SPIN

Struzik: Apeluję by lekarze roztropnie piłowali gałąź, na której siedzą

Beata Głozak środa, 16 stycznia 2013, 13:16 Siedlce, Wydarzenia

[aktualizacja]

Sytuacja w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach nie poprawia się. Dzisiaj marszałek Mazowsza Adam Struzik spotkał się z pracownikami placówki, ale żadnego porozumienia nie osiągnięto.

Struzik liczy na to, że wspólne działania zarządu województwa i szpitala, rady nadzorczej i załogi postawią firmę na nogi. Teraz trwa ratowanie firmy przed upadłością.

Do tego potrzebne jest dodatkowe finansowanie, które nie jest możliwe z budżetu województwa. Jedynym rozwiązaniem jest przyjęcie przez wszystkie grupy zawodowe planu naprawczego. Wtedy dostaniemy kredyt i wtedy możliwe będzie uratowanie firmy. Inaczej będzie upadłość i przejęcie przez syndyka. Jedynie co możemy zrobić to wyrazić zgodę na to, aby majątek województwa był jednym z zabezpieczeń do kredytu i zrobimy to. Będziemy starali się wnieść majątek, aby wzmocnić kapitał.

Niezależnie od tego, jak przekonuje Struzik, program naprawczy i tak musi być. Ważną jego częścią jest czasowa, trzyletnia obniżka wynagrodzeń wszystkich pracowników szpitala o 15 procent. Na taki zapis jednak zgody nie wyrażają lekarze. Marszałek dodaje, że w związku z informacji jakie do niego docierają o dużych rozbieżnościach w zarobkach w spółce zostanie przeprowadzony szczegółowy audyt.

74 procent wydatków w tej spółce stanowią płace. Docierają do mnie informacje o średnim wynagrodzeniu jednych i bardzo wysokich zarobkach innych. Chcemy to sprawdzić i to da nam wnioski co do zarządzania tym szpitalem.

Marszałek nie wyklucza też przyjrzenia się pracy byłego prezesa MZW Wojciecha Kaszyńskiego.

Jeśli prawdą jest, że były tutaj wypłacane nagrody w kwocie kilku lub kilkudziesięciu tysięcy czy inne wynagrodzenia to też się temu przejrzymy. I wejdziemy w sferę odpowiedzialności osobistej prezesa. Ale najpierw trzeba potwierdzić prawdziwość tych informacji: czy zawsze płacono za pracę i czy prezes poprzedni nie próbował kupić spokoju społecznego.

Adam Struzik odniósł się także do pisma jakie na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystosowali siedleccy lekarze. Zaapelowali w nim do innych lekarzy, aby nie zatrudniali się w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Lekarze muszą zrozumieć, że nie ma innego wyjścia. Wiem, że to są dobrzy specjaliści i wiem że oni pracę znajdą, ale muszą mieć świadomość, że koniec firmy dla nich też będzie oznaczał utratę bezpieczeństwa pracy. Ten apel jest po to, żeby w przypadku nieprzyjęcia przez lekarzy umów zmieniających nie przyszedł tutaj ktoś inny i ich nie zastąpił. Jeżeli dojdzie do upadłości to oczywiście znajdą się podmioty, które przejmą kontrakt i będą potrzebowały personelu, ale jestem przekonany, że nie wszystkich. I moja prośba jest taka, aby lekarze roztropnie piłowali tą gałąź, na której siedzą. Ja rozumiem, bo to jest bolesne, ale musi być odpowiedzialność społeczna, że jednak jest to moja firma i ja się w niej rozwijam.

W sprawie zarzutów kierowanych pod adresem władz Samorządu Województwa Mazowieckiego o niedopilnowanie sytuacji szpitala Struzik powiedział, że nie można mylić nadzoru z ręcznym sterowaniem. Za spółkę odpowiedzialny był jednoosobowy zarząd i rada nadzorcza. Samorząd jako właściciel miał reagować po jednoznacznych sygnałach od rady nadzorczej, których nie było.

Dostaliśmy informację jak sytuacja zaczęła być groźna. Prezes został odwołany. W mojej ocenie w odpowiednim momencie podjęliśmy reakcję, bo też nie możemy wyręczać odpowiednich organów w rządzeniu. Wszystko sprawdzimy i wyciągniemy wnioski, bo być może gdzieś zabrakło tej czujności.

 Możliwe, że teraz tej czujności nie zabraknie, bo jak poinformował marszałek został ogłoszony konkurs na drugiego członka zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Jego obecność nie może zwiększać kosztów zarządu.

bg

20 komentarzy

 1. to lekarze??? dodano 9 lat temu

  To krwiopijcy.

 2. Mag dodano 9 lat temu

  Nie wiem jakim prawem ukazała sie nieprawdziwa informacja na temat Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej. ! Nikt z nas nie udzielał żadnych informacji nikomu ! Jeśli wszystkie informacje są tak "prawdziwe" to gratuluję Magdalena Daniel Ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej w Siedlcach

 3. donald dodano 9 lat temu

  niech marszałek obnizy swoim darmozjadom pensje , niech nie jezdzą samochodami słuzbowymi do pracy jak członkowie zarządu z siedlec do warszawy , niech nie zatrudniaja asystentów i członków rodzin

 4. mama dodano 9 lat temu

  No to ciekawa jestem co z naszymi dziećmi?gdzie je leczyć ?

 5. Siedleckie klimaty dodano 9 lat temu

  Czyli zaczyna się strasznie " piłują gałąź na której siedzą". Uważam, że likwidacja szpitala jest niemożlwia.

