SPIN

Sesja miejska: Jest zgoda na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego AKTUALIZACJA

Aneta Borkowska wtorek, 2 kwietnia 2013, 16:04 Siedlce, Wydarzenia
Puste miejsca po radnych PO. Fot. BG

Puste miejsca po radnych PO. Fot. BG

Obecnie w siedleckim magistracie rozpoczęła się przerwana w piątek Sesja Rady Miasta. Na sali nie ma ani jednego radnego Platformy Obywatelskiej.

Obecnych na sali jest za to 12 innych radnych z STS oraz PiS, więc obrady sesji można rozpocząć. Sesję rozpoczął Bogumił Kacprzak.

Przypominamy, że piątkowa sesja została przerwana z powodu uchwały w sprawie budowy w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przed rozpoczęciem dyskusji o uchwale wszyscy radni Platformy Obywatelskiej oraz radni: Adam Bobryk, Zbigniew Piwoński i Adam Tomczuk wyszli z sali. W związku z tym nie było wystarczającej ilości radnych by rozpocząć głosowanie nad uchwalą. Obrady przesunięto do dnia dzisiejszego.

AKTUALIZACJA:

– godz. 16.09 – do projektu uchwały wniesiono autopoprawkę. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma być usytuowany na skwerze u zbiegu ulic: Cmentarnej i Wojskowej. W tej chwili radny Jerzy Myszkowski czyta uzasadnienie do projektu uchwały.  Posłuchaj Jerzego Myszkowskiego:

[audio:http://www.spin.siedlce.pl/wp-content/uploads/2013/04/myszkowski_jerzy.mp3|titles=myszkowski_jerzy]

– godz. 16. 18 – radni przegłosowali właśnie lokalizację pomnika oraz wyrazili zgodę na budowę pomnika (9 głosów za, 3 wstrzymujące),

– godz. 16.20 – radni PO (Piotr Karaś, Jacek Garbaczewski, Mariusz Dobijański, Marek Kordecki, Tomasz Araszkiewicz, Paweł Narojek) wrócili na salę.

Głosowanie

STS: Za – Henryk Niedziółka, wstrzymali się: Stanisława Wardak, Adam Tomczuk, Arkadiusz Mazurkiewicz,

PiS: Za – Jadwiga Skup, Jerzy Myszkowski, Stanisława Hęciak, Bogumił Kacprzak, Maciej Nowak, Krzysztof Majchrzak, Zygmunt Szalach, Stefan Somla.

Niezrzeszony Sylwester Czyżyk podczas głosowania wyszedł z sali.

 

ab

53 komentarze

 1. qqq dodano 11 lat temu

  Przepraszam, ale gdzie jest skwer u zbiegu Cmentarnej i Wojskowej? Chodzi o miejsce po Domie Dziecka czy Lapidarium?

 2. bezradny dodano 11 lat temu

  ZA CO BIORĄ DIETY? Głosować na "nie", ale głosować! TCHÓRZOSTWO!

 3. zniesmaczony dodano 11 lat temu

  to może do programu posiedzenia RM- pomnik dla kogoś ,kto coś istotnego dla tego miasta zrobił. Albo cała aleję w parku postawić

 4. Sheepskin dodano 11 lat temu

  Marnotrawienie publicznych pieniędzy, manipulowanie historią, wstyd, debiliada. Co to w ogóle za pomysł? Drogi dziurawe, dług na długu, gospodarka się kurczy… POWIADAM WAM, BANDA KRETYNÓW RZĄDZI TYM MIASTEM !!!!

 5. Karaś dodano 11 lat temu

  Wstyd dla Siedlec dziewięć osób decyduje o pomniku, którego mieszkańcy nie chcą. Radni zagłosowali bo ich najbliższa rodzina pracuje w UM, niech wszyscy radni podadzą kto z ich najbliższej rodziny pracuje w UM Siedlce

 6. ja dodano 11 lat temu

  won z tym pomnikiem, są osoby bardziej zasłużone (np. Ogińska) które nie mają żadnego pomnika, posągu ani nic. Kaczyński czym się wyróżnił dla Siedlec? Tym że zginął? To może postawmy pomniki dla wszystkich ofiar wypadków drogowych itp itd

 7. Pinka dodano 11 lat temu

  Biedni pracownicy UM. Znowu będą musieli kupować cegiełki.

