SPIN

W piątek radni zadecydują czy powstanie pomnik Lecha Kaczynskiego

Aneta Borkowska wtorek, 26 marca 2013, 09:38 Aktualnie, Wydarzenia

Podczas najbliższej sesji, która już w piątek (29 marca) radni zagłosują nad uchwałą dotyczącą wyrażenia zgody na budowę pomnika upamiętniającego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej profesora Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma zostać usytuowany na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Armii Krajowej.

Przypomnijmy, że z inicjatywą wybudowania w Siedlcach pomnika, wystąpił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego. Komitet został założony w Siedlcach 23 kwietnia 2012 r. W jego skład wchodzą m.in.: przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, naukowcy, historycy sztuki, ekonomiści, pracownicy administracji i samorządowcy.

Pomnik, według wstępnego projektu przygotowanego przez rzeźbiarkę Krystynę Fałdygę-Solską wykonany zostanie z brązu. Wraz z granitowym postumentem będzie miał ok. 3,5 metra wysokości. Budowa Pomnika w całości zostanie sfinansowana ze środków zebranych przez „Społeczny Komitet” w ramach zbiórki publicznej.

opr. ab

27 komentarzy

 1. tajny dodano 8 lat temu

  Tajny komitet.

 2. on dodano 8 lat temu

  to jest jakieś nieporozumienie żeby stawiać ten pomnik na skwerze, który poświęcony jest ofiarom zbrodni z 1940; już niedługo Siedlce będą stały ciucholandami, kościołami i pomnikami.

 3. mordka dodano 8 lat temu

  Jeśli radni PO zagłosują za, to mogą już dzisiaj się pakować do domu. Szmacili się już wystarczająco długo (szczególnie Karaś i Garbaczewski – dwóch służących prezydenta ), więc może pora w końcu zacząć myśleć nie tylko o własnych stołkach.

 4. obserwator II. dodano 8 lat temu

  Wysokość pomnika aż 3,5 m-a czy on miał taki wzrost.Pomnik tego gościa będzie większy chyba od tego faceta w sutannie co stoi przy Atlasie.No ładne jaja proporcja zachowana.Może ktoś się obudzi i jeszcze postawi pomnik bojownikowi o wolność czyli tow.Mieczysławowi Moczarowi bo miejsca na pomniki ci u nas dostatek.Powodzenie w stawianiu pomników mają tylko działacze PiS i święci reszta plebsu niegodna i poszli won na ziemię nie święconą.

 5. historyk dodano 8 lat temu

  Stosunek do budowy pomnika dla śp Prezydenta Polski prof. Lecha Kaczyńskiego, jest jak papierek lukmusowy stosunku Siedlczan do prawdziwej histori Polski oraz związków z PRL-em i całą jego otoczką uprzywiliowanych osób i służb które są dalej ważne w życiu społecznym Siedlec.

 6. okm dodano 8 lat temu

  Prezydent Kaczorowski tez był w Siedlcach…. może i jemu pomnik wypadało by postawić

 7. O tak dodano 8 lat temu

  Uważam, że pomnik to zdecydowanie za dużo, ani Kaczyński z Siedlec, ani nic dla nich nie zrobił. A w mieście powinny stać pomniki zasłużonych dla miasta. I na BOGA nie na tym skwerze??? Łączenie tych dwóch wydarzeń to wyśmiewanie historii Polski i ośmieszanie tych, którzy za nasz kraj oddali życie.
  Niech sobie taki pomnik stawiają ludzie z komitetu u siebie na podwórkach.

 8. funkcyjni dodano 8 lat temu

  Z rozmów z niektórymi funkcyjnymi z PiS-u siedleckiego wynika, że też nie pałają uznaniem dla śp Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i idei budowy pomika w Siedlcach ale robią to dla Tchórzewskiego i Kudelskiego wszak wybory do Europarlamentu niedługo.

