SPIN

Lekarze apelują, by nie zatrudniać się w szpitalu wojewódzkim

Aneta Borkowska piątek, 11 stycznia 2013, 09:09 Siedlce, Wydarzenia

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy można przeczytać apel siedleckich lekarzy aby inni nie zatrudniali się w Mazowiecki Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach Sp.z o.o. Poniżej publikujemy całość apelu.

APEL LEKARZY Z SIEDLEC

Zarząd OT OZZL przy Mazowiecki Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach Sp.z o.o. informuje, że 140 lekarzy zatrudnionych w tym szpitalu otrzymało wypowiedzenia zmieniające w zakresie wynagrodzenia. Zarząd Spółki proponuje 15% obniżenie wynagrodzenia, na co lekarze nie chcą wyrazić zgody.

Nasz Szpital od 2 lat jest spółką prawa handlowego. Uchwała o przekształceniu szpitala została zaskarżona przez związki zawodowe działające w szpitalu. Dnia 9.08.2011 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność uchwały, ale niestety naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu i w efekcie jednak jesteśmy spółką prawa handlowego.

Ponieważ w chwili obecnej na skutek wpływu różnych czynników nasz szpital ma ujemny bilans finansowy w sierpniu ub. roku pracownicy zgodzili się na okresowe obniżenie wynagrodzenia o 6% (na rok czasu).

Po osiągnięciu poziomu 30 mln straty w naszym szpitalu odwołano prezesa, a nowy zarząd zwrócił się do pracowników z propozycją kolejnego obniżenia wynagrodzenia – tym razem o 15% co najmniej na 3 lata.

Nie zgadzamy się na to, aby pracownicy ponosili konsekwencje błędnych decyzji zarządu i braku kontroli ze strony rady nadzorczej. Nie zgadzamy się aby plan restrukturyzacji polegał przede wszystkim na obniżaniu wynagrodzeń. W naszej grupie zawodowej od 2008 roku nie było żadnych regulacji płacowych.

Lekarze nie chcą zaakceptować tak dużego spadku wynagrodzeń, wiec wszyscy otrzymali wypowiedzenia zmieniające, z których tak naprawdę nie wiadomo ile okaże się definitywnych.

Wielu lekarzy wniosło pozwy do sądu pracy, ponieważ wypowiedzenia wręczono bez wymaganych prawem konsultacji ze związkami zawodowymi.

Wiemy, że Zarząd Spółki już poszukuje nowych pracowników na nasze miejsca, w związku z tym prosimy o poinformowanie na stronach OZZL i zaapelowanie do Koleżanek i Kolegów Lekarzy z innych placówek, aby do czasu wyjaśnienia sytuacji nie podejmowali dyżurów ani pracy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Siedlcach.

źródło: OZZL

17 komentarzy

 1. NIE dla kompromisu dodano 9 lat temu

  Popieram stanowisko siedleckich lekarzy.
  Marszałek Struzik powinien wyjaśnić sytuację zaistniałą w szpitalu.

 2. jim dodano 9 lat temu

  rozumiem że doktory wolą całkowitą likwidację szpitala niż obniżkę z 15 tys na 12 tys/mc?

 3. dodano 9 lat temu

  To nie prawda to właśnie lekarze chcą zawalczyc dla wszystkich pracujących w tym szpitalu. Po co zmiana prezesa skoro to pogłębia dług, frustracje. Przyłączenie sie warto.

 4. Posługaczka czytaj pielęgniarka dodano 9 lat temu

  Marszałek Struzik się nas wypiął,co go obchodzi jakaś prowincja? Byłam tam,gdy trwały obrady nad przekształceniem kolejnych szpitali w spółki 🙁 A my tam dziadowałyśmy,bo lekarzom oczywiście nie honor było się tak poniżać)

 5. darek dodano 9 lat temu

  ciekawy apel …do powielenia przez inne grupy zawodowe. Tragiczny przejaw pazerności ,bez rozpatrywania interesu pracodawcy ,a w konsekwencji własnego. Szital splajtuje ,a wtedy prywatny właściciel rozprawi się z "siatką płac" i kilkaset osób z branży medycznej będzie do wynajęcia w Siedlcach. Panowie doktorzy oplem jeździ się tak samo jak BMW ,nie ma co się ścigać w zakupach ,Prostalong lepszy podobno

