SPIN

Speckomisja ds. śmieci przedstawiła wyniki: 8,50 zł od osoby

Beata Głozak niedziela, 10 marca 2013, 23:42 Siedlce, Wydarzenia

W miniony piątek w siedleckim magistracie odbyła się konferencja prasowa, której jednym z tematów była tzw. uchwała śmieciowa. W miejskiej radzie powstała specjalna speckomisja ds. uchwały śmieciowej, w skład której weszli przedstawiciele każdej politycznej opcji, naczelnik i wiceprezydent Anna Sochacka.

Piątkowa konferencja w siedleckim magistracie. Fot. DD

Piątkowa konferencja w siedleckim magistracie. Fot. DD

Znowelizowana przez prezydenta RP ustawa śmieciowa i liczne protesty siedlczan co do kształtu obowiązującej uchwały miejskiej sprawiły, że władze Siedlec pracowały nad nową wersją uchwały śmieciowej. Wyniki prac przedstawiono w miniony piątek. Podczas spotkania z lokalnymi mediami prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podkreślił, że w naszym mieście nigdy z gospodarką odpadami nie było problemu. Jedyne nad czym trzeba było pracować to podniesienie procenta segregacji odpadów. Zmiany w prawie nie są niczym dobrym. Przeciwnie dla Siedlec przynoszą tylko kłopoty. Temat śmieci jest, zdaniem Kudelskiego tak ważny, że decyzje muszą być wspólne.

 – Ja w tym zakresie nie szarogęszę się tylko słucham tego co mówią do mnie radni, bo rada to samorząd w pigułce. Ostatnio podjęliśmy wspólną decyzję, że komisja przygotuje odpowiednią uchwałę co do metody i wszystkich innych uchwał, w poniedziałek dostaną wyniki pracy.

PONAD PODZIAŁAMI

Wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka podkreśliła, że ponieważ uchwała śmieciowa dotyczy wszystkich mieszkańców, nie może być polityczna. Dlatego też w jej skład weszli przedstawiciele wszystkich ugrupowań: Adam Bobryk, Jacek Garbaczewski, Marek Kordecki, Stefan Somla, Zygmunt Szalach, Stanisława Wardak oraz Stanisław Mrówczyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Siedlce. Obradom speckomisji przewodniczyła Sochacka. Wyniki jej pracy wiceprezydent określiła jako „zbliżone do zadowolenia mieszkańców” i dodała, że urzędowi zależy na wyjściu do mieszkańców z konkretnymi propozycjami.

W wyniku dyskusji stawka na odpady zbierane selektywnie wyniosła 8,5 złotego od mieszkańca a za zmieszane 12 złotych od mieszkańca. Zaplanowaliśmy ulgi w sytuacji kiedy nieruchomość zamieszkuje więcej niż trzy osoby. Za czwartą osobę przysługiwać będzie ulga 60 procent, a za piątą 70 procent, szósta i więcej to 80 procent ulgi. Takie same ulgi przewidziano w przypadku nieselektywnej zbiórki. Takie stawki wydają się nam najrozsądniejsze.

Teraz stawki zostaną przedstawione na koalicji a następnie radni będą dyskutować propozycje z mieszkańcami w czterech okręgach wyborczych. Władze miasta nie ukrywają, że obawiają się trudności w egzekwowaniu opłat, bo o ile w przypadku metody „od metra” nadużyć, by nie było to metoda „od osoby” pozwala na manipulowanie danymi.

Mamy zameldowanych w mieście 76 tysięcy mieszkańców. Dostaną oni deklaracje do wypełnienia i może zdarzyć się sytuacja, że zamieszkałych osób jest mniej lub więcej niż zameldowanych. Mamy co prawda możliwość kontroli, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami administracyjnymi.

Na razie jednak nie wiadomo jak miasto sobie z tym problemem poradzi. Warto też dodać, że w deklaracji trzeba będzie wyjaśniać dlaczego liczba osób zamieszkałych jest inna niż zameldowania.

NIE BĘDZIE TAK DROGO

Wiceprezydent Anna Sochacka podkreśliła, że proponowana teraz metoda nie obciąży budżetu siedlczan jak poprzednia.

Wydaje nam się, że proponowane stawki nie będą znacznie odbiegać od tego co w tej chwili płacą siedlczanie. Z obliczeń jakich dokonaliśmy wynika, że te stawki wystarczą na utrzymanie nowego systemu gospodarki odpadami a ostateczne ceny zweryfikuje przetarg i ilość zamieszkałych osób.

