SPIN

Kaszyński dla SPIN: Rozumiem i akceptuję tę decyzję

Beata Głozak czwartek, 15 listopada 2012, 18:03 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj Wojciech Kaszyński, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach został odwołany z pełnionej przez siebie funkcji. W rozmowie z naszym portalem przyznał, że spodziewał się takiej decyzji i nie była ona dla niego zaskoczeniem. Swojemu następcy Marcinowi Kulickiemu życzy wszystkiego najlepszego i deklaruje pomoc. 

Wojciech Kaszyński: Spodziewałem się

Rozumiem i akceptuję tę decyzję. Powód? Myślę, że ogólnym i najważniejszym była ta cała sytuacja finansowa. My podjęliśmy już wszelkie działania planu stabilizacyjnego, które zaczęły równoważyć koszty z przychodami. Czy czuję się winny tej sytuacji? Każdy menadżer, każdy prezes odpowiada za zaistniałą sytuację i ja nie jestem tutaj wyjątkiem. Winy można doszukiwać się w różnych miejscach, ale jest to moja odpowiedzialność. Należy uszanować decyzję właściciela i z pokorą oraz szacunkiem przyjmuję tę decyzję. Zaskoczenia nie było. Spodziewałem się tego a czy to jest dobry moment na zmianę prezesa to, to się okaże. Nowy zarządca to doświadczony menadżer i ja się cieszę, że wybór padł na niego. Będzie miał przed sobą bardzo dużo pracy, bo przecież trzeba dalej plany stabilizacyjne wdrożyć i kontynuować, a to długi proces i wymaga dużo siły i zaangażowania. Oczywiście zaoferowałem pomoc nowemu prezesowi. Co teraz? Znajdę sobie nową pracę. Na pewno poświęcę trochę czasu na odpoczynek, bo czuję się bardzo zmęczonym natomiast jestem bardzo aktywnym człowiekiem zawodowo i nie wyobrażam sobie siedzenia i czekania tylko biorę swoje życie w swoje ręce. Nie mam natury roztrząsania, zawsze patrzę do przodu z optymizmem.

19 komentarzy

 1. kom dodano 9 lat temu

  Nowy Prezes Kulicki — to dopuiero zabawne. Ten były ZOMOwiec był wywalony ze Spółki cukrowej za próbę przekrętu przy prywartyzacji z właścicielami firmy Mokate. A teraz tutaj go wsadzili – tragedia.

 2. tylko nie pomagaj dodano 9 lat temu

  Bron cie Boze, jak najdalej od szpitala, tylko wspolczuc ludziom gdzie bedzie pracowac W.K

 3. . dodano 9 lat temu

  Szukaj Wojtek nowej fuchy, szukaj. Z takimi umiejetnosciami, doswiadczeniem, osignieciami i CV juz pewno jestes na celowniku wszystkich warszawskich headhunterow. Szkoda tylko kolejnej budzetowej jednostki mazowieckiej bo dostanie prikaz od gory aby cie zatrudnic. Sitwa po-psl dba o swoich miernych ale wiernych.

 4. Bolek dodano 9 lat temu

  Jak obejmował stołek prezesa spólki cukrowej, to mówili w PO, że zna się na cukrze bo słodzi herbatę. Teraz pewnie powiedzą, że zna się na szpitalu bo kiedyś chorował na grypę.

 5. Qwerty dodano 9 lat temu

  Szkoda Panie Wojtku!
  Ludzie nie rozumieją, ze dług szpitala wynikał z tego ze wy leczyliscie pacjentów a nie odmawialisxie im pomocy a to wiąże sie z kosztami. Nie asthma jest zamknac szpital w marcu bo NFZ nie ma kasy. Szpital ma leczyć stad biorą sie dlugi. Pozdrawiam

 6. siedlczanka dodano 9 lat temu

  Ale zdążył Pan Prezes co nie których nagrodzić dużymi pieniędzmi, mali tego nie odczują na pewno

 7. sim dodano 9 lat temu

  jak to? tyle długu i nic?! postawcie go przed sądem.

