SPIN

Oczarowana tańcem Buczyńskiej

Aneta Borkowska wtorek, 19 marca 2013, 11:17 Kultura, Wydarzenia

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 22 marca (piątek) o godz. 19.30 na promocję książki Doroty Pikuli „Tańcem Oczarowana”  wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej (1910 – 2002).

Książka poświęcona jest wybitnej siedlczance – tancerce i pedagogowi – Józefie Buczyńskiej, która za swą działalność otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Siedlce. Autorką książki jest Dorota Pikula – historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, autorka licznych esejów wskazujących wartość artystyczną dzieł sztuki. Ze wstępu do książki Doroty Pikuli:

„Oto przed nami opowieść o tej, która ukochała taniec tak do końca… W sześciu odsłonach, jakby z sześciu różnych obrazów, poznamy kobietę wyjątkową, delikatną i skromną  – wielką legendę tańca. Z wycinków starych gazet, z długich rozmów z jej synem, z przyjaciółmi, uczniami powstała opowieść o jednej z najwybitniejszych tancerek świata czasu międzywojennego. Mamy dziś szansę poprowadzić cichy dialog z tą, o której trzeba zawiadamiać innych…”

źródło: MOK (reklama)

20 komentarzy

 1. jak zwykle dodano 9 lat temu

  MOK ani słowa o tym kto organizuje impreze ani o wydawcy książki. Tak jak by to MOK organizował i książkę wydał. To tradycja w MOKU niezmiena tak jak reszta od lat.

 2. Aneta Borkowska dodano 9 lat temu

  Do jak zwykle
  I tu się czytelniku mylisz, gdyż to ja wrzucając informację "usunęłam" wydawcę, gdyż byłaby to reklama stowarzyszenia.

 3. ja pierniczę dodano 9 lat temu

  byłaby to reklama stowarzyszenia! A od kiedy to stowarzyszenia non-profit są traktowane na równi z przedsiębiorcami? To ja w takim razie podam nazwę Stowarzyszenie Brama. Czy za ta reklamę mam Pani zapłacić? Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, nie dostaje publicznych pieniędzy tak jak MOK na utrzymanie. W takim razie pisanie na SPINIE naprzykład o Stowarzyszeniu Tutajteraz było przez to Stowarzyszenie opłacane?
  Tak samo o WOŚP to też fundacja non profit. Nie przypominam sobie żeby nie wymieniano nazwy WOŚP. Pani Redaktorko Aneto ta Pani wypowiedż jest tendencyjna. Wstyd.

 4. puenta... dodano 9 lat temu

  Nareszcie, nareszcie doczekaliśmy się tej książki. Ciepło jakie bije od pani Doroty Pikuli napewno będzie odzwierciedleniem w tej książce, o jednej z 6-ciu najsłynniejszych Tancerek świata.I nie ma tu nic z przesady," kurtyna zapomnienia" nareszcie się podniesie i przypomni Siedlczanom Osobę – cyt;-" o której trzeba zawiadamiac innych" !!! To nie jest " pusta biografia" jakich dużo wszędzie ostatnio, to życie kobiety wykształconej wszechstronnie tanecznie,plastycznie i choreograficznie, niezwykle zdolnej i wyprzedzajacej epokę w której żyła. Należała do ścisłej powojennej Elity siedleckiej, sama żyła bardzo skromnie, przekazując w swojej pracy pedagogicznej, to czego doświadczyła sama na scenach Europy i świata. Perfekcjonistka wszystkiego czego sie dotknęła.Była ambasadorką polskiego tańca artystycznego 'en mission speciale "posiadała tytuł …" Absolute"czyli – "nadzwyczajna" !

 5. "Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, nie dostaje publicznych pieniędzy tak jak MOK" dodano 9 lat temu

  Trzeba się dowiedzieć w UM czy na tą książkę nie dostało publicznych pieniędzy i dopiero pisać.

 6. Beata Głozak dodano 9 lat temu

  do "ja pierniczę" – proszę się tak nie unosić, bo nie ma powodów. Po pierwsze – w informacji o promocji książki istotą nie są informacje o wydawcy. Takich w ogóle się nie umieszcza. Po drugie – informacje o imprezach organizowanych przez stowarzyszenie tutajteraz były art. sponsorowanymi. Jeżeli chodzi o finał WOŚP – w materiałach nie było informacji o działalności stowarzyszenia. Jeżeli Stowarzyszenie Brama zrobi w Siedlcach nawet zbiórkę skarpet dla potrzebujących na pewno będziemy. Tymczasem autorce książki gratulujemy.

