SPIN

O Smoleńsku, Grecji i Kościele w rocznicę uchwalenia Konstytucji

Beata Głozak czwartek, 3 maja 2012, 23:28 Siedlce, Wydarzenia
Uroczystości centralne. Fot. AB

Uroczystości centralne. Fot. AB

Centralne uroczystości uczczenia 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny odprawionej o godz. 10 w siedleckiej katedrze. Wcześniej złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

Przed godziną 12. na Skwer  im. gen. Tadeusza Kościuszki dotarły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele zakładów pracy, władz centralnych i władze samorządowe w otoczeniu orkiestry wojskowej. Uroczystość zaczęto od odśpiewania hymnu narodowego i występu ZPiT ZS „Chodowiacy”  im. A. Siwkiewicz po czym przemówienie wygłosił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Wspomniał w nim o powodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja a także o konsekwencjach jakie przyniosła za sobą konfederacja targowicka. Kudelski skrytykował w swoim wystąpieniu charakterystyczną dla obecnych czasów bierność w wyborach.

– Świadczy to o tym, że pozostałym jest obojętne kto będzie nimi administrował. I o tym trzeba głośno krzyczeć, bo to nie jest obojętne, bo historia pokazała, że nie było nam lekko pod jarzmem naszych najeźdźców i musimy zrobić wszystko, by o tym przypominać – stwierdził. Skrytykował pomoc finansową dla Grecji i nie omieszkał przypomnieć o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

– Czy nie musimy mówić, że niekoniecznie musimy wspierać bankierów zachodnich, którzy ratując swój kapitał wspomagają Grecję, której obywatelom żyje się o wiele lepiej niż nam? Czy nie powinniśmy w takim dniu mówić, że katastrofa smoleńska powinna być już dawno wyjaśniona i moglibyśmy już tylko wspominać zmarłych i nie myśleć o tym, że ktoś nas oszukuje? – pytał prezydent zebranych. Odniósł się także do wizyty w naszym miecie szefa SLD Leszka Millera i szefa Ruchu Palikota Janusza Palikota.

Po przemówieniu prezydenta złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i nastąpiło przyrzeczenie nowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”

Całość przemówienia Wojciecha Kudelskiego:

W 1775 roku biskup Ignacy Krasicki na 16 lat przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja napisał: „Święta miłości kochanej ojczyzny…” już w tym czasie ludzie światli wiedzieli, że państwo polskie stacza się po równo pochyłej, której efektem będzie utracenie niepodległości. Dlatego Towarzystwo Patriotyczne opracowało potajemnie projekt ustawy zasadniczej, konstytucji, która zakładała naprawę naszego państwa, wprowadzenie silnej armii, ukrócenie samowoli magnatów, reformę podatkową.

Fortelem udało się tę konstytucję wprowadzić. Obok było jednak towarzystwo hetmanów, które zapatrzone było we własne majątki i tym ludziom było obojętne kto będzie nimi rządził – obcy czy ich królowie. Oni mieli zagwarantowane prawa i dobra i skoro pojawiły się w kraju siły, które chciały im te dobra odebrać zwrócili się do carycy Katarzyny o wsparcie. Targowica pojechała tam.

Caryca skwapliwie wprowadziła 2 armie na naszą ziemię: jedną na Litwę a drugą do Korony. Ta krótka wojna nie mogła zakończyć się inaczej jak klęską Polski. Armia była wtedy jeszcze zbyt słaba a co gorsze ten, który powinien walczyć o niepodległość – nasz król przeszedł na stronę Targowicy. Zdradził Polskę. Dalej były 123 lata niewoli, wiele powstań i wiele przelanej krwi.

I w to majowe święto pewnie można by nie wspominać o przykrych wydarzeniach, można by powiedzieć o tym, że dzięki konstytucji, dzięki Komisji Edukacji Narodowej naród przetrwał, że zaszczepione zostało w nim dążenie do wolności. Ale historię wspominać trzeba, po to żeby wyciągać z niej wnioski. Wracajmy do współczesności. Tyko 40 procent uprawnionych do głosowania idzie na wybory. Świadczy to o tym, że pozostałym jest obojętne kto będzie nimi administrował. I o tym trzeba głośno krzyczeć, bo to nie jest obojętne, bo historia pokazała, że nie było nam lekko pod jarzmem naszych najeźdźców i musimy zrobić wszystko, by o tym przypominać. Tym bardziej w sytuacji kiedy ostatnio w programach szkół ogranicza się lekcje historii, że pewne grupy młodzieży mają bardzo krojony program historii. Kogo chowamy? Ludzi biernych, którzy nie będą wiedzieli co znaczy niewola.

A my? Czy nie musimy w takim dniu jak dzisiejszy, w centrum miasta naszego mówić o tym, że my niekoniecznie musimy wspierać bankierów zachodnich, którzy ratując swój kapitał wspomagają Grecję, której obywatelom żyje się o wiele lepiej niż nam? Czy nie powinniśmy w takim dniu mówić, że katastrofa smoleńska powinna być już dawno wyjaśniona i moglibyśmy już tylko wspominać zmarłych i nie myśleć o tym, że ktoś nas oszukuje?

