SPIN

Czyżyk i Kordecki chcą uchylenia uchwały ”śmieciowej”

Aneta Borkowska środa, 21 listopada 2012, 14:30 Siedlce, Wydarzenia

Uchwała „śmieciowa” wywołała stan wrzenia nie tylko wśród mieszkańców, ale również wśród samych radnych. Dwóch z nich: Sylwester Czyżyk oraz Marek Kordecki złożyło właśnie projekt uchwały do biura rady miasta by uchylić podjętą 26 października uchwałę w sprawie metody naliczania opłat za śmieci.

– Złożyliśmy projekt nowej uchwały, bo nie zgadzamy się do końca z tą, która została już podjęta. Naszym zdaniem metoda powinna być wybrana po konsultacjach z mieszkańcami. I powinniśmy wybrać taką, która uzyska akceptację przez największą liczbę siedlczan – mówi Czyżyk.

Niesprawiedliwa metoda

Radni nie zgadzają się z podjętą przez 16 radnych w październiku uchwałą z dwóch głównych powodów. Po pierwsze nie pasuje im wielkość proponowanej stawki, bo jak mówią miasto sobie na śmieciach po prostu zarobi.
– Globalnie patrząc mamy wydać 100 procent więcej za wywóz niż dotychczas, ale jednocześnie ilość śmieci i liczba mieszkańców nie wzrosła – mówi Marek Kordecki. – Więc skąd ta podwyżka? Dodatkowo wszędzie się mówi, że jak będzie segregacja to będzie się płacić jeszcze mniej.  Więc to wszystko jest jakieś nielogiczne – dodaje.

Drugim powodem jest ograniczenie naliczania opłat do 70 metrów kw. co spowodowało bardzo duży sprzeciw samych mieszkańców.
– To niesprawiedliwe i nieuczciwe – tłumaczy Czyżyk. – Wczoraj wiceprezydent Anna Sochacka powiedziała, że to chroni rodziny wielodzietne. Ale ja widzę, że jednocześnie najbardziej dotknie starszych i samotnych, którzy mają duże domy. To co mają je teraz sprzedawać? Wcześniej jeszcze jakoś rozumiałem to ograniczenia, ale jak wczoraj dowiedziałem się, że prezydent ma ponad 400 metrowe  mieszkanie, to już dzisiaj sam nie wiem co mam o tym myśleć – dodaje.

Nie było rozmów z mieszkańcami

Jak tłumaczą radni władze zrobiły także podstawowy błąd, czyli, że nie skonsultowały tych metod z mieszkańcami przed podjęciem uchwały.
– To właśnie pokazuje stan arogancji władzy, bo radni nie zakładali nawet że będą dyskutować z kimkolwiek. Uznali, że sami są w stanie zadecydować za wszystkich – mówi Czyżyk. – A przecież to ludzie będą płacić za tą usługę i powinni mieć poczucie, że to oni sami wybrali dla  siebie najlepsza metodę. Nie rozumiem czemu radni uznali, że skoro ich wybrano to mogą decydować o wszystkim sami – dodaje radny Kordecki.

Na najbliższej Sesji Rady Miasta Siedlce radni zadecydują czy wniosek w ogóle będzie poddany głosowaniu. Czy to zrobią? Zobaczymy już w najbliższy piątek.

ab

30 komentarzy

 1. nie byłem... dodano 12 lat temu

  Nie byłem fanem poczynań p. Czyżyka ani Kordeckiego. Ale tutaj brawo. Macie Panowie rację. Nie pozwólcie aby zamieciono sprawę ad. acta. Siedlczanie są z wami.

 2. taczki na piątek dodano 12 lat temu

  Wywieziemy ich w piątek tak jak kiedyś za komuny sekretarzy PZPR. Prezydent ma dom o powierzchni 470m2, a płacic chce tylko za 70m2. DRANSTWO!!!

