SPIN

Nikt nie kupił Hali Targowej. Co teraz?

Beata Głozak czwartek, 28 lutego 2013, 13:26 Siedlce, Wydarzenia
Właściciel Hali Targowej nie zmienił się.

Właściciel Hali Targowej nie zmienił się.

Centrum Kultury i Sztuki nie sprzedało zabytkowej Hali Targowej. Na licytację, która odbyła się dzisiaj o godz. 13 nie przyszedł nikt kto byłby zainteresowany kupnem obiektu a to znaczy, że Hala Targowa pozostaje przy Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego. Przypomnijmy, że cena wywoławcza wynosiła 4 mln zł a warunkiem udziału w licytacji było wpłacenie wadium w wysokości 400 tys. zł.

– Do godziny 10 do Centrum Kultury i Sztuki nie wpłynęło żadne wadium. O godzinie 13 komisja przetargowa rozpoczęła swoją pracę, ale nie było osób chcących uczestniczyć w przetargu. Umowa podpisana z dotychczasowym najemcą obowiązuje. To czy obiekt zostanie ponownie wystawiony na sprzedaż jest do przedyskutowania i główna decyzja leży tu przede wszystkim po stronie dyrektora Centrum Kultury i Sztuki – powiedział po procedurze Marcin Lawędziak, kierownik działu administracyjno-gospodarczego i przewodniczący komisji przetargowej.

Przypomnijmy, że w minionym roku najemcą Hali Targowej została sieć sklepów „Topaz”, która prowadzi remont i adaptację budynku. Spółka dzierżawi Halę według obowiązującej umowy do 2032 roku. Czynsz w wysokości 20 tys. zł miesięcznie (plus VAT) został zapłacony CKiS z góry do końca 2013 roku.

bg

17 komentarzy

 1. co za niekonsekwencja?????? dodano 8 lat temu

  Pan Dyr. Orzełowski sprzedaje obiekt, który miał od "zawsze" służyć kulturze. Plan zagospodarowania terenu obecnego dworca PKS mówi jak się wydaje, iż ten teren ma spełniać funkcje wyłącznie związane z kulturą. Z jednej strony inwestor PKS-u nie może zbudować nowego dworca z galerią, a z drugiej strony sprzedaje się obiekt "kultury" Czy to ma jakiś sens i logikę????

 2. Michał 32 dodano 8 lat temu

  Społeczeństwo mądrzejsze od władzy nikt nie kupił budynku który przynosi pieniądze miastu tym bardziej że TOPAZ podpisał umowę że chce dzierżawić na 20 lat a ta dzierżawa jest droższa od tego budynku. Pojawia się pytanie czemu włodarze wyprzedają aktywa które mogą przynosić miastu pieniądze na lata oraz pomóc w oddłużeniu miasta?? Czy to po prostu ich wysoka niekompetencja czy zwykła nieokrzesana chciwość?? Po prostu brak słów na szczęście społeczeństwo okazało się mądrzejsze niż nasi włodarze. Czas chyba zakończyć to panowanie chciwców.

 3. @Michal 32 dodano 8 lat temu

  Dobrze prawisz…bo myslisz rozsadnie i normalnie..Bo normalni ludzie myslą normalnie -a jak ma się "władzę" to na 99% woda..gazowana uderza

 4. pytam dodano 8 lat temu

  Co jest wart zniszczony budynek hali targowej ,jeżeli go muszę kupić z Topazem?? 4mln zł. za co tyle kasy????????. Jak można odzyskać wydane tak absurdalnie duże pieniądze. Kultura???? kolejny sklep spożywczy, szmateks?? jaki sens ma inwestowanie 4 mln zł na początek??, ponieważ adaptacja i remont na poważnie (nie jakieś łatanie) to minimum drugie tyle. To są tylko Siedlce ,niestety miasto na wschodzie bez większych perspektyw. Budynek Hali Targowej jako zabytek , zabytkiem zostać powinien. Galeria sztuki malarstwa, rzeźby i fotografii stała wystawa, "interes" w sumie non profit. To jest tylko cztery surowe zabytkowe ściany z dachem. Tak powinno to zostać. na wieki wieków amen !!,że posłużę się siedleckim stylem .. nieprawdaż panie prezydencie? Pozdrawiam siedlczan ,którzy pamiętają nasze miasto z ich wspaniałymi, lecz nielicznymi już zabytkami.

 5. Maras dodano 8 lat temu

  Każda rzecz jest tyle warta, ile ktoś chce za nią zapłacić.

 6. konsekwencje i niekonsekwencje dodano 8 lat temu

  Jednak widzę konsekwencję w działaniu Pana Dyrektora CKIS. konsekwentnie dąży do promocji własnej osoby. Wszyscy wiedzą o recesji w inwestycjach , o spadku konsumpcji z powodu zaniżających się środków nabywczych a tu chce się wydać jeszcze więcej pieniędzy na kulturę. tylko kto obliczy ile w tej kulturze sztuki a ile komercji.Chociaż w Siedlcach za kulturę uważa się też handel nazywając to galerią więc jeżeli będzie w hali można się napić kulturalnie piwa to Urzędnicy i tak nam wmówią że to obiekt kulturalny.

