SPIN

Płatnemu parkowaniu powiedzieli „NIE”… do następnej sesji

Beata Głozak wtorek, 29 maja 2012, 18:48 Siedlce, Wydarzenia
Decyzja jak zwykle należy do miejskiej rady

Decyzja jak zwykle należy do miejskiej rady

Wszystko wskazuje na to, że strefa płatnego parkowania odchodzi w nieokreśloną przyszłość. Bliższą czy dalszą tego nie wiadomo, ale wiadomo, że dopóki między koalicjantami w radzie miasta zgody nie będzie nie będzie także płatnego parkowania w mieście.

Podczas piątkowej sesji miejskiej radni mieli podjąć decyzję o utworzeniu strefy płatnego parkowania w Siedlcach. Tak się nie stało. Jednogłośnie usunięto z porządku obrad punkt o głosowaniu nad strefą. Czy to znaczy, że płatnego parkowania w ogóle nie będzie? Na pewno nie będzie go do momentu kiedy rządząca w mieście koalicja PiS – PO – STS nie osiągnie porozumienia, a na chwilę obecną się na to nie zanosi chociaż Platforma Obywatelska twierdzi, że do proponowanej wersji uchwały nie ma zastrzeżeń. Ma jednak alternatywę. Jak mówi nam Jacek Garbaczewski jest nią przede wszystkim czasowy bezpłatny postój w wyznaczonych miejscach.

ODŁOŻYĆ PARKOWANIE DO WYBUDOWANIA PARKINGU

 – Należy promować miejsca postojowe przy ul. Pułaskiego w tak zwanej bramie i zwiększyć bezpieczeństwo w tym obszarze – tłumaczy Garbaczewski. Zaprzecza sugestiom, że temat jest niewygodny dla miasta i dlatego zostaje odłożony. – Trzeba jednak patrzeć na zdolność finansową mieszkańców i na to co się dzieje w otoczeniu biznesu. Pojawiła się obawa, że przedsiębiorcy, którzy mają swoje usługi po nieparzystej stronie ulicy Piłsudskiego nie dość, że mają mniejszy ruch pieszych to jeszcze będą pozbawieni bezpłatnych miejsc postojowych – twierdzi. (W uchwale proponowanej do głosowania strefa płatnego parkowania miała obejmować nieparzystą stronę ul. Józefa Piłsudskiego na odcinku od ul. Floriańskiej do ul. Armii Krajowej – przyp. red.).

Z wyliczeń Garbaczewskiego ma wynikać, że strefa zacznie zarabiać dopiero po 2 latach pod warunkiem że „miasto to zrobi samo i za darmo” a koszty podane przez Wydział Gospodarki Komunalnej nie uwzględniają np. kosztów zakupu systemu. – Pojawił się pomysł, aby temat odłożyć do czasu zbudowania parkingu podziemnego na palcu Sikorskiego – dodaje radny.

Stanisław Mrówczyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej mówi wprost, że sprawa z parkowaniem jest sprawą polityczną, ale zgadza się ze stwierdzeniem, że trzeba wszystko przemyśleć. Twierdzi, że wszystko zostanie przełożone na sesję czerwcową.

URZĄD CHCE UDERZYĆ W URZĘDNIKÓW

– Proponowany projekt uchwały czy regulamin są przeniesione z doświadczeń innych miast, bo przecież takie rozwiązania funkcjonują w wielu miastach. Niczego innego nie wymyśliliśmy – mówi naczelnik.

Z symulacji finansowej jaką przygotował zakup parkometrów oraz ustawienie znaków drogowych to jednorazowy wydatek w wysokości ok. 400 tys. zł.  – Potem ten koszt będzie spadał, bo zostanie tylko utrzymanie tego. Chciałbym aby były zatrudnione do tego dwie osoby w biurze obsługi tej strefy. To byłby najprawdopodobniej etat w straży miejskiej. I to wychodzi około 100 tys. złotych roczne na bieżące utrzymanie. Przychody byłyby dużo większe. Ważne jest to, że nie będziemy do tego dopłacać, tylko zarobimy i będziemy mogli to przeznaczyć na remonty ulic – podsumowuje Mrówczyński. Wyjaśnia też dlaczego tak drastycznie zmniejszono strefę w porównaniu do tej proponowanych podczas konsultacji społecznych. – Wcześniejsza strefa miała 1650 miejsc a ta uderza przede wszystkim w urzędników więc zaczynamy od siebie i mam nadzieję że to dobre rozwiązanie.

