SPIN

W Siedlcach głodują w obronie historii [komentarze, zdjęcia]

Beata Głozak wtorek, 10 kwietnia 2012, 12:48 Siedlce, Wydarzenia

Od dzisiaj oficjalnie od południa, ale faktycznie od rana trwa protest głodowy ws. zmian w sposobie nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Iga Kornacka – Barczak, Zenon Borkowski, Marek Boruc, Sylwester Czyżyk, Maciej Kublikowski prowadzą akcję w siedzibie siedleckiej „Solidarności”.

Jak podkreślają głodówka jest kontynuacją wcześniejszych strajków w Krakowie i Warszawie. Protestujący zapowiadają, że szybko się nie poddadzą i nie chcą zgodzić się na to, aby młodzież, która zakończy naukę na etapie gimnazjum nie poznała historii współczesnej a tak się stanie jeśli wejdzie w życie nowa podstawa programowa. Bez odpowiedniej nauki historii zdaniem strajkujących młodzież będzie „tanią siłą roboczą”, „tuskomatołkami”. – Liczymy, że ktoś „tam” w rządzie zmądrzeje. Na pewno na zmiany nie jest za późno – dodają. Do dyspozycji głodujących są dwie sypialnie – jedna dla kobiet i jedna dla mężczyzn.

KOMENTARZE:

Iga Kornacka – Barczak, przewodnicząca komisji oświaty w oddziale siedleckiej Solidarności i sekretarz oddziału Siedlce.

Wcześniejsze próby zwrócenia na siebie uwagi ministerstwa edukacji nie przyniosły skutków. Walczymy o to, by przywrócono rangę lekcji historii, by jej nie ograniczano. Nie ograniczono ilości lekcji – zmienił się po prostu przedmiot. W klasie 2 szkoły ponadgimnazjalnej wprowadzany jest nowy przedmiot historia i społeczeństwo, na który składa się: historia, przysposobienie obronne, wiedza o społeczeństwie. Tym samym liczba godzin czystej historii jest ograniczona. Co będzie jeśli  uczeń zakończy edukację na szkole gimnazjalnej? Zakończy edukację historyczną na roku 1918 i nie będzie wiedział nic o historii współczesnej.  Protest w Siedlcach jest kontynuacją zaczętego 19 marca w Krakowie. Na razie nie widać żeby były jakieś konkrety. Na razie nie zakładamy ram czasowych. Jeśli nie my, to mamy nadzieję, że kolejne miasta będą go podejmować. Nowa podstawa programowa już została podpisana w roku 2008 i wtedy sekcja krajowa oświaty NSZZ „Solidarność” negatywnie zaopiniowała te zmiany. Także uniwersytety wysyłały monity.

Maciej Kublikowski, przewodniczący pierwszej „Solidarności”

Ten protest jest bardzo ważny i nie ma ważniejszej sprawy w tej chwili. To nie jest walka o materialne dobra, o przysłowiową kiełbasę. To strajk o system nauczania. O zabezpieczenie naszych przyszłych pokoleń, żeby nie wyjałowiono ich z tożsamości narodowej. Jeżeli tak się stanie będziemy mieć siłę roboczą dla możnych tego świata. Nie będzie młodzieży myślącej tylko młodzież, którą interesuje fura, skóra i komóra. Rządzący doprowadzają już w tej chwili absurdalne podręczniki szkolne. To jest tylko kontynuacja protestu i liczymy na to, że ktoś „tam” wysoko zmądrzeje. Nie jest za późno na zmiany i będziemy do skutku protestowali, aby cofnąć rozporządzenia. Tak pan Tusk zrobił przy ACTA, więc można zmienić zdanie. Młodzież pomagała nam się tutaj organizować. Zgłosili się chłopcy z Nowej Pawicy, Młodzieży Wszechpolskiej. Mamy 2 pokoje – jedna sypialnia dla pań i jedna dla panów. Mamy informację, że przyjadą wspomagać nas byli protestujący z Warszawy i Krakowa. Będzie profesor Żaryn, będą koncerty w wykonaniu naszych niezależnych bardów.

Sylwester Czyżyk, przewodniczący siedleckiej „Solidarności”

Każdy z nas pewnie kieruje się troszeczkę czymś innym. Sądzę, że Polska to kraj położony w takim miejscu w Europie, że nie może nie uczyć się historii. Młodym ludziom niezbędna jest historia. Bez historii nie da się żyć. Może inaczej – można żyć, ale w Irlandii, Anglii, ale jesteśmy w Polsce i o tym powinniśmy pamiętać.

