SPIN

Zastrzyk za 9 milionów. Miasto podpisało umowę z EvoBus

Aneta Borkowska wtorek, 3 kwietnia 2012, 18:28 Siedlce, Wydarzenia
Podpisanie umowy. Fot. AB

Podpisanie umowy. Fot. AB

W październiku na siedleckie ulice wyjedzie 11 nowych, niskopodłogowych autobusów – Mercedes Conecto. Dzisiaj w magistracie władze miasta oraz zarząd EvoBus, zwycięzcy przetargu podpisali umowę na dostawę pojazdów. Koszt zakupu to 9 mln 200 tys. zł.

– To prezent świąteczny dla mieszkańców miasta – powiedział Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. –  11 nowych autobusów, najlepszej chyba światowej marki w naszym mieście to wspaniała sprawa i za pieniądze unijne. To efekt pracy wielu ludzi, przetargi, cała oprawa formalno-prawna, nie było to łatwe, ale się udało i efekt jest wspaniały. Nikt w okolicy nie może się pochwalić takich taborem – podkreślił. Przypomniał, że do przetargu stanęło kilka firm a wśród nich takie, które jak powiedział, nie cieszą się najlepszą marką. – Jestem przekonany, że za tymi nowymi autobusami przyjadą do nas inwestorzy z Niemiec i zostawią tutaj swoje pieniądze a my będziemy mieli za co tymi autobusami jeździć – stwierdził prezydent.

Prezes zarządu EvoBus Frank Koschatzky również nie krył zadowolenia z rozstrzygniętego w ten sposób przetargu. – Były po drodze pewne trudności, ale na szczęście wszystko zakończyło się pozytywnie. Zgodnie z umową za 6 miesięcy autobusy powinny się pojawić w mieście. Mercedesy pochodzić będą z naszej najnowocześniejszej fabryki. Są wykonane na najwyższym poziomie wraz z wyposażeniem – zaznaczył. Ich żywotność ma wynieść przynajmniej około 20 lat.

– Ja chyba jestem najbardziej szczęśliwy z podpisania tej umowy, a pełen szczęścia będę jak te wspaniałe autobusy do nas przyjadą – podkreślił Krzysztof Dębiński, prezes zarządu MPK Siedlce. – To wspaniały zastrzyk w nasz tabor. To aż dwudziestopięcio procentowa wymiana naszego taboru. Mieszkańcy nie będą mogli narzekać, że autobusy są niewygodne czy stare – zauważył Dębiński i zaprosił zebranych na październik, na uroczyste przekazanie pojazdów. Dostawa ma trwać 6 miesięcy. Umowa obejmuje także serwisowanie. Pracownicy siedleckiej spółki mają być do tego odpowiednio przeszkoleni. – Dodatkowym atutem jest to, że w gminie Siedlce jest nowo otwarty serwis mercedesa i jeżeli coś byłoby poza zasięgiem naszych możliwości to będziemy mieć blisko – podkreślił prezes.

***

Przypomnijmy, że autobusy będą przystosowane do zasilania ekologicznymi biopaliwami i wyposażone w automatyczne urządzenia gaszenia pożaru w komorze silnika. Każdy z nich będzie miał długość 12 metrów i miejsce dla 98 pasażerów w tym 28 miejsc siedzących. Zakup pojazdów był możliwy dzięki pieniądzom unijnym. Projekt „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego jako element projektu realizowanego w ramach PRO WM 2007-2013 Działanie 5.1 – „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w Siedlcach – III etap”.

13 komentarzy

 1. kal dodano 9 lat temu

  wszystko fajnie, tylko dlaczego bez klimy i przycisków do otwierania drzwi od zewnątrz? A nasz prezydent jak coś powie to boki zrywać, może myśli, że autobusy przyjadą wypchane niemcami, którzy wyskoczą szybciutko z nich i będą chodzić po Siedlcach i pieniądze wydawać:D

 2. No, tak jak Prezydent coś powie, to trudno zachować powagę. dodano 9 lat temu

  "To efekt pracy wielu ludzi, przetargi, cała oprawa formalno-prawna, nie było to łatwe, ale się udało i efekt jest wspaniały."
  Tak efekt wspaniały i wspaniała nagroda dla Pana BK, któremu to zawdzięczamy.
  "Inwestorów z Niemiec jadących za tymi autobusami, najlepszej chyba światowej marki" zostawić swoje pienądze abyśmy "mieli za co tymi autobusami jeździć" nie komentuję.
  Zapytam tylko ironicznie: Panie Prezydencie, gdzie oni mają te pieniądze zostawić?

