SPIN

INFO PRASOWE: Apteki mają obowiązek realizować recepty

Aneta Borkowska wtorek, 18 grudnia 2012, 13:25 Aktualnie, Wydarzenia

Docierają do nas sygnały, że aptekarze odsyłają pacjentów z receptami na leki refundowane. Chorzy krążą od apteki do apteki lub wykupują leki na zapas. Niepotrzebnie, bo powinni korzystać ze swoich praw – zwraca uwagę Małgorzata Szelachowska, mazowiecki inspektor farmaceutyczny. – Apteka nie może odmówić zrealizowania recepty nawet w wypadku, kiedy nie ma produktu na stanie. Powinna go zamówić. Problemy z zakupem i dostępnością medykamentów należy zgłaszać inspekcji farmaceutycznej – dodaje.

Zdarza się, że apteka nie zamawia leku ze względu na trwające pod koniec roku remanenty lub rozliczenia – nie chce ryzykować pozostawienia towaru na kolejny rok. Kolejnym pretekstem bywa nowa ustawa refundacyjna, która od stycznia obniża o 1 proc. marżę hurtową na leki refundowane. Tymczasem apteki mają ustawowy obowiązek posiadania produktów w takiej ilości, jaka zaspokoi potrzeby rynku. Jeśli lekarstwo nie jest dostępne, klienci mają prawo prosić farmaceutę o niezwłoczne zamówienie preparatu.

Ponadto ceny leków refundowanych muszą być w każdej aptece takie same. Dzięki temu klienci nie muszą uprawiać tzw. „turystyki lekowej”. Można także poprosić farmaceutę o wskazanie tańszego odpowiednika, który zawiera takie same jakościowo i ilościowo substancje czynne.

Przypadki odmowy wydania leków z apteki, odmowy realizacji recepty, a także problemy z dostępnością leków (w tym robionych w aptece)w województwie mazowieckim należy zgłaszać to do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Warszawie: osobiście w biurze (ul. Floriańska 10 w godz. 8-16), telefonicznie (22 628 28 60 i 22 628 24 09) lub mailem (wiif@wiif.waw.pl). Inspekcja może podjąć działania dyscyplinujące apteki na podstawie skargi, co jest skuteczniejsze niż planowa kontrola, gdyż nie wymaga uprzedzenia.

Ivetta Biały, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?