 3. marek znowu poza PO dodano 12 lat temu

  a pan Kordecki tak się zarzekał, że będzie już grzeczny a tu widać, że on chyba już PO to wystąpił… tak się wydaje przynajmniej.

 4. bb dodano 12 lat temu

  Prezydent i ci co przygotowali ustawe – na bezrobocie, albo lepiej, do sortowania odpadów, bo tylko do tego sie nadają. Jak mozna najpierw coś uchwalić, a później konsultować. Czy w ratuszu nie ma prawników? Kogo my utrzymujemy z naszych podatków: wyzyskiwaczy, którzy spostrzegli, ze mozna z ludzi wyciagnąć kasę i podreperować budżet nadszarpnięty m. inn. aquaparkiem itp. To urzędnicy mają służyć mieszkańcom, a nie mieszkańcy urzędnikom. A Kudelski skompromitował sie na tym spotkaniu "śmieciowym" całkowicie. On nie wie co mówi.

 5. Anonim dodano 12 lat temu

  Ja czekam na skuteczne rozwiązanie ZAKAZU PALENIA ŚMIECI!!!!! przez właścicieli domów jednorodzinnych i komunalnych (z piecami węglowymi) i surowe kary dla nich. W Siedlcach ŚMIERDZI gorzej jak na wysypisku śmieci. Najwięcej smrodzą mieszkańcy ulic Aleksandrowskiej i okolic, a także ulicy Lelewela.
  a co do tematu opłat za śmieci, Dlaczego Starsza Pani mieszkającą sam w mieszkaniu 70m2 ma płacić więcej niż rodzina 4 osobowa w mieszkaniu 50m2 generująca "tony" przeróżnych śmieci…. a tak na marginesie co za debile wymyśliły płacenie za śmieci od metrażu. Rada Siedlec na Śmietnik i opłata za nie korzystanie z mózgu!!!!!!

 6. gk. dodano 12 lat temu

  ja chce nowych wyborow bo juz na te geby nie moge patrzec!
  Radny l, ll, lll i VI kadencji…
  Ludzie wywalmy ich!

 7. Siedlczanin dodano 12 lat temu

  Dzisiaj siedlecka władza pokazała, że żądania mieszkańców ma gdzieś. Dlatego gorąco zapraszamy na PROTEST pod Urzędem Miasta w piątek o godz. 9:30.

  Koalicja Zgoda i Rozbiór chciałaby i naszych głosów i naszych pieniędzy, w zamian nie okazując nawet odrobiny dobrej woli. Nie dostaną ani jednego, ani drugiego.

  https://www.facebook.com/events/114262075403240/?fref=ts

 8. y. do taczki na piątek dodano 12 lat temu

  No to teraz wyobraź sobie, że na przykład obok jakaś starsza samotna Pani mieszka w domu 300m2…i ma płacić "tylko" za 70m2. Też draństwo? Powinna płacić więcej? Nie wiem jaką rodzinę ma prezydent, ale przypuśćmy, że mieszka tylko z żoną. Do tej pory płacił za 2 osoby, teraz płacić będzie za 70m2, przy czym tyle samo może płacić rodzina 6-osobowa na 80m2. I co, prezydent tak bardzo na tym skorzysta? Zaznaczam, że sytuacja hipotetyczna – nie znam rodziny prezydenta.

 9. 123wq dodano 12 lat temu

  drodzy Panstwo
  jestesmy w nato tak? dostosowujemy nasze standardy do nato ok
  jestesmy w unii tak? wiec dostosowujemy nasze standardy do unii
  ceny mamy juz takie same a niektore towary czesto w polsce sa drozsze ok
  wiec moze wezmiemy sie za podnoszenie wynagrodzenia za nasza prace??
  bo poki co to ja widze ze unia wziela Polske do tego poki co zlodziejskiego paktu jak murzyna do roboty
  ok wprowadzamy podwyzki ale quzwa!! z czego mamy za to wszystko placic ?
  w spoldzieli za mieszkanie place juz 800zl zarabiam 1400zl na reke i co??
  za 600zl mam przezyc miesiac ??a jeszcze widze ze beda kolejne podwyzki??
  to nie chodzi o to ze smieci beda drogie czy ze chleb bedzie drozszy i inne rzeczy ale o nasze wynagrodzenie!!!

