SPIN

O ile droższe bilety MPK? [propozycje zmian]

Aneta Borkowska piątek, 16 listopada 2012, 12:17 Siedlce, Wydarzenia

Od stycznia pasażerów siedleckiego MPK najprawdopodobniej czekają podwyżki. Jeśli radni na najbliższej sesji uchwalą nowy projekt za bilet normalny jednorazowy płacić będziemy 2,80, a za miesięczny 96 zł. Bilet kupowany u kierowcy także wzrośnie i będziemy płacić już 3,40.

– Wszystko wokół nas drożeje i niestety we wszystkich miastach korekty cen biletów będą lub już są. Nas też to niestety najprawdopodobniej nie ominie – mówi Krzysztof Dębiński. – Przyczyny są naprawdę różne, ale najważniejsze to podwyżki paliwa, droższe części zamienne, wyższa składa rentowa – dodaje.

Ja podkreśla prezes w Siedlcach nie było podwyżek od dwóch lat, bo przedsiębiorstwo próbowała łatać braki innymi sposobami.

– Niestety przyszedł ten moment, że nie ma już czym i nie da się uniknąć podwyżek – wyjaśnia Dębiński. – Mam jednak nadzieję, że ta podwyżka będzie nieduża i na długo nam wystarczy  – dodaje.

W uzasadnieniu do projektu uchwały można przeczytać:

Koszty zużycia paliwa ogółem w 2011 r. w porównaniu do roku 2010 wzrosły o prawie 500 000 zł. Szacuje się, iż w 2012 r. w porównaniu do 2011 r. wzrosną one o kolejne 600 000 zł. Nie bez znaczenia dla sytuacji finansowej Spółki był i jest wzrost cen materiałów i części zamiennych, przy taborze jakim dysponuje Spółka. W 2012 r. wzrosły także koszty z tytułu wzrostu składki rentowej – ogółem o około 100 000 zł oraz wprowadzenia nowych zasad korzystania z przystanków autobusowych – o około 150 000 zł.
Wpływy ze sprzedaży biletów w decydujący sposób wpływają na finanse spółki, zatem ich wysokość w kontekście corocznego wzrostu kosztów niezależnych od spółki dominująco wpływa na jej funkcjonowanie. Proponowana zmiana stawek opłat za przejazd komunikacją miejską wydaje się rozwiązaniem niezbędnym, które pozwoli na zwiększenie przychodów Spółki o około 1 200 000 zł brutto ogółem tj. łącznie z refundacją ulg miejskich i marszałkowskich wynikającą ze zmiany cen biletów.

ab

Projekt zakłada podwyżki:

Strefa I
1 ) bilet jednorazowy:
a ) przewóz jednej osoby – 2,80 zł,
b ) przewóz jednej osoby upoważnionej do opłaty ulgowej 25% – 2,10 zł,
c ) przewóz jednej osoby upoważnionej do opłaty ulgowej 50% – 1,40 zł,
2 ) bilet za przewóz bagażu o wymiarach przekraczających 60x40x20 cm oraz przewóz zwierząt – 2,80 zł,
3 ) bilet jednorazowy zakupiony u kierowcy autobusu:
a ) przewóz jednej osoby – 3,40 zł,
b ) przewóz jednej osoby upoważnionej do opłaty ulgowej 25% – 2,55 zł,
c ) przewóz jednej osoby upoważnionej do opłaty ulgowej 50% – 1,70 zł,
d ) przewóz bagażu i zwierząt – 3,40 zł,
4 ) imienny bilet okresowy o nielimitowanej liczbie przejazdów:
a ) na określony miesiąc – 96,00 zł,
b ) na okres 30 dni z określonymi datami obowiązywania – 96,00 zł.

2 . Strefa II
1 ) bilet jednorazowy uprawniający do przejazdu w strefie I i II – 3,80 zł,
2 ) bilet za przewóz bagażu o wymiarach przekraczających 60x40x20 cm oraz przewóz zwierząt – 3,80 zł,
3 ) bilet jednorazowy uprawniający do przejazdów w obrębie strefy II i III – 2,20 zł,
4 ) imienny bilet okresowy o nielimitowanej liczbie przejazdów w strefie I i II:
a ) na określony miesiąc – 130,00 zł,
b ) na okres 30 dni z określonymi datami obowiązywania – 130,00 zł.