 8. bb dodano 11 lat temu

  prosimy o podanie nazwisk radnych którzy głosowali za i tych, którzy sie wstrzymali.
  Wyborcy maja chyba prawo wiedzieć kto ich reprezentuje.
  A swoją drogą, po tej sprawie widac, gdzie Kudelski ma glosy opinie mieszkańców.

 9. fredi dodano 11 lat temu

  POMNIK NIE POCHŁONIE ANI JEDNEJ ZŁOTÓWKI Z PUBLICZNEJ KASY. Projekt uchwały był projektem obywatelskim, znalazła się liczna grupa ludzi, którzy chcą ten pomnik zbudować za swoje własne pieniądze. WIĘC NIE PISZCIE O MARNOTRAWIENIU PUBLICZNYCH PIENIĘDZY!

 10. Sheepskin dodano 11 lat temu

  To nie mogę sobie postawić tego pomnika u kogoś w ogródku, między krasnalem a oczkiem wodnym? Czemu musimy się ciągle wstydzić za Siedlce?

 11. kaczor dodano 11 lat temu

  radni PiS oczywiście za… radni STS się wstrzymali

 12. hehe..kiedyś...ktoś.. dodano 11 lat temu

  zapyta Pana Garbaczewskiego…"jakie stanowisko zajął Pan w kwestii budowy i usytuowania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach?" a pan Radny odpowie.."ja..nie głosowałem..bo..musiałem wyjść.." hehehehehehehehehe

 13. niech dodano 11 lat temu

  Niech głosuja teraz aby miał 10 m wysokości, bo 3,,5 za mały.

 14. fredi dodano 11 lat temu

  jeden taki 'społeczny' pomnik juz mamy, tyle że zapłąciliśmy za niego wszyscy. Ale niech tam, tamten pomnik był apolityczny, można było ten wydatek przełknąć. Natomiast zobaczymy co będzie tutaj. Ja spodziewam się, że pisowcy po tej drace stana na wysokości zadania i pieniądze zbiora. W końcu wiekszość z nich piastuje takie stanowiska, że do biedaków nie należą. Najwyżej halę sprzedadzą i pieniądze na pomnik pożyczą. Pozyjemy – zobaczymy. Pozostanie utrzymanie tego pomnika, oświetlenie, patrole, aby psy go nie obsikały lub nie spotkalo cos jeszcze gorszego itp. I kto poniesie koszty tej obsługi, kto sfinasuje zieleń, kwiatki, podlewanie. Kto sfinasuje pompe z udzialęm prezesa i – co najmniej – Pawłowicz, z racji odsłonięcia monumentu?
  Jak społecznie to społecznie. Każda wydana na ten cel złotówka z budżetu miasta powinna być rozliczona i zaskarżona do RIO. Ma byc społęcznie – wystarczy, że na komunalnym gruncie, o resztę niech zadba osobiście i z włąsnej kieszeni Tchórzewski z Kudelskim. A jak nie – to spychacz.Tu już nie chodzi o to czyj jest ten pomnik. Chodzi o ignorancje włądzy wobec opinii mieszkańców.
  Na koniec przyszła mi taka myśl. Że może prezes nie doceni jednak wazeliny Tchórzewskiego i ten znajdzie sie gdzieś daleko na liście pis. Dopiero byłyby jaja. A wszystko może sie zdarzyc, mamy przykłąd mec. Rogalskiego od helu. Wystarczyło, że poddał w wątpliwość 3 wybuchy Macierewicza – i poszedł na "szczaw". Tego z całego serca Tchórzewskiemu życzę.

 15. xxx dodano 11 lat temu

  Panie Czyżyk, wstyd.