Myślę, że na takim spotkaniu jak dzisiejsze prezydent miasta Siedlce musi powiedzieć. Muszę powiedzieć też o tym, że nie tak dawno pojawili się w naszymi mieście liderzy organizacji lewicowych i jeden z nich powiedział, że obecnie rządzący tym miastem to plewy, które trzeba będzie odsiać. Dobrze – jeśli rękami narodu – nie mam nic przeciwko temu. Oby nie obcymi rekami. Przedwczoraj słyszałem w ich wykonaniu „Międzynarodówkę”. Kto tam jest tym tyranem? Ciekawe czy ten co zamordował naszych żołnierzy w Katyniu?

Inny mówi o tym, że państwo polskie nie jest najważniejsze w Europie. Najważniejsze jest to, żeby Kościół w Polsce nie dominował i wartości chrześcijańskie w naszym kraju. No to teraz się zastanówmy czy my tego w Siedlcach chcemy, bo ja jako prezydent tego miasta mogę powiedzieć, że nie. Dla mnie te wartości są sprawą najważniejszą. Dzięki nim ludzie tacy jak my na tej ziemi przetrwali i obronili wiarę, mowę i ziemię. Wychowujmy w tym duchu naszą młodzież.

Nie dajmy się zwieść i oszukać. Pamiętajmy, że tak nas będą postrzegali jak sami sobie na to zasłużymy.

no images were found

6 komentarzy

 1. a kto zrobił prezydentowi takiego PSIKUSA? dodano 9 lat temu

  i przypiął mu do klapy kotylion, z barwami odwrotnymi??? prawidłowy jest ten, który ma białą barwę w środku!!! patrioci…

 2. Mentos dodano 9 lat temu

  Byłem tam … przedstawiciele Rodzin Katyńskich, weterani i zwykli ludzie szeptali z tyłu … O czym on bredzi ten Kudelski? Co ma Katastrofa smoleńska do dzisiejszego święta, a co Grecja?

  Żenada zabierzesz dziecko na Majówkę, próbujesz tłumaczyć, po co, dlaczego, a wyjdzie Ci taki, Krasickiego 2 wersów nie zarecytuje, wstyd … bo chyba nie trema po tylu latach urzędowania …

  Pisowska wersja hymnu Prezydenta Kudelskiego:
  „Święta miłości kochanej Ojczyzny, czują Cię tylko umysły ZJADLIWE …. eeeeee nie powiem …."

 3. liberał dodano 9 lat temu

  Taki z Kudelskiego znawca ekonomii jak z koziej d..y trąba. Więc nie zamilknie, bo się tylko ośmiesza!

 4. heraldyk dodano 9 lat temu

  znawco

  Trochę światła rzuca na tę sprawę Prof. Tomasz Nałęcz: – Nie ma czegoś takiego, jak ustalony sposób noszenia kotylionów. Nie są one symbolami narodowymi, ale rodzajem rekwizytu, który ma się kojarzyć z balem, zabawą i radością. Jeśli chodzi o układ kolorów to zgodnie z heraldyką biały powinien być na zewnątrz, a czerwony – wewnątrz. Wzięło się to z odwzorowania godła polski – białego orła na czerwonym tle. Orzeł jest ważniejszy, a tło mniej ważne – takie są zasady heraldyki.

  patrioto..

 5. Ivan dodano 9 lat temu

  Brawo Wojtek!
  Jestem z innej opcji politycznej niz nasz prezydent,ale uważam że powiedział to co ważne i to co przy świętach narodowych powinno być dotykane. Ci co pisali wyżej…to o czym miał mówić wg Was? O Madzi, o spadających awionetkach czy może o proteście kierowców tirów??!! Co z Wami do jasnej cholery się dzieje, jako naród musimy dyskutować na tematy ważne dla państwa i dla obywateli, a niewątpliwie Konstytucja 3-go Maja była ewenementem w skali Europy jak i świata, była to próba poddźwignięcia kraju i odbudowy go by nie zjadły go do końca sąsiadujące mocarstwa które notorycznie kupowały naszych "politykierów" i działały na naszą szkodę.Odłączcie swoje mózgi od gazet i tv, myślcie samodzielnie!

 6. supermen dodano 9 lat temu

  heraldyk nie nauczył się za bardzo w szkole… może nawet zdał maturę, ale słabo – skoro orzeł jest ważniejszy (tu się zgadzam), to właśnie BIAŁY kolor powinien być wewnątrz a czerwony na zewnątrz… bo jak dobrze pamiętam, to nasze godło polskie właśnie takie jest – BIAŁY orzeł na tle czerwonym. Wikipedia potwierdza: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kokarda_narodowa ale mimo to – także i u nas nie wszyscy przestrzegają ustalonych zasad. To nic Panie Prezydencie, to w sumie mała wpadka.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?