3 . Strefa III:
1 ) bilet jednorazowy uprawniający do przejazdów w strefach I, II i III – 4,80 zł,
2 ) bilet za przewóz bagażu o wymiarach przekraczających 60x40x20 cm oraz przewóz zwierząt – 4,80 zł,
3 ) bilet jednorazowy uprawniający do przejazdów w obrębie strefy II i III – 2,20 zł,
4 ) imienny bilet okresowy o nielimitowanej liczbie przejazdów w strefie I, II i III:
a ) na określony miesiąc – 160,00 zł,
b ) na okres 30 dni z określonymi datami obowiązywania – 160,00 zł.

9 komentarzy

 1. widz dodano 9 lat temu

  Bardzo zręcznie unikano pytań o nieobecnośc Bogdana Kozioła na uroczystościach wyświęcenia autobusów, a przecież to tylko jego zasługa. Zaklinanie rzeczywistosc nic nie da. Dębiński dostał w spadku autobusy o Kozioła i nie ma co napinać muskuł.

 2. xyz dodano 9 lat temu

  A na plakatach "twórcy" piszą coś o przyjaznych Siedlcach. Tylko dla kogo są przyjazne, bo zapewne nie dla mieszkańców. To jest kolejny dowód, że radni klepią wszystko co prezydent podsunie. Podobnie jak z uchwalą śmieciową.

 3. ekolog dodano 9 lat temu

  Dzięki Bogu, że nie zarżną nas tymi śmieciami. A jak prezes drożej sprzedaje ropę i E 95 to chyba i więcej zarabia. No nie !

 4. . dodano 9 lat temu

  Żal patrzeć na to MPK, jak się pójdzie na przystanek to i tak nie ma czym pojechać, nawet w szczycie w dzień roboczy, nie mówiąc o sobocie czy niedzieli. Podniesienie cen biletów bez radykalnego zreformowania tej instytucji może jej przynieść co najwyżej straty.

 5. maniek dodano 9 lat temu

  zdjęcie krzywe

 6. net-r dodano 9 lat temu

  M.in. wzrosły koszty z tytułu nowych zasad utrzymania przystanków jak powiedział prezes, ale nie dopowiedział, że płaci miastu 5gr za każde zatrzymanie się autobusu i stąd się wzięły dodatkowe koszty. Komu więc przeszkadzało to że kiedyś MPK samo utrzymywało przystanki i koszty były niższe? Jak tak dalej pójdzie to niedługo miasto wymyśli opłaty od powierzchni okna, czyli za patrzenie na "przyjazne miasto" i za każdy krok zrobiony po ulicach przyjaznego miasta, rządzonego przez koalicję zgoda i rozwój

 7. do maniek dodano 9 lat temu

  na spinie prawie wszystkie zdjęcia są leżące a Pani fotografująca z uporem maniaka dalej robi takie mimo iż wiele osób zwraca na to uwagę.

 8. pasażer dodano 9 lat temu

  MPK jest monopolistą, nie ma konkurencji. Prezes Spółki ma klawe życie podniesie ceny biletów, wydębi kasę od Gmin, Miasto kupi autobusy i jest Ok.
  A może by tak wpuścić konkurencję na miejskie linie autobusowe, wtedy trzeba byłoby pomyśleć o zmianach w samej firmie,o zmianie organizacji firmy, obniżyć rozhulane koszty, również koszty wynagrodzeń, itp. To jest podstawowy warunek gospodarki rynkowej i dbałości o mieszkańców miasta – pasażerów komunikacją miejską. Tylko konkurencja powstrzyma podwyżki cen biletów i wymusi na Prezesie podejmowanie działań restrukturyzacyjnych.

 9. Anonim dodano 9 lat temu

  Jeżeli mam płacić tyle za bilet miesięczny to w takim razie poproszę autobusy częściej w weekend! Bo wieczorem jest ciężko, ale po 23 to już w ogóle nie ma czym wrócić do domu i zostaje taksówka.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?