 9. siedlczanka dodano 8 lat temu

  …..mam nadzieje że do tego nie dojdzie!!! budujcie pomniki u siebie na podwórkach

 10. ciemnoludek dodano 8 lat temu

  Jeśli radni zaakceptują ten pomysł, chciałbym poznać nazwiska tych, którzy głosowali ZA.

  Będzie to wskazówka, by w najbliższych wyborach nie głosować na tych wyznawców religii smoleńskiej.

 11. hist dodano 8 lat temu

  Działanie czysto polityczne. Tylu wybitnych Siedlczan nie ma nawet tablic pamiątkowych. Panowie opamiętajcie się, historia Wam tego nie wybaczy.

 12. widać... dodano 8 lat temu

  Widać wyraźnie kto włada Siedlcami. Tchórzewski chce koledze postawić pomnik. Robi to rekami jakiegoś komitetu i Miastowego PISu. Tylko dlaczego chcą na komunalnym i to o takim znaczeniu historycznym miejscu. Katyń 1940 i Kaczyński to zestawienie zakrawające na kpinę. Budujcie na swoich gruntach. Jedna ulica to i tak z nawiązką jak na zasługi Lecha.

 13. Fan Antyradia dodano 8 lat temu

  Jeśli powstanie pomnik tego "małego człowieka" to będzie wstyd dla Siedlec na całą Polskę.
  I prośba do Redakcji o imienną listę z głosowania. Podziękujemy im w następnych wyborach!!!

 14. Grant dodano 8 lat temu

  Wybitni, to nie tylko ludzie zasłużeni, sa tez tacy co robili wiele dla miasta i jego mieszkańców to o nich sie nie mowi, wrecz sie milczy. tylko swoi. nie robi to tylko Kudelski ale i lalus Karas i Garbaczewski. Co to za swita Kudelskiego z dzialaczy partii PO. Kudelski to człowiek stanowczy a PO niby w kraju rządzą a w Siedlcach klecza przed prezydentem, żeby nie zabrał im stołków. I na kogo tu głosować nic dziwnego ze w Siedlcach Palikot zebrał na swojego człowieka tyle głosów.

 15. olga dodano 8 lat temu

  Postawmy pomnik z lustrem, uczcimy obu Kaczyńskich na raz! Kpina, to miasto schodzi na psy. Mam wrażenie, że po prostu trzeba poczekać, aż pewne pokolenia wymrą, może wtedy coś się zmieni…

 16. ja dodano 8 lat temu

  Pomnik postawiony na skwerze ofiar katyńskich to doskonała lokalizacja.Przecież na ich grobach chciał rozpocząć kampanię prezydencką.

 17. WB dodano 8 lat temu

  Nie życzę sobie aby pomnik był współfinansowany z moich (podatnika) pieniędzy.
  Są inne potrzeby.

 18. domino dodano 8 lat temu

  Skoro miasto stać na takie wydatki, niech lepiej dołoży do tego, by dzieci nie miały dzielonych klas w podstawówkach, przynajmniej ktoś z tego skorzysta.

 19. efaster dodano 8 lat temu

  jest listopad 2002 roku róg 11 Listopada i Stalowej na Pradze Północ, przed drugą turą wyborów prezydenckich na Prezydenta m. st. Warszawy

  i następuje dialog

  Partie żeście zmienili, pouciekaliście jak szczury.
  — Panie, spieprzaj pan! O, to panu powiem. (Kaczyński)
  — „Spieprzaj pan”? Panie, bo pan się prawdy boisz!
  — [z wnętrza samochodu, przez uchylone drzwi] Spieprzaj, dziadu! (Kaczyński)

  http://www.youtube.com/watch?v=3FMp9Ec3pcY

  także stawiać pomik, to tylko z napisem "spiepszaj dziadu"

  o psujących się pociągach SKM-ki (Newag 14WE) kupionych przez ówczesnego prezydenta Kaczyńskiego nawet nie wspominam.