 16. rozgoryczony dodano 11 lat temu

  Pomniki stawia się zazwyczaj ludziom wybitnym – czy Lech Kaczyński takim był ??
  Znam wielu bardziej "wybitnych"

 17. bb dodano 11 lat temu

  pan Czyzyk nie miał innego wyjścia. Przeciez to on "zbierał" kase na inny spolęczny pomnik, który i tak w koncu miasto sfinansowało.

 18. ciemnoludek dodano 11 lat temu

  Lech Kaczyński był marnym prezydentem Warszawy i marnym prezydentem Polski. Zginął na własne życzenie i pociągnął za sobą do grobu wiele innych osób.

  Za ww. zasługi ma już grób na Wawelu i ulicę w Siedlcach. To aż nadto.

  A nazwiska radnych, którzy głosowali ZA, warto zapamiętać. Będą wybory i tym państwu podziękujemy:

  STS: Za – Henryk Niedziółka, wstrzymali się: Stanisława Wardak, Adam Tomczuk, Arkadiusz Mazurkiewicz,

  PiS: Za – Jadwiga Skup, Jerzy Myszkowski, Stanisława Hęciak, Bogumił Kacprzak, Maciej Nowak, Krzysztof Majchrzak, Zygmunt Szalach, Stefan Somla.

 19. zmartwiony dodano 11 lat temu

  BRAWO!!!! Panie Czyżyk. Dziękuję za odwagę. Za radnych z PiS i ich wiele głosowań niech się wstydzą ich wyborcy. RADNI PiS CZY MIASTO SIEDLCE TO WASZ FOLWARK? Przecież głosowało na was mniej niż połowa Siedlczan biorących udział w wyborach, nie czujcie się więc właścicielami miasta, bo to tylko 9 głosów z 23. Nie umiecie liczyć?

 20. xeneon dodano 11 lat temu

  Jak widać dla pomnika znalazło się inne miejsce, Skwer Pamięci Ofiar Katynia obroniony!!!

 21. Mietek dodano 11 lat temu

  Znajomy znajomego powiedział mi pod klatką 😉 że na tej sesji przegłosowano ponoć jeszcze pół miliona zł na katedrę! Jak ten sam wykonawca będzie remont robił i budował pomnik – to już wiadomo skąd ta "społeczna" kasa!

 22. pomnik dodano 11 lat temu

  wardak , tomczuk , mazurkiewicz macie u mnie głosy w listopadzie 2014. gratuluje odwagi.natomiast panowie z PO to byla kompromitacja , nie łatwiej było się wstrzymać od głolosu ja się pytam?

 23. jkfoo dodano 11 lat temu

  Zgłaszam oywatelską incjatywę postawienia pomnika kaczora Donalda.PIS będzie za (bo kaczora),PO będzie za (bo donalda)PSL -pszeprzszam STS, może się wstrzymać.Przynajmniej dzieci będą zadowolone.

 24. ja dodano 11 lat temu

  BRAWA DALA NIE ZMIENIAJĄCYCH DECYZJĘ.WITAMY W ……SIEDLCACH??????NIE W KACZYLANDZIE.TOTALNA PORAŻKA.

 25. warszawiak dodano 11 lat temu

  Czyżyk wybrany z listy PiS ( nie bezpośrednio) wychodzi z sali. W głowie już mu się przewróciło. Ostatnia to jego kadencja. Dwa razy się udawało wchodzić z drugiego miejsca, że drugorzędowym radnym został ostatni raz.

 26. mordka dodano 11 lat temu

  Kolejny raz PO dała d…y. Przy tym układzie sił jaki był, mogła w piątek wygrać głosowanie na nie. A teraz udaje, że jest cacy. Nie byli za, ale nie byli też przeciw. Panowie, strach ma wielkie oczy i nos Kudelskiego. Mam was już dosyć nieudaczni bezradni.