 7. ekonom dodano 8 lat temu

  Sprzedaż budynku jest bez sensu z czynszu przez 20 lat można uzyskać ponad 4 mln. zł. i mamy budynek, który można zawsze sprzedać. Pamiętajcie sprzedaje się tylko raz!!!

 8. Zagrajmy? dodano 8 lat temu

  za ile sprzedadzą? 300 000, 400 000?

 9. kalkulator dodano 8 lat temu

  4miliony na lokacie 7,5% daje 300tys rocznie.W dodatku 20tyś miesięcznie wrzucasz w koszty każdego miesiąca,a nie jak w przypadku budynku przez kilka lat.Właściciel Topaza i inni biznesmeni potrafią liczyć panowie szlachta.

 10. okm dodano 8 lat temu

  a czy już wiadomo czy ktoś kupił od CKIS Dworek w Woli Suchorzebrskiej?? przetrag byl ogloszony w zeszlym roku za 2,9 mln…. i cisza, czy tez nikt nie podszedł do przetargu. co do hali to cena jest za wysoka w stosunku do stawki czynszu, ogolnie przy spozywce liczy sie 120 miesiecy czynszu z góry…tyle jest warte, jak CKIS obnizy cene do 3-3,3 mln to bedą chetni na kupno

 11. Profilowanie kultury dodano 8 lat temu

  Co w tej sprawie? Minęło już 5 m-cy.
  Czy to tylko pogadać by się pokazać, by napisali o …….

 12. miniStrant dodano 8 lat temu

  Jestem siedlczaninem z dziada pradziada tam zawsze odbywał się handel (po wojnie) Handel może odbywać się dalej po zmodernizowaniu całego budynku. Natomiast jest to zabytek i trzeba o niego zadbać

 13. do miniStranta dodano 8 lat temu

  Jestem siedlczanką z baby prababy i przyznaję: tam zawsze odbywał się handel, bo wtedy była to nowoczesna galeria handlowa jedyna w całym mieście. Wtedy warunki do handlu były spełnione, teraz wymogi do handlu sa naprawdę inne i ten budynek na obecne czasy takich warunków nie spełnia. Konieczne są przebudowy takie jak nowa instalacja energetyczna i całe te sprawy Sanepidu, magazyny. I jedna sprawa najważniejsza: wtedy nie było wokół większego sklepu tak jak teraz: Galeria S i wkrótce Galeria na stadionie. Jak widać powierzchnia do handlu w całym mieście powiększyła się z 10 razy. A ile od lat 50ciu powiększyła się powierzchnia na kulturę? Nic. Hala targowa jest zabytkiem, a zabytki są naszym dobrem narodowym czyli należą do naszej kultury narodowej. Jeden znaczący zabytek, pałac Ogińskich miasto oddało. Może i dobrze, bo przynajmniej jest wyremontowany, ładnie wygląda i nie jest dewastowany. Oddając HT handlowcom nie będą dbać o zabytek, będą go tylko eksploatować, bo muszą na nim zarabiać. I pomyślcie: taki obiekt, charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju w mieście, jako miejsce związane z kulturą, mógłby być wizytówką Siedlec dla mieszkańców, dla przyjezdnych i przejeżdżających, a tak będzie tylko miejscem gdzie można napić się piwa. Czy nowy właściciel zadba o wyjątkowość miejsca? Czy przychodzący tam ludzie na piwo będą mieli świadomość zabytkowego miejsca? Ktoś mi odpowie na pytanie: dlaczego w innych miastach władze /radni/ dbają o dorobek przeszłych pokoleń? U nas oddajemy walkowerem i zapożyczamy się na aqua parki, które ostatnio w Polsce stały się ambicją każdego powiatu. Dlaczego nie stać nas na oryginalność, dlaczego potrafimy tylko gnać za stadem? Najważniejsze "tu i teraz"? Czyli grill i ciepła woda w kranie?

