SPIN

O Polsce, Zachodzie i Amber Gold w święto Konstytucji ZDJĘCIA

Beata Głozak piątek, 3 maja 2013, 15:23 Siedlce

– Także nasze państwo potrzebuje wzmocnienia struktur, bo jeśli dochodzi do takich afer finansowych jak Amber Gold to czy teraz ono odpowiednio spełnia swoją rolę? Czy daje odpowiednie bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne? – pytał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski podczas przemówienia z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Centralne uroczystości uczczenia 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny odprawionej o godz. 10 w siedleckiej katedrze. Wcześniej złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Przed godziną 12. na Skwer im. gen. Tadeusza Kościuszki dotarły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele zakładów pracy, władz centralnych i władze samorządowe w otoczeniu orkiestry wojskowej. Uroczystość zaczęto od odśpiewania hymnu narodowego i odegraniem przez trębacza hejnału „Witaj Majowa Jutrzenko” z wieży „Jacka” po czym przemówienie wygłosił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Odniósł się w nim nie tylko do historii, ale i do aktualnych wydarzeń w kraju, za granicą i w naszym mieście.

Na Zachodzie

– Parząc na Zachód cieszymy się, że jesteśmy w Unii Europejskiej i NATO, ale jednocześnie patrzymy z niepokojem na kryzys gospodarczy, który objął praktycznie wszystkie kraje Europy – mówił do siedlczan zebranych przy pomniku Tadeusza Kościuszki Wojciech Kudelski. – Wzmocnienia wymaga cała struktura europejska, ale i naszego państwa. Bo jeśli dochodzi do takich afer jak Amber Gold to czy państwo odpowiednio spełnia swoją rolę? – pytał przypominając niemal równocześnie o trudnej sytuacji firmy Polimex-Mostostal.

– Pojawiają się w moim gabinecie młodzi ludzie, którzy wracają z zachodniej Europy i pytają o jedno: Czy w Siedlcach jest przestrzegane prawo? Bo to jest podstawa do zakładania działalności gospodarczej i zakładania rodziny. I my mocno musimy mówić, że prawo, które ustanowiła rada miasta ma być przestrzegane. Nie można go omijać. Nie można iść na skróty, bo wtedy będzie bezprawie i nikt nie zechce tu wracać – powiedział prezydent. Słowa te, w kontekście ostatnich działań podejmowanych przez siedlecki PKS w kierunku zmiany lokalnego prawa, nabierają głębszego znaczenia.

U nas na prawo

W swoim przemówieniu prezydent Siedlec doniósł się także m.in. do ataków terrorystycznych oraz  związków partnerskich. – Czy obserwując kraje zachodnie i to co się w nich dzieje, gdzie legalizowane są związki jakieś dziwne partnerskie, gdzie pochwalana jest aborcja, eutanazja czy my nie powinniśmy bardziej odnosić się do wartości kulturowych, religijnych z jakich wyrosła ta Europa? – zastanawiał się. Kilkuminutowe przemówienie zakończył fragmentem utworu Adama Asnyka po czym nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Przemówienie prezydenta

Na przestrzeni ponad tysiącletniej historii naszego państwa mieliśmy różne sytuacje. Kiedy byliśmy słabi włazili do nas wszyscy. Wszyscy sąsiedzi dalsi i bliżsi grabili, gwałcili i obracali naród w niewolników. Ale mieliśmy też momenty chwały, momenty wiktorii i wtedy nasz naród decydował o tym co się dzieje w Europie.

Jeśli ludzie światli w naszym narodzie, odpowiedzialni potrafili odpowiednio wcześniej przewidzieć co się może wydarzyć, obserwowali sytuację w Europie to wtedy udawało nam się wzmocnić nasze państwo tak, żeby było ono silne. Tak było i w wieku osiemnastym, kiedy grupa światłych Polaków już 27 lat przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja zaczęła prace nad reformą naszego państwa. Efekt ich pracy znamy. Ale okazało się, że zrobili to chyba trochę za późno, że skutki były takie, że wrogowie byli zbyt silni i naród poszedł w niewolę. Ale chciałbym ten wątek zakończyć optymistycznie, bo skoro tutaj jesteśmy, w wolnym kraju, w środku naszego miasta, praktykujemy nasze praktyki religijne to znaczy, że ich wysiłki nie poszły na marne. Wysiłki naszych przodków, którym dzisiaj pod kilkoma pomnikami oddajemy cześć.

