SPIN

Z sesji: Sprawozdanie z działalności straży miejskiej

Beata Głozak piątek, 30 marca 2012, 11:44 Siedlce, Wydarzenia
Straż miejska do stała zielone światło

Straż miejska do stała zielone światło

Trwa w tej chwili dyskusja nad przyjęciem sprawozdania z działalności Straży Miejskiej w Siedlcach z roku 2011. Radny Sylwester Czyżyk ma wątpliwości dotyczące sprawozdania z wyników kontroli do jakiej doszło w placówce. Punkt o wynikach kontroli miał być omawiany później, jednak dyskusja wywiązała się teraz.

Sylwester Czyżyk: Dzisiejsze głosowanie niczym by się nie różniło od innych, ale w ostatnich tygodniach sporo się wydarzyło. Ja głosowałem na komisji nie mając tego dokumentu i w sumie wszyscy tak głosowali. A to w sposób decydujący powinno wpłynąć na naszą decyzję i nasze głosowanie. Protokół z kontroli potwierdził zasadność większości uwag podnoszonych przez pracowników. I w związku z tym mam nadzieję, że radni wezmą to pod uwagę, bo fakt takiego wcześniejszego beztroskiego podejścia przez nas do straży miejskiej spowodował to co jest teraz. Dawaliśmy wiarę w to co jest napisane w sprawozdaniach. Ja powstrzymam się od głosu i oby radni pokierowali się rozsądkiem.

Mariusz Dobijański: Straż miejska to trudna działalność, reaguje jak zakłócany jest porządek publiczny. Zawsze dobrze oceniałem pracę funkcjonariuszy jak i komendanta. Ludzie często narzekają, ale często też chwalą ich działanie. Ja oceniam to sprawozdanie i działalność jako dobre i proszę o przyjęcie tego sprawozdania innych radnych. I bardzo proszę radnego Czyżyka, aby  takie stwierdzenia, że podchodzimy beztrosko do takich sprawozdań mówił tylko za siebie, bo ja tak nigdy do tego nie podchodziłem. Proszę się pochylić nad tą trudną pracą, a od tego jest kontrola, by wykazać braki i co trzeba ulepszyć. Mam nadzieję, że komendant takie zalecenia wykona.

Zbigniew Piwoński: Dziękuję za pokazanie wyników tej kontroli, ale o tym mamy dyskutować później. Co do sprawozdania z działalności uważam, że praca strażników jest dobra. Wychodzę z założenia, że prezydent dopilnuje tego co się dzieje i co się będzie działo w straży. Ja zagłosuję za przyjęciem tej działalności.

Sylwester Czyżyk: Może słowo beztroskie, było niewłaściwe, może lepsze byłoby rutynowe. Czasem obserwuję radnych, którzy czytają na sesji gazetę i może przez to czasem niebyt wnikliwie się czymś zajmują. To chyba lepsze będzie to słowo.

Marek Kordecki: Ważna kwestia, bo ci którzy się interesują tym tematem wiedzą, że straże mają w Polsce teraz trochę trudniejsze dni. Więc albo będzie w straży porządek, albo będzie trzeba ją zlikwidować. Ale trzeba pamiętać, że to są też miejsca pracy więc trzeba pilnować tej sprawy.

Tomasz Araszkiewicz: Chcąc rozmawiać o służbach mundurowych trzeba poznać specyfikę pracy i zadać sobie pytanie czy chce się w tym pracować. Byłbym więc ostrożny w wypowiedziach, bo większość z nas nie wie na czym ta praca polega.

Głosowanie: za – 20, przeciw – 0, wstrzymało się- 3

Sławomir Garucki: Chciałbym podziękować, ale czułem, że będzie taki wynik. Powiem tak: straż miejska ma służebną rolę wobec społeczności. Od 7 lat cały czas usiłuję wpajać strażnikom, że to oni są dla mieszkańców, że mają rzetelnie i terminowo wykonywać swoje obowiązki. Mamy na mundurach orzełka, którego trzeba szanować. Są jednak tacy, którzy być może nie powinni go nosić, więc jeżeli ktoś ma stać na straży prawa to musi sam tego prawa przestrzegać. Jeden ze strażników poświadczył nieprawdę w dokumentach, ja nie mogłem podjąć innego działania jak zawiadomienie prokuratury. I póki ja jestem komendantem będę strzegł prawa i nie pozwolę, aby ktoś to prawo u mnie z pracowników łamał.

ab

8 komentarzy

 1. maluch dodano 10 lat temu

  Kto się wstrzymał?

 2. gość dodano 10 lat temu

  liczę ale chyba i inni też że strażnik SM zostanie przywrócony do pracy przez Pana Komendanta bo wiem ze jest Pan dobrym i wrażliwym człowiekiem

 3. SD dodano 10 lat temu

  Myslę, że komendant przesadził wywalajac pracownika za przynależność do "S" Ta sprawa powinna mieć swój finał tak jak w DPS-e.

 4. gość 3 dodano 10 lat temu

  Jest okazja w Wielkim Tygodniu czas na pojednanie z stron

 5. Panie Radny, zdecyduj się Pan! dodano 10 lat temu

  Mariusz Dobijański: "….. Ludzie często narzekają, ale często też chwalą ich działanie"

  Panie Radny, zdecyduj się Pan! W końcu często narzekają, czy często chwalą? Takie beztroskie podejście radnego denerwuje wyborców!

 6. Iza dodano 10 lat temu

  SD – O jakim finale w DPS-e mówisz?.

 7. do Izy dodano 10 lat temu

  w DPS-s też była chora sytuacja. Ich szef, nawiasem mówiąc były komendant siedleckiej straży miejskiej, swoimi działaniami powodował, że ludzie szli do pracy na lekach uspokajających. Była tam tragedia, podobnie jak teraz w straży. Ludzie chcieli odwołania jego ale prezydent cały czas go bronił. Dopiero jak przyjechała telewizja a wczesniej znaleźli kompromitujace go materiały, to prezydent nie mając juz wyboru odwołał go i teraz jest już spokój, a ludzie normalnie pracują.

 8. zyx dodano 10 lat temu

  W DPS jest dalej chora sytuacja. Teraz szef chodzi do pracy na lekach uspokajających, bo pracownicy NIC nie robią!
  A DPS ma odwiedzić teraz Jaworowicz.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?