SPIN

Komitet a potem pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach?

Aneta Borkowska wtorek, 26 czerwca 2012, 01:53 Siedlce, Wydarzenia
Czy pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego stanie w Siedlcach? Fot. AB

Czy pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego stanie w Siedlcach? Fot. AB

Czy w Siedlcach stanie pomnik tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego? To nie jest wykluczone. Poseł PiS Krzysztof Tchórzewski przyznaje, że o takiej inicjatywie wie i był nawet na jednym ze spotkań grupy osób zainteresowanych jego postawieniem. Jego zdaniem  ludzie, którzy teraz nie chcą się pokazywać już wkrótce ujawnią się jako struktura formalna.

O tym, że w Siedlcach zawiązał się lub ma zawiązać się komitet społeczny ws. budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego mówi się nieoficjalnie od kilku tygodni. Problem w tym, że nikt tej informacji potwierdzić nie chce ale też każda z osób, z którymi rozmawiałyśmy albo o komitecie słyszała albo może być zaangażowana w jego organizację lub jak poseł Krzysztof Tchórzewski była na spotkaniu osób, którym zależy na jego powołaniu.

NIKT NIC NIE WIE

Wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki zapytany przez nas czy słyszał, że w naszym mieście ma powstać komitet odparł, że obiło mu się to o uszy i równie szybko zapewnił, że jego wśród tych osób nie ma. Podkreślił także, że jak na razie zmarły prezydent Polski Lech Kaczyński ma „pomnik” w postaci nazwy ulicy. Głowackiego jednak komitety społeczne ws. chociażby budowy pomników dziwić nie będą, bo jego zdaniem dopiero po latach będą wychodzić kolejne powody dla którego takie pomniki mogłyby powstawać.

Zdaniem osoby związanej z siedleckim magistratem zaangażowany w tworzenie komitetu jest lokalny przedsiębiorca, właściciel sieci marketów. Także on wprost niczego nie potwierdza. Zaznacza, że na razie za wcześnie jest mówić o jakichkolwiek formalnych strukturach, więc tak naprawdę nie ma w ogóle o czym mówić. Nieco więcej do powiedzenia ma w tej sprawie poseł PiS Krzysztof Tchórzewski. Wprost przyznał nam, że o inicjatywie powołania komitetu i budowie pomnika słyszał. Spotkał się także z ludźmi, którzy chcą tego dokonać.

MYŚLĄ NAD FINANSOWANIEM

– Stwierdzili, że chcą, aby taka inicjatywa była i chcą ją zrobić całkowicie społecznie. Tak trochę apolitycznie – przyznaje poseł. Według jego wiedzy komitet formalnie nie został zarejestrowany i stąd ta niechęć do ujawniania się. Tchórzewski złożył jednak deklarację, że chętnie do takiego komitetu przystąpi choć nie ma zamiaru wchodzić do jego władz.

– Dla mnie jako osoby, która przez dwadzieścia parę lat znała Lecha Kaczyńskiego jest to wielka satysfakcja, że taka inicjatywa w Siedlcach pojawia się – mówi w rozmowie z nami. Zdaniem posła grupa zastanawia się czy jest w stanie sama sfinansować budowę pomnika.

– Powiedziałem im, że jeżeli zgłoszą się do prezydenta i rady miasta to muszą przedstawić wiarygodny plan finansowania, ale powiem też, że ich to nie przeraziło. Raczej nie będzie sprzeciwu miasta wobec budowy jeżeli będzie to inicjatywa społeczna, natomiast nie widzę szans, aby miasto się angażowało tak jak w odbudowę Pomnika Wolności bo to całkiem inna inicjatywa – twierdzi Krzysztof Tchórzewski. Myśli, że się już w niedługim czasie ludzie na razie anonimowi pokażą jako struktura formalna czego jak nam powiedział życzy.

39 komentarzy

 1. ja dodano 11 lat temu

  JEŚLI MA TO BYĆ INICJATYWĄ SPOŁECZNĄ , NIECH WYPOWIEDZĄ SIĘ SIEDLCZANIE. MOŻE TAK REFERENDUM? NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ DO KOŃCA. NA POMNIK TRZEBA SOBIE ZASŁUŻYĆ.