  No i nie oszukujmy się wielu warszawiaków niezbyt dobrze wspomina jego bytność na pl. bankowym w ratuszu. Nawet Ci co terasz też rządy "bufetowej" (HGW) nie za bardzo chwalą. Czyli jest "coś" na rzeczy.

  O spóźnieniu się na lotnisko, wysyłanie (prwadopodobnie) gen. Błasika lub p. Kazany by kapitan Protasiuk ladował w bardzo gęstej mgle, na polowym lotnisku, bo trzeba było zaczać kampanię wyborczą, choć notowania były bardzo słabe, nawet nie będę wsponinał.

  Niestety pis ma w radzie miasta większość i choć zapewne w samym pis-ie są sceptycy co do idei budowy to poprą bo inaczej by wylecieli z partii. A PO i SLD zapewne będą przeciw, choć jeśli choć jednen z PO będzie za bądz się wstrzyma to nie ma czego szukać w kolejnych wyborach samorządowych, no i zostaje bez ideowe STS co tańczy jak im pis zagra, na czle z "samochwałą" Sochacką. Oni zapewne będą za.

  Cóż tak czy siak będziemy zaściankiem i nikt i nic już tego nie zmieni.

 20. bogdan s. dodano 8 lat temu

  Ludzie!!! Radni!!! Wojciechu!!! Opanujcie się!!! Nie róbcie z Siedlec pośmiewiska na cały kraj!!! Czym się Kaczyniak zasłuzył dla naszej społeczności!!! Co Was zaślepia!!! Jarek stołków Wam nie zapewni!!!

 21. toporiks dodano 8 lat temu

  Jeżeli dojdzie do wybudowania tego "pomnika" to zapamiętamy Kudelskiego – tylko z tego "dokonania". Gdzie jest współpraca z przedsiębiorstwami, gdzie walka z bezrobociem. Mam wrażenie, że władze naszego miasta zajmują się tylko spełnianiem zachcianek kleru, przypodchlebianiem Jarusiowi K. i kontaktami z pseudo miastami partnerskimi z których nic nie mamy!
  Ps. główny organizator budowy pomnika – właściciel Carlosów (już tam nie zrobię zakupów) niech sobie pomnik postawi na swojej posesji – będzie miał możliwość oddawania hołdu codziennie ś.p. Lechowi.

 22. do efastera dodano 8 lat temu

  Efaster jak nie masz co robić, pisząc za każdym razem takie głupie komentarze, to dam ci dobrą, starą radę – zdejmij buty i pilnuj żeby ci nikt ich nie ukradł…

 23. bb dodano 8 lat temu

  Kudelski ma w dupie co ludzie o nim mysla. To i tak jego ostatnia kadencja. A Tchorzewski walczy na pomysły z Pawłowicz o miejsce na liscie wyborczej PIS. On sie dopiero rozkręca.
  W katastrofie smoleńskiej zgineło 96 osób. Wiekszość z nich – to prawdziwe ofiary tej katastrofy, ludzie, którzy nie mieli wpływu na jej przebieg. Im postawmy pomnik, a nie temu, który swoją bezradnością do powstania katastrofy sie przyczynił.
  Pasażerowie samolotu, goście zaproszeni przez prezydenta, załoga, borowcy itp. To sa ofiary prącego do władzy duetu braci Kaczyńskich.
  Do tego dochodzi to co sie teraz w Polsce dzieje. Zamiast zająć sie – jak prawdziwa opozycja – istotnymi dla nas wszystkich sprawami, PIS tworzy coraz to nowe teorie spiskowe, które – jeżeli ktos to uwaznie śledzi – zaczynaja sie wzajemnie wkluczać. Niepodważalnym pozostaje fakt, że pośrednio winnym wypadku jest prezydent, jako decydent samolotu. Jego brak decyzji (dlaczego Macierewicz tak uparcie pomija ten wątek) spowodował, że piloci pomni Gruzji i jej skutków, nie podjęli najbardziej w tych warunkach racjonalnej decyzji o odejściu na inne lotnisko. W oczekiwaniu na decyzję prezydenta, wbrew zaleceniom kontrolerów lotu, wbrew obowiązującym ich normom, wreszcie, wbrew zdrowemu rozsądkowi próbowali wylądować. Prezydent był władny uratowac życie swoje i innych, wystarczyło jedno jego słowo do Kazany, który miał je przekazac pilotom.
  Jest jeszcze inny aspekt tej sprawy. Gdyby prezydent poprzez swoich urzedników spacerujących do kokpitu nie wtrącał sie od początku w działania pilotów, gdyby kokpit był sterylny – tez tej katastrofy mogło nie być. Piloci pozostawieni samym sobie, bez oficieli za plecami prawdopodobnie nie próbowali by nawet jednego podejścia do lądowania. Decyzja powinna byc w ich rękach, może teraz mielibyśmy zupełna sytuacje w Polsce. Kaczyńscy byliby na politycznej emeryturze, nie byłoby takich strat zarówno finansowych jak i moralnych dla całej Polski.
  Na katastrofie najwiecej skorzystał PIS i Kaczyński. Dlatego miela ten temat snując coraz to nowsze bzdurne teorie, wzywając do walki swoich pretorianów bez względu na koszty jakie wszyscy przy tym ponosimy.
  Stanowcze nie dla pomnika dla Kaczyńskiego. Nie zasłuzył na żaden pomnik, wręcz przeciwnie.