 14. Me dodano 8 lat temu

  Panie ekonom, oczywiście jest Pan w błędzie pisząc, że sprzedaż jest bezsensu. Pan kalkulator słusznie wyliczył, że jednak nie opłaca się wynajmować.
  Poza tym, budynek jest teraz wynajmowany, więc widzicie wszyscy jak wygląda, pieniądze za wynajmowanie na pewno nie poszły na remont!
  A jeszcze gorzej będzie, jeśli miasto nie sprzeda hali. Za kilkanaście lat to będzie całkowita ruina!
  Już teraz trzeba byłoby wyłożyć pilnie kolejne miliony na remont, prawdopodobnie to odstraszyło potencjalnego nabywcę.
  Pan ministrant ma rację, tylko, kto ma zadbać o budynek skoro pieniądze z dotychczasowego wynajmu najwyraźniej się rozeszły i nie ma, za co utrzymywać i remontować.
  Ja nie jestem zwolennikiem sprzedawania wszystkiego, ale doskonale wiadomo, że inwestor prywatny (o ile się znajdzie) będzie dbał o budynek, bo będzie mu zależało żeby był ładny, czysty, schludny i przyciągał klientów.
  Pani pisząca do ministranta nie ma racji. To, że 50 lat temu było mniej handlu to nie znaczy, że teraz jest za dużo. Jakoś nie widzę, żeby galerie, markety czy inne sklepy mniejsze bądź większe świeciły pustkami. Wręcz przeciwnie, wszędzie jest tłok!
  Hala nadal pozostanie zabytkiem, cokolwiek będzie w jej wnętrzu! Skoro teraz są tam sklepy czy komisy to może być również pijalnia piwa, cokolwiek. W niczym to nie przeszkadza.
  Piszesz „oddając HT handlowcom”, a kto chce go oddać? Chyba sprzedać! Twierdzisz, że nabywca nie będzie dbał o swój majątek? Błagam!
  Dalej to już ponosi cię fantazja na całego!
  Jaki obiekt kultury tam widzisz tam w przyszłości? Operę czy wielkie muzeum w tak dużym budynku? Jakich miejsc kultury brakuje w Siedlcach?

 15. do Me dodano 8 lat temu

  "Twierdzisz, że nabywca nie będzie dbał o swój majątek? "
  No błagam! Nie widać jak dba obecny wynajmujący obiekt na 20 lat? Ile pieniędzy z zysków włożył w remont były wynajmujący przez lata? postępowanie z zabytkiem przez inwestorów prywatnych widać na przykładzie kasyna wojskowego.
  "To, że 50 lat temu było mniej handlu to nie znaczy, że teraz jest za dużo". Nie twierdzę, że jest za dużo. Twierdzę tylko, że jest wystarczająco. Czy nie zauważacie, że teraz galerie handlowe zastępują ośrodki kultury, a ośrodki kultury czasami przejmują rolę sklepików z kulturą? Idziesz, patrzysz co mają w ofercie i kupujesz: kółko plastyczne, kółko taneczne, kółko fotograficzne. A gdzie kreatywność, gdzie wyobraźnia, gdzie fantazja, która w Twoim wypowiedzi brzmi jak zarzut? Piszesz, że galerie i sklepy są pełne. I dobrze, bo to oznacza wzrost sił nabywczych. Tylko drogi Me wolałabym, żeby z taką samą siłą rósł apetyt na kontakty z kulturą tą wysoką i niższą, codzienną. Drogi Me nie pisz mi, że nie mam racji. Ja mam swoje racje, Ty masz swoje. Jako człowiek kultury z pasji i wyboru mam zakodowane "walczyć " o kulturę. I mam nadzieję, że nie jestem jedyną osobą w mieście twierdzącą , że zabytkowa Hala Targowa mogłaby być fajnym miejscem na spotkania z kulturą. Przykro mi, że dla Ciebie kultura to tylko opera, teatr i muzeum. I tym bardziej przykro, że tak samo myślą ci, co decydują o kulturze w Siedlcach. Niestety, komercja wygrywa, kultura przegrywa. Ale przynajmniej dobrze, że możemy sobie "pogadać": ja o kulturze Ty o handlu piwem. Czy nie zrobiło się choć trochę kulturalnie?

 16. Me dodano 8 lat temu

  Nigdy, nawet najlepszy najemca nie będzie dbał o Halę jak o swój majątek, musisz zdać sobie z tego sprawę, że będzie on dokonywał tylko niezbędnych remontów, tak, aby nie wydawać niewiadomo jakiej fortuny, bo nie będzie miał w tym żadnego interesu skoro nie jest to jego budynek. I taka właśnie jest różnica między najemcą, a właścicielem, (czyli ewentualnym nabywcą tej Hali).
  Ty twierdzisz, że handlu jest wystarczająco? Ja zapytam czy przeprowadziłaś jakieś badania na ten temat, jesteś ekspertem? Skoro jest wystarczająco to wg Ciebie taka nowa Galeria jest zupełnie niepotrzebnie budowana i nikt nie będzie tam chodził? Zmienisz zdanie za kilka miesięcy jak tylko wybierzesz się do nowej. Gospodarka wolnorynkowa ma to do siebie, że reguluje się sama. Podaż zależy od popytu, i odwrotnie.
  Ja nie jestem żadnym przeciwnikiem kultury! Ale jak patrzę na Halę Targową to widzę, że brakuje tu dobrego zarządcy i żal mi, że ten budynek tak wygląda. Można walczyć o kulturę, tak jak ty, i ja to cenię, ale do apetytu na kulturę ludzi nie zmusisz!
  Wg mnie takich miejsc przeznaczonych na kulturę w Siedlcach nie brakuje, a w ostatnich latach wyremontowano wszystkie budynki tego przeznaczenia! Odpowiedz na moje pytanie: Jakich miejsc kultury brakuje w Siedlcach? Co wg Ciebie miałoby się znajdować w Hali?

 17. kalkulator dodano 8 lat temu

  Należy jeszcze dodać że,przyszły właściciel będzie musiał płacić podatek od nieruchomości.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?