SPIN

Prezydent roztacza wizje Placu Sikorskiego

Beata Głozak niedziela, 6 stycznia 2013, 23:45 Siedlce, Wydarzenia

Radni przyjęli zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu leżącego między ulicami Kochanowskiego, Piłsudskiego, Pułaskiego i Asza. To jeszcze nic nic nie znaczy, bo w dalszej kolejności trzeba przyjąć zmiany w planie zagospodarowania, ale na razie wiadomo, że z budowy ratusza nie zrezygnowano.

Jak tłumaczył architekt Bartosz Rosłan najważniejszymi elementami studium było wyznaczenie  palcu pod zgromadzenia, który mógłby pomieścić około 5 tys. osób, lokalizacji ratusza, orientacyjnej drogi łączącej ulicę Piłsudskiego z Pułaskiego i dopuszczenie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. W przyszłości zniknąć ma też dwupasmowy odcinek ul. Kilińskiego. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podkreślił, że budowa ratusza w centrum miasta jest konieczna z kilku względów.

Byłaby to obudowa po zniszczeniach wojennych, dałoby to parking podziemny na kilkaset samochodów i byłoby bardziej ekonomiczne. Oba budynki – ten i przy ulicy Prusa wymagają kapitalnego remontu. Policzyliśmy, że remont tego będzie kosztował około 40 milionów a tego przy Prusa około 20 co w sumie daje 60 milionów złotych. Budowa ratusza sprawi, że będziemy mogli sprzedać trzy budynki, w których teraz urzędujemy i budynek po policji. Co da nam kilkadziesiąt milionów.

Kudelski ma nawet pomysł skąd w dobie kryzysu wziąć pieniądze na inwestycję na placu. Miałaby być ona zrealizowana w formule Partnerstwa Publiczno–Prywatnego. Na wspólne działanie urzędu i PSS Społem nie ma szans, bo jak przekonywał prezydent firma nie ma pieniędzy. W przeciwieństwie do prywatnego inwestora. Na przykład firmy budowlanej.

Weźmie ona kredyt i wybuduje na placu ratusz a naszym udziałem będzie plac. Wszystko odbędzie się poprzez ARMS, bo to ona jest właścicielem terenu a my będziemy w dogodnych ratach spłacać kredyt wobec inwestora. Moglibyśmy wydzierżawić lokale i będziemy płacili czynsz lub od razu w umowie zapiszemy, że będziemy spłacać koszty poniesione przez firmę.

Kudelski stwierdził, że jeśli radni przystaną na taką koncepcję nowy ratusz powstanie w ciągu najbliższych 5 lat. Pozostaje jeszcze kwestia rozwiązań komunikacyjnych. Radni mieli wątpliwość czy zamknięcie fragmentu ulicy Kilińskiego nie zwiększy korków w ścisłym centrum. Z pomocą w tej sytuacji mają przyjść po pierwsze nowo wybudowane ulice (np. obwodnica) w całych Siedlcach, po drugie już istniejące (Kochanowskiego i Asza) a po trzecie projektowane. Prezydent Kudelski jest zdania, że przy całej sieci nowych dróg w ogóle nie ma potrzeby puszczania ruchu przelotowego przez centrum miasta.

Ulica Piłsudskiego powinna być tą, na której uprzywilejowana będzie komunikacja miejska. Ruch ciężarowy powinien ograniczać się tylko do samochodów dostawczych do obiektów handlowych.

Nieco kontrowersyjny wydaje się pomysł na budowę nowej drogi w centrum, która w przyszłości ma połączyć ul. Piłsudskiego z Pułaskiego. Gdzie ma powstać?

W zamian za dwupasmową ulicę Kilińskiego projektujmy drugą ulicę na przedłużeniu ulicy Orzeszkowej i to jesteśmy zrobić  w ramach wykupu terenu od PSS Społem, bo nie jesteśmy właścicielami tego terenu.

Jeżeli PSS nie sprzeda po dobroci na uzyskanie terenu jest pomysł.

W najgorszym razie prawo daje nam możliwość zajęcia tego terenu tak zwanym Zridem na inwestycję celu publicznego. Także jest to wszystko realne.