 10. do boju orły! dodano 12 lat temu

  Damy im pokaz niezadowolenia. Ktos niech przywiezie taczki na protest pod Urzedęm.

 11. Siedlczanin dodano 12 lat temu

  @ y. do taczki na piątek
  Prezydent skorzysta bo w przeliczeniu na metry przy dzisiejszych cenach które po wejściu uchwały poszybują w górę człowiek na 70 m2 będzie płacił około 50groszy za metr , a prezydent w przeliczeniu na swoje metry 18gr więc Prezydent skorzysta 🙂

 12. klj dodano 12 lat temu

  A dlaczego nikt się nie zająknie, że mamy to dzięki wspaniałym unijnym przepisom. Przecież zmiany prawa nie wymyślił prezydent miasta, tylko wprowadził wyżej postawiony ustawodawca. Problem dotyczy wszystkich samorządów.

 13. podczaszy dodano 12 lat temu

  A całe halo przez de…ilną ustawę przegłosowaną przez PO. Jak tak bardzo chcą demokracji i niższych cen usług to powinni w ustawie dać ludziom wolny wybór. Albo oddają śmieci do gminy, albo samodzielnie podpisują umowę na wywóz. A tak spowodują tylko powstanie w każdym mieście monopoli, a miasta będą miały pokusę tak ustawić podatek, aby jeszcze na tym zarobić.

 14. Romek dodano 12 lat temu

  Nie ma co lipa jak z dachem na Narodowym. Sprzeciw http://www.facebook.com/pages/Stop-%C5%9Bmieciowej-uchwale/444279405620619

 15. Wyrzykowski dodano 12 lat temu

  Chcemy zmiany uchwały na jeden z trzech wariantów:

  1. od liczby mieszkańców:
  * na to nie chcą się zgodzić bo się zasłaniają rodzinami wielodzietnymi – ale tutaj można zrobić limit do 5 osób tak jak to zrobili z limitem na 72 metry
  * zasłaniają się tym, że studenci tutaj przyjeżdżają i się nie meldują, ale zapominają o tym, że to się wyrówna bo z Siedlec też wyjeżdżają studenci np. do Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina czy Białegostoku etc. i zostają nadal zameldowani tutaj
  * boją się tego, że jak przyjmie się tę metodę naliczania, to ludzie pracujący w Warszawie zaczną się przemeldowywać do stolicy i na wierzch wyjdzie REALNE bezrobocie, jakie mamy w Siedlcach

  2. od zużycia wody:
  * problem policzenia ludzi znika, ale ich argumentem jest to, że… ludzie nie będą się myli *_*

  3. od metra kwadratowego BEZ GÓRNEJ GRANICY:
  * czyli płaci się za całe mieszkanie a nie za 72 metry posiadając 470m jak prezydent

  Mamy też pretensję, że zaproszenie Rady Miasta Inowrocław do skargi do TK zostało wyśmiane i odrzucone nawet nie wchodząc w porządek obrad Rady Miasta Siedlce, a potem zwalają to na rząd i UE. Zamiast zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego, wolą być ulegli – widocznie zapomnieli, że ich władza pochodzi oddolnie, a nie odgórnie.

  Zasłaniają się starymi babciami, a wyszło na to, że te babcie są po naszej stronie. Zasłaniają się rodzinami wielodzietnymi, ale zapominają o tym, że można ustalić górną granicę w przypadku osób tak samo jak zrobili to z metrami. Dają polecenia urzędnikom, żeby pisali komentarze w Internecie i przychodzili klaskać na konsultacjach społecznych (wiem, że muszą przyjść bo inaczej stracą posadę, ale wiem też, że wielu z nich wcale nie chce tego robić!). Drukują propagandę z pieniędzy z naszych podatków. Robią PR-owe spotkania PO FAKCIE a nie przed podjęciem uchwały. Mówią, że jesteśmy niedoinformowani, a sami łamią prawo nie udzielając informacji publicznej Fundacji Obywatelskiego Rozwoju (za co grozi do 2 lat więzienia). A przy tym wszystkim mówią, że są prawicowi 🙂

  To się nazywa hipokryzja.

