SPIN

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Beata Głozak niedziela, 2 grudnia 2012, 20:34 Aktualnie, Wydarzenia

Ogólnoświatowa akcja Maraton Pisania Listów Amnesty International dotarła także do Siedlec. Jej organizatorem w naszym mieście jest Siedleckie Towarzystwo Samorządowe. W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy pisać listy w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi. 

8-9 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International. W jego trakcie pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. W Siedlcach akcja odbędzie się w sobotę 8 grudnia w godzinach od 8. do 22. oraz niedzielę 9 grudnia w godzinach od 8. do 12. w sali konferencyjnej siedleckiego magistratu.

W tym roku w trakcie Maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi. Będzie można także np. wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia, a także wesprzeć młodych aktywistów i młode aktywistki ruchu Girifna z Sudanu.

STS jako lokalny organizator Maratonu w Siedlcach, posiadające w swoich szeregach wielu członków Solidarności z lat 80-tych, zamierza skupić swoje działania na sprawie Alesia Bialackiego. Ponadto należy pamiętać, że niefrasobliwość polskiej Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i litewskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, które przekazały stronie białoruskiej informacje o kontach bankowych Alesia (Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”, której Bialacki jest dyrektorem), przyczyniły się do skazania go na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze oraz konfiskatę mienia.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Te listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Na wspólne pisanie listów wybierany jest weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe.  Idea Maratonu narodziła się w Polsce i z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii.  W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, powstało ponad  161 000 listów, które pomogły wielu osobom.

opr. bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?