SPIN

”Prus” pnie się w górę. Tracą ”Królówka” i ”Elektryk”

Aneta Borkowska czwartek, 10 stycznia 2013, 09:48 Siedlce, Wydarzenia

Miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” opublikowały wyniki 15 edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013. Wśród 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w kraju na liście znalazły się dwa siedleckie a na 250 techników jedno z naszego miasta. Ogromny skok w rankingu zaliczył „Prus”.   

Według rankingu najlepszym liceum w naszym mieście jest I LO im. B. Prusa, które z liczbą 49,88 punktów zostało sklasyfikowane na miejscu 111. Dla szkoły ten wynik oznacza skok aż o 70 oczek w porównaniu do roku ubiegłego kiedy „Prus” zdobył 47,37 pkt. i uplasował się na miejscu 181. Znaczny spadek w rankingu zaliczyła z kolei siedlecka „Królówka”. Szkoła w tamtym roku znalazła się na miejscu 152 (48,67 pkt.) a w tym II LO im. św. Królowej Jadwigi zajęło ostatecznie 187. miejsce co oznacza spadek o 35 miejsc.

Największym zaskoczeniem są jednak wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2013. Wśród 250 szkół tego typu popularny siedlecki „Elektryk” mając na koncie 51,83 pkt. znalazł się dopiero na 206. miejscu podczas gdy w minionym roku został sklasyfikowany na miejscu 75 (66,78 pkt.). Technikum nr 1 zaliczyło tym samym spadek aż o 131 oczek.

O ostatecznych wynikach szkół w przypadku liceów decydują cztery kryteria: sukcesy olimpijskie, wyniki matur – przedmioty obowiązkowe  i dodatkowe oraz opinia akademicka. W przypadku techników dochodzi jeszcze wynik egzaminów zawodowych.

Uzupełnieniem rankingów głównych są podrankingi: maturalny i szkół olimpijskich. W pierwszym na 200 liceów „Prus” zajął 97. miejsce (182 w 2012r.) a 60 oczek za nim uplasowała się „Królówka” (123 w 2012r.). Spośród 200 techników siedlecki „Elektryk” zajął 113. miejsce (19 w 2012r.).

Ranking wojewódzki
Licea Ogólnokształcące (150):
30 – I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa,
46 – II LO z Oddz. Dwujęz. im. św. Królowej Jadwigi,
122 – I Katolickie Liceum Ogólnokształcące,
132 – IV LO im. Hetmana Stanisława Żólkiewskiego,
134 – III Liceum Ogólnokształcące,
Technika (100):
16 – Technikum nr 1,
19 – Niepubliczne Technikum Zawodowe ZDZ,
66 – Technikum nr 2,
70 – Technikum nr 4 w ZSP nr 4 im. Kazimierza Wielkiego,
78 – Technikum nr 5 w ZSP nr 5 im. gen. Wł. Sikorskiego,
92 – Technikum nr 3 z Oddz. Integracyjnymi w ZSP nr 3,

ab

10 komentarzy

 1. teka dodano 9 lat temu

  Może warto popatrzeć tez na ranking egzaminów maturalnych – moim zdaniem bardziej obiektywny niż ranking oparty na olimpiadach, które bazują na śrubowania wyników już w momencie rekrutacji, kiedy gimnazjalista musi wykazać się wynikami w olimpiadach, a potem – jak nauczyciel ma zdolnych uczniów – to wiadomo, że szkoła w rankingu idzie w górę a tymczasem… zob. ranking maturalny http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4673&Itemid=884 Tu najlepsza szkoła z Siedlec jest na 19 w swojej kategorii w PL – to oczywiście 😉 "Elektryk" , który na Mazowszu wypada na "6" zob. http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4689&Itemid=884 – ciekawe która siedlecka szkoła jest tak wysoko ??

 2. zniesmaczony rodzic dodano 9 lat temu

  nie chce mi się komentować przerośniętych ambicji bufonów z LO Prus czy Królówki i tak swoją karierę zawodową skończą jako pracownicy Biedronki, szmateksów i bazarowych straganów.

 3. uczeń dodano 9 lat temu

  A ja skończyłam elektryk i polecę tą szkołę każdemu, a w szczególności technikum.To szkoła z tradycją,wysokim poziomem nauczania,przyjazna uczniowi.

