SPIN

Chwilami możemy tracić płynność finansową

Beata Głozak środa, 23 stycznia 2013, 21:24 Siedlce, Wydarzenia

Zdaniem skarbnika miasta Kazimierza Paryły bieżąca sytuacja miasta jest poważna i jak podkreślił wymaga wyjątkowej ostrożności i rozsądku. Na nieszczęście dla Siedlec wszystko złożyło się w jednym czasie: zmniejszone wpływy z budżetu państwa, ze sprzedaży nieruchomości i inwestycje unijne. 

– Mamy zamknięty rok 2012 i niewykonanie udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku naszego miasta wynosi 4 miliony – tłumaczył Paryła. – Taka kwota wystarczy na obsługę miesięczną wynagrodzeń wszystkich placówek oświatowych w mieście. To poważna kwota dla miasta, bo to 3,5 tysiąca zatrudnionych osób.

Paryła podkreślił, że trudności finansowe Siedlec powstały z nałożenia się na siebie kilku czynników. Jednym z nich były unijne inwestycje, których wykonanie wiązało się automatycznie z wyłożeniem pieniędzy z miejskiej kasy

– One nas „dodusiły” i zbiegły się z obniżką wpływów z udziałów w budżecie państwa i spadkiem sprzedaży nieruchomości. To wszystko w połączeniu może doprowadzić do tego, że miasto będzie borykało się czasowo z trudnościami nawet finansowo – płynnościowymi – przyznał skarbnik miasta.

Dlatego też jak przekonywał skarbnik jest nacisk na sprzedaż mienia komunalnego. Miasto chce skupić się na sprzedaży najatrakcyjniejszych terenów w centrum miasta, bo takie zawsze znajdą kupca. Przypomnijmy, że wachlarz możliwości daje przejęcie budynku przy ul. Prusa gdzie ma być przeniesionych kilka wydziałów ratusza porozrzucanych po mieście. Budynki, które zajmują w tej chwili mają być sprzedane. Mówiąc o aktualnej sytuacji miasta skarbnik odniósł się także do komentarzy zamieszczanych na portalach internetowych.

– Na trzynastu wpisujących dwunastu to ekonomiści, którzy są mądrzejsi od wszystkich. Gdyby ci ludzie podjęli się walki i męczeństwa w zarządzaniu w warunkach jakie w tej chwili są i zastosowali te metody, o których piszą, to miałoby CBA co robić. Należałoby się modlić, aby Pan Bóg ukarał ich władzą, bo oni szybko zostaliby sprzątnięci tam gdzie ich miejsce. Rzecz w tym, że materia jest tak bardzo złożona i tak bardzo odpowiedzialna, że nawet nie mówię o ich rozumowaniu, bo tam rozumu nie ma, ale te wpisy są bardzo nieodpowiedzialne, bardzo krzywdzące i bardzo dziecinne.

Do takich wpisów Paryła zaliczył m.in. te dotyczące siedleckiej „Kolejówki” przekonując, że nikt nigdy nie myślał o reperowaniu budżetu miasta pieniędzmi ze sprzedaży majątku szkoły.

bg

32 komentarze

 1. ALE mędrzec... dodano 9 lat temu

  Szanowałem dotychczas Paryłę. A on tu obraża mających inne zdanie. Megaloman. Narzeka na brak środków – pytam więc kiedy rozpocznie robić porządek w oświacie. Tam są pieniądze. Prognozy demograficzne są dostępne. Kiedy zrobi porządek w kulturze gdzie wszystko się dubluje – a może zafunduje jeszcze operę? A może kupi Jeszce stawy????

