SPIN

INFO PRASOWE: Paszporty dla dzieci do lat 5 dłużej ważne

Aneta Borkowska czwartek, 9 sierpnia 2012, 15:23 Aktualnie, Wydarzenia

Od 11 sierpnia paszporty dla dzieci do piątego roku życia wystawiane będą na pięć lat, a nie jak do tej pory na rok. Oznacza to, że wszyscy małoletni do trzynastego roku życia otrzymają dokumenty z tą samą datą ważności. Opłata pozostaje bez zmian – nadal będzie wynosić 30 zł.

Wszystkie dzieci do 5 roku życia otrzymywać będą paszporty biometryczne. Do tej pory wydawane one były tylko na wyraźną prośbę rodziców. Okres ważności paszportów dla dzieci pomiędzy 13 a 18 rokiem życia nadal będzie wynosił 10 lat. Opłata za wydanie paszportu dla małoletniego do 13 roku życia wynosi 60 zł lub z ulgą 30 zł. Koszt dokumentu dla dziecka pomiędzy 13 a 18 rokiem życia to 140 zł, lub z ulgą 70 zł. Ulga za wydanie paszportu – w wysokości 50% pełnej opłaty – przysługuje (po udokumentowaniu) małoletnim m.in. do czasu podjęcia obowiązku szkolnego, uczniom i studentom oraz dzieciom niepełnosprawnym.

Ponadto od 26 czerwca dzieci, które dotychczas przekraczały granicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, muszą mieć własny dokument podróży. Ważność utraciły wszystkie wpisy dokonane przed 28 sierpnia 2006 r. (od tego czasu wydawane są tylko paszporty indywidualne). Rodzice muszą wspólnie złożyć wniosek o paszport dla dziecka. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie, bądź przed notariuszem. Wystawienie paszportu trwa do 30 dni.

źródło: oddział prasowy wojewody mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?