SPIN

Utwory Nowaka na deskach siedleckiego teatru

Beata Głozak niedziela, 3 marca 2013, 22:11 Kultura, Wydarzenia

„Psalmy” to ostatnie dziecko siedleckiego Teatru ES. Album, który już można kupić zawiera 16 utworów do poezji Tadeusza Nowaka, z muzyką Waldemara Koperkiewicza, w wykonaniu Orkiestry Teatru ES. Do krążka dołączono płytę DVD z koncertem „Teatr ES Symfonicznie”. Prapremiera „Psalmów” miała miejsce 27 lutego na deskach Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego.  

psalmy malePodczas środowego koncertu publiczność miała okazję usłyszeć nie tylko tytułowe psalmy („Psalm nie wiem”, „Psalm świąteczny”, „Psalm zaręczynowy”, „Psalm boży”) ale i wiersze („Ballada prowincjonalna”, „Śmierć”) zaśpiewane przez solistów Teatru ES. Zebrani na sali siedlczanie liznęli też nieco twórczości prozatorskiej Nowaka do czego wykorzystano fragmenty dwóch gawęd „Rzecz o chlebie” w wykonaniu Macieja Czapskiego i „Rzecz o kłótniach”. W trakcie koncertu za plecami wykonawców pojawiały się liczne wizualizacje: obrazy, zdjęcia czy też fragmenty koncertu z udziałem Teatru ES i Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce.

Prapremierowy koncert utrzymany został w wiejskiej stylizacji. Solistki Teatru ES ubrane były w jasne sukienki, na szyjach miały czerwone korale zaś mężczyźni występowali w jasnych, lekkich, płóciennych spodniach. Całości dopełniła scenografia: przydrożny krzyż, wyglądające zza ogrodzenia słoneczniki i malwy, a nad głowami wykonawców w powietrzu unosiła się kosa i inne przedmioty potrzebne chłopu do pracy na roli. Warto jednak podkreślić, że dzięki z głową dobranym utworom prapremiera płyty miała bardzo przystępną formułę.

bg/fot. ab

 

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?