 2. a propo śmieci dodano 9 lat temu

  uzasadnienie wyboru metody naliczania śmieci w GMINIE SIEDLCE! :"Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od zamieszkałej powierzchni
  w gospodarstwie domowym, jak również za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego nie odzwierciedlają ilości odpadów wytwarzanych przez osoby zamieszkujące daną nieruchomość. Opłata od powierzchni lokalu mieszkalnego mogłaby mieć zastosowanie tylko w miejscowościach, w których znajdują się budynki mieszkalne o podobnym standardzie i zamieszkują w nich rodziny o zbliżonym modelu. W społecznościach o różnych modelach życia metoda ta wydaje się
  być zbyt kontrowersyjna gdyż mieszkają w nich osoby samotne mające duże mieszkania. Opłata od gospodarstwa domowego odznacza się podobnymi wadami jak opłata od zamieszkałej powierzchni.
  Biorąc pod uwagę powyższe informacje proponuje się wybór metody naliczania metody według liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość." HE HE HE dobre co?

 3. bb dodano 9 lat temu

  O rany, skarbnik oglasza sie męczennikiem. Skoro zarządzanie jest "walką i męczeństwem" to dlaczego nie zrezygnuje.
  Jak widac nastała moda na "męczenników". Biskup Dydycz do dzieła. Trzeba ogłosić publicznie, że Siedlce tez maja swoich "męczenników".
  Tylko, że ci "męczennicy walczący" mają za swoją "walkę" sowite wynagrodzenie. Czyżby uznali je za małe. A więc czekamy na pozwy o odszkodowanie w kwocie równej dla kwoty wypłaconej "ofierze stanu wojennego" panu Romaszewskiemu.
  Już teraz rozumiem za co ostatnio zostali wynagrodzeni pracownicy UM i inni – za "męczeństwo".

 4. mordka dodano 9 lat temu

  Najpierw prezydent chwali się ile to pieniędzy miasto nie dostało z kasy unijnej, a teraz okazuje się, że to przekleństwo. Niniejszym zobowiązuję radnych miasta Siedlce do przypilnowania prezydenta, żeby nie złożył już żadnego wniosku o dofinansowanie unijne i wycofał te, które mają jeszcze szanse na dofinansowanie w najbliższych latach, bo udusi finansowo miasto na amen.

 5. bankier dodano 9 lat temu

  Panie Paryła – gdybyś Pan pracował u mnie w firmie i co roku prognozował budżet z deficytem to byś Pan już dawno stał u. Karasia na Pułaskiego w kolejce. Pracował Pan kiedyś w firmie, która musi na siebie zarobić? Wydawać pieniądze, które aparat państwowy siłą zabiera uczciwym ludziom to nie jest żadna sztuka – a pisząc o "męczeństwie" obraża Pan wszystkich odrobinę myślących. Wie Pan co robi główny księgowy w firmie jak nie ma pieniędzy? Tnie koszty. Wszyscy wiedzą, że nauczycieli i szkół jest za dużo. Słucham, ile w tym roku miasto zamierza tych nauczycieli zwolnić? Po co miastu dwa ośrodki kultury? Kiedy cięcia etatów w urzędzie miasta? Ale po co to robić, weźmie się kredyt, podatnicy spłacą…

 6. DORo dodano 9 lat temu

  Bardzo współczuję władzom naszego pięknego miasta, ale jak mają sie tak dla nas poświęcać kosztem zdrowia, to my mieszkańcy zrozumiemy jak zrezygnują ze sprawowania tych skrajnie wyczerpujących funkcji. Może niech inni się pomęczą. A może znajdzie się ktoś kto zechce się pomęczyć w związku z kryzysem za mniejsze pieniądze, albo zrobi to społecznie.

 7. olek dodano 9 lat temu

  No to mamy nowych męczenników, a pierwszym z nich jest skarbnik. Właściwie to się mu nie dziwię, gdyż należy on do najbiedniejszych pracowników magistratu – patrz oświadczenie majątkowe. On właściwie nic nie ma. Prezydenci mają chociaż domy a on nic.