 2. ratatuj dodano 11 lat temu

  O co chodzi w ostatnim zdaniu: "Myśli, że się już w niedługim czasie ludzie na razie anonimowi pokażą jako struktura formalna czego jak nam powiedział życzy"? Co pokażą? Komu? Jaka jest/będzie rola pana posła w tym pokazywaniu? I gdzie się podziały co najmniej 3 przecinki, które powinny znaleźć się w tym zdaniu?

 3. Zawisza Czarny dodano 11 lat temu

  Niech powstanie też komitet ws budowy pomnika kota Alika….

 4. siedlczanin dodano 11 lat temu

  Ok nie ma sprawy tylko proszę mi powiedzieć dlaczego społeczeństwo Siedlec do dnia dzisiejszego nie ufundowało pomnika zabitemu przez własnego rodaka -Prezydenta RP Gabriela Narutowicza- słucham????????

  • zdziwiony dodano 10 lat temu

   Zamiast biadolić zorganizuj komitet, zbierz pieniądze, załatw wszelkie zezwolenie i … powodzenia!

 5. trochę apolitycznie... dodano 11 lat temu

  i znowu miasto zapłaci 700 tysięcy a pomnik stanie na jakimś kluczowym miejscu dla Siedlec, oczywiście placu miejskim i za darmo będziemy się "cieszyć" kolejną PISowską inicjatywą. Robi się naprawdę nieciekawie, bo pomniki stawia się zawsze największym ludziom, prekursorom, megapatriotom, a nie zwykłym prezydentom. To ja chcę placu Lecha Wałęsy, ronda Kwaśniewskiego i pomnika Anny Grodzkiej.

 6. Siedlce dodano 11 lat temu

  Niech pan S., skoro ma ochotę, sam ufunduje pomnik zasłużonemu. Może w okolicach sklepu na Brzeskiej? Placu sporo – i nikt nie będzie psioczył, że wydał podatników pieniąze.

 7. Anonim dodano 11 lat temu

  Opowiadaja dyrdymały. Wiedzą kto za tym stoi. Struktury PIS. Alr próbują zrobic z tego ruch społeczny. Hipokryzja. Ci Panowie co mają sie ujawnic – lepiej niech zajma sie pracą. Jeden z nich otrzymuje bardzo duże pieniadze co miesiąc. Poseł wie wszystko i jak Prezes nie powie. Ludzie zajmijcie sie pracą i działaniem na rzecz siedlczan a nie bzdetami.

 8. Kamilos dodano 11 lat temu

  a może na pomniku przed Urzędem Miasta, zamieńmy orzełka na kaczorka 😉

 9. ... dodano 11 lat temu

  Obawiam sie ze Siedlczanie podczas referendum opowiedza sie PRZECIW-wiec raczej nie zrobia referendum…ale pomnik i tak stanie

 10. PPP dodano 11 lat temu

  a mi sie wydaje za kazdy sposob jest dobry oby tylko byl mozliwy finansowo do wykonania
  ja np nie chce za to placic bo chyba kazdy widzi co sie z finansami dzieje
  jednak jestem za bo przeciez byl to nasz prezydent!

 11. justyna dodano 11 lat temu

  A czego ten człowiek dokonał w swoim życiu, poza tym, że zginął? Nie zasłużył sobie niczym innym, więc jeśli PIS chce mu postawić pomnik, to zapraszam na cmentarz. Pomysł jest żenujący i upokarza ludzi, którzy naprawdę coś w swoim życiu zrobili dla dobra innych, którzy przyczynili się do czegoś więcej niż ksenofobia, polityczne gierki i zadziwiania społeczeństwa swoim brakiem kultury, kompetencji, butą i pychą. Skoro poseł Tchórzewski posiada taki gest i tak bardzo podziwia Kaczyńskiego ( nie wiedzieć a co?)to niech postawi mu pomnik albo na cmentarzu albo na swoim podwórku. Przynajmniej wstydu dla miasta nie będzie.

 12. aro dodano 11 lat temu

  Zgadzam sie z przedmówcami ! Niech sobie ten p…oseł postawi ten pomnik na swoim podwórku. Wystarczy już tej pisowskiej samowoli. !!!