 6. obserwator II. dodano 9 lat temu

  Kolejny raz wypływa marszałek Struzik,który już pokazał mieszkańcom Siedlec gdzie jest ich miejsce a było to za czasów Prezydenta Symanowicza i dot.powstania w Siedlcach zakładów Stadler,które miały być ulokowane prawdopodobnie gdzieś w rejonie Płocka.Ale nie zakłady Stadler tylko inny ,który się podobał władcy województwa.Tak w nawiasie mówiąc czy nam potrzeba dwóch władz na Mazowszu.Jest Wojewoda,jest Marszałek Województwa więc któregoś by się zdało wysłać na zieloną trawkę i na bezrobocie bo biurokratów o przytępionych umysłach mamy w skali kraju tysiące i co gorsze tego towarzystwa przybywa,a roboli ubywa i nie trzeba być ekonomistą a tylko myśleć i widać komu w tym kraju się powodzi.

 7. szary pracownik dodano 9 lat temu

  pozostałe grupy zawodowe już zgodziły się na obniżki dla dobra szpitala i pacjentów
  jak zwykle ten najbardziej pazerny nie chce pójść na ustępstwa

 8. pracownik szpitala dodano 9 lat temu

  zamknąć szpital i zwolnić 1000 osób czy wymienić 140 lekarzy?

 9. anonim dodano 9 lat temu

  Lekarze nie walczą dla nikogo poza sobą, co my, pozostali pracownicy odczuliśmy. Są za to jedyna grupą zawodową, której nie objęły zwolnienia, więc chyba powinni się cieszyć.

 10. firma dodano 9 lat temu

  Lekarze, opamiętajcie się!
  Szpital to firma, jeśli się nie zgodzicie, to firma ta upadnie i wszyscy pozostaną bez pracy, Wy także.

 11. A.A. dodano 9 lat temu

  Połowę lekarzy i pielęgniarek pozwalniać i tak nic nie robią w naszym szpitalu tylko kawka i ciasteczka, a tak krzyczą i upominają się o jeszcze o podwyżki

 12. Siedleckie klimaty dodano 9 lat temu

  Gdzie w tym wszystkim pozycja pacjenta. Kto zechce leczyć się w takim bałaganie. Nikt wcześniej nie reagował,…

 13. zwolnić... dodano 9 lat temu

  Zwolnić tych zachłannych na KASĘ ludzi. Przyjdą nowi, normalni mam nadzieje. A ich apele są warte tyle co oni. Słoma w butach.

 14. chory dodano 9 lat temu

  Zburzyć wszystko !!!

 15. aga dodano 9 lat temu

  Powiedzcie mi dlaczego taki szpitalek w Łosicach się nieźle trzyma.a taki gigant w Siedlcach plajtuje, ale tylu dyrektorów i kierowników trzeba wyżywić…a rada nadzorca gdzie była, teraz ich za to bym winiła…

 16. płatnik składek dodano 9 lat temu

  Czyli lekarze nie chcą się zgodzić na obniżkę wynagrodzeń z 20 tys. do 17 tys.? Rzeczywiście, za taką głodową pensję nie da się przeżyć do pierwszego.

  Słyszałem opinię panującą wśród lekarzy jednej z warszawskich klinik, że siedleccy lekarze są dobrzy, ale… w pędzeniu bimbru. Tacy to specjaliści.

  A tak na poważnie… Lekarze powinni zarabiać godnie. To nie ulega dyskusji. Ale szpital ma trudności finansowe również z powodu bardzo wysokich zarobków lekarzy.

  Po prostu nas wszystkich, jako płatników składek do NFZ, nie stać na tak hojne wynagradzanie lekarzy. A 17 tys. miesięcznie to chyba byłoby całkiem przyzwoite wynagrodzenie?

 17. ewela dodano 9 lat temu

  to nie chodzi tylko o lekarzy, ale również pielęgniarki i osoby pracujące w laboratorium. moja ciotka pracuje właśnie w laboratorium i do tej pory zarabiała 1800 zł, pod koniec roku obcieli im 300 zł, a teraz kolejne 150 chcą zabrać. Więc wcale to tak wesoło nie wygląda jak piszcie że z 15 tyż na 12 tyś chcą obciąć.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?