bg

18 komentarzy

 1. SZOK dodano 9 lat temu

  no szok!!!! że jakiś wypomadowany dandys Garbaczewski ma cokolwiek do powiedzenia w kwestii parkingów. PO SIEDLCACH NIE MA JAK CHODZIĆ!!!! bo chodniku są dla samochodów a mieszkańcy chodzą gęsiego. K@rwa m%ć. Pieprzyć taką radę miasta. Jeżeli jakikolwiek samochód stanie mi na chodniku i zastawi mi miejsce to bedzie miał wydadki własciciel

 2. opole dodano 9 lat temu

  I znowu Pan z kina. Swoje już wielokrotnie nakrzyczał i ludzie zdanie sobie wyrobili. Patrząc na niego, jego poczynania to aż żal mi Mirka G, że tylko jednego głosu mu zabrakło, żeby do RM się dostać.

 3. brawo dodano 9 lat temu

  ludzie, o co wam chodzi? o to, że ktoś mówi wprost, że strefa jest nieopłacalna, że jest nieuzasadniona ekonomicznie i że jest po prostu głupim wymysłem władzy, który to wymysł niczego nie zmieni??? czy nie rozumiecie jeszcze, że propozycja Mrówczyńskiego jest po prostu z kosmosu i nikt na tym by nie zyskał, a na pewno już nie kierowcy szukający miejsc do zaparkowania??? co wam się stało, panie/panowie "szok" i "opole", że wysnuwacie takie irracjonalne wnioski z tego tekstu??? jestem w 100% za pomysłem, żeby nie było strefy płatnego parkowania w Siedlcach w kształcie proponowanym przez miasto, bo to niczego nie zmieni.

 4. hop hop hop dodano 9 lat temu

  kto nie skacze, ten za strefą, hop hop hop 😉

 5. to może oznaczać.... dodano 9 lat temu

  To może oznaczać iz wysiłek "intelektualny" Mrówczyńskiego trafi do kosza. Tego sie spodziewałem. Szybciej robi niż myśli.

 6. Strefa to idiotyczny pomysł dodano 9 lat temu

  Panie naczelniku strefa ta nie uderzy w urzedników tylko we wszystkich podatników bo karnety dla was zafunduje urząd z naszych podatków,podobnie dla urzędu pracy .mok, biblioteki itp.Przychody będą pozorne,tak jak dochody ARM.NIE OGŁUPIAJCIE LUDZI.

 7. Strefa to idiotyczny pomysł dodano 9 lat temu

  I po raz kolejny niepokoi mnie zdanie ,że PO nie ma zastrzeżen do ustawy to żenada znowu są za ,a nawet przeciw ale generalnie za ,bo stołki są ważniejsze niż interes miasta i mieszkańcówPodobnie jak wielu ,którzy oczekiwali prawdziwych zmian i patrzenia władzy na ręce ,głosowałem na tę partię i teraz się tego wstydzę.Czy to miasto nie zasługuje na normalna radę miasta tylko na "koalicyjnych"kolesiJeśli prezydent i urzędnicy wymyślą,że trzeba wyburzyć centrum miasta i wysiedlić mieszkańców to też w ramach koalicji zagłosujecie "za" oczywiście krzycząc,że to nie jest dobre????W takiej radzie mogą przejść najbardziej absurdalne pomysły,a poparcie i absolutorium uzyskać nawet największy szkodnik

 8. NIKT dodano 9 lat temu

  chciałbym robercie choj….ki żeby ci palce uschły

 9. superstrefer dodano 9 lat temu

  ta strefa w Siedlcach nie ma racji bytu, więc im mniej pieniędzy na nią pójdzie, tym lepiej dla podatników. A jak Strus zbuduje Galerię i jeśli uda się zbudować parking podziemny na placu Sikorskiego, będzie po problemie z parkowaniem.