 8. somok dodano 9 lat temu

  "Do takich wpisów Paryła zaliczył m.in. te dotyczące siedleckiej „Kolejówki” przekonując, że nikt nigdy nie myślał o reperowaniu budżetu miasta pieniędzmi ze sprzedaży majątku szkoły"
  Czyżby? Co niektórzy urzędnicy mieli jednak inne wieści na temat tego terenu… Ciekawe skąd mieli takie wiadomości? Ludzie mają oczy i uszy, a do tego znajomości w różnych instytucjach.
  A wpisy komentujących bolą, bo pokazują prawdę. Tyle w temacie.

 9. męczennicy dodano 9 lat temu

  niech ich "wynagrodzi" Regionalna Izba Obrachunkowa. zachecam do pisania skarg i zapytań w tej sprawie do RIO. Niech sie tym tez zajmie NIK. Skąd TAKIE ZADŁUZENIE SIEDLEC?!
  mamy prawo do rzetelnego wyjasnienia!

 10. MIESZKANIEC SIEDLEC dodano 9 lat temu

  Odnośnie "kolejówki" to może konfrontacja, Panie Skarbniku, z nauczycielami i rodzicami szkoły? Podziwiam tych ludzi z tej szkoły. Nie oddali szkoły do rozparcelowania, tym, którzy jej nie budowali. Wręcz przeciwnie znaleźli pieniądze od kolei, i kolej im da. Tylko dlaczego kolej Wam nie chciała dać? A swoją drogą, proszę nie utożsamiać się z męczennikami, bo nie jest Pan godzien sandała wiązać u ich stóp….

 11. Kriss dodano 9 lat temu

  Tylko śmieszni, nieudolni i ciemni politycy wydają więcej niż mogą zebrać. Pan Bloom mówi to w Parlamencie Europejskim. Warto posłuchać do końca:

  http://www.youtube.com/watch?v=G45d9qzRefg&feature=youtube_gdata

 12. Karol dodano 9 lat temu

  Do nieszczęść wyliczonych przez pana Paryłę dodałbym jeszcze jedno, chyba najwieksze: władza PiSu.

 13. cięcie kosztów dodano 9 lat temu

  MOK + CKiS = SOK ( Siedlecki Ośrodek Kultury ) jeden tylko. JEDEN!!!!!!!! Jeden dyrektor . Trzy LO, pozostałe to ZSZ ( technika i zawodówki). Na temat "Uniwersytetu" (komusze gniazdo) nawet nie wspomnę, chociaż Pałac Ogińskich powinno im się zabrać. Siedziba władz UP to przerost formy nad treścią Na temat ilości urzędników niech się tu ktoś bardziej kompetentny wypowie. :)).

 14. Ehhh dodano 9 lat temu

  Lubię paryle bo jest fachura – stara gwardia w najlepszym wydaniu.
  Szczyle by byli lapczywi a obecnym władzom uczciwości nie można zarzucić a w innych miastach ni jest z tym tak dobrze …

 15. 14ddf dodano 9 lat temu

  Karol – odczep sie od PiSu
  przyjdz choc raz na spotkanie PO
  i przyjdz raz na spotkanie PiSu
  i jak masz rozum to zobaczysz gdzie tkwi roznica
  a tak powtarzasz i powtarzasz za całą resztą a nie astanawiasz sie dlaczego…

 16. Ewa dodano 9 lat temu

  Niech UM przejrzy swoją kadrę co robią pracownicy i za jakie maja pieniążki , wysokie pensje , świadczenia socjalne , 13 i nagrody , jak tak się męczą wymienić wszystkich jest bezrobocie więc nie będzie problemu . Proponuję zwolnic 1/3 i niech oddadza nogrody dla biednych . Ja pracuję w firmie prywatnej i życzę im żeby też spróbowali SZCZĘŚCIA .Chętnych do pracy w urzedzie nie zabraknie .

 17. bankier dodano 9 lat temu

  Ewo – żaden przedsiębiorca przy zdrowych zmysłach nie zatrudni byłego urzędnika czy nauczyciela.

 18. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  No i utopili Siedlce…..