 7. ja pierniczę dodano 9 lat temu

  Po pierwsze się nie unoszę tylko wyrażam zaskoczenie lub zadziwienie.
  po drugie: napisałem "Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, nie dostaje publicznych pieniędzy tak jak MOK na utrzymanie." nie ma tu informacji że Brama nie dostała publicznych pieniędzy na wydanie książki, jest informacja że Stow. nie dostaje na utrzymanie. To oznacza że członkowie Stow. cała pracę organizacyjną i koncepcyjną wykonują za darmo. Poza tym tylko część dotacji na wydanie książki pochodzi z dotacji UM , reszta , nie wiem ile, jest zdobywana od sponsorów. Więc Drogi Adwersarzu jeśli się cytuje to trzeba cytować całe zdania a nie fragment stosowny do potwierdzenia swojej opinii.
  Po trzecie : Pani Beata Głozak pisze: "w informacji o promocji książki istotą nie są informacje o wydawcy. Takich w ogóle się nie umieszcza". Zgadzam się, informacje o wydawcy nie są tu najważniejsze. Idąc tym tropem informacje o zapraszającym nie powinny być też ważne, ważne powinno być miejsce gdzie impreza się odbędzie. A jak było napisane? "MOK zaprasza", a więc MOK jest organizatorem, pomysłodawcą i wydawcą. Gdyby było tylko o Autorce książki i gdzie odbędzie się promocja nic nie miałbym do zarzucenia. Gwoli ścisłości dodam że pomysłodawcą, organizatorem i wydawcą książki o Ziucie Buczyńskiej jest Stow. Brama, które powierzyło Pani Dorocie Pikuli napisanie książki i wiem, że jako osoba od lat związana z prezentacją sztuki zrobi to pięknie. Imprezę promocyjną książki też organizuje Stow. Brama. MOK tylko użycza sali i nagłośnienia.

 8. My Oferujemy Kabarety dodano 9 lat temu

  cały MOK w tej zapowiedzi…, gratuluję pomysłodawcom wydarzenia, wydawcy książki, róbcie swoje

 9. Sala Mok dodano 9 lat temu

  Więc Mok nie powinien umieszczać nie swojej imprezy w programie. Nikt nie powinien zamieszczać informacji o tym wydarzeniu?

 10. O matko dodano 9 lat temu

  Ludzie a czy jak MOK lub CKiS zaprasza na kabaret to oznacza to, że te skecze napisał???? Nie, po prostu zapraszają na wydarzenie u nich z budynkach.
  Do ja pierniczę
  Ja mam firmę i też nie biorę publicznych pieniędzy to też mam iść i żądać darmowej wzmianki o mnie? I co z tego, że stowarzyszenie, ono też musi się z czegoś utrzymywać. Jak chce nagłówek to niech płaci jak kazdy. Nie wiem o co tyle krzyku.

 11. Sala Mok dodano 9 lat temu

  I o to właśnie mi chodziło.

 12. Stowarzyszenie dodano 9 lat temu

  Stowarzyszeniu nawet przez "głowę" nie przechodzi, że za reklamę się płaci.
  Media puszczą informacje o imprezie i relację z niej za darmo.
  Mok zareklamował nie swoją imprezę i jeszcze żle.

 13. wyjaśnienie dodano 9 lat temu

  Do " ja pierniczę", wiele jest słuszności w twoim poście , lecz co do jednego się mylisz ! Masz rację że : Pani Dorota Pikula jest najbardziej trafioną autorką Książki, ", że Stowarzyszenie "Brama" w profesjonalny sposób jest Wydawcą Książki ( duża zasługa osoby opracowującej szatę graficzną i składu Książki),że Stowarzyszenie "Brama" skorzystało z Sali Podlasie na promocję Książki ( to dobry pomysł), że Stowarzyszenie "Brama" otrzymało dotację na wydanie Książki z UM ( być może nie pokrywającą wszystkich kosztów)…..LECZ
  Stowarzyszenie "Brama" NIE JEST POMYSŁODAWCĄ TEGO PROJEKTU ! ( są nimi osoby z byłych Członków Zpit "Podlasie"wychowanków Pani Ziuty Buczyńskiej, Jej przyjaciele i wielbiciele Jej Talentu z lat 1962-1982). Koniec , kropka, lecz ktokolwiek inny będzie sobie przypisywał starania o uhonorowanie Tej Legendy Siedlec i o wydanie tej Biografi , ZAWSZE będzie mijał się z PRAWDĄ !!! Przypisywanie sobie cudzych zasług i pomysłów jest po prostu nie fair. Chwała tym , co tą Książkę napisali , zilustrowali i wydali !!!