Żeby nie popełniać błędów z przeszłości musimy mieć refleksje co do teraźniejszości i co do przyszłości. Oglądając w ostatnich dniach relację z obchodów 1 maja w Moskwie usłyszałem opinię, że 50 procent narodu rosyjskiego tęskni za Związkiem Radzieckim. Biorąc pod uwagę kwoty jakie rząd rosyjski przeznacza na zbrojenie to powinniśmy tę sytuację bacznie obserwować.

Parząc na Zachód cieszymy się, że jesteśmy w Unii Europejskiej i NATO, ale jednocześnie patrzymy z niepokojem na kryzys gospodarczy, który objął praktycznie wszystkie kraje Europy. Parzymy na to jak pieniądze, które w ciężkim pocie ludzie wypracowują są nieodpowiednio wykorzystywane czy gromadzone przez nieodpowiednich ludzi. Przecież to przeżywaliśmy w 18 wieku – wielkie latyfundia w rękach pojedynczych ludzi a państwo słabe.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że wzmocnienia wymaga cała struktura europejska, ale i naszego państwa, bo jeśli dochodzi do takich afer jak Amber Gold to czy państwo odpowiednio spełnia swoją rolę? Czy daje odpowiednie bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne? Trzeba mocno na to patrzeć.

Przenosząc to na rynek siedlecki to z niepokojem patrzymy czy Mostostal siedlecki nie podzieli losu zakładów, które wcześniej w naszym mieście upadły. Na naszych oczach padło ZPP Auto sprzedane zagranicznemu inwestorowi, który wywiózł maszyny a ludzi zostawił bez pracy. Czy nie powinniśmy o tym głośno krzyczeć, bo to jest nasz byt?

Czy obserwując sytuację w krajach zachodnich kiedy w największych miastach bogatych krajów dochodzi do aktów terroru, gdzie w biały dzień ludzie zgromadzeni na takiej manifestacji jak nasza są narażeni na śmierć. Czy obserwując kraje zachodnie i to co się w nich dzieje, gdzie legalizowane są związki jakieś dziwne partnerskie, gdzie pochwalana jest aborcja, eutanazja czy my nie powinniśmy bardziej odnosić się do wartości kulturowych, religijnych z jakich wyrosła ta Europa?

Myślę, że w takim dniu jak dzisiejszy prezydent Miasta Siedlce powinien o tym mówić, bo jesteśmy w Unii, ale wydaje nam się, że za rzadko słyszymy głosy przynajmniej niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego. Znamy takich, którzy troszczą się o nas i kontaktują się z nami, ale znamy i takich, których właściwie po wyborach nie widzieliśmy u siebie. Mamy prawo po wyborach oczekiwać i żądać, żeby dbali o nasze interesy.

Miasto Siedlce to miasto zgody i rozwoju. Stoją tu przed nami w zgodzie dwaj nasi posłowie: poseł Kozaczyński i poseł Tchórzewski. Chcę wszystkim powiedzieć, że to są dla mnie partnerzy do rozmowy i zawsze, w każdej potrzebie są z nami. Za to im serdecznie dziękuję.

