SPIN

Była korzyść czy nie? Prokuratura bada sprawę byłego kierownika UM Siedlce

Beata Głozak poniedziałek, 4 marca 2013, 23:28 Siedlce, Wydarzenia

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach prowadzi śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej Kierownika Referatu Budownictwa Urzędu Miasta Siedlce – informuje na swojej stronie internetowej Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Kierownik już nie pracuje w siedleckim urzędzie. Informację w rozmowie z nami potwierdza prokurator rejonowa Maria Kempka. – 7 lutego tego roku wszczęto śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w związku z  pełnieniem funkcji publicznej Kierownika Referatu Budownictwa Urzędu Miasta Siedlce. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło od prezydenta Siedlec i dotyczy to już byłego pracownika urzędu – przyznaje. – Obecnie są wykonywane czynności, jest gromadzona dokumentacja, są przesłuchiwani świadkowie – dodaje i podkreśla, że postępowanie się toczy i nikt nie ma jeszcze postawionych zarzutów.

Jak dowiedzieliśmy się w siedleckim magistracie umowa z kierownikiem została rozwiązana za porozumieniem stron. Sławomir Marchel, sekretarz siedleckiego urzędu w rozmowie z nami przyznaje, że sprawa jest prosta, ale jest też sprawą wewnętrzną urzędu i do tej pory podobne sytuacje nie były „wynoszone”.

– My zgłosiliśmy wyłącznie podejrzenie – tłumaczy nam Marchel i jednocześnie prosi, aby „nie tworzyć sprawy z tego co miało miejsce”. Martwi się o „przedsiębiorcę, który pomógł nam dojść do pewnych wiadomości”. Do byłego kierownika sekretarz zastrzeżeń nie ma. Przeciwnie. Podkreśla, że to bardzo dobry pracownik, wychowanek urzędu. Drugiego takiego, z takimi kwalifikacjami na siedleckim rynku aktualnie nie ma. Do jakich ustaleń doszedł magistrat?

– Stwierdziliśmy jedynie, że przyjął on (kierownik – od red.) zlecenie na terenie miasta czego żadnemu pracownikowi urzędu, w sytuacji, gdy zajmuje stanowisko decydujące o pewnych rozstrzygnięciach w imieniu prezydenta robić nie można. Stwierdziliśmy, że podjął się zadania, które wywołuje uzasadnione podejrzenia, a w zasadzie w tym przypadku pewność, o stronniczość lub interesowność – wyjaśnia Sławomir Marchel.

Zdaniem sekretarza „tylko i wyłącznie” z tego powodu rozwiązano z urzędnikiem umowę o pracę.  Ponieważ jednak urząd miasta uprawnień organów śledczych nie ma – zawiadomił prokuraturę, aby ta zbadała sprawę. Takie, jak twierdzi Marchel, podwyższone standardy obowiązują w siedleckim urzędzie. Inni pracodawcy na taki krok jego zdaniem, by się nie zdecydowali. – U nas nie ma sentymentów – twierdzi.

Słowa o przyjęciu korzyści majątkowej nazywa złym sformułowaniem, bo jak dowodzi tak urząd tego nie napisał. „Oni (prokuratura – od red.) to przedobrzyli”.

– Tu nie ma żadnej korzyści majątkowej, no bo teoretycznie każdy pracownik może sobie dorabiać. Nie możemy tego zabronić i on dorabiał sobie, bo tutaj ani on nie zaprzecza, że wziął pieniądze ani ten, który dał pieniądze nie zaprzecza – wyjawia w rozmowie z nami Marchel. – Tam chodziło o pewien projekt budowlany, inwestycję prywatną a nie publiczną natomiast my jako urząd miasta nie możemy pozwolić sobie żeby pracownik referatu budownictwa wykonywał jakieś roboty.

bg

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach prowadzi śledztwo w sprawie
I. zaistniałego w okresie od 2007 r. do 2012 r. w Siedlcach, woj. mazowieckie przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej Kierownika Referatu Budownictwa Urzędu Miasta Siedlce, tj. o czyn z art. 228 § 1 kk;
II. zaistniałego w okresie od 2007 r. do 2012 r. w Siedlcach, woj. mazowieckie udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną Kierownika Referatu Budownictwa Urzędu Miasta Siedlce,
tj. o czyn z art. 229 § 1 kk.
Postępowanie w niniejszej sprawie zostało wszczęte w dniu 7 lutego 2013 r. W chwili obecnej trwają czynności mające na celu wszechstronne wyjaśnienie okoliczności sprawy. Przestępstwa z art. 228 § 1 kk oraz z art. 229 § 1 kk zagrożone są karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