Warto w tym miejscu dodać, że stawki jakie w tej chwili proponuje siedlczanom magistrat są diametralnie różne od tych, które w październiku zostały przedstawione siedleckim radnym na sesji. Inny tym samym jest koszt utrzymania całego systemu. Przypomnijmy, że kalkulację dla siedleckiego magistratu wykonała wtedy prywatna firma. Zgodnie z wyliczeniami, opłata za wywóz odpadów segregowanych miała wynieść aż 11,94 zł od osoby, czyli tyle ile teraz za odpady nieposegregowane. Koszty rocznego utrzymania systemu miały wynieść ponad 12 mln a teraz jest to ponad 8 mln zł. Skąd tak duża różnica?

– Wyliczenia firmy były oparte o informacje i dokumenty dane firmie. Firma założyła na przykład większą segregację i stąd te większe koszty – tłumaczyła Sochacka. – Pani redaktor, do pewnych ustaleń dochodzi się metodą różnych prób – stwierdził prezydent Siedlec.

TROCHĘ ZWERYFIKOWANO

– Wyszliśmy teraz z prostego założenia, że żeby nie straszyć ludzi wielkimi opłatami to jest założenie, że nie wykonamy tej segregacji od razu. Może się to uda za dwa lata może za półtora roku. Zweryfikowaliśmy trochę normy śmieciowe, które przyjęła firma wykonująca dla nas kalkulację w stosunku do rzeczywistości. U nas wychodzi około 200-210 kilogramów na mieszkańca a firma przyjęła 300 kilogramów – wyjaśniał skarbnik miasta Kazimierz Paryła. Dodał, że należy podkreślić, że wpływów z gospodarki odpadami nie można przeznaczyć na nic innego jak tylko na gospodarkę odpadami.

Z informacji przekazanych podczas konferencji wynika, że siedlecki samorząd w sprawie śmieci przemówi jednym głosem. Powstanie specjalnej komisji powołanej do przygotowania projektu uchwały przekreśla ostatnią propozycję Platformy Obywatelskiej ws. mieszanego systemu gospodarki odpadami.

Przypomnijmy, że w tej chwili w Siedlcach obowiązuje uchwała zgodnie, z którą od lipca 2013 roku opłata za wywóz odpadów będzie uzależniona od powierzchni naszych mieszkań.

bg

14 komentarzy

 1. Siedleckie klimaty dodano 9 lat temu

  Nie chce mi sie czytać do końca…

 2. Polak katolik dodano 9 lat temu

  Wróciłem z Niemiec, po tygodniowym pobycie.Zapoznałem sie z Niemieckim systemem zbierania i odbierania śmieci oraz opłat.Niemcy ,co jest i logiczne i wazne nie traktuja wyselekcjonowanych surowcow wtornych jako śmieci- to towar handlowy odbierany za darmo, ambitni zarzadcy nieruchomosci potrafia na tym zarobic dla swojego osiedla.Płaca Niemcy tylko za ŚMIECI -czyli odpady z ktorych nie da sie juz nic wyciagnac na tzw. surowce wtórne.Zrobic nalezy wszystko aby Siedlce panstwo PREZYDENCI poszli droga Niemiec.Nie pozwola siedlczanie aby jakies " żółte psy" pasły sie na naszej krwawicy i pobierały na swoje pensje po 16000 zł miesiecznie poborow netto.Amen.

 3. klient dodano 9 lat temu

  "Warto też dodać, że w deklaracji trzeba będzie wyjaśniać dlaczego liczba osób zamieszkałych jest inna niż zameldowania" – a to na jakiej podstawie? A co jak ktos deklaracji nie wypelni?
  Kolejna perełka: "Firma założyła na przykład większą segregację i stąd te większe koszty" – jak to jest, ze w tych czesciach Polski gdzie moi znajomi czy rodzina segreguja smieci, placa za nie mniej bo ktos na tym zarabia a w Siedlcach wywoz smieci posegregowanych czyli wstepnie przygotowanych do recyclingu ma byc bardziej kosztowny? Za kilogram makulatury mozna dostac cos kolo 20 gr – okazuje sie ze kontener pelen makulatury to tylko problem dla firmy wywozowej i wladz miasta.

 4. ?????????????? dodano 9 lat temu

  210 – 300 kg. to się zgadza lecz nie na osobę tylko na całą rodzinę.

 5. da .02. dodano 9 lat temu

  Minęło parę miesięcy a wy dalej nic mądrego nie proponujecie mieszkańcom.Dalej gnębicie ludzi podejmując durną decyzję i nadal chcecie okradać mieszkańców w imieniu prawa,to wielkie świństwo.Chcecie wprowadzić ulgi nia ma sprawy,ale fundujcie je ze swoich urzędniczych dochodów.Nie było nie ma i nie będzie przyzwolenia na to aby jedna osoba lub dwie osoby zamieszkujące nieruchomość dopłacały do czterech lub więcej osób.Każdy ma płacić za swoje śmieci,a nie dopłacać sąsiadowi.Dalej chcecie coś wykombinować ale jak zwykle dzielicie ludzi na dwie kategorie.Bierzcie się do solidnej ,uczciwej i sprawiedliwej roboty na rzecz mieszkańców.

