SPIN

Strefa płatnego parkowania działa w trzech czwartych

Beata Głozak czwartek, 3 stycznia 2013, 15:52 Siedlce, Wydarzenia

Funkcjonuje od wczoraj, jest jedną z najmniejszych w kraju, ale się sprawdza. Siedlecka strefa płatnego parkowania kolejny dzień funkcjonowania ma już w zasadzie za sobą i jak oceniają urzędnicy są tego efekty. Do pełni szczęścia brakuje tylko tego żeby cała się … uprawomocniła. 

– Widzimy, że są miejsca postojowe w centrum miasta, że jest możliwość zaparkowania samochodu i że jest duża rotacja a głównie o to chodziło – mówi Joanna Skolimowska-Szpura z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Siedlce. – Liczyliśmy, że tworząc Strefę uda nam się zapewnić rotację deficytowych miejsc w centrum miasta osobom, które przyjeżdżają na krótko załatwić czy sprawy urzędowe czy zrobić zakupy – dodaje.

Przypomnijmy. W strefie płatnego parkowania znajduje się 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych wokół Skweru Niepodległości. Strefa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 9. do 17. Pierwsza godzina postoju kosztuje 2 zł za pozostawienie samochodu na 8 godzin zapłacimy 17,20 zł. Osoby zatrudnione w zasięgu SPP mogą kupić miesięczny abonament w wysokości 100 zł. Zerową stawką opłaty za parkowanie objęci są  Honorowi  Obywatele Siedlec, kierujący motocyklami i samochodami elektrycznymi oraz osoby niepełnosprawne i kierujący rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych pod warunkiem posiadania stosownych kart parkingowych.

Mimo że siedlecka strefa jest jedną z najmniejszych w kraju i obejmuje zaledwie fragmenty czterech ulic to na chwilę obecną i tak jest niepełna, bo za zaparkowanie przy ulicy Kochanowskiego kierowcy nie powinni płacić. Dlaczego? Otóż do uchwały powołującej SPP a przyjętej przez radę miasta wkradł się błąd. W zapisie jest bowiem mowa o parzystej stronie ul. Kochanowskiego podczas gdy w rzeczywistości strefą objęta jest strona nieparzysta ulicy. Poprawka została naniesiona, ale czeka na uprawomocnienie.

– Przez najbliższe dwa tygodnie, czyli 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego poprawki związanej z ulicą Kochanowskiego nie obowiązują w tym miejscu opłaty za parkowanie – przyznaje Paweł Mazurkiewicz, rzecznik prasowy siedleckiego ratusza.

bg

Wykaz ulic wchodzących w skład SPP w Siedlcach:

 • nieparzysta strona ul. Józefa Piłsudskiego (na odcinku od skweru Niepodległości do ul. Jana Kochanowskiego),
 • parzysta strona ul. Kazimierza Pułaskiego (na odcinku od ul. Jana Kochanowskiego do skweru Niepodległości),
 • Skwer Niepodległości,
 • nieparzysta strona ul. Jana Kochanowskiego (na odcinku od ul. Józefa Piłsudskiego do ul. Kazimierza Pułaskiego),

Wysokość opłat, w zależności od czasu parkowania jest następująca:

 1. za pierwsze pół godziny – 1,00 zł,
 2. za pierwszą godzinę – 2,00 zł,
 3. za drugą godzinę – 2,40 zł,
 4. za trzecią godzinę – 2,80 zł,
 5. za czwartą i każdą kolejną godzinę – 2,00 zł

no images were found

13 komentarzy

 1. bez sensu dodano 9 lat temu

  Uważam,że strefa płatnego parkowania powinna obejmować całą ulicę Piłsudskiego po obu stronach , ponieważ chodniki zajmują samochody w takim stopniu, że dla pieszych jest tylko wąski pasek do chodzenia. Jestem także kierowcą i jestem zdania by miejsca parkowania w centrum były płatne. Może wtedy więcej osób będzie zostawiało swoje samochody przy domu i zacznie poruszać się po tym małym miasteczku pieszo lub wsadzi tyłek do MPK. Stać was na jazdę samochodem to stać was na paliwo i powinno stać na parkowanie. W Warszawie nabijacie kabzę parkometrom i nie narzekacie ,dajcie zarobić Siedlcom.

 2. mr dodano 9 lat temu

  drodzy straznicy miejscy. Czy samochod TVP nie podlega pod Wasza jurysdykcje? Na zdjeciu ewidentnie widac lamanie przepisow. Spokojnie mozecie bez wychodzenia z domu wystawiac mandat! Do dziela!

