SPIN

OCZAMI KOBIET: Od czwartku do niedzieli

Aneta Borkowska środa, 15 maja 2013, 09:36 Kultura, Wydarzenia

Reżyserce udało się uchwycić ulotną właściwość okresu dzieciństwa: życie nie tyle z rodzicami, co obok nich. Niewidzialna bariera różnicy wieku i rodzicielskiej zapobiegliwości oddziela doświadczenia dwóch pokoleń, determinuje ich równoległość, osobność. Dzieci podglądają i podsłuchują rodziców, ale ogranicza je zawsze ostrożność dorosłych albo ich własna rozproszona uwaga.  (Jakub Popielecki/filmweb)

W środę (22 maja) o godz. 19. w NoveKino na ekranie zobaczymy kolejny film z cyklu „Oczami Kobiet”. Tym razem będzie to dramat „Od czwartku do niedzieli”.

Chilijskie „kino drogi”, opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu, zapowiadającą rozstanie. Na subtelną, osobistą historię, pięknie sfilmowaną przez argentyńską gwiazdę fotografii Bárbarę Álvarez, składają się zwykłe czynności, rozmowy, codzienna bliskość, która jednak z minuty na minutę staje się coraz bardziej melancholijna, skazana na nieuchronny koniec. Odzwierciedleniem tego procesu jest przesuwający się za oknem, surowy chilijski krajobraz – wysuszony, prześwietlony słońcem, brunatno-piaskowy. Samochód sunie serpentynami szos, przecina szemrzące strumyki i kamienne dróżki między skałami, pokonuje pustynny płaskowyż. Otwarciu perspektywy nieustannie towarzyszy ciasnota wnętrza samochodu, w którym zderzają się niewypowiedziane uczucia dwójki rodziców, oglądanych z tylnego siedzenia przez przeczuwające kryzys dzieci, pragnące zatrzymać czas.

Od czwartku do niedzieli (De jueves a domingo)
reżyseria: Dominga Sotomayor Castillo,
scenariusz: Dominga Sotomayor Castillo,
aktorzy: Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini,
gatunek: dramat,
kraj produkcji: Holandia, Chile,
rok produkcji: 2012,
czas trwania: 96 minut
dodatkowe informacje: Filmweb, IMDb, RottenTomatoes, oficjalna strona, zwiastun

źródło: NoveKino Siedlce, Filmweb

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?