 3. Szanowna Pani..... dodano 9 lat temu

  Proszę o odrobinę staranności i precyzji. To nie MPK podpisało umowę. MPK nie mogło podpisać w tej materii żadnej umowy. TAKI TYTUŁ BYŁBY DOBRY 1 KWIETNIA. Dziś dyskwalifikuje portal. Niestety.

 4. Raz jeszcze.. dodano 9 lat temu

  Napisał ktoś iż to zasługa pana BK i jemu to zawdzięczamy. BZDURA. On zapewne wie o co chodzi.

 5. Beata Głozak dodano 9 lat temu

  Dziękuję – faktycznie – mój błąd.

 6. Zakup pojazdów był możliwy dzięki pieniądzom pieniądzom. dodano 9 lat temu

  "Zakup pojazdów był możliwy dzięki pieniądzom pieniądzom."

 7. locutus dodano 9 lat temu

  przecież Mercedesy Conecto to nie są normalne Mercedesy tylko modele budżetowe produkowane w Hosdere w Turcji na tzw. rynki wschodzące. Nie oferuje się ich w Europie Zachodniej. Przyjadą więc do nas co najwyżej z Turcji…
  😉 Na rynki zachodnie odpowiadającym im modelem jest Citaro.
  Dodatkowo te Conecto będą bez klimatyzacji i "ciepłych guzików". Co ci ludzie gadają, jakaś masakra! Porównywalne do Siedlec B.Podlaska, Suwałki, Zamość, Nowy Sącz, Przemyśl czy Łomża kupiły więcej autobusów, lepiej wyposażonych – nie ma się czym chwalić.

 8. robson dodano 9 lat temu

  wypijcie ciepłą kawę ze śmietanką z rana to POprawia humor

 9. zgadzam się z locutus: dodano 9 lat temu

  Trochę cytatów, o tym "cudzie" zachwalanym przez prezydenta:
  Na koniec grudnia 2008 Evobus pozostał z partią świeżo wyprodukowanych Mercedesów Conecto LF, która nie została odebrane przez jednego z rumuńskich przewoźników. Postanowiono sprzedać autobusy parami polskim przedsiębiorstwom komunikacyjnym, oferując przy tym atrakcyjne warunki – cenę 650 tys. zł za sztukę, rozłożoną na raty. Z okazji skorzystały KPK Białystok, MZK Bydgoszcz, Transgór Rybnik oraz MPK Lublin.
  Mercedes Conecto LF to tańsza wersja autobusu miejskiego Mercedesa, dedykowana przede wszystkim dla przewoźników z Europy Środkowej i Wschodniej.
  Mercedes-Benz O 345 znany także jako Conecto, tą nazwę zyskał jednak dopiero w 2002 roku. Jest to średniopodłogowy autobus stworzony dla miast i linii podmiejskich. Ze względu na wysokość podłogi we wnętrzu jest jeden stopień wejściowy. Od początku rodzina Conecto jest produkowana w fabryce Mercedes-Benz w Turcji. Jest to rodzina autobusów stworzona głównie z przeznaczeniem dla Turcji oraz państw Europy Wschodniej."

 10. do locutus dodano 9 lat temu

  Oj musisz mieć bardzo ciężkie życie. Łączę się z tobą w bólu.

 11. olo dodano 9 lat temu

  kupują te autobusy a rozwiązanie komunikacyjne w miescie jest tragiczne!

 12. . dodano 9 lat temu

  Przegubowe nie będą już kupowane?

 13. locutus dodano 9 lat temu

  @ do locutus:
  po prostu chciałbym, żeby moje rodzinne miasto nie było dużą wiochą, ale jednak jest jak widać – to nawet nie kwestia, tego, co jest, ale tego, jak się myśli…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?