SPIN

Kto kogo będzie przepraszał za śmieci?

Beata Głozak wtorek, 2 kwietnia 2013, 01:07 Siedlce, Wydarzenia

Siedleccy radni przegłosowali podczas piątkowej sesji miejskiej pakiet uchwał tzw. śmieciowych. Stało się to po protestach siedlczan, zmianie ustawy na szczeblu rządowym i powołaniu speckomisji w radzie miasta.

Radni w swoich wystąpieniach podkreślali, że zmiana uchwały to w dużej mierze wynik protestów siedlczan, ich determinacji a także dogłębna analiza kosztów przyszłego systemu.

Mariusz Dobijański, przewodniczący koła radnych PO

To w gruncie rzeczy determinacja i sukces siedlczan sprawiła, że rozpoczęliśmy prace nad nowelizowaniem uchwały podjętej w minionym roku. Chciałbym podkreślić, że my nie wycofujemy się z projektu uchwały jaki jako Platforma Obywatelska przygotowaliśmy. Ten projekt nie zyskał akceptacji koalicji ale w naszym przekonaniu jest projektem, do którego będziemy musieli wrócić, bo odnosi się on także do właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, czyli tych których w obecnej uchwale pomijamy. Jako PO uważamy że to jest pewien błąd, bo w naszym mniemaniu bez tego punktu system nie zepnie się finansowo.

Dobijański podkreślił, że w obecnym projekcie uchwały radnych PO martwi także problem pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów. Zgodnie z zapisem każdy najemca lokalu w budynku będzie musiał mieć własne pojemniki. W przypadku kiedy najemców budynku jest kilku może to rodzić duże problemy.

Będziemy głosować za przyjęciem tej uchwały, ale nie zgodzimy się na to, by w przyszłości jeżeli ten system nie będzie się spinał głosować stawek, które są większymi niż te które przyjęliśmy, bo wysokość tych stawek byłaby możliwa gdyby uchwała objęła wszystkich także nieruchomości niezamieszkałe.

Jacek Garbaczewski (PO)

Dziękuję Wydziałowi Gospodarki Komunalnej, który odpowiadał na problemy pojawiających się w trakcie komisji, zarządcom nieruchomości. W naszym przekonaniu o ile zmiana prawa w Polsce doprowadziłaby do wyboru innej metody to mam poważne wątpliwości czy doprowadziłaby do tych stawek, które teraz mamy. Cieszę się, że stawki zaproponowane przez Platformę znajdują niemal stuprocentowe odzwierciedlenie w obecnym projekcie.

Zbigniew Piwoński

Nie wszystkiemu co dobre przyświeca Platforma. Przypomnę kto glosował w październiku za uchwałą, która jest niedobra. Nie będę palcami pokazywał. Było tylko 4 których miało inny pogląd, ale wy albo nie chcieliście tego zobaczyć albo mówiliście, że nie jest czas. Euforia z satysfakcji że zbliżyliśmy się do oczekiwań mieszkańców jest wartościowym elementem, ale najpierw wypadałoby przeprosić.

Sylwester Czyżyk (niezrzeszony)

W tym całym procesie zwycięzcami są mieszkańcy. Była nieudolna ustawa sejmowa a nasza uchwała wpisuje się w tę koalicję. Mimo że głosowałem przeciw tej uchwale czuję się autorem tej, która została oceniona przez siedlczan jako ta do bani. Myślę, że jeżeli nie będziemy korzystali z drogi dialogu z mieszkańcami to oni coraz częściej będą okazywali  swoje zdanie w ten sposób w jaki zrobili to z uchwała śmieciową.

Tomasz Araszkiewicz odniósł się do słów prezydenta jakie ten wypowiedział podczas jednego ze spotkań w ramach konsultacji społecznych.

Chodziło o to, że prezydent wyraził się, że głosem społeczeństwa jest głos rady miasta a uwagi co do uchwały październikowej nie były przez radnych podnoszone. Myślę, że to było jednak niewłaściwe ujęcie. Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób wtedy głosowali mieli uwagi.

Arkadiusz Mazurkiewicz (STS)

Nad problemem śmieci pochylaliśmy się wielokrotnie i nie jako konkretny klub, ale jako radni. Każdy z nas dużo wniósł do tej dyskusji. Proszę jednak pamiętać, że my zorientujemy się dopiero za jakiś czas kogo tu trzeba będzie przepraszać. My pochyliliśmy się nad mieszkańcami ale dopiero za jakiś czas dowiemy się jaka jest kalkulacja finansowa i dopiero wtedy dowiemy się kto miał rację. I mam nadzieję, że jeśli naszą stronę trzeba będzie przeprosić to ta druga stanie na wysokości zadania.

