SPIN

Jeszcze słowo o Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6…

Beata Głozak poniedziałek, 14 stycznia 2013, 23:59 Siedlce, Wydarzenia

– Na dzień dzisiejszy potrzeba jest 350 techników budowy dróg i mostów kolejowych, 180 techników automatyków sterowania ruchem kolejowym i 780 techników transportu kolejowego. Te liczby dowodzą jednego, że ta szkoła potrzebuje odpowiedniego zarządzania i reklamy  – mówi Krystyna, matka jednej z uczennic ZSP nr 6.

Trudna sytuacja finansowa siedleckiego samorządu, ogólny kryzys i małe dofinansowanie oświaty ze strony państwa wymuszają, zdaniem władz miasta, konieczną restrukturyzację w tej płaszczyźnie. Oszczędności znaleźć trzeba. Z końcem grudnia pojawiły się spekulacje, że pierwszą oznaką zmian może być likwidacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. J. Bema, czyli popularnej „Kolejówki”. Wszystko to efekt spotkania do jakiego doszło w siedleckim magistracie między prezydentem, dyrektorem szkoły a kilkoma uczniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W jego trakcie Wojciech Kudelski miał powiedzieć do swoich gości „(…) nie martwcie się, znajdziecie miejsca w innych szkołach” co wywołało niepokój wśród całej społeczności „Kolejówki”.

Podczas grudniowej sesji miejskiej prezydent miasta spekulacjom nt. likwidacji szkoły nie zaprzeczył. Twierdził jedynie, że rozmowy o oświacie są prowadzone i żadne konkretne decyzje nie zapadły a tego właśnie oczekują pracownicy, uczniowie i rodzice uczniów z ZSP nr 6. Oczekują jasnych i prostych deklaracji i zapowiadają, że jeśli będzie trzeba – będą o placówkę walczyć.

Na razie, jak przyznaje Alina Brochocka, nauczycielka geografii mogą walczyć jedynie z nieoficjalnymi informacjami.

Obawiamy się całkowitej likwidacji naszej placówki, umieszczenia uczniów w innych placówkach i niedobrej atmosfery wokół szkoły. Niestety od władz miasta nie możemy uzyskać klarownych deklaracji na temat przyszłości Zespołu. Nie zapadła co prawda żadna konkretna decyzja, ale nasze obawy wzbudziły słowa prezydenta jakie wypowiedział podczas spotkania z naszymi uczniami i na grudniowej sesji miasta.

Obawy o przyszłość siedleckiej tzw. „Kolejówki” ma także jej dyrektor Jerzy Celiński-Mysław. Jak twierdzi młodzież cały czas chce się w niej uczyć.

W dobie bezrobocia coraz więcej uczniów przychyla się do tego, aby uczyć się konkretnego zawodu zatem technika mają przyszłość i dlatego chcemy tworzyć nowe klasy techniczne. W tej chwili mamy jeden oddział kształcący w dwóch zawodach: technik drogownictwa oraz technik dróg i mostów kolejowych a planujemy otworzyć technika geodezji i technika transportu kolejowego.

Dyrektor twierdzi, że na szkole mu zależy, ale pytany przez nas czy gdyby zaszła taka potrzeba będzie ramię w ramię razem z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami walczył o Zespól mówi, że nie może naruszać prawa.

Wiem jakie uprawnienia ma samorząd, dyrektor szkoły i szkoła. Naszym organem prowadzącym jest miasto Siedlce i według prawa może zlikwidować szkołę jeżeli do takiego wniosku dojdzie.

Zdaniem Brochockiej przedstawiciele zarządu kolei twierdzą, że za 2-4 lata kolej jest w stanie zatrudnić około 1000 absolwentów techników kolejowych. W tej chwili brakuje pracowników wykwalifikowanych a ci, którzy na kolei pracują są w wieku przedemerytalnym.

Chcąc wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom rynku chcemy iść w kierunku zmiany profilu szkoły na kształcenie zawodowe kolejowe. Jeżeli nawet zostaniemy przeniesieni do innej szkoły żadnej szansy na rozwój mieć nie będziemy, bo przedmiotów kolejowych nie da się podciągnąć pod żadne inne.

Do walki o zachowanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 aktywnie włączyli się rodzice. Krystyna, jedna z matek i przewodnicząca rady rodziców wylicza.