 13. postawmy pomnik prof. Domagale dodano 11 lat temu

  ś.p. Profesor Konstanty Ryszard Domagała jest nieporównywalnie większym skarbem naszej społeczności niż śp. Lech Kaczyński.

 14. Leszek dodano 11 lat temu

  Droga Justyno…
  … sam lepiej bym tej prawdy nie opisał.
  Gorąco pozdrawiam:-)

 15. echo dodano 11 lat temu

  W tym pomyśle nie chodzi o uczczenie zmarłego ,lecz o przypodobanie się żyjącemu i dużo mogącemu bratu.

 16. Zamówcie dodano 11 lat temu

  Niech utajniony komitet zamówi za sp. Kaczyńskiego mszę świętą i pomodli się. Tak normalni ludzie czczą pamięć tych, którzy odeszli do Pana. Zaś naznaczeni z mocy partii "żałobnicy" harcują na grobach zmarłych. Kompromitacja. Wstyd.

 17. wacek dodano 11 lat temu

  Popieram słowa Justyny. Tak trzymać.

 18. Siedlczanin dodano 11 lat temu

  Pan Tchórzewski jak ma chęć na pomnik, to zamiast jakiegoś wcielenia matki boskiej, niech sobie postawi pomniczek na swoim podwórku (lub w Rzążewie). Zgadzam się w 100% z p. Justyną i raduję się świadomością, że w Siedlcach są też i myślący ludzie. Osądzam człowieka nie po tym, co kto o nim mówi, tylko po tym, co sam widziałem i słyszałem. Już mamy kosztowny i bezużyteczny pomnik "rury" za społeczne pieniądze, a teraz powstaje nieśmiała grupa chcąca postawić pomnik człowieka, który zginął ale przedtem zasłynął z niekompetencji, niskiej inteligencji, braku taktu…wiem, że o zmarłych nie powinno się źle mówić, lecz jak ktoś chce narzucić swoją prywatną wolę ogółowi mieszkańców, to w tej sytuacji wyżej stawiam Panią Annę Jantar.

 19. Masakra dodano 11 lat temu

  Znowu wstyd dla Siedlec.

 20. ciemnota szczeka, a fakt jest taki, że L.K. był najlepszy prezydentem po II w. ś. dodano 11 lat temu

  i 100% zasługuje na pomnik, a w dodatku musiał nieźle zaleźć za skórę wrogom Polski, skoro zorganizowano zamach na Niego i 95 innych osób (wszystkie fakty na to wskazują).

 21. jkfoo dodano 11 lat temu

  Niech stawiają ten pomnik ,będą mieli czego bronić.

 22. KOLI dodano 11 lat temu

  SIEDLCE …MIASTO PRZYJAZNE …..ALE BEZ POMNIKA KACZYŃSKIEGO.

