SPIN

90 lat pierwszego meczu rugby w Polsce

Aneta Borkowska poniedziałek, 13 sierpnia 2012, 11:06 Sport, Wydarzenia

Miejski Klub Rugby zorganizował 10 i 11 sierpnia we Lwowie największą tegoroczną imprezę rugby z okazji 90-lecia pierwszego meczu w Polsce. W ramach obchodów rozegrano pięć spotkań w tym rekonstrukcję meczu z 1922 roku w strojach z epoki. Przygotowania do jubileuszu trwały rok.

Pierwszy mecz rugby z udziałem polskiego zespołu został rozegrany na stadionie Pogoni we Lwowie 9 lipca 1922 pomiędzy drużynami Związku Sportowego Orzeł Biały Warszawa, Białymi (opartymi na graczach polskich) i Czarnymi (opartymi na graczach francuskich). Rekonstrukcja tego meczu była głównym punktem obchodów rocznicowych, jako Czarni zagrali rugbiści Ukrainy, w rolę Białych wcielili się Polacy. Wszyscy zawodnicy ubrani byli w repliki koszulek z epoki, mecz toczył się według przepisów z lat dwudziestych z ówczesną punktacją i techniką gry. Dziewięćdziesiąt lat temu Czarni pokonali Białych 6:3, w sobotnim meczu zanotowano remis 8:8.

Dwa spotkania rozegrała reprezentacja młodzieżowa przygotowująca się do obrony wywalczonego przed rokiem w Siedlcach mistrzostwa Europy. W pierwszym meczu pokonała zdecydowanie ligowy zespół Sokoła Lwów 38:0, w drugim rówieśników z Ukrainy 48:16.

Po młodzieżówce rozegrano pierwszy międzypaństwowy mecz weteranów Ukraina – Polska, który zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 12:10. Gospodarze mieli przez większość czasu przewagę w polu, ale nie mogli przebić się przez obronę Polski, która decydujące o zwycięstwie punkty zdobyła w końcówce meczu. W ostatnim meczu spotkały się zespoły weteranów powyżej 50 lat, meczu nie było w programie i goście nie mieli pełnej drużyny w tej kategorii, skład uzupełnili więc gracze Ukrainy, którzy wygrali to spotkanie 10:5.

W drużynie weteranów grało 27 zawodników z 9 klubów, najliczniejszą grupą byli gracze WFS Veterans z organizującego jubileusz Miejskiego Klubu Rugby: Artur Adamczyk, Łukasz Bacik, Dariusz Głogowski, Paweł Kuligowski, Paweł Narojek, Wojciech Plichta, Grzegorz Pliszka, Tomasz Radzikowski, Jacek Wierzbicki i Bartosz Zagalski. Łącznie w imprezie udział wzięło ponad 200 uczestników z Ukrainy, Polski i Francji.

Wyniki:
10 sierpnia
– Sokół Lwów – Polska U20 0:38 (0:14),

11 sierpnia
– Orzeł Biały Czarni – Orzeł Biały Biali 8:8 (3:8). Punkty: Piotr Walczak 3, Grzegorz Pliszka 3, Radzikowski Tomasz 3,
– Ukraina U20 – Polska U20 16:48 (6:25),
– Ukraina U35 – Polska U35 10:12 (10:7). Punkty: Łukasz Bacik 5, Wojciech Poprawski 5, Janusz Wilk 2,
– Ukraina U50 – Polska/Ukraina U50 10:5 (10:0). Punkty: Jarosław Wiśniewski 5,

źródło: Jacek Wierzbicki

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?