Na dzień dzisiejszy potrzeba jest 350 techników budowy dróg i mostów kolejowych, 180 techników automatyków sterowania ruchem kolejowym i 780 techników transportu kolejowego. Te liczby dowodzą jednego, że ta szkoła potrzebuje odpowiedniego zarządzania, reklamy i ma szansę stać się pionierem w kształceniu przyszłych fachowców.

Rodzice obawiają się, że w tej konkretnej sprawie, „sprawie Kolejówki” chodzi nie tyle o szeroki problem siedleckiej oświaty co o działkę, na której znajduje się ZSP nr 6.

Miasto jest w finansowym dołku i z tego co się orientujemy nosi się z zamiarem sprzedaży tego terenu a pieniądze z tego tytułu chce przeznaczyć na częściową spłatę długów. Nic bardziej mylnego. Teren, który znajduje się za naszą „Kolejówką” został sprzedany (były stadion Pogoni – od red.) a długi jak były tak są. Jeżeli nie ma takich planów to niech ktoś przyjdzie do naszej szkoły i tą niezdrową atmosferę w końcu uzdrowi.

W obronie szkoły stanęli także jej byli uczniowie, którzy dzięki edukacji w „Kolejówce” zaraz po odebraniu wyników egzaminacyjnych znaleźli pracę w Zakładzie Linii Kolejowych w Siedlcach.

Kierunków kolejowych w całej Polsce jest bardzo mało a zapotrzebowanie na kadrę jest bardzo duże. Przepaść między obecnymi a nowymi pracownikami to nawet 20 lat. Znaleźliśmy pracę od ręki zaraz po egzaminach, ale dobre technikum to także łatwiejszy start na przykład na studia.

Mimo że przysłowiowego krzyżyka na „Kolejówce” nikt nie postawił to uczniowie obecni na przedświątecznym spotkaniu do jakiego doszło w siedleckim magistracie między nimi a prezydentem i dyrektorem szkoły ciągle pamiętaj słowa jakie miały paść z ust Wojciecha Kudelskiego, że znajdą się dla nich miejsce w innych szkołach.

To wywołało w nas ogromny niepokój i do tej pory nikt temu tak naprawdę oficjalnie nie zaprzeczył. Poczułam że wszystko jest już stracone i pomyślałam, że trzeba coś robić. Napisaliśmy do pana prezydenta list w imieniu samorządu szkolnego. Przedstawiliśmy w nim zdanie na temat szkoły, napisaliśmy dlaczego dalej chcielibyśmy się tu uczyć. Miejmy nadzieję, że pan prezydent to przeczytał.

Od red. W minionym tygodniu SPIN wziął udział w spotkaniu z kilkoma nauczycielami, dyrektorem, uczniami i dwójką rodziców. Materiał powstał po tym spotkaniu.

bg

23 komentarze

 1. szkoda czasu dodano 9 lat temu

  Tak Dyrektor Celiński jak i nauczycielka swoimi wypowiedziami się totalnie kompromitują. Zamiast robić dobrze to za co im płacą płaczą w mediach. Czas najwyższy słabe szkoły, bez dobrych rekrutacji ZLIKWIDOWAĆ. Nauczyciele to nie ŚWIĘTE KROWY. Tez można ich zwolnić jak pracowników innych firm. Niech poddadzą się prawom rynku pracy. Może wtedy wykażą trochę pokory. Biegać i płakać w mediach – to żadne bohaterstwo.

 2. alex dodano 9 lat temu

  I znowu można w SPIN dołożyć prezydentowi. Jakie to miłe, prawda?

 3. lex dodano 9 lat temu

  tu raczej chodzi o to by sprzedac nieruchomosc i pokryc dlugi miasta, a nastepnie miasto znow zadłużać by co miesiac miec na wyplate "wypasionych" pensji prezydenckich.

 4. ... dodano 9 lat temu

  Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, dołożę jeszcze "5 gr". Kiedyś w czasach komuny i nie tylko dyrektora który szkodził albo nic nie robił aby dobrze prosperowało przedsiębiorstwo wywoziło się wiecie na czym drodzy nauczyciele???…

 5. Paweł dodano 9 lat temu

  Mówienie, że zlikwidują kolejówę – ciekawy pomysł nauczycieli na reklamę szkoły. Rekrutacja murowana, będzie problem jak się tam dostać.

