SPIN

INFO PRASOWE: Zmiany oznaczeń przy kąpieliskach oraz więcej uprawnień policji

Aneta Borkowska poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:43 Aktualnie, Wydarzenia

Od początku sezonu wodnego na Mazowszu utonęły już 22 osoby. Brak rozwagi, alkohol i kąpiel w miejscach niestrzeżonych to główne przyczyny wypadków śmiertelnych podczas wypoczynku nad wodą. Należy zatem przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. W 2012 r. wprowadzono zmianę oznakowania kąpielisk, kary dla osób korzystających z pojazdów wodnych w stanie nietrzeźwym, a samorządy ponoszą większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo wodne na swoim terenie.

Zmianie uległy oznaczenia kolorystyczne boi. Żółta oznacza teraz koniec kąpieliska (głębokość do 4 m), a czerwona granicę dla osób nieumiejących pływać i dzieci. Tam głębokość wody nie przekroczy 1,2 m.

Ponadto, od tego roku policja ma prawo badać trzeźwość nie tylko żeglarzy, ale także użytkowników innych pojazdów wodnych (kajaków, rowerów wodnych itd.). Przekroczenie dozwolonego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (0,2 ‰) będzie skutkować mandatem w wysokości 500 zł lub – w wypadku motorówek – grzywną w wysokości 2 tys. zł i odholowaniem pojazdu na koszt właściciela.

Ivetta Biały,rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego / opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?