SPIN

Straż miejska: Dobrze, ale nie do końca

Beata Głozak czwartek, 11 kwietnia 2013, 22:46 Siedlce, Wydarzenia

– Ta koalicja nie powinna nazywać się „Zgoda i Rozwój” tylko „Zgodny Rozbój”. Ta kadencja to jest rozpasanie do oporu we wszystkim, w rozdawnictwie pieniędzy i tak dalej – mówił radny. – Wiedział pan w jakim będzie towarzystwie – odpowiadał prezydent. Wszystko podczas dyskusji o straży miejskiej.

Raz w roku dyskusja o siedleckiej straży miejskiej jest gorąca. Fot. BG

Raz w roku dyskusja o siedleckiej straży miejskiej jest gorąca. Fot. BG

Po długiej i ożywionej dyskusji podczas ostatniej sesji miejskiej radni przyjęli sprawozdanie z działalności siedleckiej straży miejskiej za ubiegły rok. Z ostrą krytyką wystąpił tylko jeden radny – Sylwester Czyżyk, który jak podkreślał pozytywnie ocenia działalność funkcjonariuszy, ale nie zgadza się z działaniami komendanta SM Siedlce Sławomira Garuckiego.

Zdaniem Czyżyka w straży miejskiej dochodzi do naruszania praw pracowniczych i złego zarządzania pieniędzmi poprzez zatrudnianie ludzi z uprawnieniami emerytalnymi.

Straż miejska funkcjonowała i funkcjonuje jak jednostka wojskowa. Jak określić standardy zatrudnienia jakie tam panują? W kraju określa je koalicja Platformy z PSL-em. Czy w Siedlcach określa je koalicja „Zgoda i Rozwój”? W płaceniu nie wiadomo komu i na co? Tam jest trzech emerytów. Pracownicy zmniejszyli sobie zatrudnienie żeby trzech emerytów mogło pracować. To jest  normalne? Ta koalicja nie powinna nazywać się „Zgoda i Rozwój” tylko „Zgodny Rozbój”.

Do słów Czyżyka odniósł się prezydent Wojciech Kudelski przypominając radnemu, że 3 lata on sam wystartował w ramach koalicji. Zaproponował mu, aby swoje kroki skierował do prokuratury jeśli widzi ku temu powody.

TROCHĘ O STRAŻY, TROCHĘ O KOALICJI

Wiedział pan w jakim będzie towarzystwie. A jeśli pan widzi jakieś przestępstwo to zna pan drogę do prokuratury. Pan wie jaka była atmosfera w radzie jeśli chodzi o straż, w tej chwili pracownicy musieli wybrać czy chronią prace czy płacę, wybrali pracę. Kosztem obniżki zachowali ją wszyscy. Straż miejska jest jednostką organizacyjną i mi wara od tego jak oni sobie ustawią strukturę. Komendant odpowiada za efekty swojej pracy, a co roku komisja głosuje za pozytywną opinią tej pracy.

Czyżyk sprostował, że startował z listy Prawa i Sprawiedliwości, a nie z koalicji. Przypomniał, że przygodę z klubem ma już za sobą. Wystąpił z niego, bo jak powiedział to co się dzieje nie pasuje do jego zasad.

Ta kadencja to jest rozpasanie do oporu we wszystkim, w rozdawnictwie pieniędzy i tak dalej. Mi chodzi tu tylko o straż. Jedni mówią o dzieleniu się pracą a inni dzielą się pracą. Trzej emeryci, podzielili się pracą trzech ludzi, którzy są bezrobotni.

Stanowisko w sprawie zajął także radny Mariusz Dobijański. Podobnie jak Kudelski stwierdził, że zarzuty jakie padają z ust radnego Sylwestra Czyżyka powinny znaleźć się w prokuraturze. Dodał, że zawsze uważał, że „Solidarność” staje w obronie praw pracowniczych. – Okazuje się, że ktoś kto ma prawa emerytalne jest stygmatyzowany i traktuje się go jako kogoś kto coś komuś zabiera – powiedział radny. Dobijańskiego nie dziwi też wojskowe funkcjonowanie”

NIKT NIE LUBI BYĆ UPOMINANY

Straż nosi mundury i wymaga się od nich nie dyskutowania jeśli chodzi o wydawane polecenia od komendanta. Wiem, że łatwo jest uderzać w straż, bo ona działa interwencyjnie i zawsze budziła, i będzie budzić sprzeciw mieszkańców. Nikt nie lubi być upominany. Trzeba jednak pamiętać, że praca jest ciężka i niewdzięczna. Strażnicy często muszą wysłuchiwać pod swoim adresem wiele przykrych słów, a ich praca nie jest superekstra wynagradzana.