 6. mordka dodano 9 lat temu

  Nauczyciele nie święte krowy, więc tym bardziej do świętości brakuje prezydentowi. Jest nadzieja że wyborcy wyślą go na emeryturę. Tylko nie wiem czy sumienie pozwala mu spokojnie spać po tym co wyczynia, czy też biskup za drobny datek w postaci paru hektarów da mu rozgrzeszenie. Zrobił wiele złej atmosfery wokół kolejówki, chyba po to, żeby nie wyszedł nabór, a wtedy powie że skoro nie ma uczniów to po co szkoła.

 7. Zniesmaczony rodzic dodano 9 lat temu

  Szanowni Państwo, ci którzy krytykujecie broniących szkoły, jej istnienia, a przez to przyszłości młodzieży do niej uczęszczającej!!!!!
  Kolejówka to szkoła w której w znacznym stopniu uczą się dzieci z biednych rodzin, one nie chodzą na korepetycje z każdego przedmiotu, ponieważ nie stać je na to. Często również jest tak, że uczeń kl. III, to jedyny żywiciel rodziny: rano do szkoły, a zaraz po niej do pracy do późnej nocy, kilka godzin snu i znowu do szkoły. Bo właśnie ojciec stracił pracę, a matkę zwolnili kilka tygodni temu.
  Jeśli nie znacie problemu to nie wypisujcie kompromitujących komentarzy. Komentarzy, które obrażają taką młodzież, jak i nauczycieli, którzy walczą o placówkę, właśnie dla takich uczniów, których nie stać na wiele tego co wy już macie. Natomiast WY powinniście uczyć się od tej młodzieży szacunku do życia i walki o byt.

 8. Nana dodano 9 lat temu

  Likwidować szkoły? Może najlepiej się nie uczyć i być głąbem. Potrzeba takich ludzi po technikum. Tacy ludzie są potrzebni. To dlatego są wypadki na kolei, ponieważ ruchem kieruje osoba po humanie (najlepiej jeszcze po Prusie lub Królówce bo przecież oni są najmądrzejsi) która nie ma doświadczenia. Moim zdaniem ta szkoła powinna przetrwać i więcej powinno być kierunków technicznych. A niektórzy jak się nie znają to niech lepiej się nie wypowiadają.

 9. efaster dodano 9 lat temu

  trzaba było nie dofinasowywaćz budżetu miasta budowy KLO na Świrskiegoz, to by pieniądze się znalazły. Co wcale nie znaczy, że siedlecka oświata nie wymaga gruntownej reformy (niż demograficzny, a ilość nauczycieli ta sama). No i nieszczęsna karta nauczyciela, pracuje 18 h/tyg. płaca ja za 40 h/tyg. to jest sprawiedliwe ?? Zaraz odezwą się nuczyciele, że praca strsująca, że dzieci rozzabiają, że mają ADHD, że rozpieszczone przez rodziców, że na wywiadówki nie chodzą, etc. A pytam kogo to obchodzi ?? Inne prace nie są stresujace ?? Jak w korpracja zawsze wszytko jest "na wczoraj", o bilansach i zestawiniach za pięć 12 bo kontorla. Ciekawe jakby taki nauczyciel miałby przypilnować jakiegoś kontraktu (budowy/projektu) z bardzo napiętym terminem, ciekawy czy by sobie poradził ?? Niby osoba wykształcona, ale wątpię. Odbębni 18, a nie raz mniej, czasem sprawdzi klasówki, czy kartkówi, no może coś do lekcji przeczyta w poradniku dla nauczycieli. A samą lekcję jak robi ten sam materiał rok w rok od nastu lat, to pamięta na pamięć. Sorry, ale taka prawda nasi polscy nauczycile są rozkapryszeni, znudzeni i wiecznie im kasy mało niczym lekarzom w zadłuzonych szpitalach.