 4. teka dodano 9 lat temu

  Musze przyznać, ze przyglądając stronę "perspektyw" w dniu 10 stycznia 2013 znalazłem tylko archiwalne rankingi, gdzie nasze siedleckie szkoły są na innych miejscach – teraz już są aktualne – jednak nadal podtrzymuje twierdzenie, że najbardziej uczciwe są rankingi maturalne – szczególnie dla gimnazjalistów myślących o przyszłych studiach, bo pompowanie rankingów olimpijczykami, rekrutowanymi w odpowiedni sposób 😉 – ma nie wiele wspólnego ogólnym poziomem nauczania w szkole

 5. hehe - rankingi! dodano 9 lat temu

  Dajcie spokój z rankingami … Perspektywy? oni tylko zarabiają na reklamowaniu szkół mieniąc się fundacją. To prywatny biznes państwa Siwińskich! Ani ten, ani ranking uczelni nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym. Kupisz reklamę, im większą, tym będziesz wyżej. Przykład w rankingu szkół wyższych: Wyższa Szkoła Środowiska w Bydgoszczy. Może miejsce nie za wysokie bo 51 w uczelniach niepublicznych magisterskich. Okazuje się jednak, że nie powinna się tam znaleźć bo dostała negatywną ocenę PKA na jedynym kierunku magisterskim jaki posiada. Dowód na stronie PKA http://www.pka.edu.pl/index.php?page=pokaz&id=2341387

  Takie przykłady można mnożyć.

  Co więcej niżej od niej jest np. Siedlecka Collegium Mazovia, która ma 2 kierunki magisterskie to raz, na stronie PKA wszystkie kierunki studiów ocenione pozytywnie, w historii tylko raz trafił im się warunek. Nie ma jeszcze ocen za 2012 rok link http://www.pka.edu.pl/index.php?page=l_ocenione&nazwa=Wy%BFsza&typ=&miasto=Siedlce&kierunek=&poziom=&system=&ocena=

  Te rankingi to brednie!

 6. Fan Pawła Zarzecznego dodano 9 lat temu

  Kto jest mądry ten mój artykuł przeczyta to raz dwa tak się chwalicie,że w mojej szkole czy byłej szkole są tacy mądrzy nauczyciele,uczniowie i takie tam dyrdymały.Jeżeli tacy są dobrzy to czemu żaden z tych nauczycieli i uczniów nie zdobył nagrody nobla,czemu nauczyciele pracują za te 1,500 zł lub za 2000 tyś gdzie ich ambicja ?. Zresztą moi znajomi co uczyli się dobrze albo bardzo dobrze dziś jak patrze na to co wrzucają na facebooka aż się dziwie gdzie jest ich ta mądrość i wiedza i ambicja ? dziś widzę,że to ja jestem mądrzejszy od nich.Nauczyciele też nie są tacy ambicjonalni jak się wydaje dałbym sobie z nimi radę bo prawdziwa nauka to polega,że po latach coś umiesz,że wiesz,że obecna władza jest do kitu jaki ta cała unia europejska to głupota,euro 2012 to była głupota itd jedynie wolność gospodarcza jest naszym jedynym rozwiązaniem itd.Dlatego czasami chodziłem na wagary bo tam także uczyłem się życia (sami wiecie piłka nożna,nawet spotkania z dziewczyną czy wypad na piwo z kumplami) to jest także dla człowieka ważne ale to nie wszystko bo szkoły są potrzebne aby codziennie dzieciaki nie chodziły na piwo ani na wagary.Zresztą mimo,że w szkole były ze mną problemy to dla mnie prawdziwa nauka była taka,że czytałem książki (na pewno więcej od was razem wziętych) i rzadko kiedy oglądałem media jak już to wolałem posłuchać radia niż oglądać głupoty w telewizji (oprócz programów historycznych,ekonomicznych,a nawet piłki nożnej czy hokeja na lodzie). I dziś mi to zostało czytam książki historyczne,interesuje się ekonomią i wiem jak spowodować aby było lepiej w Polsce a nawet w europie czy na całym świecie i wiem co to życie czy może masz większe ambicje ode mnie ?.

 7. Fan Pawła Zarzecznego dodano 9 lat temu

  Nawet oglądanie teatru telewizji jest lepsze niż niektóre lekcje i to jest wiedza.

 8. do FPZ dodano 9 lat temu

  Na prezydenta startuj… wszystko naprawisz
  trzymam kciuki…

 9. Fan Pawła Zarzecznego dodano 9 lat temu

  Jestem za młody jeszcze ale będę planował w roku 2018 o ile nie będzie III wojny światowej a ona może być naprawdę.

 10. AntyLeming dodano 9 lat temu

  Na szczęście wszystko wróciło na swoje miejsce – Prus zawsze kształcił najlepiej i nic się w tym zakresie nie zmieniło. Potem jest długo nic i dopiero Królówka, ze zbyt dużym ego w stosunku do realnych możliwości.
  Wystarczy porównać jakie uczelnie kończą absolwenci Prusa, a jakie Królówki.
  Nie zmienia to faktu, że Prus ma jeszcze dużo do poprawienia – zasługuje na pierwszą 15tkę województwa, powinien być w niej regularnie.
  Szkoda że Elektryk tak mocno spadł.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?