 8. gig dodano 9 lat temu

  „Szanowny Panie Marszałku,
  zwracam się do Pana z prośbą o zainteresowanie się tym, co dzieje się w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
  Jestem pielęgniarką pracującą od wielu lat w tym szpitalu i to, co się zaczęło dziać pod rządami Pana Prezesa Kaszyńskiego zaczyna nas wszystkich przerastać. Nie podam swoich danych, bo zostało mi kilka lat do emerytury i nie chcę być szykanowana i stracić pracy. Opiszę kilka faktów, które bulwersują wszystkich pracowników. Odkąd szpital stał się spółką pod rządami Pana Prezesa zmierza bardzo szybko do bankructwa za zgodą Pana Marszałka. Ani personel ani mieszkańcy Siedlec nie byli za przekształceniem szpitala w spółkę. A jednak podpisał Pan zgodę na jej utworzenie.

  Przedstawię teraz kilka faktów, o który Pan być może nie ma pojęcia, bo są prawdopodobnie zatajane przez Pana Prezesa. Po ostatnim zebraniu Rady Nadzorczej Pan Prezes otrzymał 3-miesięczne wotum zaufania na przedstawienie planu naprawczego Spółki. I co?
  Pan Prezes znalazł sposób na znalezienie pieniędzy. W naszych kieszeniach obniżając pensje!!! W ostateczności zgodziliśmy się na obniżkę pensji o 6% na rok. Tyle, że te 6 % to w rzeczywistości jest 10% tego co zarabialiśmy. Teraz zaproponował kolejną obniżkę płac i redukcję etatów. I to jest Jego kolejny genialny plan poprawy finansów szpitala. A to jest działanie krótkoczasowe, bo niedługo okaże się, że nie ma już z czego obniżać, a dług dalej będzie rósł w zastraszającym tempie.
  W listopadzie będzie kolejne posiedzenie zarządu i Pana Marszałka i mam nadzieję, że poruszy Pan tę kwestię. Dlaczego nie zacznie od redukcji administracji, która się rozrosła za rządów Pana Prezesa do ponad 120 osób. A pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu jest ok. 600. Samych dyrektorów było ponad 10, ale po głosach oburzenia pracowników zrobiono z nich zastępców, ale pobory zostały takie same.
  Kolejnym przykładem niepokojących działań Pana prezesa są stawki za dyżury lekarskie. Stawki tak zawyżył, że lekarzom opłaca się przyjeżdżać na dyżury z Warszawy czy z Białegostoku!!! Lekarz za (jeden) dyżur dobowy dostaje tyle ile pielęgniarka za cały miesiąc!!! W Warszawie krąży anegdota, "że jak lekarz chce szybko spłacić jakiś kredyt to niech weźmie parę dyżurów w Siedlcach, to szybko go spłaci".
  Pralnia została zlikwidowana, a pranie jest wożone do miasta Skarżyska Kamiennej oddalonej od Siedlec o 250 kilometrów!!!To bliżej już nie było można znaleźć pralni, tylko płacić za przewóz?
  Za czasów Pani Doroty Gałczyńskiej-Zych szpital prosperował bardzo dobrze. Przynosił zyski, które Pan Prezes roztrwonił w zastraszającym tempie. Obecnie są gigantyczne długi. Banki nie chcą udzielać pracownikom pożyczek ,ponieważ szpital jest w fatalnej kondycji finansowej.
  Krążą po szpitalu informacje, że Pan Prezes dostał jeszcze nagrodę jakoby za dobre zarządzanie.