 24. warszawiak do efastera dodano 8 lat temu

  Bardzo dobrze,że taki komitet powstał i zadeklarował, że postawi pomnik za swoje pieniądze. Plac ten jest, jak najbardziej na taki pomnik, w końcu prezydent leciał oddać cześć zamordowanym w lesie katyńskim.
  Efaster wierzy propagandzie, że w Katyniu polskich oficerów zamordowali Niemcy. Tak niektórzy mają. W pewien sposób ich rozumiem, jak rozumiem Targowicę, PKWN i WRON.

 25. znaFFFFFca dodano 8 lat temu

  Nie wiem czy się śmiać czy płakać z tego powodu. Płakać dlatego że zginęło tyle osób. Śmiać się że ktoś próbuje na siłę wejść komuś w d*** mówiąc wprost.
  A co, brakuje nam bohaterów narodowych którym można stawiać pomniki?
  Nie lepiej byłoby postawić pomnik np. Konopnickiej, Miłoszowi czy Szarikowi? Polityczne zagrywki nie powinny kategorycznie mieć miejsca, bo ta decyzja i myśl jest naszpikowana PiSowskim populizmem, i jeżeli PełO przyłoży swoje pięć groszy ZA to może już pakować manatki. Szczerze, to od pominika "kaczora" wolałbym jakieś sensowniejsze rozwiązania np. edukacyjne: pomnik Kopernika, Einsteina czy Edisona, bajkowe: posąg Reksia, Bolka i Lolka czy misia Yogi, o tematyce UE: np. rondo eurocenta, plac Traktatu z Maastricht, monument Europejskiej Konwencji Praw Człowieka czy rondo 27 Państw UE.

 26. Pinka dodano 8 lat temu

  A ja mam pytanko. Czy pracownicy UM będą znowu zmuszani do kupowania cegiełek na kolejny pomnik? Bo swój wkład już mają w Pomniku Wolności.

 27. NIKT dodano 8 lat temu

  Brawo " mordka ", tak jak Ty musli wielu w Sioedlcach.Takie bogate te nasze radni i urzedasy to moze by tak ,z własnej nieprzymuszonej woli zniejszyli sobie wynagrodzenie o 20% a Prezydenci i Prezesiunie spółek miejskich- nasi krwiopijcy o 25%.Prosze o poparcie tej inicjatywy, od dzisiaj zaczynam zbierac podpisy/ prosze o wsparcie i pomoc / i zaczne od obywatela Nr.1 miasta Siedlce-B-pa KIERNIKOWSKIEGO.Amen…../prosze o nasladownictwo /.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?