SPIN

W przyszłym roku niemal pół miliona mniej na Straż Miejską?

Aneta Borkowska środa, 5 grudnia 2012, 23:45 Siedlce, Wydarzenia

W Siedlcach zanosi się na oszczędzanie a cięcia nie ominą nikogo. Właśnie przygotowywany jest projekt budżetu na rok 2013, w którym każda z instytucji miejskich ma mieć o 20 proc. mniej pieniędzy. Zacisnąć pasa będzie musiała również straż miejska. Czy odbije się to na bezpieczeństwie w mieście?

– Jest to na razie projekt skierowany do radnych i to oni zrobią z nim co będą uważali za słuszne – mówi Kazimierz Paryła, skarbnik miasta. – Nie ma wyjątków, cięcia muszą być, bo inaczej nie da się funkcjonować – dodaje. – Jakie będą tego konsekwencje? Czy to będą restrukturyzacje czy ograniczenia wydatków bieżących tego nie wiem i to już jest wewnętrzna sprawa każdej instytucji. Wiadomo za to, że nie da się inaczej jak ograniczeniem struktury zmniejszyć wydatków bieżących miasta. Nie ma na to najmniejszej szansy i innej metody też…

W ubiegłym roku siedlecka straż miejska dostała 1 mln 800 tys. zł na utrzymanie. W planie na przyszły rok planowane jest zmniejszenie tej kwoty o 400 tys. zł podczas gdy komendant wnioskował do władz miasta o kwotę 2 mln 100 tys. Wiadomo, że tego nie dostanie na pewno.

– Będę musiał usiąść i wnikliwie przejrzeć z czego da się zrezygnować – tłumaczy Sławomir Garucki, komendant SM i dodaje, że zrobi wszystko, aby mieszkańcy wraz ze spadkiem dofinansowania nie odczuli spadku bezpieczeństwa.

Na pytanie o ewentualne zwolnienia pracowników Garucki mówi, że to ostateczność, ale więcej informacji powie dopiero po analizach. Zapewnia, że nawet jeśli miasto obetnie środki to on nie przestanie o nie walczyć.

– Projekt projektem, ale przecież jeszcze istnieją pisma z prośbą o jego zamianę – wyjaśnia komendant. – Więc najpierw analiza, potem pisma i chodzenie do rady i prezydenta – dodaje.

ab

13 komentarzy

 1. Adex dodano 9 lat temu

  do autora , straż miejsca i tak nie zapewnia bezpieczeństwa w mieście ,bo nie jest od tego .

 2. marta dodano 9 lat temu

  Nie słyszałam o cięciach w innych wydatkach. Mało tego budujemy na potęgę. Teraz mieszkańcy Siedlec, chcąc normalnie żyć, myślę o centrum Siedlec będą musieli organizować sie w komitety samoobrony. Zgroza.

 3. OK.. dodano 9 lat temu

  Dobrze. Może przestana wreszcie wozić swoje 4 litery służbowymi autami i zajmować się babciami handlującymi na chodniku??? Do roboty. Chyba maja zdrowe nogi.

 4. aśka dodano 9 lat temu

  Cóz to jest 500 000 zł. Podejrzeweam, że pewnie ze dwie pensje Prezesów naszych spółek miejskich. Prezesów razem z zastępcami jest pewnie ze dwudziestu. Dwóch mniej, dwóch więcej jaka to mieszkańcom robi różnicę.

 5. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  " a cięcia nie ominą nikogo" Wiem, że ciecia budżetowe nie dotyczą wielu innych odbiorców, takich jak – pewna profesja większości radnnych. Państwo Radni zastanówcie sie czy warto kosztem bezpieczeństwa uszczuplać budżet dla Straży a dla swojej profesji nie uszczuplać nic – trochę rozsądku. Myslę, że po Ustawie Śmieciowej choć trochę otworzą Wam sie oczy.

 6. laik dodano 9 lat temu

  Nie minęło jeszcze pół roku jak miasto Siedlce (poprzez ARM) chciało kupić za
  16,5 mln zł siedleckie stawy. Po co miastu te stawy i za takie pieniądze nie wiem, ale skupmy się na aspekcie finansowym … .
  Pan Kudelski pytany za co miasto zakupi stawy bo i tak ma olbrzymie długi, był łaskaw odpowiedzieć, że to TYLKO 3 mln zł rocznie przez 5 lat a taką kwotę zawsze się gdzieś znajdzie ! Według mnie 16,5 mln podzielone przez 5 lat daje nie 3 mln tylko 3,3 mln, ale widocznie dla pana Prezydenta Kudelskiego
  300 tys zł rocznie to "mały pikuś" i o prawie taki "mały pikuś" miasto chce obciąć budżet SM.