15 komentarzy

 1. lewy dodano 10 lat temu

  Dwóm pierwszym Panom już zdecydowanie dziękujemy. Jeden niech zajmie się oświatą na terenie województwa, bo rządy PO tę oświatę rozkładają na łopatki. Drugi niech zmądrzeje i weźmie się wreszcie za pracę w agencji, w której pracę otrzymał po………..

 2. bankier dodano 10 lat temu

  Ile za wywóz śmieci wg obecnej uchwały będzie płacił Urząd Miasta?

 3. mordka dodano 10 lat temu

  Dobijański twierdzi że ta uchwała jest zła, ale zagłosuje za nią. Poprzednia też była zła i też za nią głosował. Człowieku, czy ty masz jakiekolwiek swoje zdanie? OGARNIJ SIĘ I IDŹ DO DOMU, A NIE MA SESJĘ. RAZEM Z GARBACZEWSKIM I KARASIEM!!!!!!!!!!!! BAWCIE SIĘ NA SWÓJ RACHUNEK WE WŁASNEJ PIASKOWNICY. TOTALNA GÓWNIARZERIA.

 4. bankier - do mordka dodano 10 lat temu

  He he a jak ma głosować? – jeden w państwowym kuratorium, drugi w miejskiej spółce, trzeci w państwowym urzędzie pracy – to są ludzie myślący – żaden dobrowolnie od państwowego żłoba się nie oderwie bo wie, że nigdzie tak dobrze nie płaca za tak mało pracy…

 5. bb dodano 10 lat temu

  W Siedlcach nie ma PO. Ci panowie co sa, działają na niekorzyśc tej partii.
  To dzieki nim i ich nieudolności w Siedlcach bedzie rządził PIS.
  Jedyna osobę, która mogła cos zmienic, pania Sosnowska wygryźli, bo bali sie, ze odbierze im stołki. Sokołów im za dziękuje.

 6. zmartwiony dodano 10 lat temu

  Jeśli kogoś ktoś powinien przepraszać to sam powinien domyślać się kogo i za co

 7. echo dodano 10 lat temu

  Rada Miasta zmienia uchwały i każdą uważa za dobrą,ale co by nie uchwalili to i tak będzie źle ponieważ sama koncepcja oddania sprawy wywozu śmieci urzędnikom jest bolszewicka.

 8. Lukrecja dodano 10 lat temu

  Boże ile jeszcze ten Dobijanski będzie plutl głupoty na forum miasta. To człowiek bez samokrytyki i tak znienawidzony przez siedlczan, ze gdyby dotarlo to do niego, to już dawno by wyjechał w Bieszczady.

 9. PiSiory dodano 10 lat temu

  dobrze, że macie takie forum gdzie możecie się wyszczekać. Gdyby nie to forum, to by was żółć zalała. W Bieszczady to wy się wyprowadźcie, bo tam lud prosty i jeszcze PiS wybiera, ale i tam się na was niedługo poznają.

 10. doberman dodano 10 lat temu

  Tak, tak: wszyscy źli, wszyscy beee, wszyscy PiSiory, bo piszą, co myślą o hipokryzji, tchórzostwie, nijakości pewnych panów z PO. Puknij się w czoło "PiSiory".

 11. PiSiory dodano 10 lat temu

  He he – puknij się w czoło PiSiory – masz rację, ale mocno, moooocno się walnijcie.

 12. Mieszkańcy Siedlec dodano 10 lat temu

  CZEKAMY NA PRZEPROSINY 🙂

 13. Jaś Fasola. dodano 10 lat temu

  Mieszkańcy Siedlec długo będziecie czekali na przeprosiny ponieważ ta władza nie przeprasza a niszczy wszystkich kto jest przeciw niej.Jest to sitwa stworzona na własny użytek i lojalnych wobec swego szefa co ma oznaczać-bierny,mierny ale wierny i tak to należy odczytać.

 14. x dodano 10 lat temu

  Dokładnie.

 15. ja dodano 10 lat temu

  Uchwała śmieciowa RM jest do zaskarżenia, gdyż zgodnie z Ustawą o samorządzie gmina nie może przenieść na inny podmiot kluczowych zadań związanych np. z ustawą śmieciową, a u nas proponuje się zobowiązanie administratorów do zebrania oświadczeń o ilości osób zamieszkałych w danym lokalu jak również zbieranie opłat za śmieci. Wojewoda dolnośląski już zareagował. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?