 27. SIWY dodano 11 lat temu

  Brawo CZYŻYK,brawo SLD i P.O.Dzisiaj "tchórzostwo" w aureoli chwały, siedlczanie ze spuszczonymi głowami i zaciśnietymi pięściami……Ale na choryzoncie nadzieji juz widac……,nasze ZWYCIESTWO idzie do Siedlec,…….,nastepna WIOSNA> NASZA

 28. ja dodano 11 lat temu

  Brawo Panie Czyżyk, tak trzymać.
  do mordki. Właśnie dobrze policz a wtedy dojdziesz do wniosku że nie masz racji z tym liczeniem. Szef klubu STS (Niedziółka) zawsze będzie głosował tak jak PiS

 29. obserwator II. dodano 11 lat temu

  Ale jaja z Kaczora zrobili żyda i na miejscu cmentarza żydowskiego ustąpili miejsca.Ciekawe czy Rada Żydowska wyda pozwolenie i jaki będzie koszt daniny za plac.Może będzie tak jak z pomnikiem Niepodległości,że pomnik stoi a czy kasa została rozliczona bo o tym cisza.

 30. mordka dodano 11 lat temu

  Do ja. Skoro masz rację i głosowanie i tak było przegrane, to czemu PO wystraszyła się konsekwencji (strata kilku stołków) i nie powiedziała "nie" kretyńskiemu pomysłowi, który ośmiesza Siedlce i cofa nas w erę ciemnogrodu? Z taką postawą nie wygrywa się wyborów, bo przekaz do wyborców jest jasny: Kudelski i PiS jest mocny, boimy się ich jak diabli i nie będziemy podskakiwać.

 31. do obserwatora II dodano 11 lat temu

  To nie byl cmentarz żydowski, chociaż – z tego co pamietam – żydowskie napisy na nagrobkach tam chyba byly.
  Mysle, że za te lokalizację to Kudelski jednak dostanie po lapkach. Toż to dyshonor dla Kaczyńskich, takie miejsce.
  Ja mam inna propozycje/ pomnik powinien stanąc na terenie dawnego dworca PKS. Najlepiej zrobić tam rondo im Lecha Kaczyńskiego, a postac prezydenta powinna posiadac twarz z każdej strony niczym Światowit, aby mógł ogarniać spojrzeniem całę Siedlce (pomnik powinien byc wyższy od planowanego). Takie rozwiązanie od razu rozstrzygnie spór o teren podworcowy.

 32. ja to nie Ty dodano 11 lat temu

  Ja mam propozycję, by powołać komitet społeczny i złożyć do UM i "szanownego" Pana prezydenta ze 100 wniosków o zgodę na postawienie pomników. Nie wierzę, żeby radni nie zgodzili się na postawienie pomnika Kościuszce, Piłsudskiemu, Waryńskiemu, Pułaskiemu, Wałęsie 😉 itp., itd. Chyba wcześniej wspomniani, to są dopiero bohaterowie narodu?!

 33. x dodano 11 lat temu

  HAŃBA RADNYM po takim głosowaniu

 34. Jeden z mieszkańców Siedlec dodano 11 lat temu

  Lech Kaczyński był porządnym człowiekiem, który zginął w katastrofie. Dlaczego paru oszołomów – działaczy w zapyziałym miasteczku jakim są Siedlce chce na Jego śmierci zrobić karierę polityczną, a z Prezydenta Polski chcą zrobić marionetkę polityczną i obiekt szyderstwa. Ciszej nad tą trumną!

 35. Ciszej nad tą trumną! dodano 11 lat temu

  Przywieźli czy dopiero mają to zrobić?

 36. ????????????? dodano 11 lat temu

  "Nie wierzę, żeby radni nie zgodzili się na postawienie pomnika Kościuszce, ….."
  Chyba by się nie zgodzili! Już są dwa.

