SPIN

Nowe autobusy MPK już ruszają w trasy (aktualizacja)

Aneta Borkowska czwartek, 15 listopada 2012, 15:56 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj (15 listopada)  na placu przed siedzibą siedleckiego MPK odbyło się uroczyste przekazanie 11 nowych autobusów marki Mercedesów Conecto. Dla siedleckiego Przedsiębiorstwa to podwójne święto, gdyż dzisiaj obchodzono 20-lecie istnienia firmy.

– To cudowny prezent na dwudziestolecie Przedsiębiorstwa. Autobusy są bardzo ładne. Mają, że tak to ujmę sympatyczne pyski – mówi Krzysztof Dębiński, prezes siedleckiego MPK. – Dzięki temu z ulic zniknie 10 starych autobusów i myślę, że wszyscy będą pasażerowie będą zadowoleni tak jak my dzisiaj – dodaje.

Przypomnijmy, że 3 kwietnia władze miasta oraz zarząd firmy EvoBus, zwycięzca przetargu podpisali umowę na dostawę 11 autobusów. Pojazdy przystosowane są do zasilania ekologicznymi biopaliwami i wyposażone w automatyczne urządzenia gaszenia pożaru w komorze silnika. Każdy z nich ma długość 12 metrów i miejsce dla 98 pasażerów w tym 28 miejsc siedzących.

– Są także wyposażone w systemy poprawiające bezpieczeństwo pasażerów, czyli systemy antypoślizgowe. Mają wbudowany monitoring oraz systemy informacji pasażerskiej – tłumaczy Dębiński. – I co jest bardzo ważne przystosowane są do przewozu osób z różną niepełnosprawnością jak niewidzących, niesłyszących czy mających problemy z poruszaniem się – dodaje.

Lepszy komfort jazdy

Nowe autobusy cieszą nie tylko prezesa spółki. Podczas ich przekazania obecni byli kierowcy, którzy zachwalali nowe nabytki MPK.
– Jeżdżę od samego początku powstania MPK. Pierwsza jazda nowym autobusem jutro i jutro go przetestuję – mówi kierowca Andrzej. – Autobus wygląda dobrze i oby tak samo jeździł. Ważne jest, że będzie w naszych kabinach klimatyzacja, bo latem przy upałach będzie lepszy komfort jazdy – dodaje.

Prawie każdy kierowca zachwalał wbudowany monitoring zewnątrz i wewnątrz pojazdów, dzięki któremu w razie kolizji lub incydentów w środku wszystko będzie można dokładnie wyjaśnić po obejrzeniu nagrania. Ale co ważne kierowcy nie widzą tylko poprawy swoich warunków pracy, ale mówią o ulepszeniach dla swoich pasażerów.
– Autobus są w całości niskopodłogowe co ułatwi wchodzenie i wychodzenie osobom niepełnosprawnym oraz starszym – mówi kierowca Mieczysław. – Jest także więcej miejsca stojącego – dodaje.

Niestety bez „klimy”

Pasażerowie mogą być zadowoleni z coraz nowszego taboru MPK. Nasz rozmówca jednak oprócz pochwał na temat wyglądu autobusów mówi również o brakach.
– Jestem rozczarowany tym, że nie ma w nich klimatyzacji i w upał będzie ciężko – mówi Adam. – I może powiem jeszcze o czymś co ma Warszawa, czyli symbole na siedzeniach. U nas mógłby być to na przykład „Jacek”. Byłby to taki element nasz siedlecki i dekoracyjny, ale to tylko taki szczególik – dodaje.   

