SPIN

”o jeden smutek za dużo… o jedną łzę za daleko…”

Aneta Borkowska środa, 3 kwietnia 2013, 09:24 Kultura, Wydarzenia

We wtorek (9 kwietnia) o godzinie 19. na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce zaprezentowana zostanie inscenizacja pt. „o jeden smutek za dużo… o jedną łzę za daleko…” w wykonaniu Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”. Przedstawienie upamiętnia 70. rocznicę dramatu Dzieci Zamojszczyzny ratowanych przez polskie rodziny z rąk oprawców.

Naród bez dzieci traci podstawę swojego istnienia. Wiedzieli o tym niemieccy oprawcy. Wiedzieli też Polacy (mieszkańcy miast, miasteczek, wsi, ale i kolejarze, żołnierze podziemia i prości ludzie). Na kartach historii utrwalono epizody, które obrazują ogrom tragedii dzieci brutalnie odrywanych od rodzin oraz męstwo, często bezimiennych Polaków ratujących sieroty wojny.

Celem inscenizacji, która jest wynikiem spotkań i warsztatów twórczych SGL „Witraż”, jest zachęcenie młodzieży do poznania historii Dzieci Zamojszczyzny, a także zrozumienie i przeniesienie do współczesności przesłań z niej płynących. W wiersze wpisana została nietuzinkowa wrażliwość na niezawinione cierpienie, emocje związane z wojennymi losami dzieci, duma z odważnych zachowań mieszkańców Siedlec i ziemi siedleckiej. Po poznaniu dramatycznej historii, zapalając znicze przed grobami i pomnikami Dzieci Zamojszczyzny, młodzież czyniła to będzie nie tylko dla czczenia kolejnych rocznic, lecz z potrzeby serca oraz autentycznej troski o współczesne, młode pokolenia, od których zależy los nas wszystkich… taką nadzieję mają Autorzy.

Podczas przedstawienia usłyszymy interpretacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wiesława Maliszewskiego, Bolesław Majchera, Sławomira Leonarda Wysockiego jak również twórczość młodych poetów Witraża oraz poezję uczniów siedleckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS.

źródło: CKiS (reklama)

Komentarze (1)

  1. jkfoo dodano 8 lat temu

    Szkoda tylko że na deskach sceny ,a nie naparkiecie nowej dyskoteki ,wybudowanej na rampie z której Dzieci Zamojszczyzny były wywożone.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?