 19. To ja mam pomysł dodano 9 lat temu

  Może KOLEJNE nagrody dla urzędników zlikwidują problem siedleckich finansów?

 20. Paryła - walczący męczennik :D :D :D dodano 9 lat temu

  Męczennikiem to on zostanie jak go ludzie na widłach rozniosą za to, co nam i naszym dzieciom przyszykował za "prezenty" do spłaty w postaci ciągle rosnących długów i odsetek. Wojownik jak ta lala, tylko że nie walczy swoimi rękami, a naszymi, bo to my utrzymujemy i jego i interes, którym kręci. Gdyby sobie po cichu kradł to by było jeszcze pół biedy, a on się jeszcze mieszkańcom odgraża…

 21. ??? dodano 9 lat temu

  Ewa zastanów się co piszesz! Wysokie pensje w urzędach publicznych? Chyba sobie żartujesz… Skoro nie masz pojęcia o poborach urzędników to nie zajmuj w tym temacie wogóle głosu, bo w ten sposób tylko niepotrzebnie nakręcasz inne osoby!

 22. Do bankiera dodano 9 lat temu

  Bo bankierzy są specjalistami od wyciągania "wyłudzani" kasy od ludzi, którzy za swoją prace w wiekszości nie otrzymują godziwego wynagrodzenia. Bankierzy wszystkich krajów "łączmy się": wymyślmy "chwilowki" oprocentowane kilkakrotnie wyżej ponad inflacje, stwórzmy "doradców- kolegów" dla kredytobiorców. I konia z rzędem temu co udowodni, że jest inaczej. Inflacja 5 % to kredyty 16. Podnieśmy opłaty za bankomaty, przelewy bo banki to spółki akcyjne, wiec muszą mieć dochód. A niech bankier pokaże chociażby rynek konkurencyjny wśród banków( a mailo być tak pięknie)? niech wszyscy konkurują a my niekoniecznie A jak udasz się do banku okazuje się, że "bankier" wyliczy kredyt wyższy niż tzw. doradcy. Skoro liczy "bankier" kasę to może niech popatrzy na swoje podwórko. A jak już spowoduje się kryzys finansowy – to może konflikt ogólnoświatowy? Bankierzy dadzą sobie radę. Widać do kiepskiej szkoły bankier chodził.

 23. O i bańka pękła dodano 9 lat temu

  A teraz będzie, że to za dużo inwestycji i wina prezydenta, inni, że wina skarbnika, inni że Unia nas dołuje, jeszcze inni, że radni – przecież głosowali nad budżetem miasta na tak ( wszyscy). Inni że oświata, kolejni, ze kultura. I będzie się szukać winnych. A czy "decydenci" brali pod uwagę dochody rzeczywiste miasta? Tak rzeczywiste – te które są pewne lub prawie pewne co roku. Każdy by chciał wybudować piękny dom, i jak się zdecyduje, to w większości liczy swoje dochody i rzeczywiste, ostrożniej spodziewane,a w niewielkim stopniu uwzględnia dotacje zewnętrzne, które dziś są a jutro może nie być. W domu robimy takie zakupy, inwestycje i remonty , które będziemy mogli spłacić. I jak znam życie za brak takiego myślenia zapłacą, przede wszystkim pracownicy budżetówki, bo przecież nie monopoliści w postaci spółek miejskich, nie bankowcy( bo udzielali na wyrost kredyty), a może piłkarze?, sportowcy? ( nei sport musi się "rozwijać". I co robić? Co robić? Ciąć i jeszcze raz ciąć koszty. Ma być o 20 % a czy solidarnie? A skądże? NIkt nie będzie solidarny, szczególnie rajcy, bo dla wielu osobistą tragedią byłby brak wyboru na następną kadencję. Teraz słychać szczególnie tych co "są w koalicji a jednocześnie w opozycji" . I to jest sztuka. Wyborcy? Może się nie zorientują? PObądźmy w koalicji ale i koniecznie w opozycji – niech lud widzi." Myźmy zrobiliźmy" i chcieliźmy dobrze, A że tak wyszło, to nie my tylko ONI. A tak nożyczek brakowało przy przecinaniu wstęg? Jacy byliśmy zawiedzeni z tego powodu.