Zakup pojazdów był możliwy dzięki pieniądzom unijnym w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego jako element projektu realizowanego w ramach PRO WM 2007-2013 Działanie 5.1 – „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w Siedlcach – III etap”. Koszt nowego taboru to 9 mln 200 tys. zł., a koszt całej inwestycji wyniósł 13 milionów z czego ponad 6 mln to dofinansowanie unijne a 1 mln zł pochodził z budżetu państwa. Resztę środków wyłożyło miasto. W skład inwestycji weszły 22 nowe wiaty przystankowe, 65 słupków przystankowych, 22 przystanki zostały wyłożone kostką dla osób niedowidzących. Starsze autobusy zostały wyposażone  w monitoring oraz informację pasażerską. Stworzono też centrum zarządzania ruchem w dyspozytorni.

ab

no images were found

11 komentarzy

 1. Kakon dodano 9 lat temu

  Cieszę się że poświęcono nowy tabor, oby zawsze szczęśliwie i bezpiecznie dojechał do celu kierowca jak i pasażerowie. Fajnie że będziemy mieli trochę nowoczesnego taboru, to sprzyja przesiadaniu się na komunikację miejską i ma też wiele innych zalet. Oby więcej programów unijnych w Siedlcach, trzeba korzystać jak są możliwości, niech miasto się rozwija! Pozdrawiam! 🙂

 2. podróżny dodano 9 lat temu

  Piękna uroczystość. Czy był pan Kozioł? To chyba on jest autorem tego projektu.
  Może partyjni koledzy już o nim zapomnieli. Ciekawy jestem ile kosztował "pokropek" księdza proboszcza. Jutro wybieram się na przejażdżkę nowym mercem.

 3. Niekryty krytyk dodano 9 lat temu

  Oczywiście bez haraczu dla funkcjonariusza Watykanu nie mogło się obyć… Oj droga ta woda, oj droga… Teraz już wiadomo, dlaczego planują podwyżkę biletów 🙂

 4. Niekryty krytyk dodano 9 lat temu

  Podobno w jednym z egzemplarzy był dziurawy dach i ściągali serwisantów do jego naprawy. Sprawdźcie czy to prawda.

 5. podróżny dodano 9 lat temu

  Pan Prezes z kropidłem (zdjęcie na stronie Urzędu Miasta) widok bezcenny. A był taki prezes, który nie "kropi" i komunikacja też bardzo dobrze funkcjonowała.

 6. www dodano 9 lat temu

  ludziom wszystko sie nie podoba i złosiliwość starych komuchów

 7. efaster dodano 9 lat temu

  a dlaczego złośliwość ?? A jak ktoś nie jest starym komuchem a jakoś nie znosi widoku "pingwinów" w czarnych uniformach państwa Wartkan. A Wolski tego za darmo nie zrobił, musiało mu MPK czy UM dole odpalić. A nawet jeśli było bezgotówkowo na "tacę" to biskup się upomni o dziłeczkę z 99% bonifikatą od miasta. Nic za darmo teraz nie ma ……..

  Klechostan, opanował to miasto i tak jest prawda.

  PS.
  nie jestem starym komuchem

 8. Mpolska82 dodano 9 lat temu

  Mhh…autobusy wyglądają super nie wspominając już pana kierowcy!

 9. daphaz dodano 9 lat temu

  po co święcić? wiadomo przecież, że księża autobusami nie jeżdżą…
  niczym się te autobusy in plus nie wyróżniają w stosunku do MANów i Volvo, poza tym, że są nowe i jest ich dużo na raz zakupionych. a nawet w kilku miejscach im ustępują. eee, Siedlcom gratulujemy tureckich Mercedesów bez ciepłych guzików, klimy, małą ilością miejsc dostępnych z niskiej podłogi i ze starodawnymi kasownikami na co drugiej poręczy. naprawdę bomba i sensacja, ale chyba tylko w takim mieście jak to…

 10. wrocławianin dodano 9 lat temu

  Efaster nie bredź tylko chodź jutro na mecz:)Tam obgadamy sprawę sch(merc)ów:)

 11. . dodano 9 lat temu

  Może i dość wygodnie się jeździ ale trzeszczy trochę w środku i to na równej drodze. Ogólnie to nie jest żaden przełom, pojazdy tego standardu jak i nie lepsze jeżdżą w Siedlcach od kilkunastu lat.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?