Inny radny Platformy Obywatelskiej Jacek Garbaczewski nie tylko pozytywnie odniósł się do działań Straży, ale też zwrócił uwagę na fakt, że zasługuje na nowy samochód.

Straż miejska ma coraz więcej obowiązków, bo my ich ciągle dokładamy, ale za tym nie idzie zwiększenie etatów. Teraz próbujemy uporządkować sprawę z handlem na giełdzie samochodowej. W tej sprawie odbyło się już spotkanie i mamy nadzieję, że problem się skończy. Jeśli udałoby się wygospodarować jakieś dodatkowe pieniądze to teraz najbardziej potrzebny jest samochód, bo ten który mają służby służy im 16 lat. Oby się nie popsuł w trakcie dojazdu na interwencję.

Prezydent nie pozostawił jednak wątpliwości: na nowe auto strażnicy nie mają co liczyć. Żadna z osób zabierających głos nie odniosła się do zarzutów Sylwestra Czyżyka względem działań komendanta. Nie zrobił tego też sam Sławomir Garucki i w swoim wystąpieniu ograniczył się do podziękowania radnym za pozytywne zaopiniowanie sprawozdania.

bg

18 komentarzy

 1. efaster dodano 9 lat temu

  ale będą jaj jak się ten VW Transporter rozsypie, nalepiej na Świrskiego w bramie pod domem prezydenta, tak by nie mógł wyjechać. A tak na serio, 80 tys. miasto a ma TYLKO 16 strażników, którzy na dokładkę obsługują monitoring (jak dobrze pamiętam 11 kamer, podczas gdy np. 30 tys. Węgrów ma ich ok. 30-tu). Więc albo dołużmy pieniedzy na nowe etaty i nowe auta (2-3 szt.) do tego kupmy im 2-3 przenośne fotoradaty i niech zarabiają na siebie, albo dajmy sobie spokój i dołóżmy do dodatkowych etatów w Policji. Trzeba się na coś zdecydować, bo narazie tak "cykamy" trochę tu, trochę tam, i tak jest ze wszystkim sport, kultura, inwestycje. A tak się nie da, zwłaszcza w czasie kryzysu. Trzeba określić jasne priorytety i tam kierować pieniądze. Zresztą nasza włądza kocha prowizorki i tymczsowe rozwiązania, na zasadzie jakoś to będzie, albo zobaczymy co z tego wyjdzie. A to stadion z jedną trybuną, a to strefa PP na 60 aut, a to uchwała śmieciowa. A w Polsce jak wiadomo prowizorki są najtrwalsze.

 2. warszawiak dodano 9 lat temu

  Komendant to też emeryt więc kolegów przygarnia.
  Jedna kadencją plus i to co w tej kadencji siedział p. Czyżyk w koalicji, długi epizod i dobrze, że ostatni. Związek zawodowy pod rękę z żadną władzą nie powinien chodzić.

 3. co wytykać.... dodano 9 lat temu

  Co wytykać Garuckiemu zatrudnianie emerytów czy z uprawnieniami. Czy w UM Siedlce tacy nie pracują czasami???? Jak widać władza ….lubi dwór, lukier etc. etc. A tak naprawdę to straż powinna być ZLIKWIDOWANA. W dzielnicy w której mieszkam od ….zawsze nie widziałem strażników. Owszem samochodami wożą swoje 4 litery.

 4. obserwator II. dodano 9 lat temu

  Po raz kolejny rzeczywistość pokazuje charakter polityków nie tylko siedleckich.Jak stwierdził jeden z posłów PiS w rozmowie telewizyjnej,że polityk jest jak g…no i wszędzie się przyklei.To widać nawet w Siedlcach gdzie radni nie pamiętają co robią i co mówią.Panie radny przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika Wolności,czy zostało podane do publicznej wiadomości rozliczenie finansów i długu za zapłatę i postawienie tego pomnika?Zatrudnianie znajomków i kolesi to normalne w tej dziedzinie życia.Kolega może przydać się póżniej po zmianie opcji politycznej i zawsze można zmienić poglądy i dostosować je do obecnie rządzącej ekipy jak czyni to właśnie jeden z radnych twierdząc,że startował z innej listy ale zmienił poglądy i już jest dobrze.Takie koszty są demokracji,że błazen Stańczyk kiedyś chylił się nad losem ojczyzny a dzisiaj pewnie w grobie przewraca się ze śmiechu z polskich polityków zarówno tych z samorządów jak i z sejmu.

 5. Placek dodano 9 lat temu

  I znów Pan Radny Garbaczewski ma coś do powiedzenia? żenada!!! nie zadaje Pan już pytań Panie Garbaczewski dotyczących funkcjonowania Agencji Rozwoju Miasta??? od kiedy? od momentu kiedy Pan pracuje tam na kierowniczym stanowisku Pan i pańscy koledzy z PO przestali się interesować działaniem ARM!!! skandaliczna sytuacja!

