SPIN

Szpital miejski na nieszkodliwym minusie

Aneta Borkowska poniedziałek, 28 maja 2012, 01:27 Siedlce, Wydarzenia
Szpital miejski. Fot. AB

Szpital miejski. Fot. AB

Z ponadmilionową stratą siedlecki szpital miejski zakończył miniony rok budżetowy. Dyrektor placówki Mirosław Leśkowicz przypomina, że podobną sytuację ma w naszym województwie wiele szpitali i nie jest to wina kiepskiego zarządzania.

Głównym powodem straty w przychodach jest zdaniem dyrektora obowiązujący od 2009 nowy sposób przyznawania środków finansowych z NFZ dla szpitali m.in. na Mazowszu.

– Nasze placówki mają po prostu mniej pieniędzy a te przeznaczane są w tej chwili w większej wysokości na województwa południowo-wschodniej Polski. Ma to wyrównać istniejące od tej pory dysproporcje między regionami – tłumaczy Leśkowicz. – Jeżeli dodamy do tego fakt, że stosujemy coraz nowsze a co za tym idzie droższe metody leczenia, wyższe ceny środków medycznych i procedur to wiadomo, że koszty są większe. W sposób mniej widoczny wchodzą w to też płace pracowników. Wynagrodzenia w naszym szpitalu nie były zbyt wygórowane, więc trzeba było je podnieść. Do tego dochodzi wzrost kosztów za energię elektryczną.

Czy otwarcie nowego oddziału w SP ZOZ (psychiatryczny – przyp. red.) spowoduje, że koszty utrzymania zwiększą się jeszcze bardziej? Oczywiście. Z wykonanej przez szpital analizy wynika, że przy obecnym poziomie wykonania świadczeń medycznych także ta działalność będzie zamykać się ujemnym wynikiem finansowym. Jaki jest pomysł na zmniejszenie przyszłej straty?

– Chcemy rozszerzyć opiekę psychiatryczną o oddział dzienny i staramy się pozyskać pieniądze na oddział leczenia uzależnień – wyjaśnia nam dyrektor. Chce, aby pieniądze na dodatkowe usługi pochodziły z NFZ. – Już od kilku miesięcy taką korespondencję z Funduszem prowadzę – dodaje.  – Strata za rok 2011 będzie pokryta z kapitału zakładowego SP ZOZ.

bg

Komentarze (1)

  1. hipokryci dodano 9 lat temu

    Szpitaal działa ze startą, a oni robią fetę na otwarcie nowego oddziału. Po cholerę ten cyrk. Ile to kosztowało??? Nie bolą włądzy ręce od trzymania nożyczek???? Czy ich praca na tym polega??????????

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?