SPIN

Siedlecka piąta Wigilia na Placu Sikorskiego [zdjęcia]

Beata Głozak niedziela, 23 grudnia 2012, 14:51 Siedlce, Wydarzenia

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Wigilią Bożego Narodzenia w centrum miasta siedlczanie i lokalne władze wzięli udział w spotkaniu opłatkowym „Podzielmy się dobrem”. Niestety, najprawdopodobniej silny mróz sprawił, że frekwencja nie była duża. Na Plac Sikorskiego przyszło kilkadziesiąt osób. 

Wśród potraw jakie zostały przygotowane przez Zakład Aktywności Zawodowej siedleckiego Caritasu były pierogi, bigos i inne wigilijne specjały. Ze sceny popłynęły kolędy w wykonaniu miejscowych artystów, zapłonęło ognisko, postawiono stajenkę a anioły tradycyjnie już tradycyjnie rozdawały opłatki. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski w swoim wystąpieniu z żalem przyznał, że święta Bożego Narodzenia tracą swój klimat, ale wspólna Wigilia w centrum miasta pomaga w jego odbudowaniu.

Święta Bożego Narodzenia to święta otwarcia się człowieka na człowieka. Ludzie zgodnie z tradycją w naszym regionie wychodzili do siebie z życzeniami dzieląc się radosną nowiną, że narodził się Chrystus, który przyniósł zbawienie. Nasze czasy jakby troszkę odchodzą od takiego rozumienia Świąt. Idziemy bardziej ku zakupom i oglądaniu świąt w telewizji dlatego inicjatywa takiego publicznego spotykania się na placu żeby sąsiedzi mogli się tutaj spotkać, wybaczać sobie to co było w tym roku niedobrego jest godna naśladowania. W naszym mieście wytwarza się atmosfera istnienia ponad podziałami.

Kudelski zaapelował do zgromadzonych na Placu Sikorskiego siedlczan, aby w najbliższych dniach nie zapomnieli o wszystkich samotnych osobach, które są wokół nich i przyznał, że nadchodzący rok będzie rokiem trudnym i pełnym wyrzeczeń.

Słowa podziękowania dla wszystkich ludzi zdrowych, którzy mogą pracować dla dobra swojego i swoich rodzin, ale także dla dobra tych którzy sobie sami nie mogą poradzić. Taka jest nasza wiara i takie przesłanie przesyła Pan Jezus o miłości do drugiego człowieka i w tym duchu patrzmy z nadzieją w 2013 rok.

Na spotkaniu opłatkowym oprócz władz miasta byli także siedleccy radni, prezesi spółek miejskich oraz posłowie.

bg

no images were found

8 komentarzy

 1. cyrk dodano 9 lat temu

  Dziwie sie ze katolicki biskup uczestniczy w takich spotkaniach. Tradycja nakazuje Wigile obchodzic 24 grudnia. Zreszta on sam zorganizowal podobna "szopke z wigilia" w WSD w Opolu w dn.22.12 gdzie hucznie i radosnie spiewano koledy i zajadano sie potrawami wigilijnymi. To samo bylo w dn.19.12 na UPH. Widac dla biskupa czas adwentu to pojecie luzne i potrafi on bawic sie w kolednika duzo wczesniej. Zalosne, bo niedlugo w Niedziele Palmowa podzieli sie nasz Pasterz jajeczkiem i odspiewa Zmartwychwstal Pan Alleluja!
  Dla niezorientowanych podaje ze spiewano dzisiaj na scenie "Bog sie rodzi!", a biskup byl obok i nie zareagowal i jak niby nic dzielil sie oplatkiem z wladza siedlecka.
  Panie biskupie i panie Prezydencie mamy adwent!

 2. do cyrka dodano 9 lat temu

  Nazwałes się stosownie do twojego komentarza. Jest komiczny. Jak nie masz co robić przed świętamie to obejrz coś w TV – Janosika, Czterej pancerni, to coś dla twojego intelektu. Może po po paru godzinach oglądanie zrozumiesz o co chodzi…

 3. ad# do cyrka dodano 9 lat temu

  Ta pseudo Wiglia jaka funduje nam Miasto przy udziale biskupa to zenada. Sami szybko sie zwineli do autokaru by nie marznac i pojechali na bankiet, a plebs stal w kolejce pol godziny, po dwie lyzki bigosu i trzy pierozki. Zmusza sie ludzi do sluchania koled juz na duzo wczesniej przed wigilia i faszeruje sie ich postnym jedzeniem zamiast dac na stoly pieczonego barana lub smazonego schaboszczaka.

 4. re: do cyrka dodano 9 lat temu

  Komentujący cyrk w zasadzie ma rację. Daty datami, intencje intencjami… ale rok liturgiczny ma swoje konsekwencje. Jeśli w naszych spotkaniach nie są ważne daty to może zróbmy wszystkie święta razem w lipcu – będzie taniej i cieplej.

 5. pam dodano 9 lat temu

  myslenie tego goscia mozna porownac do podstawowych instynktow najesc sie, rozmnozyc sie; pewnie siedzi w domu i robi pod siebie!
  Cyrk – to zapewne ma w glowie i juz sam ze soba nie moze poradzic wiec dorwal sie do internetu…
  jednak nawet tej istocie zycze -Wesolych Swiat 🙂 i lepszego spojrzenia na swiat… 🙂

 6. Siedleckie klimaty dodano 9 lat temu

  Jak czytam co się dzieje jestem w szoku, a tu przekaz, że nadchodzi "większa bieda"!!! Słowa podziękowania i szacunek , dla tych mieszkańców, którzy w taki mróz i śnieg dzień w dzień wstają o 5 i jadą do Warszawy – proponuje sprubować – jeżdziłęm 3 lata i wiem co to znaczy. Mała frekwencja hmm…

 7. to ja dodano 9 lat temu

  dobrze ze nie zrobili "Radomia"

 8. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  Popatrzcie dobrze na zdjęcia z tej imprezy. Obecni na żałosnym spotkaniu razem z radnymi to pierwsze prz….asy Kudelskiego.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?