Warto jeszcze przypomnieć, że zmiana studium ma posłużyć dopuszczeniu na centralnym placu obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. Jednak jak zapewniał radnych prezydent nie musiała by to być galeria czy market a kawiarnia, która byłaby zlokalizowana na pierwszej kondygnacji całego obiektu. W parterze znalazłby się zaś parking na kilkaset samochodów.

– Nie przewidujemy galerii handlowej czy obiektów handlowych od strony placu a jedynie od ulic Piłsudskiego i Pułaskiego zatem plac przed ratuszem miałby funkcje czysto reprezentacyjne – dodał na zakończenie architekt Bartosz Rosłan.

Mimo wszelkich wątpliwości jakie radni mieli w związku z rozwiązaniami komunikacyjnymi ostatecznie przyjęli zmiany w studium. 13 radnych zagłosowało za nimi, 4 było przeciw a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

29 komentarzy

 1. ?? dodano 9 lat temu

  Daje sobie rękę uciąć że p.Kudelski dogadał się już z Konstantym

 2. Andy dodano 9 lat temu

  Podoba mi się tytuł "Roztacza wizje" po ilu?

 3. jim dodano 9 lat temu

  panie Prezydencie, a może najpierw zamiast pałacu dla siebie byś nam Pan wybudował parking pod PKP, żebyśmy mieli gdzie zostawiać samochody jak jeździmy do pracy zarabiać na podatki na ten Pański pałac i dwór?

 4. Hau hau dodano 9 lat temu

  Współpracy tych dwóch "Panów"powinny przyjrzeć się odpowiednie służby.

 5. z boku dodano 9 lat temu

  wiecie co? spodobała mi się ta wizja, wreszcie centrum miasta wyglądałoby inaczej, po nowemu, ładnie, jestem za

 6. wizja paraliżu dodano 9 lat temu

  Tak – część terenu jest spółdzielni. Już widzę, jak pięknie komponują się baraki społem i "sukiennice Kudelskiego". Centrum miasta już jest nieprzejezdne. Przebicie Kilińskiego pod torami otworzy ruch północ-południe i wprowadzi do centrum kolejne samochody. Zamknięcie Kilińskiego od Pułaskiego do Piłsudskiego to potężny zator samochodowy. A biorąc pod uwagę, że ratusz ma mieć na parterze handel i usługi to nie po to, by świeciły pustkami. Parkingi podziemne będą zachęcały do wjazdu tam samochodem. Paraliż i jeszcze raz paraliż.

 7. aadd dodano 9 lat temu

  Również jestem za, nawet jak Strus miałby to budować

 8. echo dodano 9 lat temu

  Może od razu sprywatyzować całe miasto z udziałem firmy budowlanej?!
  Będzie sprawnie zarządzane,bez podejrzeń o korupcję – a do tego sporo
  można zaoszczędzić na udawanej demokracji.

 9. wacek dodano 9 lat temu

  A ja bym bardziej chciał żeby pan prezydent roztaczał wizje nowych miejsc pracy dla mieszkańców Siedlce

 10. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  To co jest w centrum miasta – pl. Sikorskiego od dawna wymaga uporządkowania i przynosi wstyd naszemu miastu. Wiele innych miejsc w Siedlcach jest ładnie zagospodarowanych a w centrum wciąż nie można wybudować reprezentacyjnych budynków. Wizja Prezydenta b. mi się podoba, a szczególnie sposób zdobycia środków. Budynek powinien być okazały z akcentem wysokościowym ( wieża koniecznie z punktem widokowym, na "Jacku" powinno być też takie miejsce). Wiele miast ma takie miejsca z których można podziwiać panoramę miasta. Podoba mi się pomysł przedłużenia ul. Orzeszkowej do Pułaskiego, co usprawni ruch wokół centrum, a jednocześnie wydzieli strefę ograniczonego ruchu w centrum.