  Szanowny panie Prezydencie uprzejmie proszę, że zanim zacznie pan rzucać hasła o: budowie basenów termalnych przy siedleckim zalewie; zakupie siedleckich stawów; budowie nowego ratusza za 50 mln zł na Placu gen. Sikorskiego i o wielu jeszcze innych pomysłach, niech pan zadba o bezpieczeństwo miasta i mieszkańców !!!

  Koncerty, jarmarki, Dni Siedlec itp. mają służyć promocji miasta i przyciągnięciu turystów, tylko co po promocji jak w "biały" dzień lub zaraz po zapadnięciu zmroku taki turysta (ale i mieszkaniec Siedlec także) zostanie pobity lub okradziony lub i jedno i drugie ?
  Za pana kadencji rozpoczęto wiele inwestycji i realizacji pomysłów, ale na palcach jednej ręki da się policzyć, które zostały zrealizowane całkowicie.
  Rozpoczęto kilka lat temu monitoring miasta , miał być rozbudowany – w natłoku nowych pomysłów pana Prezydenta zaprzestano prac. Remont "Żółkiewskiego", wygląd i nawierzchnia chyba 80% siedleckich ulic itd.

  Myślę, że mieszkańcom miasta bardziej zależy na bezpieczeństwie niż np.
  na najnowszych premierach teatralnych czy występie zespołu ludowego z Ukrainy. Oczywiście wydatki na promocję miasta i szeroko rozumianą
  "kulturę są ważne, ale skoro nie starcza pieniędzy na wszystko to trzeba wybierać. Ja wybieram równy asfalt na ulicach i bezpieczeństwo !!!

 7. do aśka dodano 9 lat temu

  Koleżanko, jestem akurat przy lekturze oświadczeń majatkowych Prezesów spółek i ich zastępców.Średnio licząc na pół miliona trzeba wynagrodzenia trzech z nich. Chyba,że weźmie się wynagrodzenie Prezasa Pewiku to wówczas wystarczy 2 i pół. Wyobrażacie sobie, w Siedlcach działa sześć spółek miasta, w każdej Prezes i zastępca zarabiają łącznie 250 do 350 tys rocznie.
  Prosto licząc sześć spółek razy średnio 300 tys. to wychodzi 1.8 mln zł rocznie dla 12 osób. Kłócicie się o podwyżki za utylizację śmieci. A dwie prawie duże bańki do podziału dla 12 człónków Zar4ządu PO PIS i STS to pryszcz.
  Myślę, że do jutra uporam się z lekturą oświadczeń majatkowych Prezesów za ostatnie kilka lat i szybciutko Wam przedstawię.

 8. Utracone zaufanie dodano 9 lat temu

  Zaczyna się dziać jak za KOMUNY tylko wówczas wybudowano DZIELNICĘ PRZEMYSŁOWĄ i nie tylko.

 9. Rojek dodano 9 lat temu

  Ja bym Straż Miejską sprzedał dla pana Strusa. Miasto dostanie parę groszy np. na teatr, chłopcy ze Straży będą mieli pracę przy ochronie marketów pana Konstantego. Same plusy. Co o tym sądzicie?

 10. Do Utracone zaufanie dodano 9 lat temu

  Zaczyna się dziać jak za KOMUNY – Świetne i święte zdanie . To co wybudowano za komuny np. Siedlce – dzielnica przemysłowa, to dzisiaj sprzedają. Niedawno głośno trąbiono, obwieszczono we wszystkich publikatorach, że spłacono ostatnią ratę kredytu zaciągniętego przez Gierka. I co …. ! ? Na naszym lokalnym podwórku, na dzielnicy przemysłowej można jeszcze sprzedać Mostostal, PEC. Nie wspomnę, że wcześniej rozsprzedano MERA BŁONIE, Na bazie TRANZBUDU uwłaszczyło miasto MPK., a przecież jeszcze Karo, STALCHEMAK ,itd…..

 11. Michał 32 dodano 9 lat temu

  A ZLIKWIDOWAĆ STRAŻ MIEJSKĄ JEST NIEPOTRZEBNA I GENERUJE KOSZTA TO TYLKO DODATKOWY ZBĘDNY ETATYZM URZĘDOWY!!!!

 12. kris dodano 9 lat temu

  Można ewentualnie przeprowadzić małą reorganizacje Straży Miejskiej, jak kilku ich będzie mniej to się nic nie stanie.

 13. sys dodano 9 lat temu

  droga kris gdybyś była jedynym żywicielem rodziny i potencjalnie mogłabyś stracić pracę i jeszcze usłyszeć coś takiego byłoby ci miło?na pewno nie jest to praca lubiana, tak jak i kanar, ale ludzie też muszą wyżywic swoje rodziny, a zapewniam cie nie jest to pensja równa prezesowi pewiku czy pec-u, tylko sklepowej w sklepie na początek, później tyle dostaniesz co sklepowa z premią. strażnicy to też są ludzie co tak jak i ty muszą utrzymac dom i dzieci i płacic podatki tak samo drogo jak ty

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?