SPIN

Czy Agencja ustalała ceny (nie)zgodnie z przepisami?

Beata Głozak poniedziałek, 7 maja 2012, 19:37 Siedlce, Wydarzenia

Czy przez ostatnie miesiące Agencja Rozwoju Miasta Siedlce w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami ustalała ceny za wynajem obiektów przy ul. Jana Pawła II? Wszystko na to wskazuje, bo powinna kierować się Ustawą o gospodarce komunalnej a tego nie robiła. Problem rozwiązano na ostatniej sesji miejskiej.

Agencja Rozwoju Miasta Siedlce - najbardziej komentowana spółka Fot. AB

Agencja Rozwoju Miasta Siedlce - najbardziej komentowana spółka Fot. AB

To zdecydowanie nie jest czas Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. Spółka, która miała jak podkreślał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski „rozwinąć front inwestycyjny” na razie rozwija front krytyki wobec siebie. Teraz okazuje się, że mogła niemal przez rok w sposób niezgodny z przepisami ustalać cennik za korzystanie ze swoich obiektów przy ul. Jana Pawła II. Jak to możliwe?

Ustawa o gospodarce komunalnej, której zapisami powinna kierować się ARMS mówi wyraźnie: „organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (rada miasta – od red.) postanawiają o wysokości cen i opłat albo o sposobie ustalania cen i opłat za (…)korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego”. Oznacza to, że cennik powinien być uzgadniany w porozumieniu z radnymi miejskimi tak jak ma to miejsce w przypadku cen za usługi PWiK-u czy MPK. Tymczasem o cenach ARMS radni dowiadywali się ze strony internetowej. Ostatnie podwyżki jawnie krytykowali.

(NIE)ZGODNIE Z PRAWEM?

Na ostatniej sesji miejskiej sytuację postanowiono naprawić tym bardziej, że z dniem 1 stycznia Agencja po przejęciu OSiR-u zaczęła zarządzać w zasadzie wszystkimi obiektami sportowo – rekreacyjnymi  w mieście. (OSiR jako jednostka budżetowa miasta miał prawo sam ustalać ceny za swoje obiekty). Cenniki proponowane przez zarząd nie będą jednak zyskiwać akceptacji rady miasta a prezydenta. Zezwala na to Ustawa o gospodarce komunalnej, ale Mariuszowi Dobijańskiemu taka praktyka się nie podoba.

To kolejna kompetencja rady miasta, która przy obowiązującej ustawie o samorządzie gminnym jest radzie odbierana. W gruncie rzeczy prezydent samodzielnie decyduje o tym jaka jest polityka cenowa za wynajem obiektów w naszym mieście. Rada w moim przekonaniu powinna mieć wgląd w to czy spółka, której powierzono zarządzanie obiektami sportowymi robi to zgodnie ze sztuką. Patrząc na obecną politykę i ceny obawiam się, że to zarządzanie nie jest właściwe.

Na pytanie czy dotychczasowe ustalanie cen było niezgodne z prawem odpowiada, że to interesujące pytanie dla prawników. – Moim zdaniem Agencja rozminęła się z prawem i prezydent powinien wyciągnąć wnioski. W moim przekonaniu podjęta uchwała jest zalegalizowaniem dotychczasowego stanu rzeczy – przyznaje Dobijański.

NAPRAWIĆ NIEPRAWIDŁOWOŚCI

Że było coś nie tak przyznaje również Kazimierz Paryła, skarbnik miasta. Powierzenie prezydentowi ustalania cen za wynajem obiektów nazywa „naprawianiem nieprawidłowości”.

To było nieprawidłowe i trzeba to bezdyskusyjnie przyjąć, ale w tej chwili będzie prawidłowo. Ustalanie cen nie było robione tak jak procedura prawna tego wymagała. Czy urząd, który ma tylu urzędników dał plamę?Jeżeli pani tak woli to niech będzie tak, że akademia pana kleksa trwa, ale nie był to długi okres i tych wynajmów nie było aż tak wiele.

Jak dowodzi skarbnik w 99 proc. korzystającym z obiektów przy ul. Jana Pawła II było miasto a ono skarżyć się na ceny nie będzie, bo nie ma w tym interesu. Poza tym ARMS jako spółka prawa handlowego zarabiać musi. – Z myślą o partnerach zewnętrznych, którzy będą chcieli wynająć obiekty ceny są do negocjacji – mówi Paryła i podkreśla, że w porównaniu z kosztami utrzymania kompleksu przy JP II ceny za wynajem są i tak … śmiesznie małe.

KTO POWIE OSTATNIE SŁOWO?

To, że cennik akceptować będzie nie rada miasta a prezydent dziwić nie powinno jeśli przeanalizujemy komentarze jakie na sesjach padają z ust części radnych pod adresem ARMS i zarządzania stadionem. Trudno sobie wyobrazić, że po tylu ostrych słowach radni bez mrugnięcia okiem będą np. podnosić ceny. Kto jest winny zamieszaniu z cennikiem? Mirosław Pawłowski twierdzi, że błąd leży po stronie miasta i Agencji.

– Ubolewam nad tym, że ceny nie były konsultowane, bo jeśli ktoś musiałby je akceptować wiedziałby, że trzeba do tego dopłacić – przyznaje. Czy po przyjęciu uchwały radni w ogóle będą mieli wpływ na ceny obiektów zarządzanych przez ARMS? Zdaniem skarbnika zanim te wejdą w życie będą opiniowane na komisji sportu, której opinia ma być wiążąca. Z drugiej strony głosowaniu na sesji podlegać nie będą… Co jeśli radni komisji nie zgodzą się na przykład na podwyżkę cen za wynajem boisk treningowych na błoniach?

