SPIN

Nowy ratusz to oszczędność

Aneta Borkowska wtorek, 22 stycznia 2013, 11:44 Siedlce, Wydarzenia

Budowa ratusza w centrum miasta to plan, który w głowach naszych lokalnych władz jest coraz poważniejszy. Podczas ostatniej konferencji w siedleckim magistracie prezydent miasta Wojciech Kudelski przekonywał, że największym argumentem za budową nowej siedziby są względy finansowe.

–  Miasto decydując się na budowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na czas obecny nie wykłada żadnych pieniędzy i nie powiększa długu publicznego – mówi prezydent. – Miasto tak jak w przypadku budowy mieszkań komunalnych wybiera wykonawcę w przetargu, który bierze kredyt, dostaje działkę budowlaną i w określonym czasie buduje. Wpłata następuje na przestrzeni 15-20 lat – dodaje.

Do tego jak podkreśla prezydent budowa nowego ratusza to oszczędność dla miasta, bo kapitalny remont obecnej siedziby, która od wybudowania go właściwie nie miała kosztowałby około 30 milionów zł. Do wymiany są wszystkie instalacje, otwory okienne i drzwiowe. W budynku nie ma dobrego miejsca na archiwum, a to które jest było kilkakrotnie zalane.

– Przecież ten budynek wystawimy do sprzedania i myślę, że 10 milionów za niego spokojnie weźmiemy – tłumaczy Kudelski. – A jeśli teraz przeniesiemy inne wydziały do budynku przy Prusa to tamte nieruchomości też wystawimy na sprzedaż. I to zasili kasę naszego miasta – dodaje.

Drugim po oszczędnościach powodem, który ma przekonać mieszkańców do budowy ratusza w centrum miasta są miejsca parkingowe.
– Budowa parkingu wielopoziomowego to rozwiązanie problemów parkowania w naszym mieście, bo przed obecnym urzędem miasta miejsc parkingowych nie ma  – tłumaczy prezydent.
Przyznaje co prawda, że dzięki organizacji strefy płatnego parkowania wokół Skweru Niepodległości i tak jest lepiej niż bywało wcześniej, ale za miejsca postojowe trzeba płacić.
– A to nie rozwiązuje problemu, bo przecież nasi pracownicy też mają prawo przyjechać samochodami do pracy, a nikogo nie stać, aby każdego dnia płacić za parking.

Jak będzie wyglądał nowy ratusz, który pochłonie około 70 milionów zł? Na razie nie wiadomo. Nie wiemy więc czy nowa siedziba przypominałaby pierwotny wygląd sprzed wojny. Jak mówi prezydent ufa projektantom, ale chce by pomysły  nie były tylko konsultowane w czterech ścianach urzędu, ale chce aby wypowiedzieć się na ten temat mogli mieszkańcy miasta.

ab

25 komentarzy

 1. ????? dodano 9 lat temu

  Co jeszcze im w głowach zaświta????

 2. Licznik dodano 9 lat temu

  Ktoś tu się ostro w obliczeniach polylił.
  Remont starego ratusza 30 milionów??, a jego sprzedaż za 10 milionów??
  Czyli ktoś kto kupi stary ratusz będzie musiał wpakować 30 milionów w jego remont hahahahahaha, a cały koszt wyniesie go 40 milionów złotych, i co tam zrobi sklepiki lub biura? Ktoś mnie bardzo rozśmieszył tą wypowiedzią. Okna już powymieniali, w środku urząd też cacuszko, no może poza toaletami ;-). O co tu chodzi? Koniecznie trzeba dać komuś zarobić i wybudować Urząd Miasta podobny w standarcie do Urzędu Gminy, który po paru latach już się sypie? No ubaw po pachy po prostu.

 3. olek dodano 9 lat temu

  i bardzo dobrze!
  wybudowac nowy budynek!
  to co pozostanie sprzedac i sie nie zastanawiac!
  ludzie mowia zle i beda mowic tacy sa ludzie…
  bo lepiej wziasc teraz jakas kwote zanim calkeim sie rozsypie!
  i jeszcze jedno – serdeczne podziekowania dla pracownikow BOI za szybkie zalatwienie mojej sprawy

 4. z sensem dodano 9 lat temu

  jestem za budowa. Wreszcie "centrum" Siedlec wygldaloby jak centrum miasta.

 5. tomek dodano 9 lat temu

  No tak… prezydent oszczędza na czym się da. Na soli drogowej również, to i na ratuszu zaoszczędzi. Miejsca parkingowe dla sań by należało rozważyć, niedługo mieszkańcy Siedlec będą musieli się na nie przesiąść. Wystarczy minąć granicę miasta i już drogowcy jakoś sobie radzą.

 6. Dobrze by było dodano 9 lat temu

  gdyby obecna władza decydowała za siebie. Plany na 20 lat spłacania "cudzych osiągnięć" chyba nie przpaną do gustu przyszłemu Prezydentowi i Radnym.