  No ale nie o tym. Przyjdzie taki dzień, że trzeba będzie zlikfidować którąś ze szkół, no chyba, że chcecie podwyżki podatków, choć i te już są ciepło, woda + ścieki, bilety MPK. Miasto narobiło długów, i musi je pospłacać, inaczej Wincenty (Minister Finasów) będzie zmuszony rękami wojewody wprowadzić nadzór komiaryczny (po przekoczeniu 60 % zadłuzenia). No i policzcie ile w siedleckich szkołach jest uczniów z Siedlec a ile z powiatu ?? Większość z powiatu, a powiat czy gminy dopłacają do sowich uczniów ?? NIE, robi to za nich UM. Tak samo jak z ulgowymi MPK, 1 strefie są bo UM dopłaca w 2 i 3 nie ma bo UG czy starostwo nie ma zamiaru dopłacać. A powiat ma szkół ponadgimnazjanych, może 1 może 2. Gminy też tylko podstawówki i gimnazja. Łatwo żyć na cudzy rachunek prawda ??

 10. Zniesmaczony rodzic dodano 9 lat temu

  Do efaster-a
  Mam wrażenie, że Ty wykształciłeś (aś) się już……w czasach kiedy było to za darmo.
  A kopać leżącego, to każdy prostak potrafi. Sztuką jest pomóc w potrzebie. Obudź się, egoistów już wystarczy tam na górze. Jutro Ty będziesz potrzebował pomocy i wsparcia i też ktoś, może ci dokopać.

 11. -ja dodano 9 lat temu

  Do efaster-a
  …żenujące !!!

 12. to ja dodano 9 lat temu

  wg. mnie dyrektor to ma w …. bo chyba szykuje sie n emeryture to po co zadzierac

 13. ja2 dodano 9 lat temu

  Panie Efaster do szkoły chyba było pod górkę,bo od błędów aż oczy bolą.
  Niech każdy zajmie się swoją pracą i nie ocenia innych bezpodstawnie.
  Dlaczego Polacy są tak negatywnie do siebie nastawieni ?
  Dlaczego nikt nie widzi problemu w szerszej skali? Kryzys ,złe rządy skierowane w niszczenie szkół, szpitali, niszczenie miejsc pracy . Przecież to wszystko nikomu z nas nie służy. Chociaż są podłe czasy szanujmy się nawzajem.

 14. Nana dodano 9 lat temu

  Do efaster-a
  Jeśli masz pisać takie głupoty to lepiej nic nie pisz. Żałosny(na) jesteś.

 15. Robak dodano 9 lat temu

  Najlepiej to uczyć za wszelką cenę, nawet jak nie ma kogo.

 16. ja2 dodano 9 lat temu

  Na naukę nigdy nie jest za póżno panie(ni) Robak ,a jak się okazuje niedouczonych jest ci u nas dostatek.

 17. efaster :) dodano 9 lat temu

  ok. macie rację przepraszam za błędy ort. i literówki

 18. warszawiak dodano 9 lat temu

  Efasterowi należy wybaczyć i obdarzyć szacunkiem. Kilka razy podkreślał, że pochodzi z Warszawy,czuje po warszawsku, pisze po warszawsku i przeprasza …., jak nie warszawiak. Co ci będą podlasiacy podskakiwać, w ząbek czesani.

 19. jojo dodano 9 lat temu

  Nieważne skąd efaster pochodzi, ale powiedzcie w którym miejscu napisał nieprawdę?

 20. zniesmaczony rodzic dodano 9 lat temu

  Warszawiaku:,to ty warszawiak jesteś w w ząbek czesany, ponieważ SIEDLCE to REGION MAZOWIECKI a nie PODLASKI i nie ważne gdzie mieszkasz kultura osobista nakazuje grzeczność, chyba, że nie jesteś kulturalny. a przeprosiny dużo cię kosztują.

 21. efaster dodano 9 lat temu

  To takie wazne gdzie sie urodzilem ? Zrobilem blendy i sie do tego przyzaje (tak to jest jak sie szybko pisze i nie sprawdzi przed wyslaniem)

  PS.
  Wychowalem sie w S. wiec znam to miasto na wylot, parafrazujac rapera Pezeta, mozna powiedziec, ze "wrastam w asfalt"

  A ze mamy niz demograficzy to chyba wiedza wszyscy, Ameryki nie odkrylem.

 22. efaster dodano 9 lat temu

  czy to ważne gdzie się urodziłem ?? (czy to artukuł o mnie ??) nie, Siedlce znam od podszewki, tu się wycjowałem od małego. Parafrazując rapera Pezeta "w asfalt wrastam", błędy zrobiłem zarówno ort. jak i literówki i się do tego przynaje bez bicia. Moja culpa :))

 23. celiński dodano 7 lat temu

  (…) kolejówke !

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?