Szanowni  Państwo, pojawiają się już także pierwsze jaskółki powrotów. Pojawiają się już w moim gabinecie młodzi ludzie, którzy wracają z zachodniej Europy. Przyjeżdżają i mówią: Panie prezydencie 8 lat byłem na Zachodzie, zarobiłem odpowiednie pieniądze i chcę w naszym mieście wybudować dom, chcę otworzyć działalność gospodarczą. Co mi pan radzi? I wtedy to jest dla mnie wielka radość. Radzę im jak najlepiej. Wskazuję gdzie mogą realizować swoje zamiary. I to jest taki dobry prognostyk. Tylko pytają o jedno: Czy w Polsce jest przestrzegane prawo?  Czy w Siedlcach jest przestrzegane prawo? Bo to jest podstawa do zakładania działalności gospodarczej i zakładania rodziny. I tu my mocno musimy mówić, że prawo, które ustanowili posłowie, które ustanowiła rada miasta ma być przestrzegane.  Nie można go omijać. Nie można iść na skróty, bo wtedy będzie bezprawie i i nikt nie zechce tu wracać i się realizować.  Chcę Państwu optymistycznie zakończyć to przemówienie fragmentem sonetu Adama Asnyka:

Póki w narodzie myśl swobody żyje,
Wola i godność, i męstwo człowiecze,
Póki sam w ręce nie odda się czyje
I praw się swoich do życia nie zrzecze.

To ani łańcuch, co mu ściska szyję,
Ani utkwione w jego piersiach miecze,
Ani go przemoc żadna nie zabije –
I w noc dziejowej hańby nie zawlecze.

Szanowni Państwo nic w nas nie pokona ducha wolności. Nic nie pokona w narodzie polskim woli bycia ludźmi wolnymi.

Zdjęcia z uroczystości

9 komentarzy

 1. asd dodano 8 lat temu

  Po zdjęciach wnioskuję, że uroczystości wyszły lepiej niż w Warszawie.

 2. siedlce dodano 8 lat temu

  A czemu Mostostal??? Że akcje lecą totalnie w dół.

 3. jkfoo dodano 8 lat temu

  Bardzo interesujący artykuł.Przeczytałem pięć ,no może sześć pierwszych zdań i…..napisałem ten komętarz.

  • Marta dodano 8 lat temu

   Bardzo ładny komętarz

 4. fuuuuuuuuuu.... dodano 8 lat temu

  "komętarz"….hahaha aaaa fuuuuuuuu…..hahahahahaha…gdzie jest PRZEWODNICZĄCY WSZYSTKO PRZECINAJĄCY ???????????? hahahaha

 5. siedlczanka dodano 8 lat temu

  Super,że co roku organizowany jest bieg uliczny.Młodzież jest bardzo zadowolona.

 6. 14ddf dodano 8 lat temu

  jest pięknie ale jeszcze nie tak jak powinno być
  nie możemy stać w miejscu i podtrzymywać tego co jest
  niech gmina dogada się z miastem i odwrotnie i niech powstanie tutaj jeszcze jakiś przemysł
  niech szukają gazu bo podobno u nas jest
  gmina i miasto będzie miało kasę z podatków
  wiem ze wszystko trzeba potwierdzać na górze ale wszystko można zrobić trzeba tylko chcieć i przebijać się
  Siedlce z samego handlu nie wytrzyma długo
  oby tylko Mostostal nie padł bo wtedy to już całkiem dupaaaa będzie…

 7. Karol 32 dodano 8 lat temu

  Czy prawo jest przestrzegane ale oczywiście że jest przestrzegane to skomplikowane prawo tylko że wybiórczo i przestrzega te absurdalne i szkodliwe przepisy, a po znajomości się przymyka oko odpuszczane. Zapomniał pan prezydent powiedzieć że wielu też pyta czy jest tu praca. A co do tych jaskółek to będa na chwile państwo ich wydoi przez podatki i wyjadą bo co tu może działać jak rynek pada bo podatki wysokie państwo może zrobić wszystko z czyjąś firmą lub majątkiem. Lecz coraz więcej wyjeżdża nawet z samych Siedlec. No cóż jaka władza takie życie mieszkańców.

 8. brzydze sie kudelskim i TS. dodano 8 lat temu

  Kudelski gada banialuki jak absolwent zawodowki. Wstyd mi, ze jest prezydentem mojego miasta. Prawo? Co ty ku#@! wiesz o prawie meliorancie? Swoboda dzialalnosci gospodarczej? A co sie stalo z Dekadencya?! Zal, politowaie, niesmak!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?