SPIN

„NIE RZUCAJ MIĘSEM… do kosza!”

Aneta Borkowska wtorek, 16 października 2012, 21:19 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj przed południem kilkudziesięciu uczniów z siedleckich szkół pod hasłem „NIE RZUCAJ MIĘSEM… do kosza!” protestowało przeciwko marnowaniu żywności. Na Placu gen. Wł. Sikorskiego młodzież trzymając transparenty namawiała siedlczan do tego, aby zamiast wyrzucać jedzenie podzielili się nią z potrzebującymi. Akcja zorganizowana została w ramach obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Żywności.

– Jako Bank Żywności do akcji przystępujemy po raz drugi i apelujemy o to, by nie wyrzucać jedzenia – mówi Grażyna Jałyńska, koordynator zbiórek Banku Żywności w Siedlcach. –  Ewentualne nadwyżki proszę przywozić do nas, a my przekażemy tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej – dodaje.

Z danych wynika, że w Polsce aż 9 mln ton żywności rocznie ląduje na wysypiskach. Przeliczając wychodzi na to, że dziennie wyrzucamy jej aż 25 tys. ton. W proteście przeciwko takiemu marnotrawstwu na ulice wielu polskich miast wyszły dzisiaj setki wolontariuszy. W Siedlcach też.

– Jesteśmy wolontariuszkami, bo to nam daje satysfakcję, czujemy, że w jakimś stopniu pomagamy – mówi jednak z gimnazjalistek. – Dzięki takim akcjom sama uświadamiam sobie problem, bo na co dzień nie myśli się o tym ile jedzenia ląduje na śmietnikach. Dobrego jedzenia – dodaje.

Dlaczego wyrzucamy jedzenie? Najczęściej dlatego, że kupujemy go za dużo i nie potrafimy właściwie przechowywać. Takie akcje mają nam to uświadomić i pokazać, że sami możemy złagodzić skutki ubóstwa i niedożywienia w kraju dzieląc się tym czego mamy za dużo. Pytanie czy takie akcje zadziałają?

– Może jedna akcja rocznie to faktycznie za mało, aby ludzie uświadomili sobie ten poważny problem. Może trzeba je kilkakrotnie w roku powtarzać, by informacje te dotarły do społeczeństwa – zastanawia się Grażyna Jałyńska. – Wierzę jednak, że do kogoś to dotarło, a jeśli tak to już było warto wyjść dzisiaj na ulicę – dodaje.

Każdy kto posiada nadwyżkę żywności i nie chce jej wyrzucać może od poniedziałku do piątku w godzinach między 8 a 16 przywieźć ją do siedleckiego Banku Żywności, który znajduje się przy ulicy Sokołowskiej 100.

no images were found

ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?