15 komentarzy

 1. G dodano 9 lat temu

  co do tych kwalifikacji to poniosła trochę sekretarza fantazja ułańska

 2. olo dodano 9 lat temu

  Hehe ta i nowego VW touarega kupił z pensji urzędniczej

 3. bb dodano 9 lat temu

  ale syf…
  Kierownik referatu bierze od swojego interesanta korzyści. I to ma byc w porządku? Teraz już wiem, dlaczego sprawy pozwoleń na budowe zalatwia sie miesiącami. jak się nie ma kasy na zatrudnienie u siebie kierownika referatu, to trzeba czekać.
  A chwalenie się, że ten pan jest urzędnikiem – wychowankiem urzędu, niestety temu urzedowi chluby nie przynosi.
  mam nadzieję, że ustalenia prokuratury w tej sprawie ujrzą światło dzienne.

 4. Michał 32 dodano 9 lat temu

  Pojawia się pytanie czemu prezydent zgłosił sprawę wobec swoich wychowanka….
  1. Czyżby nagromadziły się przekręty oraz smród wokół tego urzędnika więc trzeba kogoś poświęcić ?
  2. Wojna koalicji bo dług rośnie więc każdy chce umyć ręce więc pokazówka dla koalicjantów co ich czeka ?
  3. Lub załatwianie tematów zastępczych rodem z PO. Bo przecie dług maleje 49% mimo że urósł do 67% czyli Siedlce też mają swojego Rostowskiego bo się uzyskało pozwolenie po kolegach na to że niektóre długi niby nie miasta tylko UE coś się przesunęło na ARM trochę po innych miejscach coś tam po spółkach i spadło 😀

 5. pisowiec dodano 9 lat temu

  Panie prokuratorze, dochodzeniem prokuratorskim powinni być objęci także sekretarz Marchel i prezydent Kudelski, ponieważ jako zwierzchnicy służbowi bardzo. dobrego kierownika odpowiadają w trybie nadzoru. Niech się wytłumaczą, czy z tego źródła nie brali pieniędzy na plakaty wyborcze w ostatnich wyborach samorządowych,

 6. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  No ładnie tym bardziej że ustawowy prób zadłużenia to 60 %….
  Ja się pytam czemu tu jeszcze nie ma komisarza???!!!!

 7. pfff dodano 9 lat temu

  zgodnie z polskim prawem zadłużenie miasta wynosi obecnie 47%, więc przyzwoicie, zadłużenie największych miast w Polsce grubo ponad 60%

 8. hmmmmmm dodano 9 lat temu

  a jakie śliczne nowe terenowe auto ma Kierownik Referatu Komunikacji..ach jaki śliczny…

 9. ANDRZEJ dodano 9 lat temu

  Byłem nie raz i załatwiałem sprawę związana z pozwoleniem na budowę i stwierdzam że człowiek ten był konkretny rzeczowy i bardzo słuzbowy.
  pNie było mowy aby naciądnąc przepisy.

 10. analityk dodano 9 lat temu

  Ciekawe, co ma na ten temat do powiedzenia Meliorant-kaznodzieja, który zmeliorował – zadłużył miasto na wieki

 11. Zenek2012 dodano 9 lat temu

  Po co to bicie piany? Prokuratura zbada całą sprawę i się okaże co kto narozrabiał. Może przy okazji zbadają sprawę TW Marii która też kiedyś przyjęła korzyść materialną i nic się nie stało. Tym razem też tak będzie.

 12. hh dodano 9 lat temu

  każdy szanujący projektant w Siedlcach wie o co chodzi

 13. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  do pfff
  Miasto ma właśnie grubo ponad 60% długu bo 67% i rośnie szybko a te 49% co podaje skarbnik to jest dług po kreatywnej księgowości ala Rostowski.

 14. Erazm dodano 9 lat temu

  "Podkreśla, że to bardzo dobry pracownik, wychowanek urzędu".

  Brawa, ogromne brawa za wychowanie !!!

 15. zdziwieni dodano 9 lat temu

  Panie Sekretarzu, czy Pan naprawdę nie wiedział co się działo w Ref.Bud.?całe środowisko branżowe wie, a Pan nie?Dlaczego Pan O.-R. został zwolniony za porozumieniem stron a nie dyscyplinarnie?Wie Pan, gdzie od razu znalazł prace Pan O.? Nie wie Pan, u pana developera S.
  To co sie tam działo, poszło tak daleko,ze nawet ciężko będzie "pozamiatać", bo ślady są wszędzie…
  Ciekawe w jakim kierunku pójdzie prokuratura….czekajmy, obserwujmy.
  Niem wyczyścicie tego.
  Żenujące…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?