał podpisywać zobowiązania za kilka milionów złotych to pewnie co pięć minut musiałby pampersy zmieniać. Chcecie zmian to wymuście na POlitykach, żeby udokumentowali "osiągnięcia" komisji "Przyjazne Państwo".

 24. tusek dodano 9 lat temu

  taką samą sytuację mam na Narodowym. Podwykonawcom wiszę 100 mln zł. Mimo wszystko Pan Kapler ma mega premię:)POzdrowienia dla Karasia i reszty ryb z ekipy:)Zostawcie Pawłowskiego, jest kompetentny.

 25. Zambet niewypłacalny:) dodano 9 lat temu

  wisi Mostostalowi Białystok

 26. efaster dodano 9 lat temu

  sorry, ale zapewne wyjeżdzam za miasto. Więc raczej nie pojawię się na meczu KPS-u :((

  PS.
  Picie będzie, dadzą "napój energretyczy" bo myślą że jak dadzą napój rodem z Biedronki (w tym przypadku z Carlosa) to się ludzie "rzucą" na halę. Bo lipa grać przy (prawie) pustej trybunie. Obawiam się, iż przegraja ten mecz, ale i tak I liga zostaje a przyszły sezon. A od października zobaczymy przebudowny zespół bez Chwastynika, Zbierskiego, Jasińskiego i innych "gwiazdorów" z Piły.

  Pozdrawiam Serdecznie :))

 27. Siedlce dodano 9 lat temu

  Sitnik może i strzelił focha ale ciekawe jak będzie wyglądał OSIR po władzą ARM,
  szkoda pisać trzeba tylko mieć nadzieję że ktoś pogoni tą bandę z ciepłych stołków.

 28. bombeliks dodano 9 lat temu

  Jak się nazywa i jaką pełni rolę ten człowiek ze zdjęcia na pierwszym planie (pierwszy po prawej)?

 29. Zadowolony dodano 9 lat temu

  P. Kudelski a jak sie głupio robi to ma sie jeszcze większy problem ! ! ! Oby basen powstał wciągu 5 najbliższych lat to będzie sukces, ale juz chyba nie pańskiej kadencji.

 30. mordka dodano 9 lat temu

  Dajcie już spokój Sitnikowi. To on sam o sobie bez przerwy przypomina by słuch o nim nie zaginął.Było, minęło :-). Trzeba było się zastanowić wcześniej nad sobą.

 31. Do 15 kwietnia aquapark ....??!!!!?? he,he,he dodano 9 lat temu

  uważam ze wszystko było zaplanowane przez dwie strony na wyższym szczeblu (bez nazwisk,śmierdząca sprawa)układy układziki, jedni dostali dolę i drudzy zarobili i w najlepszym czasie się ulotnili,uważam że niedługo trzeba będzie poczekać na podobną realizację zambetu, może nie basenu (baseny to specjalizacja zambetu?!!), gminna inwestycja..układy układziki…wspomnicie moje słowa,oj gdzie te CBA??!!,

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?