 23. bb dodano 11 lat temu

  Pomnik dla człowieka, który będąc decydentem lotu do Katynia nie podjął w odpowiednim czasie decyzji o odejściu na inne lotnisko. Obojetne jest, czy zaniechał podjęcia tej decyzji z obawy przed reakcją brata, czy ze zwykłego lekceważenia. Faktem jest, że brak takiej decyzji stał sie bezpośrednia przyczyną katastrofy smoleńskiej. Gdyby polecieli na inne lotnisko prezydent co najwyżej spóźnił by sie na uroczystości do Katynia (też z własnej winy, bo to przez niego opóźnił sie odlot z Warszawy) i dziś byłby emerytowanym politykiem, bez znaczenia. Co więcej, prezes Jarosław nie miałby takiej siły przebicia w swojej polityce opartej w całości na graniu katastrofą smoleńską.
  Reasumując można smiało powiedziec, że prezydent Kaczyński poprzez zaniechanie przyczynił sie do śmierci swojej , swojej żony i innych osób, za które był odpowiedzialny. Przyczynił sie tez do wojny polsko – polskiej, do dzielenia Polaków, do kłótni i nienawiści. Naraził nas wszystkich na niebotyczne finansowe skutki tej katastrofy. Trzeba to wreszcie oficjalnie powiedziec. Wszystkie inne sprawy, zaniedbania, bałagan, błędy pilotów, niedociągnięcia sa skutkiem braku decyzji prezydenta. Aktywiści pisowscy próbują zagłuszyc tę oczywistą sprawe poprzez rożne teorie popierane wyliczeniami robionymi na polityczne zamówienie, ale każdy rozsądnie myślący wie jedno: odlot na inne lotnisko – katastrofy nie ma. W nagrodę za to ten człowiek – nie umiejący sie wznieść ponad własny i partii brata interes – został pochowany razem z królami i bohaterami narodowymi, a jego zwolennicy wznoszą mu pomniki.
  Tez jestem zdania, że jeżeli ktoś chce prywatnie uczcić pamięć kogoś, na kim mu zalezy, to ma do tego cmentarz, wałsne podwórko, może nawet sieć swoich sklepow przemianować na im. Kaczyńskiego. Ale miasto to my i bez referendum w tej sprawie żaden pomnik w publicznym miejscu nie ma prawa stanąć. Prywatnie można stawiać monumenty nawet mordercom, nawet rodzicom dziecka z Będzina, ale wara od przestrzeni publicznej. Wystarczy juz tej hecy z nazwaniem ulic. Może jeszcze ktoś wyskoczy z pomysłem postawienia na zakręcie pod torami na "obwodnicy" makiety tupolewa z wizerunkami tylko wybranych osób, które zginęły pod Smoleńskiem ze sprawca tej katastrofy na czele. Szaleństwo na temat katastrofy i taniec polityczny na grobach niewinnych ludzi, którzy sa ofiarami pychy rodziny Kaczyńskich trwa nadal.
  Jeszcze jedno pytanie: pomniki stawia sie za coś, za jakieś zasługi, dokonania. Czego dokonał prez. Kaczyński (po za tą katastrofą), zwłaszcza dla Siedlec? Ma ktoś racje pisząc, że na naszym lokalnym podwórku mamy znacznie większych ludzi, bardziej zasłużonych dla rozwoju miasta, im stawiajmy – jeżeli juz to konieczne – pomniki.

 24. "rzal i bul" dodano 11 lat temu

  skąd się bierze tyle baranerii z jołoperią w Siedlcach?
  te niemalże wszystkie powyższe komentarze są dowodem, że paliknot tu ma dużo wielbicieli

 25. cyklista dodano 11 lat temu

  Wychodzi na to, że przed każdym marketem "Carlos" stanie prezydencki pomnik. Może markety przemianować na "Prezydent"?

 26. Panie "rzal i bul" dodano 11 lat temu

  Odpowiadając na Twoje pytanie ("skąd się bierze tyle baranerii z jołoperią w Siedlcach?"): z PiSu Panie, z PiSu.

 27. miniStrant dodano 11 lat temu

  Proponuję pomnik ofiar zbrodni Kościoła Katolickiego i postawić go koło JP II

 28. liberał dodano 11 lat temu

  Czyżby SPIN dopadła cenzura jak TS? Kudelski za bardzo się wam zza biurka przygląda czy jak?

 29. MW dodano 11 lat temu

  Pomniki stawia się po to by przyszłe pokolenia miały co burzyć i dlatego jestem przeciwny…. Do wszystkich piszących tu k***ów, przypominam wam przysłowie łacińskie "de mortuis aut bene aut nihil" .Prezydent Lech Kaczyński nie żyję!!, ma córkę, brata, Matkę i rodzinę .Opluwanie go od 2 lat jest po prostu prostackie. Ciekawe jak by o Waszych zmarłych ktoś się tak wypowiadał o Waszych ojcach matkach czy rodzinie . Idź na cmentarz jeden z drugim na grób swoich najbliższych i zacznij opluwać jego pamięć ,ciekawy jestem czy się nie zdenerwujesz !!! a prawda jest taka , że się nie zdenerwujesz , bo c**m nie ma nerwów , c**m to c**m. Jestem pewien ,że pisze na darmo, bo i tak nie jesteście wstanie tego zrozumieć, jesteście po prostu grillowe prostaki.