 6. Siedlczanin dodano 9 lat temu

  Panie Garbaczewski już ty zostaw ludzi na giełdzie i tak nie mają gdzie ludzie sprzedać bez kar państwowych żeby na chleb i masło zarobić. Ostatnia pańska kadencja zobaczymy jak sobie poradzisz z zarabianiem jak nie będziesz pracował na państwowym. Chyba już pan zapomniał jak narzekał że nie ma pracy mimo że miał mandat radnego i pracy nie może znaleźć 😀 😀 😀 ŻENADA CZŁOWIEKU!!!!

 7. zmartwiony dodano 9 lat temu

  Brawo panie radny Czyżyk. Takich radnych potrzeba więcej. Z lukrowaniem trzeba wreszcie skończyć.

 8. doNiedziółka dodano 9 lat temu

  Uspokój się chłopie bo i z MJWPU wylecisz

 9. tylko jednego???? dodano 9 lat temu

  Tylko jednego radnego p. Czyżyka interesuje meritum spraw Miasta???? Brawo za to ze pyta: o wynagrodzenia prezesów i członków zarządów, o ich nagrody, o straż miejską. Niech pyta dalej o inne ważne sprawy. Może siedlczanie przejrzą wreszcie na oczy. Jak pisano Miasto to już w IV kw.2012 Miasto nie płaciło rachunków za ogrzewanie itp.Ciekawe czy płaci teraz, bo w radio /13.04.2013/ P.Kudelski mówiąc o budowie tunelu powiedział najoględniej że nie ma sprawy z budową, pomimo iż Skarbnik / chyba że nie poznałem głosu/ mówił o częściowej realizacji i finansowaniu. To jak w końcu jest???? Dobrze, czy tez zupełnie odwrotnie z finansami Miasta????

 10. zmartwiony dodano 9 lat temu

  doNiedziółka, rozszyfruj ten skrót.

 11. do jacusia dodano 9 lat temu

  Jacuś nie strasz bo sie …. a i tak nikt się nie boi 🙂

 12. bigzbig dodano 9 lat temu

  ,,, wybory niedługo

 13. xxx...... dodano 9 lat temu

  Szkoda że gdy likwidowano siedleckie zakłady pracy pan Sylwester Czyżyk latami biernie się temu przyglądał zresztą tak jak i wielu jemu podobnych.

 14. młody dodano 9 lat temu

  Jeżeli Prezydent rzeczywiście powiedział, że P. Czyżyk wiedział do jakiego towarzystwa przystawał to w tym samym potwierdził, że mocno szemrane jest to pisowskie towarzystwo.

 15. Wyrzykowski dodano 9 lat temu

  Rozłożył mnie na łopatki argument przeciwko p. Czyżykowi, że był w PiSie (więc nie może krytykować tego, co się z PiSu zrobiło i tego, że bratają się z Platformą i STSem aby tylko mieć "większość" i stołki?). Ja też kiedyś raz zagłosowałem na PiS, ale wystarczyło trochę pośledzić poczynania rzekomych "prawicowców" aby szybko się nawrócić i żałować dotychczasowego wyboru. Na nawrócenie nigdy nie jest za późno i nawet jeśli ktoś przez lata widzi od środka, co to za układ, to ani szczególne przywiązanie finansowe ani przyzwyczajenie emocjonalne nie powinno go trzymać dalej w jednej z tych partii. Można być też radnym bezpartyjnym, a licząc nadal na wystawienie na dobrym miejscu w wyborach należy się zastanowić, czy zależy nam na dobrym zarządzaniu miastem, czy na zwyczajnym miejscu w radzie i dalszej legitymizacji tego szkodliwego dla Siedlec – jak to p. Prezydent nazwał – "towarzystwa".

 16. Była żałoba i po żałobie dodano 9 lat temu

  Też bym rzucił PiS w diabły jeśli miałbym ze składek członkowskich finansować takie coś
  http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/koniec-zaloby-smolenskiej-tak-po-rocznicy-katastrofy-bawil-sie-pis_317541.html

 17. ZLIKWIDOWAĆ BEZ ZASTANOWIENIA TEN ZBĘDNY TWÓR ! dodano 9 lat temu

  …pogonić na bezrobocie, albo niech Prezydent "załatwi" w znanej kancelarii jakieś etaty.

  Lepiej dotować policję.

 18. kadet dodano 9 lat temu

  a ja mam pytanie

  Czy dyżurny straży miejskiej ma obowiązek się przedstawiać z imienia i nazwiska jak odbiera telefon?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?