 10. co za bzdura dodano 9 lat temu

  garbaczewski juz ci tlumaczono ,se strefa bezplatnego czasowego parkowania jest bzdurą. Tv Trwam- jezdziles na Dni Mlodziezy to chwaliles Tv , pozniej glosowales na sesji przeciwwko Tv Trwam. ARM – na prawie kazdej sesji miales pretensje , wysnuwales teorie sprzeniewierzenia pieniedzy podatnikow pozniej zaglosowales za przyjeciem sprawozdania finasowego ARMu, CKiS taka sama sytuacja atakowales atakowales tylko po to zeby znow zaglosowac za przyjeciem sprawozdania CKiS. Zastanow sie kim ty jestes? żenada

 11. do bzdury... dodano 9 lat temu

  Panie bzduro, a nie uważasz, że lepsza strefa bezpłatnego czasowego postoju niż kilkaset tysięcy z kasy na strefę płatnego parkowania, która nic nie zmieni, oprócz tego, że będziesz bulił za parkowanie w centrum, a miejsca dla ciebie jak nie było tak nie będzie??? czy nie myślisz, że uchwała PiSu ws. TV Trwam była polityczna i trzeba się było temu POLITYCZNIE sprzeciwić? czy nie uważasz, że trzeba pytać o to, JAK wydaje się kilkadziesiąt milionów, które będzie spłacać cała twoja rodzina jeszcze wiele lat??? i czy też wolisz MILCZEĆ ws. CKIS, gdy umowa na linii CKIS-p. Badurka okazała się ekonomiczną klapą, bo centrum podpisało ją z NIEISTNIEJĄCYM tworem pana B. ??? jeśli WOLISZ MILCZEĆ, po prostu MILCZ, ale ja wolę jak ktoś pyta i szuka rozwiązań, a nie głupio idzie za tłumem. To jest dopiero ŻENADA.

 12. do "do bzdury" dodano 9 lat temu

  Naucz się czytać ze zrozumieniem to wtedy podyskutujemy, ale już przypominam Ci fakty ponieważ albo ich nie znasz albo celowo pomijasz. 1. Strefa płatnego parkowania ma rozwiązać problemy i ekonomicznie przynosić dochody,rozwiązanie sprawdzone a przy odpowiednim zastosowaniu wygodne równiez w naszym mieście.( podyskutuję o tym na priv jeśli nauczysz się czytać tekst ze zrozumieniem) 2.Oczywiście ,że uchwała w sprawie TV Trwam była polityczna dlatego też człowiek , który w samych superlatywach wypowiada się o tej telewizji a później głosuje odwrotnie nie zasługuje na szacunek.3.CKiS- zgadzam sie ten pan pytał bardzo dociekliwe o CKiS..pytał, krytykował..szukał rozwiązań jak napisałeś…a następnie jak gdyby nigdy nic na sesji RM zagłosował za przyjęciem sprawozdania z działalności CKiS. 4. Pomijasz temat ARMu , niewygodny? Twój faworyt zachował się identycznie jak w przypadku CKiS. Pierwszy krytykujący ARM zagłosował za przyjęciem sprawozdania finansowego spółki.Przykro mi ale Twój "wielojęzyczny "kolega jak już napisałem …delikatnie mówiąc nie zasługuje na szacunek.

 13. opole dodano 9 lat temu

  A propos Waszej jałowej dyskusji – polecam przesłuchać udostępnionych stenogramów z ostatniej, majowej sesji RM. Nie piszcie zdań wyssanych z palca, kiedy macie konkretnie przedstawione dowody, fakty jak było naprawdę. Tam wiele słów JG a propos ARM oraz CKiS, a przy tym ostatnim gratulacje na rok 2011 z jednoczesnym potwierdzeniem, że na wszystkie dotychczasowe pytania otrzymał satysfakcjonujące go odpowiedzi.

 14. . dodano 9 lat temu

  opole..może odniesiesz się konkretnie i merytorycznie do jakiejś kwestii jesli chcesz brać udział w dyskusji, bo z Twoich "jałowych"słów zupełnie nic nie wynika!?

 15. opole popieram dodano 9 lat temu

  to wszystko są dowody i zero szacunku dla JG

 16. Nick: dodano 9 lat temu

  garbaczewski ile czasu możesz nabierać ludzi? naprawdę można szybko poznać się na tobie

 17. komentuj-nie obrażaj dodano 9 lat temu

  niestety – ta fajna ogólnopolska akcja "komentuj-nie obrażaj" – jak widać po kilku komentarzach zaakceptowanych przez redakcję – omija SPIN i internautów tego portalu dużym łukiem…

 18. omija? dodano 9 lat temu

  ..zdaje sie ,że Ciebie coś omineło i to dużym łukiem..:) może wyjaśnij , które to epitety dotknęły Cię tak bardzo boleśnie? a może to prawda tak boli..? hehe

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?