 7. z Siedlec dodano 9 lat temu

  przynajmniej jest szczery:
  cyt.:
  "(…) bo przecież nasi pracownicy też mają prawo przyjechać samochodami do pracy, a nikogo nie stać, aby każdego dnia płacić za parking (…)

  czyli już wiemy, przezydent chce wydać mnustwo pieniędzy w nowy ratusz (koszt myślę przynajmnie 70 mln. + wyposarzenie + odsetki które przez 15-20 lat) a później znów trzeba będzie sprzedawać mienie komunalne, bo nie ma z czego kredytów i pożyczek spłacać, przecież deweloper tego nie wybuduje charytatywnie, zarobi na odsetkach inaczej mu by się to nie opłacało.

  A tak po za tym ładnie prezydent przekonuje ludzi do przesiadania się do komunikacji publicznej, to władz/ urzędnicy powinni dawać przykład. No ale jak rozkład pamięta późnego Gierka (nie dostosowany do dzisiejszych potrzeb) no to co się dziwić. Po za tym urzednik panisko nie będzie się autobusem do pracy przemieszczał, każdy swoim.

 8. . dodano 9 lat temu

  To jest chory pomysł, 70 milionów to więcej niż stadion i basen razem wzięte. W dodatku tym badziewiem zablokują ulicę Kilińskiego, a przecież na jej przedłużeniu ma być tunel pod torami.

 9. aadd dodano 9 lat temu

  Olek nie wziąść tylko wziąć, a co do reszty to się zgadzam, pora zabudować ta powojenną dziurę w samym centrum miasta.

 10. wywalajcie pieniadze dalej dodano 9 lat temu

  W tym naszym grajdole wszystko sie sypie oswiata, sluzba zdrowia a tu budowa ratusz dla urzedasow granda

 11. X dodano 9 lat temu

  "Nowy ratusz to oszczędność" chyba dla strusia – łyknie piękna działke i jeszcze latami będzie miał opłaty za najem UM i spłatę. Oby do wyborów i by nowa władza była mądrzejsza i mniej rozrzutna bo z torbami pójdziemy.

 12. Pan Prezydent nie ma pojęcia o ekonomi. dodano 9 lat temu

  Ktoś to wykona w ramach prartnerstwa p-p. Tak tylko jak na tym dobrze zarobi. Jak się nie płaci za budowę to później będzie dużo drożej. PROSTE I OCZYWISTE. Powołuje się na budowę mieszkań komunalnych. Jakie tam były efekty: 100 mln PLN za 320 mieszkań, tak chyba tam było. Wychodzi 312 tys. za mieszkanie komunalne, przyjmijmy około 45 m2. To jest prawie 7 tys. PLN za 1 m2, przy koszcie budowy poniżej 3 tys. Deweloperzy biorą niecałe 4 tys. ALE DLA PREZYDENTA JEST TANIO!!!! BO NIE PŁACI!!! ZAPŁACI NASTĘPCA!!! Tylko niech Pan Prezydent zapyta mieszkańców i ewentualnych konkurentów, czy mają ochotę PŁACIĆ PRZEZ NASTĘPNE 20 LAT ZA BŁĘDY I NIEKOMPETENCJE POPRZEDNIKA ?

 13. mieszkaniec dodano 9 lat temu

  Panie prezydencie prosimy dać możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom ,tylko nie tak jak przy strefie kiedy to zablokowana została ankieta bo wyniki zaczynały być niewygodne.To że nie zapłacimy za budowę teraz to nie są żadne oszczędności bo zaplacimy przez 20 lat z odsetkami i to wyższymi niż pobiera bank.Co na to radni ???Czy dalej dla tych kilku stołków będą wspierać takie pomysły???Dodatkowo stracimy jeszcze cenną działkę w centrum miasta ,za którą kiedy minie kryzys można by wziąć ogromne pieniądze.Stary magistrat przechodził niedawno remont,a dodatkowo wydano 30 tys na plany jego rozbudowy ,czyżby pana prezydenta stać było na wyrzucenie tych planów do kosza.Coś się bardzo spieszą z tymi wyprzedażami i kontraktami dla zaprzyjaźnionych firm budowlanych ,czyżby przeczucie mówiło,że to ostatnia kadencja???W przyszłym roku,przed wyborami nie będzie wypadało sprzedawać bo co wyborcy powiedzą.Niezła polityka "kiedy my odejdziemy po nas zostaną tylko zgliszcza ….no i w siedleckim przypadku ogromne długi.Skoro pan prezydent tak jest przekonany że to dobra decyzja dla mieszkanców to niech odda im głos,niech przedstawi wyliczenia finansowe itp.,zdecydumy razem przeciez o to chodzi w demokracji nieprawdaż?Tylko uczciwie bez fałszywej propagandy.

