SPIN

Siedleckie Kolegium: Likwidacja przez wygaszenie

Beata Głozak wtorek, 19 lutego 2013, 01:32 Siedlce, Wydarzenia

Radni województwa mazowieckiego podczas wczorajszego posiedzenia podjęli decyzję o likwidacji 7 kolegiów językowych w województwie mazowieckim w tym Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Siedlcach.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustawy z 5 listopada 2009 r. po 30 września 2015 r. absolwenci kolegiów nie będą mogli ubiegać się o przystąpienie do egzaminu w uczelni i uzyskaniu dyplomu i tytułu zawodowego licencjata. Z kolei zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. nie będą oni posiadali kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela. W uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego czytamy:

Mając na uwadze zmianę przepisów prawnych oraz systematycznie malejące zainteresowanie kształceniem w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Siedlcach  – specjalność język niemiecki, język angielski i język francuski, proponuje się likwidację placówki poprzez wygaszanie.

Placówka nie będzie prowadziła już naboru w roku szkolnym 2013/2014. Z danych zawartych w uchwale wynika, że w tej chwili w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Siedlcach kształci się 217 słuchaczy zaś w roku przyszłym będzie to najprawdopodobniej 149 osób. Niestety w związku z zaprzestaniem rekrutacji na pierwszy rok część nauczycieli zostanie zwolniona. „Samorząd Województwa przygotuje pisma do samorządów lokalnych z prośbą o rozważenie możliwości zatrudnienia nauczycieli zwalnianych z Kolegium” – czytamy w dokumencie.

opr. bg

3 komentarze

  1. xyz dodano 9 lat temu

    A tymi nauczycielami, którzy posiadają kwalifikacje i nie mogą znaleść pracy w wyuczonym zawodzie? O tym samorząd województwa już nie pomyślał.

  2. glupia decyzja dodano 9 lat temu

    Czy ci decydenci maja trociny zamiast mozgu?sami niech sie zlikwiduja, poziom Kolegium przynajmniej u nas jest o niebo wyzszy niz na tym uniwersyciku, ale kolesie z uczelni musza miec prace , dno i dno taczkami na zbity leb

  3. MothaFuckaJones dodano 9 lat temu

    zrobili coś co było zaplanowane już od dawna. walczyliśmy o kolegium bez skutków, nikt nie słuchał studentów, absolwentów i nauczycieli. szkoda. pan prezydent chciał aby siedlce były miastem studenckim. ograniczając możliwość kształcenia do UPH rzeczywiście siedlce staną się miastem dla studentów.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?