  To, co powtarza w medialnych wypowiedziach, mija się z prawdą. Twierdzi, że zarabiamy najwięcej w regionie, co nie jest prawdą. Szpital Specjalistyczny, którym jesteśmy niedługo będzie miał pensje na poziomie szpitali powiatowych. A do tego kondycja finansowa szpitala jest fatalna.
  Brak jest podstawowego sprzętu monitorującego. Wszystko co zostało zakupione przez Panią Gałczyńską się sypie, a Pan Prezes nie ma pieniędzy. Czy to jest celowe działanie mające na celu bankructwo szpitala i sprywatyzowanie go? Nie raz już zostaliśmy oszukani przez Pana Prezesa.
  Stara się On całą winę przerzucić na nas, na pracowników; szczególnie na pielęgniarki, że to jest nasza wina, że szpital jest w takiej a nie innej kondycji. Czy nasz szpital zostanie kolejną pogrążoną przez Pana Prezesa firmą?
  Pan zapewne wiedział o tym i mimo to Pan Kaszyński otrzymał to stanowisko. Wszyscy pracownicy (oprócz zarządu i dyrekcji oczywiście) znienawidzili Pana Prezesa i mamy nadzieję, że w końcu zostanie on odwołany. A na jego miejsce powoła się osobę, która będzie miała pojęcie jak zarządzać szpitalem. Od kiedy Pani Gałczyńska została Dyrektorem Szpitala Bielańskiego, zaczął on przynosić zyski (chociaż był on zadłużony). A u nas są same straty.
  Jakiś czas temu koleżanka wysłała emailem na adres Samorządu Województwa Mazowieckiego podobny list, niestety pozostał on bez odpowiedzi. Żeby uwidocznić naszą desperację, kopię tego listu wyślę do mediów lokalnych, jak i do ogólnopolskich. Mam nadzieję, że zainteresują się tym problemem i zaczną sprawdzać i rozliczać poczynania Pana Prezesa. Rozważamy też (wszyscy pracownicy szpitala) zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli o działaniach Pana Prezesa które szkodzą spółce.
  Mam nadzieję, że choć trochę czuje się Pan odpowiedzialny za to co się stało z dobrze prosperującym szpitalem i podejmie Pan odpowiednie kroki, aby wyjaśnić i naprawić to co zostało w tak szybkim tempie zepsute. Doszło do tego, że nawet składki do ZUS podobno nie są odprowadzanie na czas.. Jeszcze niech zacznie wypłacać pensje w ratach, to już w ogóle będzie tragedia; przecież ludzie mają zobowiązania i kredyty. Czy Pan prezes nie zdaje sobie z tego sprawy?
  To, co wymieniłam, to są tylko niektóre dokonania Pana Prezesa, najbardziej bulwersujące. Myślę, że jak zacznie się kontrola, to wyjdzie więcej. Może też wyjaśni się też sprawa dotycząca ubezpieczenia pracowników? Kto doprowadził do zmiany ubezpieczyciela, działającego na naszą niekorzyść. My domyślamy się, kto za tym stoi tyle, że nie mamy dostępu do tych danych. Po prostu zostaliśmy sprzedani.
  Dlaczego nasza grupa zawodowa jest tak dyskryminowana. Wszystkie dodatki lekarze otrzymują w całości, a my, pielęgniarki, tylko część. Dlaczego tak się dzieje?
  Jeszcze wielu rzeczy mógłby się Pan dowiedzieć gdyby zechciał Pan porozmawiać z pracownikami szpitala. Bo publicznie nikt się nie ujawni, bo od razu taka osoba byłaby zwolniona

