SPIN

To złe szyby były… czyli MPK bez Mercedesów

Beata Głozak czwartek, 25 października 2012, 12:45 Siedlce, Wydarzenia
Mercedesy mają przyjechać jeszcze w tym tygodniu. Fot. UM Siedlce

Mercedesy mają przyjechać jeszcze w tym tygodniu. Fot. UM Siedlce

Jak pisałyśmy przed kilkoma tygodniami termin dostawy nowych autobusów do siedleckiego MPK nie został dotrzymany. Ostatni z serii 11 Mercedesów Conecto miał przyjechać do miasta 4 października. Ale nie dojechał. Powodem opóźnienia były, jak przekonuje prezydent, złe szyby.

– Obecnie autobusy są w Warszawie, gdzie wstawiają odpowiednie szyby i za kilka dni mieszkańcy będą cieszyć się z nowego i pięknego taboru – mówi Wojciech Kudelski, prezydent miasta. Na pytanie czy zawiódł się firmą odpowiada, że nie, gdyż pasażerowie na dzień dzisiejszy nie odczuwają braku nowego taboru.

– Wszyscy, którzy muszą dojechać do pracy – dojeżdżają, a nowe autobusy poprawią tylko komfort samej jazdy – dodaje Kudelski.

Nie zmienia to jednak faktu, że dostawca, czyli w tym przypadku firma EvoBus zawiodła i w związku z opóźnieniem poniesie kary umowne. Jakie? Tego niestety nikt nie chce powiedzieć. Ponieważ beneficjentem unijnego projektu jest Miasto Siedlce a nie MPK Siedlce, prezes Przedsiębiorstwa Krzysztof Dębiński na temat kar milczy.

– Kary zgodnie z umową za opóźnienie będą i nie ma możliwości ich obejścia – mówi Wojciech Kudelski, prezydent miasta. – Jakie? Za każdy dzień jest określona suma – dodaje. Rzecznik miasta Paweł Mazurkiewicz przyznaje wprost, że tej sumy nie zna i tłumaczy:

O kwotach będziemy mogli mówić później. Wynikają one z umowy i w tej chwili trudno o nich mówić. Za dzień jest to określony procent całego kontraktu  i trzeba by było dopiero w momencie rozliczenia przeliczać odpowiednie sumy. Dzisiaj tej kwoty nie znam. Kar nie da się uniknąć, bo jest to wiązane z realizacją projektu unijnego i o tę kwotę, którą Merceds będzie musiał zapłacić będzie pomniejszone dofinansowanie unijne dla miasta. I dopiero w momencie rozliczenia całości będziemy mogli mówić o kwotach. Wszystko to będzie działo się po odbiorze autobusów.

Dzisiaj w sprawie opóźnienia dostawy kontaktowałyśmy się z firmą EvoBus, ale rozmowa z osobą odpowiedzialną za inwestycję w Siedlcach będzie możliwa dopiero jutro.

ab

***

3 kwietnia władze miasta oraz zarząd firmy EvoBus, zwycięzcy przetargu podpisali umowę na dostawę 11 autobusów marki Mercedes Conecto. Koszt zakupu to 9 mln 200 tys. zł. Pojazdy będą przystosowane do zasilania ekologicznymi biopaliwami i wyposażone w automatyczne urządzenia gaszenia pożaru w komorze silnika. Każdy z nich będzie miał długość 12 metrów i miejsce dla 98 pasażerów w tym 28 miejsc siedzących. Zakup pojazdów był możliwy dzięki pieniądzom unijnym. Projekt „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego jako element projektu realizowanego w ramach PRO WM 2007-2013 Działanie 5.1 – „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w Siedlcach – III etap”.