 6. aga dodano 9 lat temu

  A co robiła rada nadzorcza ,spała, tylko biorą po 15 tysięcy za nic,jak starosta ,starostwa nie dopilnuje , a wszędzie się pcha , PSL.Lekarzom mało, bo boją się brać po aferze Mirosława G, chory kraj.Ale mamy demokrację, nie o taką Polskę chodziło…

 7. nic nowego dodano 9 lat temu

  Juz Dorn ich ladnie okreslil. "Pokaz lekarzu co masz w garazu…" Sama prawda.

 8. a była... dodano 9 lat temu

  do "nic nowego"
  A co chciałbyś duraku zobaczyć w tym garażu? Kto ma w końcu mieć jak nie lekarz!!! Zdrowia nie życzę….

 9. jojo dodano 9 lat temu

  Lekarze niech nie narzekają tylko zabiorą się do uczciwej pracy. Niech najpierw wytłumaczą się ile godzin i gdzie pracują. Takich pieniędzy jak mają prawie nikt dziś nie zarabia. Niech powiedzą ile mają za dyżur?, który najczęściej przesypiają. Niech nie straszą bo robią się śmieszni, Słyszałem, że wracają do ćwiczeń rezerwistów, szybko więc należy wrócić do słów Dorna "w kamasze".

 10. kulik dodano 9 lat temu

  Polowanie na lekarzy się zaczeło.Każdego kole w oczy samochód ,dom lekarza .Nikt nie patrzy jak sam zdobywa pieniądze, czy w sposób uczciwy.
  Marszałek niech zrezygnuje z kilku dodatkowych dochodów i zobaczy jak to dobrze jest mieć -20% dochodów w kieszeni.
  Siedlczanie jeszcze nie zrozumieli ,że zamkną oddziały dziecięcy i dializ .Prezez powiedział ,że kupią usługi np: w Białej Podlasce ,więc z chorym dzieckiem będą mamy jezdziły do Białej.A co to skodzi .Prezydent Kudelski niech dalej śpi ,zatroszczy się o nas przed wyborami.

 11. Adam dodano 9 lat temu

  Rada w postaci Pana starosty jest od brania kasy nie od pracowania. Żenada …… brak słów.

 12. mieszkaniec dodano 9 lat temu

  Proszę przeczytać co stało się z woj.szpitalem w Tychach.Był zadłużony tak jak nasz i upadł-lekarze nie chcieli go ratować przez obniżkę pensji.Teraz rządzi nim prywatna spółka i niektóre oddziały zostały zamknięte,a więc i ludzie bez pracy, pozostali pracują na kontrakty za niewielkie pieniądze.Zastanówmy się czy chcemy aby tak stało się i u nas? Niech lekarze staną w prawdzie przed sobą,czy naprawdę tak im źle i choć trochę pozbędą się pazerności i egoizmu.

 13. płatnik składek dodano 9 lat temu

  Czyli lekarze nie chcą się zgodzić na obniżkę wynagrodzeń z 20 tys. do 17 tys.? Rzeczywiście, za taką głodową pensję nie da się przeżyć do pierwszego.

  Słyszałem opinię panującą wśród lekarzy jednej z warszawskich klinik, że siedleccy lekarze są dobrzy, ale… w pędzeniu bimbru. Tacy to specjaliści.

  A tak na poważnie… Lekarze powinni zarabiać godnie. To nie ulega dyskusji. Ale szpital ma trudności finansowe również z powodu bardzo wysokich zarobków lekarzy.

  Po prostu nas wszystkich, jako płatników składek do NFZ, nie stać na tak hojne wynagradzanie lekarzy. A 17 tys. miesięcznie to chyba byłoby całkiem przyzwoite wynagrodzenie?

 14. Andy dodano 9 lat temu

  Pan Kulicki zapuścił brodę, czyżby pochodził od starszych braci w wierze…

 15. colo dodano 9 lat temu

  Jest mocno zapracowany i nie ma czasu się ogolić, ale jak rozszerzą Zarząd o fachowca od zarządzania w służbie zdrowia to będzie mógł się zająć sobą. A Pan czy Panie Redaktorki się nie pomyliły? Pan Marszałek miał na myśli, że obecność drugiego członka w zarządzie nie może zwiększać kosztów utrzymania Zarządu, a nie szpitala.

 16. Aneta Borkowska dodano 9 lat temu

  Oczywiście chodzi o koszty zarządu.

 17. sacha dodano 9 lat temu

  Ale Pan Prezes dostojnie wygląda z brodą. Trochę dziwnie to wygląda jak Pan Prezes z Panem Marszałkiem tak do siebie odwróceni. Czy tak też wygląda ich współpraca?

 18. mieszkaniec Siedlec dodano 9 lat temu

  Usłyszałem wczoraj, że wygra konkurs żona naszego najlepszego ministra rolnictwa Marka Sawickiego.Ma kobieta doświadczenie. Poczytajcie trochę w internecie jak zakupiła od gminy i za ile budynki po zlikwidowanej szkole, w których prowadzi zakład opiekuńczo leczniczy.

 19. obserwator dodano 9 lat temu

  To jest karygodne, ale ten konkurs na dodatkowego członka zarządu został przygotowany z intencją zatrudnienia tej właśnie pani (Sawickiej od Sawickiego, z PSL-u). Ludzi zwalniają po to, aby innych zatrudnić. I to jest restrukturyzacja? To jest nepotyzm. Ta pani już kierowała jednym szpitalem w Warszawie i została wyrzucona. Takie kierownictwo siedlecki szpital zrujnuje. Ale oto chyba tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

 20. ja dodano 9 lat temu

  A gdzie był p. marszałek wcześniej, kiedy to ówczesny zarząd szastał kasą na lewo i na prawo? Lekarze zarabiali krocie…było dobrze?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?