SPIN

Jak siedlecki „Ekonomik” zamienił się w urząd skarbowy

Aneta Borkowska piątek, 22 marca 2013, 12:51 Siedlce, Wydarzenia

Pomagają mieszkańcom i jednocześnie sami się uczą. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 czyli siedleckiego ekonomika wczoraj i dzisiaj wcielają się z urzędników skarbowych i pod czujnym okiem nauczycielek prowadzą bezpłatną akcje PIT.

– To już siódma edycja naszej akcji i po ilości osób jaka korzysta na naszej pomocy widać, że było warto – mówi Jolanta Duk, wicedyrektor szkoły. – A powiem szczerze, że zastanawiałam się czy warto to robić, bo już tyle jest programów do samodzielnego rozliczania. Bałam się, że nikt nie przyjdzie – dodaje.

Na szczęście siódma odsłona doszła do skutku, bo w ciągu kilkunastu minut spędzonych w specjalnie przygotowanej do akcji sali po pomoc przy rozliczeniu podatkowym przyszło kilkanaście osób.
–  Nie umiem się sama rozliczyć, boję się że popełnię jakiś błąd. Aby iść prywatnie to niestety trzeba mieć pieniądze, a przecież nie tylko ja w domu się rozliczam, więc jednak to dla mnie byłby spory wydatek  – tłumaczy pani Teresa. – Tu jest bardzo miła atmosfera, można o wszystko zapytać. Jestem tu już trzeci raz i nigdy nie miałam problemów potem w urzędzie. Więc polecam wszystkim – dodaje.

Sami uczniowie mówią, że to dla nich nauka, która może zaowocować w przyszłości. I chociaż zdawali sobie sprawę, że to duża odpowiedzialność to nie wahali się gdy nauczycielka zapytała kto chce wziąć udział w akcji.
– Miałam wyobrażenia, że rozliczanie PIT-ów to skomplikowana rzecz. Pomyślałam jednak, że jak się nauczę to przyda się to w domu, rodziców rozliczyć i potem siebie. Teraz jak już przećwiczyłam to okazało się, że to aż takie straszne nie jest – mówi Ewelina, uczennica III klasy.

Przygotowania do akcji trwały miesiąc. Po lekcjach chętni uczniowie ćwiczyli praktycznie wszystkie warianty rozliczeń, od tych najprostszych po te bardzo skomplikowane.
– Odpowiedzialność jest, ale są z nami nasze nauczycielki, więc w razie naszych wątpliwości pomogą oraz sam program wyłapuje też błędy – dodaje Damian, uczeń III klasy.

Siódmy rok akcji mówi jedno: zaufanie jest duże, bo osoby które przyszły po pomoc robią to już któryś raz z kolei. Jedni dowiedzieli się o akcji z mediów inni tak zwaną pocztą pantoflową. Wszyscy jednak odchodzili od stanowiska z uśmiechem. To jak mówią organizatorzy bardzo cieszy i jest najlepszą nagrodą.
– Miło, że nas chwalą, a uczniowie słyszą komplementy. Chłopcy nawet dostali czekoladę od jednej pani. A od nas dostaną piątki – śmieje się wicedyrektor. – Staramy się aby osoby były zadowolone. Dla uczniów to nie tylko nauka czysto ekonomiczna, to też nauka kontaktu z ludźmi, co jest ważne w przyszłej pracy – dodaje.

Ważne jest też to, że wszyscy siedlczanie, którzy pojawili się w szkole przekazali 1% podatku na wybrane cele. Jak tłumaczy Marcin, uczeń III klasy, dużo osób miało przez siebie wybrane fundacje i nie zdarzyło się by ktoś chciał by wykreślić tą opcję w rozliczenia.

Każdy kto jeszcze chciałby skorzystać z bezpłatnej pomocy przy rozliczeniu może to zrobić jeszcze dzisiaj od godziny 14 do 17 w siedzibie szkoły (ul. Oskara Langego 8).

ab

Komentarze (1)

  1. y. dodano 8 lat temu

    No i genialnie. W końcu jakaś wiedza praktyczna – podejrzewam, że niektórzy na studiach mniej się nauczyli tego typu rzeczy. Kwestia tylko chęci – tj. aby uczniowie chcieli wykorzystać oferowane im możliwości.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?