 11. efaster dodano 9 lat temu

  coś dziwnego się z Pezydentem dzije, w środku miasta che obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. a co innego jak duży sklep hipermarket ?? Czyżby znudziło się kożystanie z Biedronki na Świrskiego ?? Panie Kudelski, na przemieściach takie sklepy powinny powstawać, a gadka o kawiarniach, ta widział ktoś kawiarnie wielkości Reala czy innego Carrefour-a ?? Po za tym sam sobie zaprzecza, czały czas mówiono o parkingu podziemnym, a cyt.:
  W parterze znalazłby się zaś parking na kilkaset samochodów

  no ładnie by to wygląda, środek miasta a w parterze parking, już był na pl. centralny parking, teraz będzie pod dachem.

  Ale czasów doczekaliśmy (jak nie stawy, to ratusz) a na stadionie jak oświetlenia nie było tak dalej nie ma :((

  PS.
  A gdzie będzie kościół ?? Bo znając Kudelskiego i Kiernikowskiego, bez kościoła, a przynajmniej kaplicy się nie obędzie

 12. X dodano 9 lat temu

  Szaleństwo.

 13. bb dodano 9 lat temu

  Jak mam kryzys i kupe długów do spłacenia, to na razie o inwestycjach nie myslę. I to inwestycjach za następny kredyt. Powinien pa prezydent zapytać mieszkańców o to, czy ma wybudowac pałac dla urzednikow, za który kolejne pokolenia siedlczan będą płacić. Nie wystarczy socjali budowanych za kredyty i kredytów na spłacenie innych kredytów? Szkoły chca zamykać, ale biurokracji nie ograniczą.
  Panie prezydencie, ja muszę spłacić kredyt za swoje mieszkanie. Jak idę do urzędu to i tak przyjmowana jestem "na dole". Państwo urzędnicy "na pokojach" nie są mi dostępni, zwłaszcza pan, bo kolejni Orzełowscy nie dopuszczą, aby zwykły mieszkaniec miasta mógł porozmawiać z prezydentem. Łatwiej uzyskać audiencje u papieża niż zapisać się do pana na rozmowę. Siedzi pan jak orzeł w gnieździe, a my zwykłe wrony możemy tylko z boku popatrzeć jaki pan wspaniały. Nie wie pan nic o problemach zwykłych ludzi -pana służba biurowa nie dopuści, aby sie pan dowiedział. No chyba, że ktos poprosi o interwencje Jaworowicz, wtedy następuje przebudzenie i spełnianie zachcianek skarżącego, byleby poprawić wizerunek miasta.Przykro mi to mówić, ale za Symanowicza było inaczej. Więc gówno mnie to obchodzi, czy państwo na górze siedzą po dwie w jednym pokoju, czy po trzy, czy maja klimę czy nie. Zadbaj pan o podatników, a nie urzędnicze tyłki.
  A plac Sikorskiego powinien pozostać miejscem odpoczynku, z kawiarenkami, parasolami i zielenią.

 14. X dodano 9 lat temu

  Hau hau masz racje.

 15. lolek dodano 9 lat temu

  A moze bys p. Kudelski zrobil nam jeszcze szybszy transport z Siedlec do Warszawy bo juz nas nie stac mieszkac w Siedlach, a tym bardziej w Warszawie!!

 16. Anonim dodano 9 lat temu

  Super, kolejny pomysł który zmieni to piekne juz teraz miasto na jeszcze piękniejsze. Co niektórzy wypowiadają się w tych komentarzach jakby nie mieszkali w Siedlcach lub conajmniej chcieli aby Siedlce zaorać. Siedlce puki co super rozwijają się i daj Boże oby tak dalej…

 17. bez sensu dodano 9 lat temu

  Kto kupi tę poczwarkę (dawniej budynek PZPR) i do tego jeszcze budynek dawnej dyrekcji lasów. No przecież nie powstaną w nich kolejne centra handlowe. Galeria S, Atlas, Budynki przy tzw Nowym Ratuszu, na dawnych placach PKS-u tez planują "handełe" .No cóż siedlecka tradycja przedwojennego handlu uprawiana przez "braci starszych w wierze" rozrasta się do absurdalnych rozmiarów.