  P.s do "bb" … nie p….ol !!!!!! głupot , napij się wody i połóż się w cieniu

 30. miniStrant dodano 11 lat temu

  pan Kaczyński opluwał za życia gdyby nie jego ambicja, która była wyższa od Jego wzrostu to by żył i nie byłoby tej katastrofy gdzie zginęły 96 osoby. Teraz ten poroniony pomnik. Wstyd dla narodu, że stać nas było na takiego Prezydenta.

 31. efaster dodano 11 lat temu

  ot cały prezydent (któremu chcemy stawiać pomnik)

  http://www.youtube.com/watch?v=3FMp9Ec3pcY

  słynne "spiepszaj dziadu" na rogu 11 Listopada i Stalowej na Pradze Północ przed drugą turą wyborów na Prezydenta m. st. Warszaway. Cóż wzór cnut i wychowania dla młodych pokoleń, brawo, brawo

  już SKM-ki kupione za jego bytności na pl. Bankowym już się psują a mają tylko 5 lat !!!!

  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,11987918,Plaga_awarii_pociagow_SKM__5_letnie_sklady_do_odstawki_.html

 32. L dodano 11 lat temu

  Efaster dobrze, że wróciłeś. Zrób porządek na forach.

 33. Wyrzykowski dodano 11 lat temu

  Kim muszą być ludzie, którzy w dobie kryzysu i przy rekordowym zadłużeniu miasta chcą stawiać jakikolwiek pomnik? Jakimi "wartościami" muszą się oni kierować? Ludzie nie będą mieć co do garnka włożyć, ale oni POMNIK muszą walnąć… "apolitycznie", dobre sobie.

 34. jacek dodano 11 lat temu

  hahahhaahahaahaa padłem ….. pomnik ? hahahah

 35. ale buractwo pod przewodnictwem stiudenta efastera się odzywa dodano 11 lat temu

  niech was piekło pochłonie

 36. siedlczanka bezpartyjna dodano 11 lat temu

  Zupełnie nie rozumiem po co PIS wypuszcza takie pomysły do mediów. Wiadomo jakie będą komentarze. Druga sprawa: Gdzie jest granica "komentarzy" osób, które pewnie uważają się za inteligentnych ? Na czele z zaocznym studentem, którego polszczyzna jest na poziomie drugoklasisty z podstawówki. Niestety, internet daje szansę zaistnienia każdemu potrafiącemu stukać w klawiaturę. Nie pozostaje nic innego jak nauczyć się nie reagować na prostackie i bezmyślne wpisy. Z innej beczki: niektórzy piszą na forach od kilku lat i żadnego postępu ani w myśleniu ani w pisemnym wyrażaniu swoich "myśli " nie zauważyłam. Nawet studia zaoczne nie mobilizują ich do osobistego rozwoju.

 37. efaster dodano 11 lat temu

  do wszytkich którzy mają coś do mnie, a nie pomyślał jeden z drugim iż mogłem pisać z innego użądzenia niż komputer ?? np. tablet/tel. kom. funkcją Wi-Fi ??

  No właśnie, tam nie ma podkreślania błędów czy literówek, po za tym jak pisze z kompa to nie chce mi się sprawdzać błędów za każdym razem w Wordzie, a Mozzilla mi się przycina (nie wiem dal czego, mimo iż wielokrotnie ją przeinstalowywałem). Ale co ja Wam się będe spowiadał. O wykształcenie niech sie każdy zajmie we własnym zakresem ok. ??? Od mojego prosze się "odkolegować" żeby nie powiedzieć mocnej.

  Wiem, wiem boli UM, pis jego wyborców, że najeżdzam na prezydenta/władzę miejską. Przykro mi, ja tak poprostu mam, nigdy nie było mi po drodze z katolicko-konserwatyną prawicą. Mam poglądy liberalno-lewicowe (ale lwicowe tylko jeśli chodzi o kk.) więc nie zmuszajcie mnie do zmiany bo się nie zmienie.

  Tyle odemnie, wiecej nie będę się powtarzał.

  Dziękuje za uwagę.

 38. bw2500 dodano 11 lat temu

  Jak to dobrze, że niebawem opuszczam to miasto.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?