SPIN

O tym, jak stylowe dziewczyny z Ekonomika prowadzą firmę

Aneta Borkowska poniedziałek, 11 marca 2013, 23:48 Siedlce, Wydarzenia

Informację o firmie „Alla Moda” znalazłam na stronie internetowej siedleckiego „Ekonomika”. Zobaczyłam z czym to się je, zobaczyłam, że robią świecidełka, które uwielbiam, zadzwoniłam do szkoły, poprosiłam o rozmowę z opiekunką, ale tej akurat nie było pod ręką. 20 minut później zadzwoniła do mnie Grażyna Lech. Powiedziała, że super, że chcemy porozmawiać z przedsiębiorcami i się spotkałyśmy. Akurat były Walentynki.

"Alla Moda" w wersji mini. fot. AB

„Alla Moda” w wersji mini. fot. AB

Ewa i Marzena, uczennice klasy 2 stały przy ławkach zastawionych walentynkowymi prezentami: pierścionkami, kolczykami, bransoletkami, pokrowcami na telefon i setką innych rzeczy. Dlaczego „Alla Moda”?

– Nazwa była naszym pomysłem i to po włosku oznacza „stylowi” – mówią dziewczyny. – Co polecamy? Absolutnie wszystko.

Firma Produkcyjno-Handlowa „Alla Moda” rozpoczęła swoją działalność 15 listopada ubiegłego roku w ramach projektu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”.

JEST KSIĘGA I SKARBÓWKA

– Dziewczyny prowadzą firmę na wzór prawdziwej firmy funkcjonującej na runku. Jest księga przychodów i rozchodów, jest ewidencja sprzedaży i zakupów VAT, sporządzane są deklaracje, sprawozdania finansowe. Uczniowie rozliczają się w z urzędem skarbowym, czyli w tym przypadku z radą rodziców, rozliczają się z podatku dochodowego i VAT według tych rzeczywistych stawek. Jedyna ulga to inny przelicznik za ubezpieczenie ZUS – wyjaśnia Grażyna Lech, opiekunka „Alla Moda”.

Zdaniem dziewczyn „skarbówka z nich nie zdziera”. Firma to 10 wspólników (same dziewczyny), jest 5 dyrektorów: główny, naczelny, do spraw marketingu, organizacji, finansowych i produkcji. Dziewczyny, z którymi rozmawiam zajmują się sprzedażą i produkcją. I dobrze im ta sprzedaż idzie, bo już po 15 minutach kupuję świetną, baaardzo tanią, stylową, czerwoną bransoletkę, a Aneta płaci za pokrowiec na telefon. Te ostatnie cieszą się taką popularnością, że bierze nawet to ze … świnką Peppą. – Myślałam, że to jakaś myszka, ale to też może być – twierdzi i pakuje telefon do środka.

POMYSŁY I NISKIE CENY

– Pomysły czerpiemy ze wszystkiego, ale najczęściej z internetu. Same kupujemy materiały i same wszystko, oczywiście ręcznie produkujemy. Taki pokrowiec na telefon niby trudny nie jest, ale jednak trzeba trochę wprawy, by kolejne wychodziły estetycznie – przyznaje Ewa. – Ceny mamy bardzo niskie, ale niestety nie wszystko zostaje w naszych kieszeniach, bo te wszystkie obciążenia nas dotykają i naprawdę czujemy ten ból kiedy trzeba dokonać opłat – dodaje ze smutkiem Marzena.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wszystko co produkuje „Alla Moda” jest bardzo oryginalne, jak na przykład kolczyki z klawiszem Caps Lock, bardzo tanie i… po prostu ładne. Dziewczyny są w stanie wykonać także ozdoby na zamówienie, które można złożyć wysyłając maila na adres:   allamoda@interia.eu. Warto się spieszyć, bo Alla Moda jest projektem trwającym kilka miesięcy i z końcem marca dziewczyny firmę zamkną.

„Alla Moda” to: Ewa Obłoza, Karolina Komar, Ewelina Chybowska, Agnieszka Chybowska, Weronika Krzyszczak, Marzena Wojewódzka, Alicja Wielgórska, Olga Szymańska, Andżelika Gruda i Milena Myrcha

*** Projekt „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” to dzieło utworzone przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, współfinansowane przez Unię Europejską a skierowane do szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. W samym województwie mazowieckim w roku 2012/2013 powstały 22 miniprzedsiębiorstwa, to które odwiedziłyśmy w siedleckim „Ekonomiku” jest już drugim w tej szkole.

bg

7 komentarzy

 1. Zachwycona dodano 9 lat temu

  Gratulacje! Super pomysły i naprawdę piękne rzeczy 🙂

 2. chcę klawisz dodano 9 lat temu

  Zaintrygował mnie pomysł kolczyka z Caps Lockiem 😀 świetnie dziewczyny. Gratuluję również w końcu pozytywne informacje. więcej takich poproszę a nie cały czas to politykierstwo.
  pozdrawiam

 3. zbulwersowana:) dodano 9 lat temu

  Agnieszka Chybowska to tak na prawde Magdalena Rybak:D

 4. Chris dodano 9 lat temu

  Brawo!

 5. Marta dodano 9 lat temu

  Super dziewczyny!!! Rewelacyjna pani Grażynka i świetna szkoła. Fantastyczna reklama mojej byłej "budy" 🙂 pozdrawiam

 6. Michał 32 dodano 9 lat temu

  I to jest praktyczna wiedza w szkole. A jakie ładne te business women 🙂 Gratuluje 🙂

 7. Była uczennica dodano 9 lat temu

  To jest prawdziwa nauka przez działanie. Pani Grażynka Lech zawsze miała super pomysły. Gratuluję i pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?