 18. Xaveri dodano 9 lat temu

  Przedłużenie Orzeszkowej?
  Wyburzą prywatny dom handlowy ?!

  Buahaha!!
  Ile on wypił (wody z kanału ulgi) przed tym wywiadem?

 19. Adolf dodano 9 lat temu

  Dobrze. że ci co tu w większości piszą nigdy nie będą mieli w Siedlcach nic do gadania. Brawo dla SPIN za temat, bo Plac powinien był już dawno być zagospodarowany. Ja uważam, że sukiennice i miejsce do spotkań wszystkich Siedlczan jest w mieście potrzebne, a jeśli uda się zrobić parking to super. Nie obraźcie się, ale jak śledzę miejską politykę to mam wrażenie, że wielu zazdrości Kudelskiemu pomysłów na to miasto. Krytykowano nowy stadion, obwodnice, kulturę, tym czasem to hity, na które każdy z nas chętnie pójdzie i skorzysta. Sam ostatnio byłem w Podlasiu na Hrabim i powiem wam, że ta sala to strzał w dziesiątkę.

 20. do xaveri dodano 9 lat temu

  raczej myslano o tym fragmencie za, czyli tam gdzie teraz jest społem, rtv/agd i tak dalej

 21. Anonim dodano 9 lat temu

  Przed laty stał tu pomnik, został on w latach 90 XX w. rozebrany.
  Czyli od około 20 lat plac nie jest zagospodarowany, nie spełnia praktycznie żadnej funkcji!
  Taki plac w centrum miasta to skarb, czas aby jednak coś zmienić!
  Im szybciej tym lepiej.

 22. www dodano 9 lat temu

  Panie Prezydencie nie wiem co Pan pali ale musi to być dobry towar, takie wizje, daj Pan namiary na swojego dilera to wszyscy poprzemy Pana.

 23. www w temacie tego o czym wspomniałeś. dodano 9 lat temu

  Facet spotyka kolegę, skulonego cierpiącego, ledwo powłóczącego nogami. Dokąd idziesz – pyta. Do zielarza po ziółka, tak mnie pokręciło, że wyprostowac sie nie mogę, może mi cos poradzi.
  Po tygodniu spotykaja się znów. Tamten jak nowo narodzony, pogodny, wesoły, biegnie w podskokach. Kolega patrzy ze zdziwieniem i pyta: co ci tak pomogło, pijesz te ziółka? Nie odpowiada tamten, nie piję. Palę, syn mi dał.

 24. Frodo dodano 9 lat temu

  popieram jima: panie Prezydencie, a może najpierw zamiast pałacu dla siebie byś nam Pan wybudował parking pod PKP, żebyśmy mieli gdzie zostawiać samochody jak jeździmy do pracy zarabiać na podatki na ten Pański pałac i dwór?
  Po tym Prezydencie już nic nie będzie do sprzedania ani do zbudowania. Będą tylko długi do spłacenia przez następne kilkadziesiąt lat. Załatwi nam młodym przyszłość na kilka pokoleń.

 25. biurwokracja! dodano 9 lat temu

  Za PRL nie myło tyle biurokracji w mieście, co teraz – wtedy jakoś wszyscy się pomieścili. NIE dla kolejnego ratusza!!!!

 26. . dodano 9 lat temu

  Chyba nie jest już różowo w tym mieści skoro zamyka się szkoły i wyprzedaje nieruchomości po to żeby spłacać kredyty.

 27. adobi dodano 9 lat temu

  Do Adolfa
  Hrabi cenię bardzo ale pójście na ten kabaret kosztowało Pana ok. 30 zł. Spróbuj Pan kupić bilet na spektakl za tę sumę. Siedlce oferują kulturę ale za słone pieniądze z biletami powyżej lub ok. 100 zł. Może jakieś dofinansowanie dla słabo zarabiających?

 28. czytelnik dodano 9 lat temu

  Kudelski wynos sie z tymi wizjami tylko bierz sie do roboty leniu patentowany! Rzygam.

 29. L. dodano 9 lat temu

  Efaster tak trzymaj.Pozdrówka z F3.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?