Marek Boruc, były przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych dawnego woj. siedleckiego a obecnie wiceprzewodniczący woj. mazowieckiego.

Po 30 latach musimy znów w tym samym gronie się spotykać, żeby niejako o te same sprawy walczyć. Okazuje się, że musimy na nowo w ramach tej dużej Solidarności ratować to młode pokolenie i ratować tożsamość narodową. Za nami jest cała rzesza nauczycieli. W kolejce stoją następne miejscowości: Katowice, Sosnowiec, Elbląg. Nie rzecz w długości danego protestu tylko, by ten kraj podniósł się i pokazał nie chcemy kształcić typowych „tuskomatołków”, którzy są zdolni tylko do łopaty. Ja mam nadzieję na mądrość Polaków rozleje się na kraj.

no images were found

21 komentarzy

 1. ciekawe.... dodano 9 lat temu

  Protestuje nawet pan S.Cz,To ten który przewodniczył chyba komitetowi budowy pomnika na Placu Wolności. Komitet po jego przewodnictwem dał c…. i w konsekwencji Miasto ufundowało pomnik.

 2. To są fakty dodano 9 lat temu

  Pan Czyżyk głosował również za likwidacją szkół podstawowych jako samodzielnych placówek oświatowych.
  Natomiast poparł utworzenie zespołów czyli połączenie szkół podstawowych z gimnazjum.

 3. antyzwiązkowiec dodano 9 lat temu

  Czy p. Kornacka-Barczak jest na urlopie bezpłatnym, czy też prostestując pensyjkę dostaje jak gdyby była w pracy?

 4. do antyzwiązkowca dodano 9 lat temu

  Proponuję odwiedzić Protestujących wpisać się do księgi pogratulować odwagi i przy okazji spytać o ten urlop – i nie być antyżyciem.

 5. Czy dla Boruca/??? dodano 9 lat temu

  Czy dla Boruca historia to problem "tuskomatołków" czyli nienawiśc do władzy???? Leepiej nich zostawi w spokoju młodych. Młodzi sa zdolni i wykształceni. Nie potrzebuja pseudo obronców. Czas tego pana bezpowrotnie minął. A tak na marginesie – ciekawe jaka jest wiedza historyczna protestujacych, poczynając od historii starozytnej??????????? Należy sądzić że ŻADNA.

 6. antyzwiązkowiec dodano 9 lat temu

  Przepraszam, a odwagi czego? Głoszenia PiSowskiej propagandy?

 7. adobi dodano 9 lat temu

  A tłumy historyków widać 😉 (zainteresowani wiedzą najlepiej, że robi się wiele hałasu o nic)

 8. Smutny dodano 9 lat temu

  Niestety obawiam sie że ich poświecenie pojdzie na darmo.
  Kiedyś na ulicach byłby protestujące tłumy, dziś pozostała tylko garstka co sie nie zgadza z tym systemem który sprowadza nas do roli wyrobników, charujacych do śmierci na władze, ich krewnych i znajomych. Przykro patrzeć na nasz kraj 🙁

 9. ZW dodano 9 lat temu

  Niejaki Jezus 40 dni pościł – zobaczymy czy nasze debeściaki wytrzymają – trzymam kciuki!!!!

 10. Czy na sali jest psychiatra? dodano 9 lat temu

  Przydałby się protestującym- wyglądają bardzo słabo. Wręcz po niektórych ich wypowiedziach widać oznaki choroby psychicznej. O ich bezczelności, a szczególnie czyżyka nie będę już wspominał… Żal pośladki ściska. Im by się przydała jak najszybsza wizyta u psychiatry, a nie głodówka.

 11. co za dyrdymały... dodano 9 lat temu

  Co za dyrdymały opowiada Czyżyk. Chyba mu się pomieszało to i owo. Doktor ratunkiem.

 12. Nowa Prawica dodano 9 lat temu

  Ciekawe czy ci co krytykują to pisze jedna osoba zresztą jakimś dziwnym trafem socjaliści nienawidzą historii zresztą jakie macie postacie dla chluby a to jakiś dziugaszwili czyli siepacz stalin a to hitler (narodowy socjalista czyli socjalista) o rewolcie francuskiej nie wspomnę.