 16. student dodano 12 lat temu

  http://www.for.org.pl/pl/a/2447,Jak-miasto-Siedlce-odmowilo-dostepu-do-informacji-publicznej

 17. bujaj sie pan kurdelski spółka dodano 12 lat temu

  taczki dostaniesz wkrótce. a jakie to sie przekonasz:)

 18. bujaj sie pan kurdelski spółka dodano 12 lat temu

  te taczki, to bedzie to ze was nie wybiora ludzie. wkrotce wybory i wtedy pojedziecie na zielona trawke:)

 19. ad klj dodano 12 lat temu

  te przepisy nie sa debilne. przejdz sie do lasu albo nieuzytki wokol siedlec a zobaczysz jak dzis zalatwia sie sprawe wywozu smieci. osobiscie znam ludzi, ktorzy wszystko ale to wszystko pala w piecu weglowym a szambo wylewaja w nocy do rowu meljoracyjnego. opodatkowujac smieci i przejmujac na siebie ich odbior sprawiamy, ze osobie ktora do tej pory palila nimi w piecu albo wywozila do lasu, nie bedzie sie to oplacac bo podatek od smieci i tak bedzie musiala odprowadzic. czesc osob o inteligencji szympansa jeszcze przez pewien czas bedzie smieci po lasach, ale szybko sie zorientuje ze nijak sie to nie oplaca. natomiast nie ma watpliwosci co do tego, ze uchwala RM siedlce jest razaco niesprawiedliwa i pisze to jako osoba mieszkajac na 50 metrach z dwojka malych dzieci ktorej rodzina produkuje srednio 2 worki 30 litrowe dziennie czyli osoba, ktorej ta uchwala jest na reke. Vis a vis na klatce mam sasiadke, blisko 60letnia wdowe w mieszkaniu 65 metrow, ktora wynosi smieci w malej siatce, takiej ktora za darmo daja w biedronce – ma to moze 5 litrow. Ta pani ma zaplacic wiecej niz ja i uwazam to za skandal. I jeszcze to ograniczenie metrazu – arognacja Kudelskiego i s-ki poraza.

 20. mordka dodano 12 lat temu

  Czytam i czytam i nigdzie nie mogę znaleźć informacji dlaczego za śmieci nie możemy płacić jak za … śmieci?
  Jeśli produkuję tyle samo śmieci co wcześniej to nie wiem czemu nagle mam płacić kilka razy więcej? Firmy śmieciowe wezmą nagle więcej pieniędzy? A może chodzi o to żeby mieszkańcy zapłacili za śmieci komunalne i miejskie? I stąd ta podwyżka?

 21. 111 dodano 12 lat temu

  Też uważam że to głupie naliczanie od metra za śmieci , w ogóle po co zmieniać coś w tym temacie , nie ma zająć się czymś innym np . dobrać się do dupy właśnie tym smrodziarzom ,którzy spalają plastik w piecach domów jednorodzinnych albo zaśmiecają lasy? niech się za to wezmą . Co że nie będzie obowiązku meldunkowego i nie policzą ile osób będzie mieszkać w danym lokalu więc nie wiadomo za ile osób liczyć za śmieci – a może niech ludzie zaczną płacić jakoś od wagi wyprodukowanych śmieci , tylko to bardzo trudne technicznie do zrobienia . płacić za swoje śmieci – od ilości śmieci , chyba logiczne nie ?