 – Niech odpowie na to pytanie ktoś kto powie, że są za wysokie. Agencja jest spółką prawa handlowego i musi uzyskiwać przychody i nie możemy działać ze stratą – podsumowuje Pawłowski. Podkreśla też, że nie do końca zgadza się z interpretacją, że przy wynajmie obiektów sportowych powinno się stosować przepisy Ustawy o gospodarce komunalnej.

bg

10 komentarzy

 1. prezes dodano 9 lat temu

  już naprawdę musi odejść…do tej pory miał już tyle czasu, że zdążył wszystkich przekonać do czego się nadaje, a do czego nie. Wszyscy już wiedzą, że prezesem dobrym na pewno nie jest.

 2. niestety... dodano 9 lat temu

  Kolejny raz Pawłowski robi Prezydenta Kudelskiego w ……. Pan Prezydent tradycyjnie uważa że nic sie nie stało. Pawłowski nie znający ustawy o g.k. – powinien WYLECIEĆ z hukiem. Czego by się nie tknął …..KLAPA i krytyka.

 3. mieszkaniec dodano 9 lat temu

  Szczerze dziwię sie radnym ,szczególnie "opozycji",wybory już stosunkowo niedługo ,co kandydaci będą nam opowiadać i obiecywać skoro teraz przyklaskują takim uchwałom,takim poczynaniom ARM i prezydenta.Kto im uwierzy skoro przez całą kadencję popierają najgłupsze nawet pomysły,a kiedy na jaw wychodzą skandaliczne nieprawidłowości chowają głowę w piasek.To przecież woda na młyn dla obecnej władzy bo traci konkurentów w przyszłych wyborach,dlaczego nikt tego nie widzi?Czyżby stanowiska otzymane w ramach koalicji były zbyt cenne?Czy nie warto spojrzeć trochę dalej?Przecież taki prezes,czy nawet prezydent nie są nieodwoływalni do jasnej ch….

 4. a jest? dodano 9 lat temu

  czy w tej radzie jest opozycja? przecież PO+PIS+STS rządzą wszystkim razem, a SLD – to dwóch radnych tylko, którzy nie mają chyba żadnego pomysłu, co dalej i jak i z kim. Może dobrze im tak, jak jest – a czasami także i oni są w koalicyjnych głosowaniach zgodni.

 5. POgoń Siedlce tylko Widzew dodano 9 lat temu

  po pierwsze
  nie jest to ustawowy przymus
  po drugie
  nie wiem kto napisał ten ,,artykuł", ale gołym okiem widać, że osoba ta nie zna się na prawie, mało tego jest totalnym ignorantem Konstytucji i koleżanką/kolegą zarośniętego pana w okularkach:)
  po trzecie
  prawo nie działa wstecz, zatem ustawa wzg ARMS działa od 1 stycznia 12 i nie interesują nas rzeczy przed tą datą.
  po czwarte
  Głozak oskarżasz Agencję o coś, czego nie popełnia.Jeżeli obraziłem Twój brak poczucia rytmu lub inteligencję odpowiedz mi na tym portalu, zgodnie z wyrokiem TK:)(jestem pewien że nie wiesz o czym mówię, ale z tego słyniesz w Siedlcach):)
  Mam nadzieję że już wiesz kim jestem.
  P.S. Wstyd mi za Ciebie.

 6. warszawiak dodano 9 lat temu

  szkoda że nikt nie zajmie się forsą, jaką dostają dziennikareczki za pisanie takich tandetnych bzdur. Jako menedżer dawno zwolniłbym tak ,,kompetentnego" pracownika.

 7. oj,oj....... dodano 9 lat temu

  POgoń …i warszawiak …..napisali stek obelg pod adresem portalu. Nie potrafią jednak czytać przepisów prawa ze zrozumieniem. Niestety moim zdaniem Pawłowski i Agencja wykazali sie tu indolencją. Wyjątkową. A gdzie była Rada Nadzorcza??? Gdzie był Właściciel?????

 8. Nie o jakieś rozgrywki tu chodzi dodano 9 lat temu

  ale o finanse miasta,o inwestycje,które dzięki niekompetencji zarządzajacych tracimy.Nie wyobrażam sobie aby w dobrze zarządzanym przedsiębiorstwie ktoś kogo działalność przynosi straty pozostawał nadal przy sterach.Jeśli prezes mówi ,że agencja musi przynosić zysk to dlaczego przynosi kilka milionów!!!!!straty.Może dobry menadżer znajdzie sposób aby uzdrowić zarządzanie i finanse tego tworu.Tylko broń Boże nie z nadania partyjnego ,bo kolegi nie da się rozliczyć z jego błędnych decyzji,a osobę z zewnątrz owszem.Siedlce zasługują na dobre zarządzanie ,a nie koalicyjną klikę dzięki której żadnej inwestycji nie da się zaliczyć w 100% na plus.To wstyd dla radnych ,bo to oni nas reprezentują i powinni dbać o interesy miasta i mieszkańców.NIE SĄ RADNYMI PANA PREZYDENTA ALE RADNYMI MIASTA SIEDLCE .

 9. oj oj warszawiak ko ko dodano 9 lat temu

  sympatyczny kolego jestem z POznania i nie widzę ani jednej obelgi a warszawiak ma rację:)

 10. MKP Pogoń dodano 9 lat temu

  POgoń Siedlce tylko Widzew ha ha ha !!! a II Pogoń tylko Izolator Boguchwała dobre.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?