SPIN

Pracownicy szpitala wojewódzkiego będą protestować w Warszawie

Beata Głozak niedziela, 16 grudnia 2012, 21:17 Siedlce, Wydarzenia
Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach tonie Fot. BG

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach tonie Fot. BG

Nawet 200 pracowników szpitala wojewódzkiego może jutro protestować przed siedzibą Samorządu Województwa Mazowieckiego w Warszawie – dowiedział się SPIN. Jak informuje Zofia Czyż z Ogólnopolskiego Zawodowego Związku Pielęgniarek i Położnych nie ma zgody na ratowanie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach tylko kosztem jego pracowników.

Jedna z większych placówek zdrowia w regionie znalazła się na skraju bankructwa. Na miesiąc październik strata szpitala wojewódzkiego wynosiła łącznie 29 mln złotych (11 mln rok 2011 i 18 mln rok 2012). – To więcej niż kapitał szpitala – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach spółka z.o.o – Sytuacja jest trudna i wiąże się z utratą jego płynności bieżącej – dodaje.

Plan restrukturyzacyjny negocjowany teraz ze związkami zawodowymi zakłada zwolnienie 90 pracowników najniższego szczebla i pionu administracji w ciągu najbliższych 3 miesięcy oraz 15-procentową obniżkę pensji wszystkim pozostałym od stycznia przyszłego roku. To, jak powiedział nam prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki dałoby niemal 12 milionów złotych w skali roku. Zofia Czyż z  Ogólnopolskiego Zawodowego Związku Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że nie tylko pracownicy powinni wyciągać szpital z długów.

Właściciel (Samorząd województwa Mazowieckiego – od red.) nie podejmuje innych działań w celu poprawy rentowności szpitala i to pracownicy ponoszą główny ciężar tej trudnej sytuacji ekonomicznej. Brak aktywności właściciela i propozycja kolejnego obniżenia wynagrodzeń rodzi obawy, że mimo poświecenia ze strony pracowników szpital przestanie funkcjonować jako samodzielna jednostka. Związki zawodowe chciałyby oświadczyć, że nie wyrażają zgody na ratowanie szpitala tyko kosztem pracowników.

Na wyjazd do Warszawy zapisało się około 200 osób. Jak mówi Zofia Czyż dokładne dane poznamy jutro, ale wiadomo czego oczekują protestujący.

Chcemy zaprotestować przeciwko tak beztroskim działaniom właściciela. Oczekujemy od pana marszałka działań a nie obietnic. Jutro Sejmik Województwa Mazowieckiego będzie głosował budżet na rok 2013 i żądamy wpisania do niego środków na poręczenia kredytowe a także dokapitalizowania spółki.

O proteście postaramy się informować jutro na bieżąco.

bg

5 komentarzy

 1. ztejsamejstronyt dodano 12 lat temu

  Od czego była Rada Nadzorcza z jego starościńska mością Wielogórskim. Ciężarami się powinien zając i na tym skupić. Członkowie RN odpowiadają majątkiem za działalność firmy.

 2. siedlczanin dodano 12 lat temu

  No cóż, wysokość pensji lekarzy wzrosła ogromnie, a jakość świadczonych usług pozostała bez zmian. Pobory w wysokości 20.000 nie należały do rzadkości, dodatkowo super dodatki za dyżury. Rekordziści mieli ich po 20 w miesiącu. Wszystko z naszych składek i kieszeni. Sobiepaństwo traktuje nadal pacjentów jak zło konieczne. Może warto przyjrzeć się temu dokładniej, ile zarabia lekarz w szpitalu wojewódzkim.

 3. gdzie to info? dodano 12 lat temu

  miało być "na bieżąco" a jest co – NIC.

 4. i gdzie ta informacja? dodano 12 lat temu

  Mialo byc na biezaco , jutro i co …ble ble ,

 5. Walka z wiatrakami dodano 12 lat temu

  I bardzo dobrze niech zwalniają przez 23 lata tak głosujecie albo nie chodzicie na wybory więc dobrze wam musicie teraz odpokutować za swoje lenistwo.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?