 6. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  "Ja w tym zakresie nie szarogęszę się tylko słucham tego co mówią do mnie radni, bo rada to samorząd w pigułce." – Panie Prezydencie wcale się Pan nie szarogęsił ale zdanie 4 radnych Pan puścił mimo ucha którzy przedłużyli na radzie głos mieszkańców odnośnie tej ustawy oraz ponowny wniosek aby wybrać inną metodę też Pan olał jak również głos Wyborców spod urzędu podczas rady miasta. Konsultacje społeczne Pan zrobił po przegłosowaniu metody naliczania stawek za śmieci gdy zaczął się robić społeczny sprzeciw i smród koło tej sprawy. Czyli jak Tusk z ACTA 😀 I Pan mówi że się nie szarogęsi… A tak w ogóle to trochę HONORU wypadało by przeprosić mieszkańców / wyborców za swoją ignorancję bo zmiana metody nastąpiła właśnie przez nią oraz łapczywą chęć łatania budżetu kosztem mieszkańców który się rozsypał przez Pańską niekompetencję w zarządzaniu, a łapczywość Pańską pohamowała Regionalna Izba Obrachunkowa która uznała Pańską metodę naliczania z metra do 70 m2 za niegodną z prawem. Widać że i prawnicy po znajomościach , a nie po kompetencjach siedzą w UM.

 7. olo dodano 9 lat temu

  Dalej w propozycjach nic nie mówi się oo odpadach z lokali usługowych, sklepów itd. Jak wyselekcjonować tych którzy segregują jeśli śmietnik jest jeden na kilka bloków? Np w Węgrowie firma, która odbiera śmieci posegregowane płaci za segregację tym którzy to robią (administracjom) . Po co budowano sortownie odpadów skoro sortować muszą mieszkańcy.?

 8. rrrrr dodano 9 lat temu

  proszę państwa my pomineliśmy jedną bradzo ważną SPRAWĘ pan Kudelski użył do prezentacji TABLET !!! i też w piątek jak pan Kaczyński w sejmie, gdy puszczał przemówienie prof. Glińskiego. Czyżby partyjny "prikaz" z centrali, by używać tabletów (tak aby wyglądało, że partia nowoczesna) czy jak. Bo w przypadek jakoś nie wierzę.

  A stawki, óważam, że są uczciwe. 8,50 i 12 zł od mieszkańca.

 9. z tego dodano 9 lat temu

  z tego, co pamiętam, to Platforma rozpoczęła całe to nowe zamieszanie, dzięki któremu mamy te nowe propozycje, więc jeśli radni PO przyjmą nawet ten wspólny projekt, to i tak będzie ich sukces, bo osiągną, co chcieli – system wreszcie ma realne stawki za wywóz śmieci, czego do tej pory nie było!!!

 10. 123 dodano 9 lat temu

  do rrrrr
  a wierzysz w co kolwiek ?

 11. podczaszy dodano 9 lat temu

  @z tego, owszem, to platforma rozpoczęła to zamieszanie przegłosowując w sejmie taką chorą ustawę, więc wypominanie, że teraz siedlecka platforma robi co może, żeby zamazać tamte wrażenie jest jak najbardziej na miejscu. 🙂 Jeszcze parę takich wpisów i wyjdzie na to, że jak zwykle winny pis. 😀

 12. DOKLADNIE dodano 9 lat temu

  Dokłądnie z PO to Pan Kordecki zaczął to "zamieszanie" nie zgodził się na metodę proponowaną na Radzie Miasta a reszta"wspólników" z PO głosowała za pomysłem Prezydenta.Przynajmniej Kordecki ma honor.

 13. maniek dodano 9 lat temu

  stawka na odpady zbierane selektywnie wyniosła 8,5 złotego od mieszkańca a za zmieszane 12 złotych od mieszkańca. Za czwartą osobę przysługiwać będzie ulga 60 procent, a za piątą 70 procent, szósta i więcej to 80 procent ulgi.

  stawka zdecydowanie pod Pana "Głowa….go", jego rodzinę i rodzin 3+1

 14. kamma dodano 8 lat temu

  jak nie będą odbiegać stawki od obecnych coś się pani prezydent niezna na matematyce,obecnie płace 63 zł za kwartał a po nowemu będę płaciła 36 zł za miesiąc czyli za kwartał 118 zł.jest różnica? Jwst to zrobione po to żeby wydrenować ludziom kieszenie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?