SPIN

POLICJA: Uwaga na złodziei udających wnuczka

Aneta Borkowska poniedziałek, 18 marca 2013, 21:26 Aktualnie, Wydarzenia

Co pewien czas do siedleckiej komendy docierają sygnały informujące o przestępcach, którzy wyłudzają pieniądze metodą „NA WNUCZKA”.

Sposób ich działania polega na tym, że sprawca dzwoni do ofiary i podaje się np. za jej wnuczka lub członka rodziny twierdząc, iż miał np. wypadek i potrzebne mu są pieniądze na pokrycie szkód nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie po odbiór pieniędzy zgłasza się nieznana ofierze osoba, która podaje się za znajomego wnuczka i informuje, że nie mógł on stawić się osobiście po pieniądze. W związku z powyższym prosi o przekazanie gotówki jemu. Co też ofiary czynią i przekazują niejednokrotnie duże sumy pieniędzy osobom, które widzą pierwszy raz w życiu. Na ofiary przestępcy wybierają zazwyczaj osoby starsze mieszkające samotnie. Niejednokrotnie sprawcy wskazują konto, na które ofiara ma przelać pieniądze.

W związku z powyższym Policja zwraca się z apelem, w szczególności do osób starszych, że jeżeli znajdą się w takiej sytuacji koniecznie sprawdziły czy to prawda. Wystarczy wykonać telefon zwrotny, bądź skonsultować się w takiej sprawie z najbliższą rodziną lub najzwyczajniej poprosić wnuczka, aby osobiście odebrał pieniądze.

Jeżeli spotkacie Państwo podejrzane osoby, które w podobny sposób będą próbowały uzyskać od Państwa pieniądze proszę kontaktować się z policją pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

autor: kom. Jerzy Długosz, oficer prasowy KMP w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?