 3. efaster dodano 9 lat temu

  No wlasnie to samo chcialem napisac samochow TVP Warszawa stoi na trawniku zdjecia nie klamia. Kto kierowal ? Nie trudno ustalic bo maja tylko dwoje ludzi tu w Siedlcach reporterke (ktora jeszcze nie dawno pracowala dla TV Siedlce) i kamerzyste, ktory ma fuche w CKiS i dla nich tez kameruje. Dane obydwu mozna znalesc na tabelach gdy leci material z Siedlec lub okolic w Kurierze Mazowieckim.
  PS.
  Sorry, ze bez polskich znakow ale moj tablet ich nie obsluguje :((

 4. z sensem dodano 9 lat temu

  Z tym sie zgadzam. Parkujesz od razu i placisz zlotowke albo dwa, albo krazysz pol godziny i spalasz paliwo za 5. To nawet moze byc oszczednosc. A na pewno wygoda. Ceny za parkowanie są niskie, przecież jak ktoś ma samochód to płacenie złotówki nawet codziennie nie jest wielkim wydatkiem!

 5. kicek dodano 9 lat temu

  Dokładnie tak. Auto TVP stoi na miejscu dla niepełnosprawnych. A dalej tyle wolnych. Redaktory myślą, że wszystko mogą.

 6. ja się tylko pytam? dodano 9 lat temu

  Efaster dostałeś pod choinkę tablet?

 7. Pieszy dodano 9 lat temu

  1 PLN za pol godziny?To smieszna stawka!Ja proponuje 5 PLN!A do tego strefe rozszezyc na cale centrum!Stac ludzi na samochody to musi byc i stac na wjazd do miasta!Dlaczego maja mnie i innych ludzi zatruwac spalinami za free?

 8. efaster dodano 9 lat temu

  no dostałem :))

  a co ??

 9. strefa nadal w trzech czwartych... dodano 9 lat temu

  i to jeszcze wcale nie do 14 stycznia ale nawet do 22-go, bo dopiero dziś uchwała została ogłoszona w dzienniku województwa… co za ludzie w tym urzędzie miasta pracują, co nie wiedzą, która to parzysta a która nieparzysta strona ulicy!!! http://mazowieckie.e-bip.pl/EDZIENNIK/ActDetails.aspx?year=2013&poz=222&book=0

 10. strefa nadal w trzech czwartych... dodano 9 lat temu

  http://mazowieckie.e-bip.pl/EDZIENNIK/ActDetails.aspx?year=2013&poz=222&book=0

  a to oznacza, że nie do 14-tego a nawet do 22-go można parkować za darmo na Kochanowskiego!!!

 11. Wyrzykowski dodano 9 lat temu

  "Z tym sie zgadzam. Parkujesz od razu i placisz zlotowke albo dwa, albo krazysz pol godziny i spalasz paliwo za 5"

  Sęk w tym, że większość wybierze drugie rozwiązanie, będą szukać wolnego bezpłatnego miejsca aby nie musieć płacić w parkomacie, albo co gorsza mandatu. W efekcie "Pieszy" co chciałby doić kierowców (którzy często są klientami siedleckich sklepów przez co dają pracę ludziom) będzie miał na podwórku od zawalenia samochodów poustawianych jak się tylko da, żeby nie musieć płacić w centrum. Ktoś powie "skąpstwo", ale może jest to wynik odwrotności skąpstwa w wykonaniu pomysłodawców parkomatów.

  Takie komentarze, że parkomaty powinny stać w całym centrum również ciekawe, na czyje zlecenie są pisane. Potem będzie z tym problem, bo ludzie zaczną tarasować podwórka i drogi wewnętrzne, truć spalinami pod oknami, a nie na ulicach – tego chcecie? Kiedyś też było tylko kilka fotoradarów, teraz jest z nimi problem (wiecie, że wg planów budżetowych każdy polski kierowca miałby zapłacić 1250zł mandatów z fotoradarów?). A wszystko to z chęci podratowania budżetu miasta kosztem obywateli – to nie lepiej było zawczasu przemyśleć kolejne ruchy i lepiej zaplanować budżety, aby nie trzeba było się zadłużać i doić kasę z ludzi? A może komuś zależy na pretekście, aby różnymi drogami wprowadzać dalsze obciążenia aby nie musieć ograniczać własnych wydatków na rzeczy zbędne dla społeczeństwa (jednak kuszące dla władzy).

 12. leszek dodano 9 lat temu

  Nie potrzebna była strefa płatnego parkowania w centrum miasta, żeby "przyjezdni" tarasowali i nadal tarasują podwórko z tyłu budynku SSM przy 3 Maja 28, a przed blokami 3 Maja 36, Solskiego 2 i 4 własnymi samochodami. Od poniedziałku do soboty robiący zakupy w centrum skutecznie "umilają" życie mieszkańcom w/w budynków, blokując możliwość korzystania z własnego terenu i zaparkowanie samochodu koło domu. Aż się prosi o zainstalowanie prywatnego parkomatu. Ciekawe ile on kosztuje?

 13. ak dodano 9 lat temu

  Ciekawe czy wszyscy urzędnicy z UM płacą te 100zł za parkowanie w tej strefie?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?