SPIN

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie przypominamy

Aneta Borkowska wtorek, 25 września 2012, 11:09 Aktualnie, Wydarzenia

Od 24 września do 7 października Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat jest zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa.

Nie wolno dotykać szczepionki – preparat z zapachem człowieka nie zostanie podjęty. Szczepionka jest niedużą, zielono-brązową kostką o intensywnym zapachy rybnym (wymiary 4,5 na 4,5 na 1 cm). Zrzuty nie obejmują akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia na wirus wścieklizny wyłącznie lisy i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.

Każdy, kto zetknie się ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

źródło: WIW Siedlce

3 komentarze

  1. zainteresowany dodano 9 lat temu

    Popieram szczepienia lisów bo wścieklizna to okropna choroba. Jednak trzeba pomyśleć nad zmniejszeniem populacji tych drapeżników. To za przyczyną lisów w polskich lasach i na łąkach jest coraz mniej tzw. zwierzyny płowej. Bez sztucznej regulacji ilości lisów na terenie Polski już niedługo niektóre gatunki zwierząt i ptaków dzieci będą oglądać na archiwalnych zdjęciach.

  2. mimi dodano 9 lat temu

    Trzeba ostrzec Tomasza Lisa…

  3. Antypsiar dodano 9 lat temu

    Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzać na smyczy?? Tzn. że na codzień psiarki mogą sobie swobodnie spuszczać pieski ze smyczy, a my mamy się modlić oto, żeby ich czworonogi łaskawie nas omijały? Zdrowia życzę, bo na rozum za późno.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?