SPIN

Każdy może dodać swoją „najkę”

Aneta Borkowska wtorek, 19 lutego 2013, 11:07 Siedlce, Wydarzenia

Co wiesz o Siedlcach? Czy wiesz jaki jest najdłuższy budynek, ile ważył najcięższy noworodek,  jaką nazwę ma najkrótsza ulica i ile lat ma najstarszy mieszkaniec? Jeśli nie to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zaprasza do siebie na wystawę „Najki siedleckie” przygotowaną przez klasę 3d, ucząca się w klasie technika obsługi turystycznej.

– Chcieliśmy pokazać Siedlce troszkę inaczej, poprowadzić turystę innymi trasami niż można wyczytać w przewodnikach – mówi Grażyna Lech, wychowawczyni klasy 3 d. – To taka wycieczka po mieście szlakiem naj – dodaje.

Ekspozycja zawiera 30 ciekawostek, które uczniowie pozyskali m.in. z: Urzędu Miasta Siedlce, Urzędu Stanu Cywilnego, Archiwum Państwowego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Komendy Miejskiej Policji czy Spółdzielni Mieszkaniowej. Do każdej informacji dołączone są zdjęcia w większości samodzielnie wykonane przez uczniów oraz skany dokumentów.

– Projekt robiliśmy już od ubiegłego roku – tłumaczy Karolina Cabaj, uczennica klasy 3d. – Praca była naprawdę czasochłonna, bo sami wszystko robiliśmy i sami za wszystko płaciliśmy. Czasem było trudno, bo nie zawsze wszystkie instytucje od razu chciały z nami współpracować. Ale pukaliśmy, chodziliśmy i się udało – dodaje.

Wystawa ma charakter otwarty

A jakich ciekawostek można dowiedzieć się z wystawy o swoim mieście? Np. ile lat ma najstarsza książka która znajduje się w zbiorach MBP, ile wynosi najdłuższy staż małżeński, ile lat ma najstarszy zarejestrowany w mieście samochód, który budynek jest najdłuższy oraz które skrzyżowania i ulice są najniebezpieczniejsze.

– To są takie ciekawostki dla każdego, bo dowiadujemy się nietypowych rzeczy o własnym mieście, czego się na co dzień nie uczymy – wyjaśnia Grażyna Lech. –  Mnie samą zaskoczyły niektóre informacje, bo nie wiedziałam wielu rzeczy – dodaje.

Wystawę w placówce można oglądać do końca lutego, ale nie oznacza to, że po tym czasie zniknie ona całkowicie. Klasa 3d wraz z wrobią wszystko by ekspozycję można było pokazać w innym miejscu, by jak jak najwięcej osób ją zobaczyło. I nie tylko zobaczyło.

– Nasza wystawa ma charakter otwarty, czyli każdy mieszkaniec może dodać do niej swoją „najkę” – tłumaczy wychowawczyni. –   Już teraz niektórzy do nas przychodzą i mówią że mogliśmy jeszcze dodać np. Informację o najstarszym pomniku czy najstarszym żołnierzu – dodaje uczennica.

ab

7 komentarzy

 1. dłuższa od brzeskiej będzie chyba... dodano 9 lat temu

  starowiejska jednak

 2. efaster dodano 9 lat temu

  no też mi się tak wydaje

  Starowiejska (od ul. Tadeusza Kościuszki do Modrzewiowej) ma 3100 m
  Brzeska (od ul. Floriańskiej do ul. Ujrzanowskiej) ma 2500 m

  już nawet Warszawska ma wiecej bo 2700 m (od skrzyżowania przy elektrowni/ PG 2 do mostku na Muchawce w Iganiach), podobnie Sokołowska (od kolumny Toskańskiej do przejazdu w Strzale) ma 2600 m

  wszytkie pomiary przez google maps

  no chyba, że uczniowie policzyli aż do ronda w Ujrzanowie na obwonicy, albo Starowiejską policzyli tylko do Kasztanowej, a daljej z kostki uznali, że to inna ulica

  a i takie pytanko, skoro tzw. pekin jest najdłuższy to który jest najkrótszy ??

  No i tak samo najwyższy i najniższy, co do piewszego obstawiam budynek delegatury UW, a najniższy ?? to zależy czy liczyć te ze stałymi fundamentamentami czy bez ??

 3. bankier dodano 9 lat temu

  do efaster – najwyższa jest katedra – tak na moje oko 😉

 4. Najgorszy Radny ? dodano 9 lat temu

  …tu wpisz imię i nazwisko…

 5. efaster dodano 9 lat temu

  no zapomniałem o katedrze 🙁

  troche wstyd 🙂

 6. cerber dodano 9 lat temu

  mi tu brakuje ciekawostek typu: najtansze piwo, najlepszy bar itp…

 7. warszawiak do efastera dodano 9 lat temu

  Moje "naj" to efaster. Uzasadnienie- inteligentny jak Wojewódzki, mądry jak Polikot, bezbłędny jak prezydent Komorowski, cięty niczym Niesiołowski, zacięty jak Pani Pawłowicz, wierzący w swoje racje jak biskup."Naj" częściej przepraszający. Proszę przeprowadzić tajny wywiad z efasterem tak aby władza nie wytropiła. Taki rzecznik prasowy miasta bardzo wszystkim przypadnie do gustu co piszę pełen (naj)wyższego uznania dla jego działalności artystycznej.
  "Artystycznej" ? – tak (naj) artystyczniejszej.
  Licząc na poparcie już najserdeczniejsze gratulacje dla najefastera.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?