 24. Wawer dodano 9 lat temu

  Ten redaktor to co to pisał sensacji szuka! Ciekaw jestem ile kasy PO mu płaci za pisanie takich tytulow i robieniu mieszkańcom wodę z mózgu

 25. Panie Wawer dodano 9 lat temu

  Nie mieszaj kasy i polityki. Po prostu Skarbnik od dłuższego czasu płacze w mediach nad stanem finansów Miasta. Jednak i w tym widzisz spisek……

 26. Jozek dodano 9 lat temu

  Społecznie to absolutnie, już była dzielnica która pracowała społecznie ale ja zlikwidowano bo dawała zły przykład mieszkańcom Siedlec za pośrednictwem rady miasta, która trzyma zaciekle się swoich stołków.

 27. bankier dodano 9 lat temu

  Specjalistami od "wyłudzania" kasy to są organy rządowe i samorządowe. Do banku nikt Ci nie każe chodzić, a jak już pójdziesz i weźmiesz ten kredyt to sobie możesz to przepić. Różnica jest tylko taka, że bank będzie Ciebie ścigał jak nie oddasz. Jak miasto nabierze kredytów to nikt skarbnika ani prezydenta ścigał nie będzie tylko wystawi Tobie rachunek. Skoro pracownicy szpitala zgodzili się na kilkunasto procentowe obniżki to nie wiedzę powodu dla którego tak samo nie można by zrobić ze wszystkimi będącymi na utrzymaniu miasta. I nie pisze tylko o pracownikach, ale o wszystkich wydatkach. Granie Pana za pożyczone pieniądze jest super, tylko że raczej szybko się kończy… Aha, i na koniec, gdyby cała gospodarka miała taką rentowność i takie zyski jak banki to byśmy byli baaardzo bogatym narodem.

 28. Paryla lepszy niz kabaret. dodano 9 lat temu

  Paryla, nie osmieszaj sie juz. Zamiast siedleckiej nocy kabaretowej powinni zaprosic Paryle. Bo z niego jest wiekszy smiech niz z kabaretow.

 29. obserwator 1 dodano 9 lat temu

  Kiedyś pisałem, że do tego dojdzie. Wylewane są wiadra pomyj na PO za nieudolność PiS-u, ale jak rządziła PO inwestycji było dużo i wszystkie zostały zakończone. Efekt widać wszędzie. Eleganckie obiekty użyteczności mówią same za siebie, a co konkretnego zrobili PiS-owcy? Doprowadzili do zadłużenia miasta, wyzerowali inwestycje i udają Greka.

 30. jkfoo dodano 9 lat temu

  Do obserwator.Gierka!!!Gierka udają,nie Greka.

 31. A jaka rentowność dodano 9 lat temu

  Jak brak konkurencji? Pan bankier ma sporo racji ale powinien pisać o liczbach i procentach a nie emocjach .

 32. bankier dodano 9 lat temu

  banki w liczbach po listopadzie 2012 r. Tam jest i o rentowności i o zyskach.

  http://www.knf.gov.pl/aktualnosci/2013/archiwum.jsp

  Zachowanie skarbnika i prezydenta przypomina mi taki dowcip, który krążył ok roku temu:

  – Nowy przepis na "rybę po grecku".
  – Zamówić w restauracji rybę a rachunek wysłać Niemcom.

  Zamiast ryby wpisz "pomnik, stadion, teatr itp" w miejsce Niemców – siedlczan…
  – Faktycznie to "walka i męczeństwo" w wykonaniu p. skarbnika. A ile to "rozumu" trzeba mieć żeby to opanować… Jeden jedyny skarbnik tylko w Siedlcach to potrafi…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?