SPIN

Czy „Samochodówka” da nam historyczne zwycięstwo?

Aneta Borkowska środa, 30 maja 2012, 12:46 Siedlce, Wydarzenia

Trzech uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach już od jutra do soboty (31 maja – 2 czerwca) będzie reprezentowało Mazowsze, a tym samym i nasze miasto w finale XVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych.

Hubert Karabin, Łukasz Karabin i Daniel Borkowski pod opieką nauczyciela Adama Mroza przygotowują się już od roku. Dotarcie do tak wysokiego etapu wymagało od całej czwórki nie lada poświęcenia i wyrzeczeń.  Najpierw etap szkolny, potem konkurs subregionu i finał wojewódzki, gdzie grupa zajęła I miejsce.

–  Ćwiczymy w każdą niedzielę przez dwie godziny praktykę, a zajęcia z teorii mamy jako dodatkowe lekcje w szkole – mówi Adam Mróz. – Oczywiście, że trochę szkoda tego czasu i może nie do końca się chce, ale z drugiej strony każdy z nas interesuje się motoryzacją no i wiemy, że to nam się przyda w przyszłości – wtrąca Hubert.

Za każdym razem do pokonania jest część teoretyczna i praktyczna. Ta pierwsza to test z historii motoryzacji oraz przepisów drogowych. Drugi etap to udzielanie pierwszej pomocy, jazda motorowerem na czas, oraz jazda samochodem z tzw. Talerzem Stewarta (widoczny na dole na zdjęciach).

–  Jakie było pytanie na teście? No na przykład ile trwała produkcja naszego popularnego malucha. Ile? 27 lat – wyjaśnia Daniel. – Sami uczymy się historii motoryzacji bo ona nas kręci, mamy więc nadzieję, że pójdzie nam dobrze – dodaje.

Podczas zawodów ogólnopolskich, które rozegrane zostaną w miejscowościach Tomaszowo i Wiechlice w województwie lubuskim dojdzie jeszcze jedna konkurencja, której nasza grupa obawia się chyba najbardziej.
– Dojdzie nam jazda na płycie poślizgowej. To coś nowego czego chłopaki jeszcze nie mieli okazji spróbować – tłumaczy opiekun. – Jednego dnia będziemy mogli poćwiczyć, a drugiego będzie już konkurs, ale wierzę, że się uda – dodaje.

Cała grupa jest mocno zdeterminowana, tym bardziej, że w konkursie, który trwa już od 16 lat ekipa z Siedlec będzie startowała w finale po raz pierwszy.

– Trzymajcie za nas kciuki, bo fajnie byłoby pierwszy raz w historii Siedlec zająć najwyższe miejsce na pudle – mówi Łukasz.  – Czuliśmy się już super po wygranej na etapie wojewódzkim, ale chcemy jeszcze więcej – dodaje.

ab

no images were found

Komentarze (1)

  1. benia dodano 9 lat temu

    Gratuluje dla chłopaków i pana profesora

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?