 37. Siedlczanin - racjonalista dodano 11 lat temu

  Do Pań Redaktorek
  Zwracam się z uprzejmą prośbą w imieniu swoim jak i siedlczan podpisującymi się pod moim apelem, aby Szanowne Panie Redaktorki uświadomiły radnego Jerzego Myszkowskiego sprawozdawcę uchwały, że mówiąc o tym, iż L. Kaczyński jako jedyny Prezydent RP odwiedził Siedlce wprowadził świadomie, bądź nieświadomie w błąd pozostałych radnych. Otóż kilka lat wcześniej w tym samym celu (kampania wyborcza) zrobił to samo Aleksander Kwaśniewski. Taka gloryfikacja Kaczyńskiego okraszona faktem nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością stanowi mizerną treść uzasadnienia projektu uchwały. Zarówno radny sprawozdawca jak i radni głosujący za tym dokumentem dali dowód tym samym, że nie kierują się interesem swojego elektoratu, lecz zrozumiałym tylko im wrażliwością polityczną, bowiem trudno tutaj mówić o wrażliwości społecznej.
  Niebawem uruchomię stronę, na której wszyscy Siedlczanie będą mogli przedstawić obietnice wyborcze składane przez urzędujących radnych i bilans ich dokonań od chwili otrzymania mandatu. Będzie można również udokumentować te obietnice załączając skan ulotki, plakatu lub inne dokumenty. Powstanie z tego raport, który zostanie przedstawiony siedleckim mediom oraz adresatom podczas trwania następnej kampanii wyborczej. Dzięki temu Siedlczanie będą mogli zweryfikować kto tak naprawdę zasługuje na ich poparcie, a kto nie. Być może przyczyni się to też do częściowej wymiany składu Rady, dzięki czemu szansę reprezentowania interesów mieszkańców Siedlec będą mieli młodsi, bardziej kreatywni i otwarci ludzie. Pozdrawiam.

 38. peter dodano 11 lat temu

  Kaczyński był wybitnym człowiekiem, niedocenionym w Polsce, bohaterem narodowym w Gruzji. Patrzycie na niego przez pryzmat kadencji prezydenckiej i tak o wiele lepszej niż obecnego "Prezydenta". Kaczyński przynajmniej walczył o wolną Polskę, nie to co większość polityków, którzy są byłymi działaczami Polski Ludowej.
  Jednak powinno się zapytać mieszkańców miasta, czy życzą sobie ten pomnik na terenie miasta, nie ma nic do rzeczy, że nie jest z pieniędzy podatników, bo będzie przecież stał w miejscu publicznym.

 39. kk dodano 11 lat temu

  Wstyd, wielki wstyd panie Henryku (N.). Miałam pana za poważnego i uczciwego człowieka.

 40. Myszkowski????? dodano 11 lat temu

  Myszkowski czyta uzasadnienie uchwały na sesji?????? Po to by prezentować taką uchwałę trzeba być samemu w porządku tzn. prawym być i sprawiedliwym. Niestety tak nie jest.

 41. fakty są takie dodano 11 lat temu

  Prezydent Bronisław Komorwski też by w Siedlcach przed wyborami prezydenckimi (w Novym Kinie) były to prawybory w PO i konkurował z Radosławem Sikorskim (obecnie Minister Spraw Zagranicznych). Był też Lech Wałęsa, więc jak widać Lech Kaczyński nie był jedyny.

 42. Jak sie nei potrafi dodano 11 lat temu

  jak się nei potafi zarządzać finansami, budować zaufanie do wladzy, działać na rzecz mieszkańców, to się buduje pomniki. Zakochaj się w Siedlcach na nowo. starsi ludzie pamiętaja nadęte defilady, akademie pochody. Historia oceni podobnie.

 43. do peter i do ?????????? dodano 11 lat temu

  Tiaaa… zrób z Kaczora bohatera, który skłócił cały naród. Nikt tak nie podzielił społeczeństwa przy pomocy manipulacji kościołem jak on. Dla Ciebie każdy polityk, który ma odmienne poglądy, niż pisowski ciemnogród jest działaczem Polski Ludowej. Śmieszny jesteś.
  DO ????????????: Kościuszkę przedstawiłem jako taki przykład, ale sądzę, że wielu innych bohaterów, którzy nie mają w Siedlcach pomnika zasługuje na takie wyróżnienie. Chodzi przede wszystkim o to, że garstka oszołomów rządzi się terenami miasta. Jeszcze trochę, a będą stawiać domy pamięci i inne budynki za przyzwoleniem garstki urzędasów. Czas chyba stworzyć jakieś stowarzyszenie młodych, które będzie świeżą krwią dla przesiąkniętych czystą polityką już urzędujących przedstawicieli marnych partii. Kiedy te wybory??? hehe

 44. y. dodano 11 lat temu

  Przydaliby się jacyś aktywiści… a swoją drogą jeśli pomnik powstanie, prawdopodobnie będzie miał ciężko i trzeba go będzie dużo razy odnawiać…ale kto wie.