 14. I o to w tym chodzi... dodano 9 lat temu

  Najważniejszy w każdym działaniu jest zawsze pomysł i początek !!!
  Chwała tym , co po 60-latach wyszli z propozycją napisania tej książki.
  Chwała tej , która tak pięknie to napisała .
  Chwała temu ,co pięknie to zilustrował.
  Chwała Stowarzyszeniu, że podjęło się wydania.
  Chwała Prezydentowi, że dał pieniądze.
  Kto wie, gdzie można będzie nabyć ta Książkę ?

 15. ale jaja dodano 9 lat temu

  Siedlecki kabaret komentatorów tfóóó -rczo ruszył do akcji.

 16. była tancerka "Podlasia" dodano 9 lat temu

  A może chodzi tu o to, że instytucja w której "Podlasie" działało 35 lat, wktórej Pani Ziuta Buczyńska była zatrudniona ucząc tańca nie tylko baletu "Podlasia" nie wniosła nic do powstania książki ?
  Udostępniła tylko salę na imprezę promocyjną.
  Do O matko: Jeśli masz firmę prywatną i ją prowadzisz to jesteś przedsiębiorcą, a to co innego niż stowarzyszenie. Ludzie pracują w stowarzyszeniu ZA DARMO. Nie wiesz tego? Poczytaj sobie.
  Dobrze że wyszło kto jest prawdziwym pomysłodawcą wydania książki.
  I po to są takie komentarze potrzebne.
  A do Sali Mok: czy Mok może umieszczać nie swoje imprezy w programie? to sprawa dyskusyjna. Może w programie może ale jak potem w sprawozdaniu na komisji wylicza to jako własne imprezy to już jest chyba nie w porządku przypisywanie sobie gotowych cudzych imprez.

 17. Promocja.... dodano 9 lat temu

  Byłam, zobaczyłam , poczułam zażenowanie i… wstyd !Na sali 50% publiczności. Loża Vipów-pusta ! Profesjonalny ZPiT Politechniki Warszawskiej w rodzinnym mieście Siedlce Kierownika artystycznego i Choreografa
  ( wychowanka Pani Ziuty Buczyńskiej)..tańczył do prawie pustej sali.Zespół zaprezentował specjalnie przygotowany program .Koncert rozpoczęło "Karo mazurowe" w wyk. Zpit PW.1.Taniec solowy" Oberek p.Ziuty" do muz.A.Kapuścińskiego.2 Taniec " Robotnica"-w/g idei tańca, jaki prezentowała p. Ziuta Buczyńska 3. Duet" Nokturn Chopina. 4.Finał "Kujawiak z oberkiem w wykonaniu 8 par Zpit Politechniki Warszawskiej. Wystąpił też "Luz"z fragmentem widowiska "Kolory nadziei". WSZYSTKO dopięte na ostatni guzik ! Tylko …czegoś zabrakło. 80-tys.miasto"olało"WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

 18. O matko dodano 9 lat temu

  Do była tancerka "Podlasia"
  Stowarzyszenie nie musi ale MOŻE zarabiać i może zatrudniać pracowników i dawać im normalne wynagrodzenie. Nie wiesz tego???? Poczytaj sobie zanim zaczniesz pisać głupoty.

 19. do o matko dodano 9 lat temu

  Jasne że"Stowarzyszenie nie musi ale MOŻE zarabiać i może zatrudniać pracowników i dawać im normalne wynagrodzenie." " byłej tancerce pewnie chodziło o to że to konkretne stowarzyszenie nie zatrudnia za pieniądze. WOŚP prowadzi działalność gospodarczą i o tym ogólnie wiadomo. Nazywa się Złoty Melon.
  powstrzymałem się od użycia słowa idiota.

 20. Paweł dodano 9 lat temu

  Drodzy Państwo

  Mimo wszystko dziękuję Wam za obecność na tej imprezie. Nie kłóćmy się o to finansowanie i kto co tu zrobił a czego nie zrobił. I komu za co należy się order. Termin kolidował z jakąś imprezą kościelną i dlatego nie było VIP – ów – tak się zdarza. Ważne, że byli ci – co byli – bo to było dla nas , a nie dla ludzi z wymuszoną obecnością. Dziękuję wszystkim za pamięć o mojej Mamie.

  Paweł Buczyński

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?