 14. z sensem dodano 9 lat temu

  partnerstwo publ-pryw. to bardzo dobre rozwiazanie. Jasne. Bedziemy placic 20 lat ale na samodzielne inwestycje nie ma kasy. To chyba lepiej miec wiecej i od razu niz nie miec. To tak jak z dofinansowaniem unijnym. PPP to kwestia dobrych negocjacji pomiedzy partnerami. Przeczytaj jeden z drugim chociaz ustawe o PPP. Ryzyko ponosza obie strony. Partner prywatny musi zbudowac obiekt i go utrzymywac przez X lat. Miasto na te lata daje działkę pod budowę. Prywatny musi znalezc wykonawce i dopilnowac zeby budowa byla zrobiona dobrze. Jak widac po autostradach prywaciarz nie da sobie wciskac kitu na budowie!
  po tych X latach (max 30) wszystko przechodzi na partnera publicznego. I tak bez obciazania budzetu jednorazowo ciezkimi milionami (ktorych nie ma) centrum miasta moze wreszcie po tylu latach zostac zagospodarowane tak jak powinno byc juz dawno temu. W centrum normalnego miasta jest ratusz i plac. A nie obskurne budy i bezdomni opalajacy sie na lawkach.

 15. okm dodano 9 lat temu

  skoro rewaloryzacja pałacu ogińskich kosztowała – "75% kosztów kwalifikowalnych projektu
  tj. 14 371 738,56 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" – to chyba remont obecnego urządu miasta nie powinien być droższy, no chyba, że pałac po partii ma być w wyższym standardzie niż pałac ogińskich. więc skąd wyszła kwota remontu 30-40 mln????

 16. y. dodano 9 lat temu

  Na rewaloryzację parku pieniędzy nie ma, ale na zaśmiecenie centrum kolejnymi urzędami są. Zastanawia mnie po co ktoś miałby kupować stary budynek UM? Na kolejną galerię handlową lub inny tego typu obiekt? Nie do końca znam siedleckie realia, plany zagospodarowania, układy… ale tak jak patrzę na UM, jego budynek nie podchodzi mi pod nic innego jak tylko jakiś urząd.

 17. mARIOLA dodano 9 lat temu

  Czy to znaczy że z naszego Prezydenta można przestać się śmiać , a należy zacząć się BAĆ ?

 18. ledo dodano 9 lat temu

  Pan meliorant staje się niebezpieczni i zbyt pewny siebie. Przestał udawać dobrotliwego wujaszka nawet w swoim urzędzie, a jego pracownicy opowiadają, że stał się mrukliwy i nieprzyjemny, a w dodatku skory po pogróżek i pokrzykiwań.Urzędasy się go boją, ale on uważa, że to nieważne. Myślę, że za parę lat wiele osób nie pozna go na ulicy tylko dlatego, żeby mu się nie ukłonić, a broń Boże nie porozmawiać. to jest prezydent odrzucony, na traconej pozycji, którego opanowali dwaj bracia i podobni. Myśli, że jak pan poseł jest kumplem, to będzie okej. Do czasu.

 19. kamikadze dodano 9 lat temu

  Tak czytam i czytam. Czy wy chcecie nadal patrzeć na takie brzydkie centrum miasta? A niech się wreszcie coś zmieni! Ratusz stał przed wojną, był wizytówką miasta. Niech teraz powstanie coś podobnego, teren wokoło zostanie zagospodarowany, zieleń, ławeczki, fontanna. Coś innego.

 20. Ratusz-magistrat dodano 9 lat temu

  Jeśli już to w granicach starej lokalizacj.
  Morska,Pułaskigo, Przechodnia, Piłsudskiego. Pomnik może tam stać wewnątrz.

 21. kamikadze dodano 9 lat temu

  gdzie jest ulica Przechodnia?

 22. emeryt dodano 9 lat temu

  Kamikadze wiesz że przed wojną był ratusz,a nie wiesz gdzie była ul.Przechodnia nie ładnie.

 23. Elo dodano 9 lat temu

  A PEC chcą sprzedać prywatnej firmie i koszty ogrzewania mogą podskoczyć nawet do 40%, nie zgadzamy się na to obecny Urząd jest wystarczający, albo niech się przeniosą do byłej komendy na prusa.

 24. kamikadze dodano 9 lat temu

  Wiem, bo o tym się mówi, mówiło. Widziałem ten budynek na licznych fotografiach, pocztówkach. Ładny, duży. Niestety, nie mam takiej wiedzy i wizualizacji przed oczami mapy przedwojennych Siedlec – gdzie jaka ulica miała swoje położenie, stąd moje pytanie i jeśli ktoś wie to będzie miło mi zgłębić tę wiedzę. Dzięki.

 25. Jaś Fasola. dodano 9 lat temu

  Partnerstwo publiczno-prywatne to nic innego jak układ przestępczy lub tzw.mafijny.Jak można połączyć interesy Urzędu Miasta z interesami prywatnymi.Mamy już przykłady przetargów,które w samej już nazwie noszą znamiona przestępstwa i kombinacji o czym już przekonał się nasz Pan Prezydent-budowa kompleksu basenów przy stadionie.W skali kraju nie trzeba chyba nikomu wymieniać takich afer i przekrętów.Panie Prezydencie jeśli ma pan głowę na karku to można myśleć inaczej.Prywaciarz zawsze widzi swój interes pierwszy niż publiczny,a że to jest Polska to nie trzeba nikomu przypominać i interes prywatny cel nadrzędny.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?