8 komentarzy

 1. darek dodano 9 lat temu

  Dziś szyby, jutro….Ciekawe dlaczego Prezydent i pozostali rozmówcy podkreślają ,że chcieli by uniknąć kar dla Evo Bus / ,ale nie mogą bo Unia itd. Jak potencjalni dostawcy to czytaja to się śmieją,że w tym mieście zamawiający troszczy się o nie naliczanie kar- paranoja, to może w umowach wykreślić kary ,a wręcz wpisać nagrody za przedterminową realizację.A swoja drogą -turecka jakość pracy wyłazi ,to nie kebab ,to autobus za kilka mln.

 2. efaster dodano 9 lat temu

  dostawcy czytać tego nie muszą oni to wiedzą, pamiętacie jak budowali wewnetrzną obwodnice, stadion z jedna trybuną wysystko było poopóźniane, ale o karach dla wykonawców UM nawet nie myślał, tylko ich tłumaczył (!!!! ### ???) patrz pan Głowacki jak się tłumaczył za PXM, albo lepsza wtopa w jedenj z gazet rzecznik parasowy UM p.
  Paweł Mazurkiewicz opwiadał jak to u nas się szybko buduje nie to co na autostradach (wtedy na tzw. tapecie był sprawa chińskiego konsorcjum Covec) i wtedy się zarzekał, że ów drogi będą oddane na czas, ba nawet przed terminem (to był lipiec) przyszedł wrzesień/październik i się okazało, że będzie opuźnienie o pół roku.

 3. jimi dodano 9 lat temu

  Mercedesy już jadą do Siedlec. Wczoraj w okolicach Kałuszyna jak jeden jechał w kierunku Siedlec około 15:30 jakże już niedługo pewnie uroczyste pokazanie będzie.

 4. robson dodano 9 lat temu

  ciekawe ilu ludzi zawsze same negatywne posty wpisuje ? Można by odnieść wrażenie, że nikomu nic się nie podoba, a to pewnie tylko jakiś mały złośliwy troll i jego czterech kompanów.

 5. lukasz dodano 9 lat temu

  Tylko proszę MPK o nieoklejanie tych nowych autobusów reklamami a druga sprawa ja w autobusach zauważyłem że one jeżdżą brudne zakurzone itp.

 6. asdfgh dodano 9 lat temu

  Taak. Przyjdą nowe piękne mercedesy. a za chwilę już będą oklejane. Jeszcze zapomieliście o kasacji wysokopodłogowych autobusów. To tylko o Mercach się non stop trąbi. a o kasacjach jelczy i ikarusów to ani słowa. po prostu. z dnia na dzień , i nikt się nie zorientuje że nie ma już żadnego jelcza na siedleckich drogach. jeszcze zatęsknicie za takimi autobusami bo dojdziecie do wnioku że to właśnie Mercedes okaże się większym badziewem. dam sobie głowę uciąć że te MANY Volva i Mercedesy nie będą już miały tak długiej żywotności jak te ikary i jelcze.

 7. siedlczanin2 dodano 9 lat temu

  Szyby to ważna sprawa, mam nadzieję, że będzie je można szerzej otwierać niż w tych obecnych autobusach. Jak nie będzie klimy to nich chociaż wiatr wieje.

 8. zdziwiony dodano 9 lat temu

  Jestem mocno zdziwiony dlaczego miasto Siedlce wybrało niszowe autobusy Mercedes. Zamiast popierać polskie firmy i kupować sprawdzone polskie autobusy np. Solaris lub Autosan kupuje się coś co jest rzadkoscią w naszych miastach. Kiedyś widziałem jeżdził na testach po Siedlcach Solaris ale ten największy i była mowa, że jest za duży. A wielkościowo zarówno Solarisy jak i Autosany są przeróżne. Sprawdzają sie w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź ale i w mniejszych jak Ostrołęka. Ale Siedlce muszą być oryginalne kupują inne marki z którymi już sa kłopoty,a jak nie daj Bóg coś sie zepsuje to lepiej nie mówić. Ponadto opcja rządząca naszym miastem powinna popierać rodzimy przemysł ( zwłaszcza jeżeli jakością nie ustępuje zagranicznemu ,a ja nie widzę w czym Mercedes jest lepszy od Solarisa)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?