 22. Barbara dodano 12 lat temu

  Jeżeli radni zmienią uchwałę na osobę przy proponowanych stawkach to ja też będę protestować. Mieszkam w domu jednorodzinnym i mam czwórkę dzieci. Dziś płacę 118 zł. za kwartał czyli ok 30 zł (PUK), wywóz raz w tygodniu. Mam zawsze pełen śmietnik. Od osoby zapłacimy 6×12 czyli 72 zł. miesięcznie. Też nie będę płacić za emerytów z SSM, którzy mieszkają na dużym metrażu i na pewno mają studentów, których ukrywają przed skarbówką i ich nie podadzą. Ta uchwała jest sprawiedliwa bo z kalkulatora wynika, że przy segregacji zapłacę max ok. 35 zł.

 23. prawda dodano 12 lat temu

  czy chcecie czy nie tylko Kordecki zachował twarz w tej sprawie

 24. kurdelski na aut dodano 12 lat temu

  fora ze dwora razem ze swoja swita tych spasionych bykow co maja zlote spinki w koszulach i buty na wysoki polysk.
  Dac ich do roboty na galerii u strusa. Niech poczuja co to praca fizyczna. Miglansi cholerni. Utuczyli sie jak wieprze w korytach panstwowych posad i teraz bedzie ciezko im te ryje oderwac.

 25. Do Basi dodano 12 lat temu

  Jak 118 za kwartał to za miesiąc około 40. Policz jeszcze raz. Teraz to z domów jednorodzinnych przywożą śmieci do śmietników SSM i to całe samochody. Kiedyś jednemu takiemu zwróciłem uwagę, to mało mnie nie opluł. Więc zrobiłem mu zdjęcie, wtedy natychmiast wymiękł i mnie przeprosił.
  PS. Ci z jednorodzinnych co nie mieli kanalizacji, to potrafili szambo wylewać na ulicę nocą. Nadmiar śmieci jak nie upchną w pojemnik to palą nimi w piecach albo wywożą gdzie się da. Wiem dobrze. Znam wielu co mieszkają w domach jednorodzinnych i o tym opowiadają.

 26. do barbary vel ktos z rady miasta dodano 12 lat temu

  nie piszcie juz wiecej tej propagandy. Stulcie dzioby i zmiencie uchwale na "od osoby"
  Skoro miazdzaca wiekszosc tak chce, to niech tak sie stanie k…wa mac!

 27. blok to blok dodano 12 lat temu

  nie mowmy o glupocie radnych mowmy orzeczach istotnych rodzina na 60 m gdzie mieszka 6 osob zaplaci tyle samo co 1 osoba na 60 m oprocz tego miasto rodzinie 6 osobowej dolozy dodatek mieszkaniowy no i smieci za darmo a gdzie tkwi glupota wiadomo w uchwale radnych nie liczcie na nastepna kadencje sortowac smieci jedynie do tego sie nadajecie sitwo

 28. a byles w piatek? dodano 12 lat temu

  blok to blok, a byłes w piatek?

 29. MAM WAS PANOWIE I JESZCZE PARU INNYCH W GŁĘBOKIM..... dodano 12 lat temu

  Kacprzak,Karaś,Narojek,i jeszcze paru innych.PROSTE ŁBY.Pierwszy,miał sklep,w którym siedział z żoną i wiatr w nim chulał,brakowało kasy to poszedł w politykę,teraz żonka siedzi na dupie w domu i obiadki gotuje,bo wystarczy.Karaś ambitny żołnierz Kulickiego (lepił mu plakaty po nocach,jak ten startował na prezydenta) z kasy PKO S.A na wicka w mieście.Tylko w Polsce….Narojek?Był "placowym" w WORD-zie,zapisał sie do PO ,bo w partii łatwiej cos ukrecić(znany jest ze wchodzenia bez mydła) to korzysta.TYLKO W POLSCE TAKIE kARIERY?!?! PARTYJNIAKÓW.

 30. Romanówka dodano 12 lat temu

  Szacunek dla Pana Kordeckiego i Czyżyka

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?