  z poważaniem

  PIELĘGNIARKA PRACUJĄCA W SZPITALU PONAD 20 LAT

 9. maniek dodano 9 lat temu

  zdjęcie krzywe

 10. Kaszyńska dodano 9 lat temu

  Panie Kaszyński, a gdzie ta praca tak leżyżze Pan ją znajdziesz, jesteś jasnowidzem, to może znajdziesz i dla mnie taką pracę za 80.000zł miesięcznie bo gminna wieś niesie że Pan tyle zarabiał, a niektórzy mówią że Pan zarabiał ponad 100.000 zł miesięcznie. Niech Pan napisze ile Pan zarabiał, niech Pan poda kwoty jakie są w PIT i kiedy i gdzie i kiedy będzie Pan szukał pracy to ja też z Panem pójdę, bo ja też chcę mieć taką pracę.

 11. Henryk dodano 9 lat temu

  Panie Kulicki mierz Pan siły na zamiary. Na co się Pan porywasz, chyba tylko na tą kasę miesięczną jaką miał Kaszyński. Na czym Pan się i co Pan umie. No i co bedzie Pan pracodawcą swojej córki, która skończyła "prawo: i tam pracuje.
  No proszę bedzie to klan rodzinny Kulickich .

 12. Joanna dodano 9 lat temu

  Pani Beato Głozak, dlaczego Pani nie komentuje tych zmian, ach przepraszam chyba wiem bo to są ludzie z PO, gdyby to byli z Pisu to już by Pani suchej nitki na nich nie zostawiła.

 13. Lupus dodano 9 lat temu

  Bawią mnie komentarze tych, którzy nie mają pojęcia jak wygląda sytuacja szpitali i to, że dług na tym poziomie to pryszcz, bo większość specjalistycznych szpitali ma długi 2-3 razy większe. Z pustego… Jeśli koszty rosną, a nie rosnie wartość kontraktów i jednocześnie nie chce się odsyłac pacjentów, to nie ma szans na to, żeby się nie zadłużyć. Kaszyński mógł podejmować niepopularne decyzje (jasne, najwięcej wiedzy na temat zarządzania mają stare pielęgniarki) ale nowy prezes też nic z tym nie zrobi, dług nadal będzie rósł. Przypomnijcie sobie tą chwaloną szefową szpitala – jak ten szpital wtedy wyglądał, co można było tam zrobić, ile było prywaty, o której nikt już nie pamięta. Teraz jest to jeden z największych specjalistycznych szpitali w Polsce. Owszem, można go jeszcze okroić i zrobić standardowy szpital miejski, taki, który będzie lepiej pasował do takiej zapyziałej dziury jak Siedlce.

 14. z wewnatrz dodano 9 lat temu

  kaszynski powinien byc pocigniety do odpowiedzialnosci za rozlozenie szpitala na lopatki a juz to co zrobil z takim oddzialem laryngologii, jakie podjal personalne, kogo zrobil ordynatorem, ktory w 5 lat pozbyl sie wszystkich lekarzy a cala operatywe oddal lekarzom z wawy, ktorzy robia ja za ciekie pieniadze – wszystko to wola o pomste do nieba. Polecam lekture opinii siedleckich pacjentow o wybranej przez kaszynskiego orynator tego oddzialu na stronie "ranking lekarzy." Nazwisko pani ordynator jest na stronie szpitala. Zeby bylo zabawniej – to m.in. ta pani miala zarabiac te prywatne pieniadze dla szpitala – figuruje jako osoba z ktora na terenie szpitala mozna umowic sie na prywatna wizyte.

 15. rodzinka.pl dodano 9 lat temu

  Henryk: sobota, 17 listopada 2012, godz.22:52 Panie Kulicki mierz Pan siły na zamiary. Na co się Pan porywasz, chyba tylko na tą kasę miesięczną jaką miał Kaszyński. Na czym Pan się i co Pan umie. No i co bedzie Pan pracodawcą swojej córki, która skończyła "prawo: i tam pracuje.
  No proszę bedzie to klan rodzinny Kulickich .

  Tak Henryku, ale po nowym roku ma juz miec córcia nową fuchę – w Meditransie 🙂

 16. nepotyzm PO dodano 9 lat temu

  PROSZE

  http://www.szpital.siedlce.pl/artykuly/2461,1260,konkurs-ofert-o-udzielenie-zamowienia-na-wykonywanieswiadczen-zdrowotnych-w-oddzialach-siedleckiego-szpitala-specjalistycznego

 17. łobuz dodano 9 lat temu

  Kulicki – ZOMOWIEC!

 18. obserwator dodano 9 lat temu

  skandal!!! jeden nieudacznik odszedł ,drugiego znowu namaścił Struzik.Do szpitala powinno wkroczyć CBŚ i CBA żeby zbadać przepływy finansowe oraz sprawy związane z ubezpieczeniami pracowników,gdzie, za ile a co najważniejsze u kogo zostali ubezpieczeni. Warto też popatrzeć na dochody byłego prezesa oraz jego wydatki.

 19. sds dodano 9 lat temu

  Dlaczego prezes Kulicki nie wystapił do NFZ o zwrot pieniędzy (nie podał NFZ do sądu) tylko sięgnął do kieszeni pracowników , przecież pieniadze miały iść za pacjentem a nie do kieszeni NFz.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?