 45. Siedlczanin od zawsze dodano 11 lat temu

  Czym Wy się zajmujecie prostaki. Pełno (nie wszyscy) tu w komentarzach, jest parszywych komuchów , ortodoksyjnych katoli , POpie…nych bez mózgów i geriatrycznych STS-owców. Zajmijcie się lepiej odgarnianiem śniegu z ulic. RADA MIASTA POWINNA SŁUŻYĆ MIESZKAŃCOM !! a nie Tuskom, Kaczyńskim, Millerom, Palikotom czy innym Pawlakom. Oni maja w głębokiej d*** to małe zaściankowe miasteczko na trasie donikąd. Przywróćcie Siedlcom miejskość, bo na razie to jest prostacka wiocha (w centrum miasta hoduje się kury i gołębie do niedawna też były świnki). Zacznijcie remontować to miasto. Zadbajcie o swoich wyborców Panie i Panowie radni. Bo jak na razie obcowanie z Wami to jest po prostu obciach. Panie Prezydencie Kudelski plus rzesza jego zastępców oraz wyznawcy, to także Was dotyczy. Pomniki stawiane, są zawsze kiedyś burzone.Oszczędźmy tego Lechowi Kaczyńskiemu. Ponieważ po tym co tu widzę, będzie on profanowany przez hołotę, a nie mam ochoty patrzeć na to w przyszłości.
  Mam nadzieje że SPIN podobno najlepszy!, opublikuje mój skromny komentarz.

 46. sprawiedliwy. dodano 11 lat temu

  Do Siedlczanina-racjonalisty.Niektórzy radni słyną z tego,że trzeba komuś tyłek lizać i przez długie lata uda się utrzymać przy żłobie,a co do prawości i sprawiedliwości tego radnego to można podyskutować mając wiedzę na jego temat.Przeszłość nie zawsze jest czysta i krystaliczna.Najbliżsi sąsiedzi wiedzą kto na czym siedzi.Ukończenie szkół nie świadczy o charakterze człowieka i jego zachowaniu,bo nawet małpie damy brzytwę i się nauczy golić i tak jest z naszymi "politykami"nie tylko z naszego regionu.

 47. intel dodano 11 lat temu

  PANIE CZYŻYK NIE WYCHODŻ PAN TYLKO PO PROSTU NIE GŁOSUJ

 48. wiemy kto dodano 11 lat temu

  Podlizał się Jarosławowi. Nic mu nie pomoże. Jedynka w wyborach będzie zapewne jakaś miernota krzykliwa.No chyba że synek tatusia dostanie prezent.

 49. l.k. dodano 11 lat temu

  skoro komitet budowy pomnika powstał prawie rok temu to niech ujawni swój pełny skład, a także ile będzie on kosztował(łącznie z całą infrastrukturą i wykupem terenu) oraz ile pieniędzy już zebrano na jego budowę

 50. Realista dodano 11 lat temu

  Pomników nie powinno się burzyć, bo są świadectwem historii. Ale ten pomnik to dowód debilizmu, cynizmu, chamstwa i arogancji lokalnych funkcjonariuszy pisu. I ten pomnik powinien być zburzony po zakończeniu kadencji obecnych sługusów kaczora.

 51. pomnik dodano 11 lat temu

  ręcę opadają, szanować trzeba, nie można zapominać, ale odstawiać szopkę polityczną to hańba dla miasta

 52. Annaja dodano 11 lat temu

  Myślałam, ze to primaaprilisowy żart, ale niestety NIE. Brak słów… niech przeprowadzą referendum.

 53. bikular dodano 11 lat temu

  stawiam flaszke ze na odsloniecie przyjedzie Jarek 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?