 13. BRAWO dla strajkujących, niestety 2/3 historyków w szkołach to lewacy dodano 9 lat temu

  jakby dostali grosz albo obiecano im darmową wyżerkę, to może odwiedzili by strajkujących.

 14. bb dodano 9 lat temu

  Uczyć historii na poziomie podstawowym każdego. Dalej, kto chce, niech pogłębia tę wiedze na studiach. Tak zreszta powinno być równiez z innymi przedmiotami. Ci strajkujący sami nie wiedzą o co walcza, ot taka moda jak manifestacje o Trwam, jak pochody z pochodniami itp. Trzeba wykazac, że nie jest sie "Tuskomatołkiem", trzeba pokazac wodzowi, że jest sie "Kaczo" lub "Rydzyko" matołkiem. Polityka, polityka i jeszcze raz polityka. Krzycza o wolności a jednoczesnie domagaja sie nakazow i zakazow. Dla mnie ludzie popierający PIS w walce z rządem – jaki by nie był – utracili wszelką wiarygodność po obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zrobić cyrk z tragedii, porównywać Kaczyńskich do Chrystusa (jeden cierpial jak Chrystus, drugi jest zbawicielem) to hańba, bluźnierstwo i bałwochwalstwo. Ślepy tłum matołów wpatrzonych w to co zrobi i powie opętany nienawiścia i żadny włądzy guru.
  A historii kto zechce sie nauczyc, to sie nauczy, a kto nie zechce, to nie pomoże nawet 40 godzin tygodniowej nauki. Znam sytuacje, gdzie w rodzinie jedno dziecko ma doktorat z historii, a drugie nie wie co świętujemy 11 listopada. A historii uczyli sie w tej samej szkole, w takich samych warunkach, przez tych samych nauczycieli i tym samym programem.

 15. Opanowany dodano 9 lat temu

  Do bb
  Pleciesz jak pobita.

 16. EKO dodano 9 lat temu

  Czy już nic normalnie nie można zrobić, tylko trzeba użyć drastycznych środków. To nie jest zabawa, to jest poświęcenie własnego zdrowia dla zauważenia problemu. Podziwiam tych ludzi, rozmawiałam z nimi,są zmęczeni głodówką i warunkami. Mam nadzieje oraz życzę im tego, żeby to ich poświęcenie nie poszło na marne i przyniosło zamierzony efekt.

 17. Warto wiedzieć, że dodano 9 lat temu

  ilość godzin historii zwiększyła się z 5 do 6. Podstawa programowa przedmiotu kończy się w pierwszym roku w liceach, drugim w technikach, trzecim w szkołach zawodowych na historii współczesnej. Ponadto uczniowie mogą wybrać rozszerzenie – tj. 8 godzin dodatkowo. Ci, którzy nie wybiorą rozszerzenie będą mieli 4 godziny historii o społeczeństwie. O co więc krzyk? O nic. PiS lubi krzyczeć.

 18. gość dodano 9 lat temu

  Dla mnie historia jest pamięcią ;pamięcią zbiorowa,pamięcią o przodkach Ta nauka przecież kształtuje tożsamość każdego z nas i ma przełożenie na społeczność lokalną.Dzięki historii wiemy kim jesteśmy,skąd przybyliśmy i jak kształtowała się nasza droga do wolności.Dzięki historii korzystamy z doświadczeń pokoleń,możemy ustrzec się błędów już popełnionych.Dla mnie pokolenie bez wiedzy o historii jest jak człowiek bez pamięci.Osoba zależna od innych,niezorientowana,zagubiona,słaba.Podziwiam i gratuluję tym, którzy podjęli się obrony lekcji historii poprzez prowadzenie strajku głodowego.

 19. Jamćpan dodano 9 lat temu

  "tuskomatoły". dobrze powiedziane 😉

 20. pacan dodano 9 lat temu

  Co ten Rydzykomatoł Czyżyk wygaduje? Przeczytajcie dokładnie to co mówi, wynika z jego wypowiedzi że wszędzie można żyć tylko nie w Polsce. W Polsce do życia potrzebna dogłębna znajomość historii. Zróbmy mu test z historii, tej z przed 1980 roku.

 21. do "pacan" dodano 9 lat temu

  Masz rację, jeśli to co plecie ten "r-ł" czyżyk jest prawdą, to w Polsce mamy cud medyczny. 90 % młodego pokolenia, które bez historii nie może żyć żyje i to całkiem nieźle.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?